Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 10.07.2009, 22:25:24
sia's Avatar
sia sia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 453
Implicit

Nu mai stiu unde am citit ca [COLOR=purple]familia este biserica cea mica[/COLOR] , mi-a ramas in suflet, pentru ca
[COLOR=purple]unde este Hristos este si biserica Lui.[/COLOR]

[COLOR=purple][COLOR=black]Din familie primesti multe si importante lectii de viata .. Eu asa am pomenit la mama si ea de la mama ei ..[/COLOR][/COLOR]
[COLOR=purple][COLOR=black]nu doar de sarbatori se mananca in familie. In familia mea este obiceiul de a chema la masa.[/COLOR][/COLOR]
[COLOR=purple][COLOR=black]Sunt casatorita de aproape 30 de ani ,sunt la casa mea si mama ne cheama (invita) si acum la masa .[/COLOR][/COLOR]
[COLOR=purple][COLOR=black]Asta fac si eu ,mi se pare de neconceput sa nu-i chem pe copii la masa , macar duminica.. vorbesc de fiul meu si fata mea (nora) care sunt casatoriti , la casa lor. [/COLOR][/COLOR]
[COLOR=purple][COLOR=black]Este o sarbatoare sa fim toti ,sa ne povestim ce-am mai facut sau ce avem de facut ..sa ne bucuram unul de altul..[/COLOR][/COLOR]

In jurul mesei isi aduna omul pe cei dragi in cele mai importante zile ale vietii sale, nunta ,botez , moarte ..dar nu trebuie sa asteptam evenimente importante sa fim impreuna nu ?
putem face ca oricare zi din viata sa fie speciala .
Masa in familie e de la Dumnezeu, haideti s-o cinstim cum se cuvine ,sa ne bucuram impreuna ..cat mai suntem toti ..ce n-as da , sa-l mai vad pe tata in capul mesei .. .
__________________
Slava Lui Dumnezeu pentru toate !
Reply With Quote
  #52  
Vechi 10.07.2009, 22:33:00
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sia Vezi mesajul
Nu mai stiu unde am citit ca [COLOR=purple]familia este biserica cea mica[/COLOR] , mi-a ramas in suflet, pentru ca [COLOR=purple]unde este Hristos este si biserica Lui.[/COLOR]
[COLOR=darkred]Sfantul Ioan Gura de Aur[/COLOR] spune: "Familia este o mica biserica." Caci acolo unde sunt doi sau trei adunati in numele lui Hristos, acolo este si El, in mijlocul lor. Familia este locul ideal, ca si Biserica. Iar masa este locul in care omul [COLOR=darkred]multumeste lui Dumnezeu[/COLOR] pentru roadele pamantului, iar [COLOR=darkred]oamenilor de langa el[/COLOR] pentru munca depusa in culegerea si pregatirea acestor roade.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #53  
Vechi 09.09.2009, 13:27:07
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Inainte de toate masa in familie este prilej de comuniune, partasie, companie. Un exemplu evocator, in acest sens, este originea termenului companie, care s-a format din cuvintele latine "cum" (impreuna cu, odata cu) si "panis" (paine). Este minunat cum "painea noastra cea de toata zilele", pe care o cerem in Rugaciunea Domneasca, devine imagine a insotirii si relatiei.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 09.09.2009, 20:45:59
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Daca nici in familie nu mai ne putem aduna, rabda, bucura unul de celalalt, ce pretentii sa mai avem de la restul lumii.

Cum sa ne adunam cu totii, in Biserica lui Hristos, in duh de pace, daca in familie nu mai reusim sa fim una ?!
Din familie incep toate, din familia in care se odihneste Hristos.

Cat de greu este a'L pastra pe Hristos in familie, in inima, in minte.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #55  
Vechi 09.09.2009, 23:28:08
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Soluția Dorin ?
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #56  
Vechi 10.09.2009, 01:33:51
caminaris's Avatar
caminaris caminaris is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2009
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru caminaris
Implicit Foarte frumos topic!

Intr-adevar familia este (sau ar trebui sa fie) o biserica in miniatura. Iar servirea mesei in familie nu face decat sa cimenteze relatiile dintre componentii familiei. Scrabble sau trandafiralb (cei doi care nu vad nimic inaltator in acest act sau il considera demodat) sunt la varsta rebeliunii. Sa nu uitam fratilor ca si noi am avut acea varsta si am fost si noi mai mult sau mai putin rebeli. Pe de alta parte este salutar ca ei doi afla de la noi cam cum trebuie sa arate o familie crestina si ma simt obligat sa-l felicit pe windorin pentru ideea acestui topic si pe toti ceilalti care au contribuit.
__________________
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #57  
Vechi 10.09.2009, 08:43:58
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

N-am citit chiar tot topicul dar indraznesc sa-mi spun si eu opinia. Masa in familie nu poate fi apreciata daca nu ai trait-o frumos candva. Daca pentru cineva masa luata in familie era o tortura, nu cred ca ii aduce multa bucurie aceasta idee. Si daca relatiile din familie sunt tensionate, si masa in familie va fi tensionata. Cred eu...
De aceea, hai sa vorbim despre cum ar trebui sa fie o masa in familie. Sau cum au fost mesele voastre in familie? Ce ati experimentat atunci?
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #58  
Vechi 10.09.2009, 10:49:55
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Soluția Dorin ?
A tacea si a facea !
Cunoastem calea, trebuie doar sa mergem pe ea, impreuna cu Hristos. Avem nevoie de toata vointa.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #59  
Vechi 10.09.2009, 10:53:37
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anna Vezi mesajul
Hai sa vorbim despre cum ar trebui sa fie o masa in familie. Sau cum au fost mesele voastre in familie? Ce ati experimentat atunci?
Cu toate ca sunt pareri care zic faptul ca la masa nu se vorbeste, precum este randuiala la manastiri, indraznesc sa spun ca nu sunt de acord cu acestea. Manastirea are unele lucrusoare care nu sunt pentru lume, iar lumea altele care nu merg in manastire.

La masa se vorbeste, se comunica, se povesteste ceva, fiecare simtindu'se iubit de ceilalti. Asta pentru ca, pentru multi, masa este singurul moment al zilei in care iau pauza, se aseaza langa cei dragi si comunica cu ei. In rest, fuga, munca, treaba, grija. Asa a ajuns lumea. Era mai bine sa se manance in liniste, iar apoi sa se stea de vorba, asezat. Insa aceasta nu mai e cu putinta multora.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #60  
Vechi 10.09.2009, 12:47:37
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Dorin, la manastire cuvantul este prezent la masa, caci cineva citeste din vietile sfintilor. Ceilalti tac, ca acest cuvant sa prinda radacina in ei.

Ei nu tac pentru ca nu au ce sa-si spuna, ci tac pentru ca doresc sa asculte cum sfintii au implinit voia lui Dumnezeu. Aceasta tacere ii invata sa nu le vorbeasca altora despre ei, ci doar despre cei ce s-au nevoit sa implineasca voia dumnezeiasca.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
cina, familia, mancarea, masa



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Comoara in cer Mosh-Neagu Pocainta 23 18.02.2014 21:31:16
Despre miza uitata si scopul adevarat al insesi existentei noastre NECTARIE Generalitati 0 02.01.2011 12:06:01
O manastire uitata de lume: Bezdin Ilie Pelerinaje la locuri Sfinte 17 26.09.2010 22:32:10
Sprijin in luarea unei decizii luciandumitrescu07 Nunta 32 31.08.2009 13:25:55
Crucea Lui - comoara mea Ioan_Ciobota Generalitati 0 30.03.2007 11:24:39