Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Reguli in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 27.11.2006, 13:34:32
sovidiu sovidiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2006
Mesaje: 357
Implicit

stii ce este si curios, straniu si cu un farmec de nedescris? Ca intr-adevar unele nu sunt altceva decat nishte bucatzi de piatra un pic cioplita, un lemn, un perete sau o sticla un pic pictata, pe care o ashezi si o mutzi dintr-un loc in altul ca si pe un obiect oarecare, da asha este, uneori nu le prea deosebeshti de alte obiecte inconjuratoare, dar in realitate, unele sunt... sunt... doar cei cu inima curata ce-l urmeaza pe Christos... ajung sa isi dea seama ce anume sunt... oricum si unele picturi ale lui Tonitza, VanGogh, Monet, ori anumite opere ale lui Brancusi mie uneori nu numai ca imi vine sa le readmir ci chiar imi vine sa le si sarut... unele cu sigurantza sunt mai mult decat arta...
Reply With Quote
  #52  
Vechi 30.11.2006, 20:47:35
heruvim
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Padreeugen
Doamne-ajuta
Fratilor dupa cum stin sunt 3 mari religii: iudaismul, crestinismul si islamismul da? Iudaismul e cea mai veche, crestinismul e de 2000 de ani iar isalmismul e mai noua. Nicidecum nu se compara cu ceva foarte impanatenit.
Ai uitat budismul si cultul iudeic ... acestea doua depasesc cu mult istoria crestinismului si nimeni nu se bate cu pumnii in piept ca sunt mai aproape de adevar ... desi poate ca sunt. Lumea nu se invarte doar in jurul crestinatatii. Un crestin adevarat INVATA de la cei din jurul sau si la randul sau are obligatia sa-i INVETE pe ceilalti.

Citat:
În prealabil postat de Padreeugen
Mohamed a fost om simplu da? Respectam pe cei islamici dar nu trebuie sa aruncam cu noroi unii in altii da? Se pare ca dumneata domnule Bin_Adem (dupa nume) esti ca infocat cu islamismul asta) si fapta urata e sa nu cazi in fanatism. Nu incerca sa ne scoati noua ochii ortodocsilor ,deoarece islamicii sunt cei care fac atentate si ucid cu sange rece in numele lui Allah da? Se stie prea bine trecutul ca sa mai aduc eu aminte. Nicaieri in credinta ortodoxa nu se incurajeaza fanasismul ca la islamici. Dumnezeu nostru sau Allah al vostru impartaseste iubirea nu cred ca doreste jertfa sangeroasa.
Padreeugen se pare ca istoria nu a fost capitolul tau forte in scoala. Uiti intentionat de cruciade? Uiti de 2 razboaie mondiale care au avut binecuvantarea Bisericii Crestine? Uiti 1000 de ani de teroare a bisericii crestine? Uiti Evul Mediu in care am fost aruncati de fanatismul crestin??!! Uiti crimele facute de crestini in numele Dumnezeului nostru? Uiti Irlanda si Anglia? Cu ce drept arunci cu pietre in alta religie atata timp cat mainile inaintasilor tai sunt manjite de sange nevinovat?
Fanatismul este universal valabil dar doar la crestini a fost incurajat de institutia oficiala a bisericii (vezi cruciadele). Actiunile teroriste din Teritoriile Ocupate marsaveste de Israel sunt condamnate de islamici in mod oficial asa cum si noi ar trebui ca buni crestini sa condamnam crimele pe care Israelul le face in Palestina, Liban si Siria. Cati dintre cei pe care ii cunosti stiu cu adevarat ce se intampla in Orientul Mijlociu? Din ce vorbesti aici nici tu nu ai idee. Nu ai idee cum este ca tara ta sa fie ocupata de o forta militara zdrobitoare, sa trebuiasca sa-ti parasesti casa, mormintele parintilor ca sa faci loc coloniilor ILEGALE evreesti. Exista numeroase rezolutii ONU pe care Israel le incalca in mod fatis de mai bine de 30 de ani comitand zi de zi crime impotriva umanitatii. Cum sa nu-i intelegi pe palestinieni in moartea lor lenta sub calcaiul calaului?

