Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 17.07.2009, 02:09:03
elenadana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Bine,n-o sa-i ''fortez mana''!
Ce banuieli?
Poti sa faci afirmatii nefondate ca nu te ''cearta'' nimeni!
Reply With Quote
  #32  
Vechi 17.07.2009, 02:19:32
Nevrednicul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu stiu cum sa zic,pur si simplu parca ei simt ceva,adica odata eu m-am dus la Parintele Staret sa iau binecuvantare si i-am sarutat mana (mi-a permis),apoi vazandu-ma o fata a venit si ea si pur si simplu a plecat parintele,nu a mai asteptat. Sau in alte momente,altor persoane nu le permite sa-i sarute mana. Nu stiu,in posturile mari de exemplu am observat la preotii calugari ca nu permit enoriasilor sa le sarute mana. Nu stiu daca e ceva general,chiar nu am stat sa urmaresc,ca sa spun asa. Alteori parca "citesc" fiecare om,vad exact cata dragoste si evlavie ascunde,si decide daca se face vrednic sa-i sarute mana sau nu. In alte cazuri poate ca acei preoti isi fac vreun canon sau pur si simplu sunt intr-o stare de smerenie,de pocainta,si din modestie ei insisi nu se considera vrednici de a li se saruta mainile. E posibil ca macar unul din aceste cazuri sa fie valabil. Repet,aceasta NU este o afirmatie fondata,pur si simplu spun aceste lucruri cu acelasi semn de intrebare precum ai venit tu cu nelamurirea... Sincer,si eu parca as vrea sa gasesc un raspuns. Daca nu pot sa-mi intreb si duhovnicul sau pe vreun calugar.
Scuza-mi proasta exprimare,dar e chiar dificil sa imi astern aceste ganduri in scris.

Last edited by Nevrednicul; 17.07.2009 at 02:22:31.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 17.07.2009, 02:48:30
elenadana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Aoleu! Pacatele mele!!!Acu' nu-s nici macar vrednica sa-i sarut mana!

Da'ce zici de faptul ca ei ne spun ''saru' mana!''?!Ei ''saru'mana'',noi ''sarutmana''.........
Reply With Quote
  #34  
Vechi 17.07.2009, 02:55:54
Nevrednicul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elenadana Vezi mesajul
Aoleu! Pacatele mele!!!Acu' nu-s nici macar vrednica sa-i sarut mana!

Da'ce zici de faptul ca ei ne spun ''saru' mana!''?!Ei ''saru'mana'',noi ''sarutmana''.........
Vezi Elena,pacatele. Si nu te acuza doar pe tine,crezi ca noi suntem mai presus?
Cat despre ce ai spus cu "saru' mana" eu nu am auzit si nu stiu nimic.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 17.07.2009, 13:57:31
The_Fallen The_Fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2009
Mesaje: 380
Implicit

Dar daca preotul se inchina la diavol, in sensul ca are o statuie de demon, si se pleaca in fatza ei si ii saruta picioarele cu copite, mai are har?
Si ce diferenta este intre un preot care nu numai ca este sodomit ci si recunoaste asta si nu vrea sa schimbe nimic pentru ca ii place asa si i se pare normal si situatia de mai sus?Ambii se inchina stiu ei cui, si nu ii deranjeaza.
Mai au ei oare har?
Acum imi veti spune ca orice pacat este o inchinare adusa satanei, dar una este pacatul fara voie, ca betia, facut din slabiciune, si alta este sodomia ca libera alegere si activitate.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 17.07.2009, 14:35:28
moshu's Avatar
moshu moshu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2008
Locație: Tg-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 238
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru moshu
Implicit

Fallen, eu cred ca un popa care ajunge sa se inchine de-a dreptul la idoli diavolesti e cuprins de o asemenea ura sau o ratacire a mintii fata de biserica incat isi da demisia inainte de a mai savarsi Sf. Taine.

Parerea mea este ca Domnul nu e de piatra. Daca un om a ajuns preot, fie el cat de om pacatos, tot trebuie sa fie mai inalt decat noi in fata Lui. Tot trebuie Dumnezeu sa ii fi deschis inima si sa nu il lase sa se aplece asa de tare spre pacat (exceptii sunt, nu stiu de ce). In concluzie, eu cred in despartirea harului de pacatele preotului. Dau exemplu pe proroci... printre care si Iona. Odata ales de Dumnezeu, a ramas ales de Dumnezeu, chiar daca acesta a incercat sa fuga de la Fatza Lui.

Banc (de-a adevaratelea, desi poate nu o sa il gustati): ma certam cu un arab, fost coleg de facultate. El: ... si parca voi erati aia cu copiii, pedofili... Eu: ...nu, aia erau catolicii. Noi eram homalaii.

