Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 11.01.2010, 20:43:05
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Rugă de dragoste

Învață-mă Doamne să iubesc și dă-mi putere să dăruiesc iubirea Ta. Picură asupra mea înțelepciunea pentru a alege persoana care merită iubirea mea.
Nu mă lăsa Doamne să pribegesc pe drumuri străine ci fi călăuza mea. Căci Te simt lângă mine în fiecare clipă și asta îmi dă curaj să merg mai departe. Facă-se voia Ta Doamne ! Amin ! +
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 11.01.2010, 20:50:14
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit ( ii )

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
DOAMNE , dă-mi PUTEREA de a accepta lucrurile pe care nu le pot schimba , CURAJUL de a schimba lucrurile pe care le pot schimba și ÎNȚELEPCIUNEA de a face diferența dintre ele !
Amin ! +
Gol și descoperit stau înaintea Ta , Doamne-Cunoscătorule de inimi , mărturisindu-mi păcatele pentru că greu mă apasă, n-am liniște, n-am odihnă, Doamne , iar vrăjmașul mă chinuie.
Miluiește-mă , Doamne pe mine păcătosul și izbăvește-mă Doamne al iertărí , pentru a putea afla calea zilei de mâine. Amin !+
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 12.01.2010, 20:25:10
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit O parte din cele mai frumoase rugăciuni ale ORTODOXIEI

http://www.scribd.com/doc/6408166/Ce...Ale-Ortodoxiei
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 13.01.2010, 03:28:26
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Învață-mă Doamne să iubesc și dă-mi putere să dăruiesc iubirea Ta. Picură asupra mea înțelepciunea pentru a alege persoana care merită iubirea mea.
Nu prea inteleg rugaciunea aceasta. E spusa cu un scop anume?
Domnul Iisus ne-a cerut sa ne iubim si vrajmasii; si atunci cum sa cer ca-mi arate cui sa dau iubirea mea?!? Dar noi insine meritam iubirea care ni se da? Poate nici noi n-o meritam si totusi o primim.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 13.01.2010, 05:29:25
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Nu prea inteleg rugaciunea aceasta. E spusa cu un scop anume?
Domnul Iisus ne-a cerut sa ne iubim si vrajmasii; si atunci cum sa cer ca-mi arate cui sa dau iubirea mea?!? Dar noi insine meritam iubirea care ni se da? Poate nici noi n-o meritam si totusi o primim.
Pentru aflarea jumătății tale ( nu a ta , a mea ) , pentru cel ce își dorește așa ceva , pentru întemeierea unei viitoare familii , a unei viitoare relații . Este o rugă pentru cei singuri ce își doresc un suflet lângă ei .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 16.01.2010, 15:11:14
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Rugăciune pentru omul bolnav

Preaputernice și slăvite Doamne Iisuse Hristoase ! Tu, Care ai venit în lume să tămăduiești neputințele oamenilor, Care nu ai venit să chemi la pocăință pe cei drepți , ci pe cei păcătoși , și ai primit moarte pe cruce pentru mântuirea noastră ! Din adâncul inimii Te rog să primești smerita mea nevoință și această mică rugăciune a mea pentru cel încercat de boală.
Mântuiește-l , Doamne , precum știi , ca un bun și iubitor de oameni , și rânduiește Tu toate spre folosul său. Că noi neputincioși suntem și nu îl putem ajuta dacă nu ne vei lumina cu harul Tău. De e voia Ta , îl poți pedepsi precum se cade pentru păcatele sale, tămăduindu-l cu ierburile amare ale durerii , ca un doctor priceput, precum vei vrea. Dar căzând înaintea Ta Te rog , îndură-te de robul Tău, potolește-i fierbințeala, alină-i suferința, ridică-l din patul durerii. Și dacă îi e de folos să ducă mai departe crucea bolii , fie , Doamne , după voia Ta , nu după voia noastră. Dăruiește-i lui răbdare și liniște, alungând de la el toată frica și toată deznădejea , ca să nu fie îngenunchiat de durere și să cârtească sau să cadă în patima mâniei. Ajută-l , Iubitorule de oameni , ca văzând el mila Ta să cadă la picioarele Tale cu lacrimi de pocăință și de mulțumire, ca să se învrednicească să audă glasul Tău cel sfânt : "IERTATE ÎȚI SUNT PĂCATELE !" . Amin ! +
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 16.01.2010, 15:23:04
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Rugăciune pentru dobândirea răbdării