Citat:
În prealabil postat de Padreeugen
Coranul e adaugat si inventat de Mohamed care a fost -cum am mai spus om- a avut slabiciuni, a trait cu femeia mai batrana ca el careia i-a fost sluga, ii ucidea pe meccani si uite asa etc. Deci vreau sa spun ca nu se poate atribui ortodoxismului un defect cum ar fi chipul cioplit ca mare intaietate au Sfintii la Dumnezeu in fata noastra si se pot ruga pentru noi. da?
mai ramane de vb...
Sa fiti iubiti..
Crestinismul a fost oficializat de un pagan, un imparat despre care contemporanii spuneau ca traia cu mama sa. Tu faci semnul crucii pe care a visat-o acest pagan si pe care a impus-o ca simbol al crestinismului sub ascutisul sabii desi este scris "cine ridica sabia, de sabie va pieri". Tu-l numesti Sfant pe Constantin desi catolicii nu indraznesc sa numeasca Sfant un pagan care doar cu cateva zile inainte de moarte s-a botezat crestineste. TU indraznesti sa condamni alta religie cand TOT ce este in trecutul religiei noastre este miseleste ascuns sub cuvinte frumoase facute doar gadile frumos urechile si nu inima?

Pace
Reply With Quote
  #53  
Vechi 01.12.2006, 09:25:41
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Fiica Babilonului ticaloasa ! Fericit este cel ce-ti va rasplati tie fapta ta , pe care ai facut-o noua .
Fericit este cel ce va apuca si va lovi pruncii tai de Piatra .
(cine citeste sa inteleaga!)
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #54  
Vechi 02.12.2006, 08:26:44
06dec 06dec is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2005
Mesaje: 336
Implicit

Negroponte,nu mai raspunde la o persoana eretica daca nu ai reusit sa o convingi la primele discutii.Un lucru e clar...am primit porunca sa fim ca si copiii.Iara copiii in nevinovatia lor cred mai mult in chip decat in materie,probabil ca sunt proaspat veniti de dincolo.Nu ii vezi ca saruta uneori chpul,reprt,chipul parintzilor,bunicilor pe fotografii?"...Ca nepricepandu-ne de nici un raspuns aceasta rugaciune aducem Tie!"Nu-i mai raspunde,oicum..Ne poate fi si noua o piatra de poticnire cuvantul unor iconoclasti.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 02.12.2006, 08:43:18
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)Ai dreptate 06dec(te cheama Nicolae?).Dar cateodata ma intriga asemenea atitudini blasfemiatoare.De fapt nu omul este vinovat,ci duhurile caruia-i slujeste.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #56  
Vechi 02.12.2006, 12:21:13
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Chiar ca din cauza asta am vobit si eu de "ticaloasa" , pentru ca omul n-ar putea nimic daca n-ar lucra duhurile intunericului in el . Dar a raspunde unor lucruri prost intelese inseamna a si provoca , inseamna si mai multa ratacire , si aici gresim . Trebuie sa ne dam seama cind sa ne oprim .
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #57  
Vechi 02.12.2006, 16:06:04
06dec 06dec is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2005
Mesaje: 336
Implicit

Da,ma chiama si Nicolae,si..apropo de icoane.In timpul unor erezii impotriva icoanelor,iconoclastii au spart o icoana a sf.Nicolae din care pe loc a tzasnit sange,si s-au speriat si au luat-o la fuga,si de atuncia tot face minuni la cei vrednici.Anul trecut,de 06 decembrie in oras la mine s-a vazut,atentie in decembrie,cucurbeul.Imi zice un unchi..Uite mah! ca e semn ca a venit americanca Condoleetza Rice la noi,in vizita!E de bun augur!Las-o unchiesule pe reprzentanta celor ce fac din Nasterea Domnului ceva lumesc!Ia uita te pe calendar ca e sarbatoare mare astazi,si inca ne mai iubeste ierarhul,asa ,departati cum suntem de Biserica!
Reply With Quote
  #58  
Vechi 02.12.2006, 17:51:55
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)Ai postat de 7 ori despre Sf. Nicolae.Miercuri este sarbatoarea Sf.Nicolae."Indreptator al credintei si chip blandetilor,invatator al infranarii te-a aratat pe tine adevarul lucrurilor.Pentru ca ai castigat cu smerenia cele inalte si cu saracia pe cele bogate.Sfinte Ierarhe Nicolae roaga-te lui Hristos Dumnezeu sa mantuiasca si sufletele noastre"Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #59  
Vechi 12.12.2006, 11:25:13
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Veretregn, cea mai buna atitudine si cea corecta este ca atunci cand stii ca ceva este important pentru altii si aceia sunt legati sufelteste de un lucru, sa nu te apuci sa il batjocoresti. Tot corecta atitudine ar fi sa nu raspunzi celui care da cu palma, tot cu o palma, ca nu castigi nimic.

