Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 11.12.2008, 17:21:29
adrian2008 adrian2008 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2008
Mesaje: 13
Red face In atentia departamentului de confirmari de primire...

In atentia Departamentului de Confirmari de Primire Azi noapte am visat ca eram in Cer impreuna cu un inger care imi servea drept ghid
Am trecut printr-o camera mare in care lucrau multi ingeri;ghidul meu mi-a spus:
“Aici e departamentul PRIMIRI- se primesc toate petitiile exprimate prin rugaciuni”
Am privit in jur,toti ingerii erau extrem de ocupati cu sortarea petitiilor sosite din toate colturile lumii…Am ramas impresionat.
Apoi am trecut printr-un coridor si am ajuns la al doilea departament
“Acesta este departamentul de AMBALARE si LIVRARE-aici,binecuvantarile solicitate de oameni sunt procesate si trimise celor care le-au cerut”
Am observat cat de ocupati erau si ingerii de aici ;desi erau multi,totusi munca era foarte grea,de a impacheta toate binecuvantarile cerute,de care era nevoie pe Pamant.
In fine,in cel mai indepartat colt al coridorului era o usa spre o camera foarte mica.Spre surpriza mea,acolo era un singur inger si nu prea avea nimic de facut
“Acesta este departamentul CONFIRMARI DE PRIMIRE”am aflat de la ghidul meu.
-Si cum se face ca e atat de putin de lucru aici?,am intrebat foarte mirat
“E foarte trist...a suspinat ingerul,dar oamenii,imediat ce primesc binecuvantarile cerute,uita sa mai trimita confirmarile de primire...foarte putini fac asta...”
-Si cum se trimit confirmarile de primire?,l-am intrebat curios pe ingerul meu ghid
“Foarte simplu,mi-a raspuns,trebuie doar sa spui:MULTUMESC,DOAMNE!”
-Dar care anume ar trebui confirmate?,am mai intrebat eu vrand sa ma lamuresc deplin.
“Daca ai mancare in frigider...haine cu care sa te imbraci...un acoperis deasupra capului si un loc unde sa dormi...(esti mai bogat ca 75% din oamenii din aceasta lume)”
“Daca ai bani,in banca,in portmoneu,monede razlete in buzunare...(reprezinti 8% din bogatia lumii)”
“Daca azi dimineata te-ai trezit mai mult sanatos decat bolnav...(esti mai bine decat multi oameni care nu stiu daca vor supravietui acestei zile)”
“Daca nu ai trait frica razboiului,singuratatea inchisorii,teroarea torturii sau durerea de a muri de foame... (esti mai presus decat 700 de milioane de persoane din toata lumea)”
“Daca parintii tai traiesc si inca sunt casatoriti...(esti un caz din ce in ce mai rar)”
“Daca poti sa tii capul sus si sa surazi din cand in cand,nu esti normal...caci te ridici deasupra celor in indoiala si deznadejde”
“Daca citesti acest mesaj,bucura-te:2 miliarde de oameni nu poti citi...”
-Si acum ce sa fac,de unde sa incep?,am mai pus eu o ultima intrebare...
“Sa-ti numeri in fiecare zi motivele pentru care esti binecuvantat iar daca vrei,aminteste-le si altora aceste motive, si, ...nu uita de Departamentul de Confirmari de Primire”
Reply With Quote
  #12  
Vechi 11.12.2008, 18:22:34
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Frumoasa invatatura!!!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 12.12.2008, 10:16:28
irina1f irina1f is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.11.2008
Mesaje: 23
Implicit

Am auzit ca ingerul pazitor este mereu langa tine oriunde ai fi, orice ai face. Indiferent ca te duci la munca ori ca stai acasa, ca mananci, ca te plimbi, ca stai la calculator, ca dormi, ca pleci in vacanta, ingerul pazitor este chiar langa tine chiar daca nu il vezi. Este adevarat ? Ingerul pazitor nu pleaca niciodata de langa tine ? E cu tine in permanenta ?
Reply With Quote
  #14  
Vechi 05.03.2009, 11:15:04
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Cartea lui Tobit / Tobie - o carte pe cat de putin cunoscuta pe atat de minunata !