Last edited by moshu; 17.07.2009 at 14:38:59.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 17.07.2009, 17:05:52
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nevrednicul Vezi mesajul
Intre spusele tale si ale Parintelui Cleopa ghici de care voi tine cont?
Si de ce sa nu-i saruti mana,te indoiesti de harul pe care i l-a dat Dumnezeu?
.
Nu numa indoiesc de harul pe care i-a dat Dumnezeu, ci ma indoiesc ca beat fiind, a avut grija sa se spele pe miini dupa ce si le-a tinut prin diverse locuri avind in vedere multitudinea de nevoi personale cind esti beat crita.

Din nou insa aceasta este parerea mea strict personala, tu insa pupa-i-o!, nu te uita la mine, eu dupa cum vezi sunt ceva mai pragmatic.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 18.07.2009, 01:17:36
moshu's Avatar
moshu moshu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2008
Locație: Tg-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 238
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru moshu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Nu numa indoiesc de harul pe care i-a dat Dumnezeu, ci ma indoiesc ca beat fiind, a avut grija sa se spele pe miini dupa ce si le-a tinut prin diverse locuri avind in vedere multitudinea de nevoi personale cind esti beat crita.

Din nou insa aceasta este parerea mea strict personala, tu insa pupa-i-o!, nu te uita la mine, eu dupa cum vezi sunt ceva mai pragmatic.
Cred ca cu popa ala beat nu se punea problema puparii mainii automat cand il vezi. Cred ca Cleopa sa referea pe termen lung, adica sa continui pe viitor sa il privesti ca un preot, nu ca un om betivan. Deci sa nu il judeci. Ala e pacatul lui, tu sa iti vezi inainte de treburile tale, cu el preot la biserica duminica. Deci cred ca "pupatu mainii" era ceva metaforic.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 31.08.2015, 00:19:09
Florentina C Florentina C is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2012
Mesaje: 2
Implicit Cu frica graiesc...

Astazi, 30 august 2015 parintele Laurentiu Andreescu a slujit in Altar la Sfanta Liturghie in biserica Sf Gheorghe din cartierul Titan, Bucuresti, tinand locul parintelui paroh Filipoiu, care este in concediu
A slujit frumos, a tinut si o slujba de dezlegari la sfarsitul Sfintei Liturghii. Nu stiam de acest parinte. Dansul ne-a spus ca slujeste la Manastirea Crangu. Vrand sa il gasesc pe internet, am dat de niste articole denigratoare, care ponegresc comportamentul parintelui. Nu stiu care este adevarul, dar, chiar si asa, daca s-a lepadat de asemenea pacate, iar Domnul inca ii ingaduie sa slujeasca noua, pacatosilor, ma rog si eu pentru iertarea sa si a noastra, ca nevrednici suntem cu totii in fața Domnului. Doamne, miluieste-ne si ne pazeste pe noi de ispite! Amin!
Reply With Quote
  #40  
Vechi 06.09.2015, 14:48:21
Andy00's Avatar
Andy00 Andy00 is offline
Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 43
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Andy00
Implicit Adevarat...

Citat:
În prealabil postat de Florentina C Vezi mesajul
Astazi, 30 august 2015 parintele Laurentiu Andreescu a slujit in Altar la Sfanta Liturghie in biserica Sf Gheorghe din cartierul Titan, Bucuresti, tinand locul parintelui paroh Filipoiu, care este in concediu
A slujit frumos, a tinut si o slujba de dezlegari la sfarsitul Sfintei Liturghii. Nu stiam de acest parinte. Dansul ne-a spus ca slujeste la Manastirea Crangu. Vrand sa il gasesc pe internet, am dat de niste articole denigratoare, care ponegresc comportamentul parintelui. Nu stiu care este adevarul, dar, chiar si asa, daca s-a lepadat de asemenea pacate, iar Domnul inca ii ingaduie sa slujeasca noua, pacatosilor, ma rog si eu pentru iertarea sa si a noastra, ca nevrednici suntem cu totii in fața Domnului. Doamne, miluieste-ne si ne pazeste pe noi de ispite! Amin!
Exact asa am facut si eu, am cautat pe internet despre el si ce am gasit m-a cam tulburat. Insa harul preotiei nu ii este luat si nu trebuie sa judecam noi. A slujit si astazi in aceasta parohie...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Biserica Ortodoxa Romana este ... savudanmihai Biserica Ortodoxa Romana 9 14.08.2013 13:19:52
Biserica ortodoxa romana din Copenhaga truthtostone Generalitati 0 21.08.2012 01:52:12
Biserica Ortodoxa Romana o mare greseala ? IaniCt Generalitati 6 27.10.2009 02:42:24