Icoanele sunt ferestre spre Dumnezeu, nimic mai mult. Ele preinchipuie, nu sunt Dumnezeu. Ele nu sunt sfinte in sine, ci prin chipul pe care il infatiseaza. Ele nu sunt in sine facatoare de minuni, ci ferestre prin care Dumnezeu poate face minuni precum ii este voia. Minunile acestea se intampal si daca noi credem si daca nu credem, de obicei tot cei credinciosi vad minunile, pentru ca doar ei au inima deschisa. Daca intr-adevar doresti sa intelegi valoarea icoanelor, roaga-te lui Dumnezeu indelung sa iti descopere adevarul, vei vedea minunea! Fii sincer cu tine si cu El! Cere-i sa ti se descopere si tine inima deschisa!

Si pe mine ma impresionau negativ acele batrane care tot blestemau si ocarau desi mergeau la biserica. Sunt cu siguranta si astazi o multime. Dar sa nu confundam Ortodoxia cu aceste babe....desi tentatia este destul de puternica.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 12.12.2006, 23:28:43
niceboyrom niceboyrom is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2006
Mesaje: 27
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif
Veretregn, cea mai buna atitudine si cea corecta este ca atunci cand stii ca ceva este important pentru altii si aceia sunt legati sufelteste de un lucru, sa nu te apuci sa il batjocoresti. Tot corecta atitudine ar fi sa nu raspunzi celui care da cu palma, tot cu o palma, ca nu castigi nimic.

Icoanele sunt ferestre spre Dumnezeu, nimic mai mult. Ele preinchipuie, nu sunt Dumnezeu. Ele nu sunt sfinte in sine, ci prin chipul pe care il infatiseaza. Ele nu sunt in sine facatoare de minuni, ci ferestre prin care Dumnezeu poate face minuni precum ii este voia. Minunile acestea se intampal si daca noi credem si daca nu credem, de obicei tot cei credinciosi vad minunile, pentru ca doar ei au inima deschisa. Daca intr-adevar doresti sa intelegi valoarea icoanelor, roaga-te lui Dumnezeu indelung sa iti descopere adevarul, vei vedea minunea! Fii sincer cu tine si cu El! Cere-i sa ti se descopere si tine inima deschisa!

Si pe mine ma impresionau negativ acele batrane care tot blestemau si ocarau desi mergeau la biserica. Sunt cu siguranta si astazi o multime. Dar sa nu confundam Ortodoxia cu aceste babe....desi tentatia este destul de puternica.
iosif asta o spui tu. insa fetele bisercesti spun: ICOANA FACATOARE DE MINUNI DE LA MANASTIREA NICULA, Icoana făcătoare de minuni de la Trifesti, etc. Moastele facatoare de minuni. nu sunt nici surd, nici tampit. si sunt nenumarate cazuri din astea.

decand face o fereadstra cereasca minuni? sau ce vrei sa spui cu asta? portrete imaginare ale sfiintilor?

atentia cred ca este un paradox aici... icoanele fac minuni. cred ca oamenii cu adevarat credinciosi nu se roaga la icoane, in fata icoanelor ingenunchiati ci la DZEU.

nu ai nevoie de portrete pentru a crede in dzeu.

inteleg rostul icoanelor, de reamintire, dar pana la sanctificarea lor, sau adorarea lor este o cale lunga.

la fel cred si despre cruce. crucea este in antichitate, ghilotina franceza din evul mediu si renastere. este un instrument de tortura care nu vad de ce ar fi adulat.

poate cineva inainte sa urle BLASFEMIE, se va gandi si imi va explica de ce au fost aduse lucrurile astea.

este oare crestinismul bazat doar be institutia biserica, icoane si cruci? sau este crestinismul o credinta in adevaratul sens al cuvantului, interioara, personala.


religiile de orice fel au avut nevoie de monumente: piramide , ziggurate, moschei, temple, stupas etc.

insa eu nu vad nici o diferenta in acest caz intre un hindus care se roaga la o statuia lui lacshmi si cineva care se roaga la icoana sf. maria.

statuie sau icoana sunt amandoua atunci porti spre divinitate. totusi, in politeismul lor hindusi nu saruta acea statuie...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nu ar fi mai bine daca... Liviu33 Biserica Ortodoxa Romana 68 27.05.2011 10:32:38
va rog sa ma lamuriti daca puteti... mary_boo Stiri, actualitati, anunturi 0 27.05.2011 00:56:18
mai are har daca...? Ioana-Andreea Pocainta 12 07.01.2011 15:47:42
Un sfat daca va rog...:) madalina1705 Generalitati 6 15.06.2009 10:24:12
Daca ar fi trait... silverstar Generalitati 32 10.03.2009 00:15:08