"Si raspunzand, Tobie a zis: "Tata, voi face tot ce mi-ai poruncit! ... nu cunosc nici drumurile pentru aceasta calatorie in Media." Atunci tatal i-a dat inscrisul si i-a zis: "Gaseste-ti un om care sa te intovaraseasca si ii voi plati eu si du-te dupa argint pana sunt inca in viata!" Si s-a dus Tobie sa caute omul si s-a intalnit cu Rafael. Acesta era inger, dar el nu stia. Si i-a zis: "Poti sa mergi cu mine la Raghesul Mediei? Cunosti tu locurile acelea?" Si ingerul i-a raspuns: "Pot sa merg cu tine si stiu drumul..." (Tobit 5, 1-5)

Ingerii sunt la fel de reali ca si noi, ca si diavolii, ca si Dumnezeu. Daca vorbim neincetat cu Dumnezeu si simtit neincetat piedicile diavolului, nu se cade oare sa constientizam neincetat si prezenta ingerului personal ? Luarea in gluma a lumii spirituale (zei, demoni, balauri, spiritusi, elfi, orci si altele asemenea) a dus la incetarea credintei in cele reale. Ingerii au avut cel mai mult de suferit. Este nevoie de o "re-constientizare" a prezentei si rolului lor.

Fiecare obiect are un inger pazitor: casa, masina, gardul.. si tot omul !
Reply With Quote
  #15  
Vechi 05.03.2009, 11:20:17
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de irina1f Vezi mesajul
Am auzit ca ingerul pazitor este mereu langa tine oriunde ai fi, orice ai face. Este adevarat ? Ingerul pazitor nu pleaca niciodata de langa tine ? E cu tine in permanenta ?

Nu poti vorbi de elemente si raportari temporale acolo unde nu mai exista timp. Nu putem spune ca ingerul vine si pleaca, caci asta implica o miscare in timp. El este neincetat prezent. Singura diferenta sta insa in ajutorul sau neajutorul pe care ni-l ofera.

In functie de conlucrarea noastra cu el, ne poate ajuta mai mult sau mai putin. El este ca un prieten adevarat, care, cu cat il solicitam mai mult, cu atat ne ajuta mai mult. Daca nu ii solicitam ajutorul, el doar sta langa noi, asteptand sa ne aducem aminte de el. Bucuria lui este a ne ajuta, iar tristetea lui este a sta langa noi, cu mainile legate de catre vointa noastra, care nu il vrea ca impreuna-lucrator.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 05.03.2009, 16:25:36
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Askeladd Vezi mesajul
Cand era bunica mica, s-a trezit intr-o noapte si a vazut ingerul ei pazitor stand deasupra ei si ocrotind-o. Din pacate eu nu am avut parte de o asemenea experienta si majoritatea oamenilor sunt inconstienti de ei.

Insa ingerul nostru pazitor nu are cum sa ne ajute daca noi ne punem mainile metaforice pe urechi si zbieram "la la la".

Am si eu o intrebare. Cumva doar ortodocsii au inger pazitor, fiindca mi se pare ca nu am mai auzit de asa ceva in alte secte ale crestinismului?


Ortodocsii si catolicii au inger pazitor.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 10.03.2009, 01:53:57
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit ingerul castitatii

Nu multi dintre noi stim faptul ca ingerul pazitor ne ajuta la dobandirea castitatii. Pentru a intelege aceasta, trebuie sa stim faptul ca fecioria - castitatea - nu este legata numai de trup, ci de om in unitatea lui indisolubila de trup si suflet. Castitatea "depaseste fiziologicul si exprima structura casta, intreaga, integra a spiritului uman". Castitatea omului isi gaseste ecou in "curatia mintii", in cuvintele Mantuitorului "de nu veti fi precum pruncii acestia, nu veti dobandi Imparatia Cerurilor".