Doamne , Dumnezeul nostru , Care ai răbdat prigonirile, batjocurile și chiar moartea pe cruce pentru mântuirea noastră , Cel Ce ne-ai spus că "prin răbdarea voastră veți dobândi sufletele voastre " , arată-mi , mie , păcătosului , milele Tale cele bogate și dăruiește-mi duhul răbdării, ca sufletul meu cel încercat să dobândească alinare. Vezi deznădejdea care mă ispitește , vezi încercarea prin care trec și ajută-mă să ies din ea curățit de păcate și pregătit să-Ți slujesc în toate zilele mele, și să slăvesc numele Tău cel sfânt, cântând împreună cu toți îngerii și sfinții : Aliluia ! +
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 16.01.2010, 15:40:59
adelin's Avatar
adelin adelin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 113
Implicit

Dimineata cand ne trezim, facem Rugaciunile Dimineatii, Acatistul BuneiVestiri si metaniile date de duhovnic. Seara, inainte sa ne culcam, citim Rugaciunile de Seara, Canonul catre Ingerul pazitor si cugetam la pacatele cele facute in ziua respectiva. Noaptea, la miez de noapte, facem paraclisul Maicii Domnului (primul), Canonul de Pocainta catre Domnul nostru Iisus Hristos, Canonul catre puterile ceresti si toti Sfintii, si cei 12 Psalmi alesi. Astfel, rugaciunea noastra este echilibarata si nu statornicim mult timp in rugaciune, ci dupa necesitate, ramanandu-ne vreme si pentru meditatie si lucrul mainilor.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 16.01.2010, 16:02:45
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit De mare folos: Rugăciune pentru vrăjmași , a Sf. Nicolae Velimirovici

http://www.scribd.com/doc/17601093/R...entru-vrăjmasi
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 16.01.2010, 19:59:36
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adelin Vezi mesajul
Dimineata cand ne trezim, facem Rugaciunile Dimineatii, Acatistul BuneiVestiri si metaniile date de duhovnic. Seara, inainte sa ne culcam, citim Rugaciunile de Seara, Canonul catre Ingerul pazitor si cugetam la pacatele cele facute in ziua respectiva. Noaptea, la miez de noapte, facem paraclisul Maicii Domnului (primul), Canonul de Pocainta catre Domnul nostru Iisus Hristos, Canonul catre puterile ceresti si toti Sfintii, si cei 12 Psalmi alesi. Astfel, rugaciunea noastra este echilibarata si nu statornicim mult timp in rugaciune, ci dupa necesitate, ramanandu-ne vreme si pentru meditatie si lucrul mainilor.

Doamne ajuta!
este buna aceasta randuiala, dar trebuie fiecare sa faca canonul pe care l-a primit de la duhovnic. si mai ales - sa nu faca canoane de capul lui. chiar daca nu am primit o randuiala, sa o cerem, sau sa cerem binecuvantare pentru una pe care o vrem noi. caci altfel vine mandria si ne hranim cu ea. nu exista un canon universal, caci astfel ar fi si un duhovnic universal, acelasi pentru toti. :) Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
avem mare nevoie de ajutor!! alinageo Umanitare 5 29.02.2012 17:13:18
Va rog, avem nevoie de rugaciunile voastre! Anna Vasilica Pocainta 2 24.11.2010 21:24:37
Va rog din suflet pomeniti-l in rugaciune si pe iulian are mare nevoie de rugaciuni ustrodica Rugaciuni 1 07.04.2010 12:31:32
De ce avem nevoie grabnică acum? venypad Despre Biserica Ortodoxa in general 0 04.03.2009 00:10:11
Lasati lumea sa vada ca avem nevoie de Iisus Ioan_Ciobota Generalitati 0 17.02.2008 08:36:51