Ingerul personal este numit "ingerul castitatii" de catre Sfantul Isaac Sirul. Citandu-l pe acesta, Paul Evdochimov spune: "Ingerul pazitor esteingerul castitatii, cel ce face sa patrunda castitatea in structura fiintei umane si o descopera a fi norma ontologica a omului."

Ingerul pazitor ne ajuta in a redobandi curatenia "chipului lui Dumnezeu".
Reply With Quote
  #18  
Vechi 10.03.2009, 12:10:05
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Prezenta ingerului pazitor este extrem de discreta, nu da buzna. Din aceasta cauza, probabil, ajungem sa-l percepem ca absenta. E nevoie si aici de dialog ca sa simti lucrarea sa.

Ingerul pazitor nu anuleaza libertatea umana. Dimpotriva, o intareste. Asadar, menirea ingerului sta in a ne face placuti lui Dumnezeu. Dar nu lucreaza la aceasta prefacere a omului decat atunci cand este invitat de catre om. Pana atunci asteapta tainic, in afara noastra.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 10.03.2009, 12:19:34
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Ingerul pazitor intervine permanent pentru noi, in mijlocirea rugaciunilor, si in nasterea in minte a gandurilor bune ce ne vin de Sus, ca unul ce face legatura intre Dumnezeu si om, fara insa a-i atribui acestuia o autoritate absoluta in pozitia lui intermediara, ci doar una de ecou al dragostei si comuniunii celor de Sus cu cele de jos, si invers.

El nu intervine atunci cand omul nu ii da voie sa intervina. Nici Dumnezeu nu poate interveni, in pofida nespusei Lui puteri, fara ca omul sa ii dea voie. Omul este liber a primi un ajutor sau nu, pe Dumnezeu sau pe diavol, pe un prieten sau pe altul, un inger sau nici unul, cu toate ca mereu are unul, pana la moarte.

Acela care nu crede in faptul ca nu este singur, ci care un inger ii este randuit pururea, nu poate simti acest lucru in viata lui.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 10.03.2009, 13:36:36
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Daca ii avem si nu ne pazesc, ii avem degeaba. Iar daca nu ii avem, traditia crestina e in inselare. Nici una din aceste doua supozitii nu stau in picioare. Ii avem, iar daca nu lucreaza este din cauza ca noi nu le dam voie.

Gandurile constituie cea mai puternica argumentare a libertatii umane, vazand ca le putem controla (fiecare dupa puteri). Le putem primi sau nu, le putem alege, le cautam, ne bucuram ca le gasim, ne macinam cand nu ne vin. Izvorul lor (Dumnezeu, diavolul sau omul) nu constituie o legare a libertatii noastre, care are puterea de a le discerne si a le primi sau nu.

Paza cuiva se manifesta si in inatarirea acelui spre a rezista, dandu-i nadejde sau alungandu-i gandurile care l-ar putea dobora. Cand vom privi lumea si pe Dumnezeu, atunci vom intelege cum am fost paziti.

Copilul isi da seama ca mama il pazeste atunci cand face una sau alta? Nu !
Nici noi nu ne dam seama acum. Insa va veni si vremea sa intelegem..
Reply With Quote
Răspunde

Tags
apel!

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ingerul pazitor, calauza ta din umbra NECTARIE Generalitati 5 21.07.2014 12:59:41
Ingerul pazitor,pentru toti oamenii sau numai pentru crestini? mihailt Generalitati 45 12.11.2010 19:46:27
Ingerul pazitor CalinAndrei Intamplari adevarate 1 31.05.2010 13:29:21
Ingerul pazitor Dodi Intamplari adevarate 26 19.10.2009 04:28:03
Ingerul pazitor in timpul Sfintei Liturghii giovaninnaa Sfanta Liturghie 6 11.09.2009 14:52:27