Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Resurse ortodoxe on-line
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.09.2012, 21:36:29
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Constantin Iulian

Emisiune deosebita cu un martir al temnitelor comuniste si o nesimtita care ii pune intrebari. Am cautat topicul cu mucenicii din inchisori dar nu il mai gasesc.

http://www.eugeniavoda.ro/ro/emisiun...stantin-iulian
Reply With Quote
  #2  
Vechi 01.10.2012, 02:27:43
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Am o deosebita admiratie pentru Eugenia Voda, nu cred ca i se potriveste acest cuvant "nesimtita". Acum ascult ca sa inteleg ce anume te-a suparat.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 01.10.2012, 09:40:03
zinaida
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VladCat Vezi mesajul
Emisiune deosebita cu un martir al temnitelor comuniste si o nesimtita care ii pune intrebari. Am cautat topicul cu mucenicii din inchisori dar nu il mai gasesc.

http://www.eugeniavoda.ro/ro/emisiun...stantin-iulian
Da... Eugenia Voda nu si-a facut bine temele, a citit prea putin si simte prea putin problema.. nu are o intelegere de ansamblu, in sensul asta iti dau dreptate.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 01.10.2012, 10:32:30
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Noi ar trebui să sărutăm pământul pe care calcă cineva care a trecut prin Pitești.
Eugenia Vodă îl jignește în repetate rânduri pe Constantin Iulian, contrazicându-i răspunsurile cu superioritate, pe alocuri izbucnind chiar în râs, și încercând să îi demonstreze, în ciuda mărturiilor sale, că idealul pentru care a suferit o viață este o utopie și că legionarii au fost niște zănatici și niște criminali.

Dacă nu avea evlavie față de suferința acestui om putea măcar dintr-o politețe elementară să se abțină.

Nu vreau să supăr pe nimeni, în viața ei curentă o fi o persoană minunată, dar judecând strict după comportamentul din această emisiune consider că epitetul meu a fost extrem de blând.

Last edited by VladCat; 01.10.2012 at 10:35:09.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 01.10.2012, 12:13:33
zinaida
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VladCat Vezi mesajul
Noi ar trebui să sărutăm pământul pe care calcă cineva care a trecut prin Pitești.
Eugenia Vodă îl jignește în repetate rânduri pe Constantin Iulian, contrazicându-i răspunsurile cu superioritate, pe alocuri izbucnind chiar în râs, și încercând să îi demonstreze, în ciuda mărturiilor sale, că idealul pentru care a suferit o viață este o utopie și că legionarii au fost niște zănatici și niște criminali.

Dacă nu avea evlavie față de suferința acestui om putea măcar dintr-o politețe elementară să se abțină.

Nu vreau să supăr pe nimeni, în viața ei curentă o fi o persoană minunată, dar judecând strict după comportamentul din această emisiune consider că epitetul meu a fost extrem de blând.
Nu a iesit deloc din rolul de moderator tv in care se afiseaza calda, boema, cunoscatoare, curioasa (curiozitate bazata pe cunoasterea izvorata din documentarea asupra subiectului de investigat - tema emisiunii). La fiecare emisiune a ei, zambetul exacerbat aproape in ras ii da o nota energica. Eu cred ca este o "masca" pe care si-a construit-o in timp, este stasul ei.. ca sa-i spun asa.. un sablon din care nu vrea sa iasa. Dealtfel toate emisiunile tv au sabloane... I-ar fi prins bine mai multa sfiala, bunavointa..
Reply With Quote
  #6  
Vechi 01.10.2012, 12:19:38
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VladCat Vezi mesajul
Nu vreau să supăr pe nimeni, în viața ei curentă o fi o persoană minunată, dar judecând strict după comportamentul din această emisiune consider că epitetul meu a fost extrem de blând.
Am urmarit integral inregistrarea. Este adevarat ca uneori, Eugenia Voda are obiceiul sa vorbeasca "peste" invitat, ceea ce nu cade tocmai bine, dar principiul era altul, iar eu ii dau dreptate. Dincolo de orice alte speculatii ideatice, sa ne amintim intrarea Mantuitorului in Ierusalim, cand i se aruncau flori iar lumea striga "Osana, osana! Bine este cuvantat Cel ce vine intru numele Domnului!" Mai apoi, dupa doar cateva zile, este batjocorit, batut si rastignit de aceiasi oameni. Printre ei desigur erau si oameni care sufereau enorm, si a caror principii nu se suprapuneau nicicum cu a celor care acum Il rastigneau. Pana la urma nu conteaza foarte mult cine are initiativa sa faca o "miscare" cu principii "sanatoase", atat timp cat vrajmasul are la indemana (doar jocul orgoliilor cate victime poate face...) metode infinite de a caricaturiza notiunea de "bine" si de a o vicia.
Si pe acest forum, descopar pe alocuri mult prea multa ura la persoane care propavaduiesc... pacea lui Dumnezeu. Aici incerca Eugenia Voda sa ajunga, dar intr-o ascultare partinitoare, tindem sa transam lucrurile cum nu e firesc.
Bietul om, a ramas un idealist si sunt convins ca asa va si pleca in lumea "celor drepti". Eu nu-i gasesc lui nimic care sa i se poata reprosa: dimpotriva, a ramas cu o coloana vertebrala dreapta, nu s-a compromis si nici nu-si uraste adversarii. Daca am reusi cu totii sa fim ca el, bine-ar fi, dar de cele mai multe ori, e greu de acceptat ca se intampla sa ne "cuminecam" din acelasi potir cu Iuda...
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 01.10.2012, 16:34:53
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Am o deosebita admiratie pentru Eugenia Voda
Trebuia să anticipez aspecte de genul ăsta și să îmi păstrez sentimentele pentru mine. Îmi pare rău dacă te-am supărat.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 01.10.2012, 18:36:45
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VladCat Vezi mesajul
Noi ar trebui să sărutăm pământul pe care calcă cineva care a trecut prin Pitești.
Sunt de acord cu tine, emisiune m-a cutremurat, iti multumesc ca ne-ai recomandat-o.

Citat:
În prealabil postat de VladCat Vezi mesajul
Eugenia Vodă îl jignește în repetate rânduri pe Constantin Iulian, contrazicându-i răspunsurile cu superioritate, pe alocuri izbucnind chiar în râs, și încercând să îi demonstreze, în ciuda mărturiilor sale, că idealul pentru care a suferit o viață este o utopie și că legionarii au fost niște zănatici și niște criminali.
De regula am vazut ca Miscarea Legionara este prezentata in doua lumini, unii ii pun in spate acte de omucidere, ideologie utopica, elitism, altii (de regula cei ce au facut parte din ea, o prezinta ca fiind o Miscare ce a avut pe primul plan tara si tot ce este mai bun pentru aceasta, mergand pana la indurarea suferintei si jertfirea propriei vieti). Pentru mine aceasta emisiune a facut lumina in anumite aspecte ca de exemplu, faptul ca legionarii nu faceau uz de arma in numele Miscarii ci in nume personal, fara ca Miscarea Legionara sa impuna acest lucru in ideologie sa, asa cum se crede, cine era Echipa mortii, cine a participat de fapt la Rebeliune, omorarea lui Iorga, etc.

Nu cred ca Eugenia Voda il jigneste, insa nu poate sa inteleaga Miscarea Legionara asa cum este ea prezentata de oamenii care au aderat la ea, avand o alta intelegere asupra ei. Are ceva cu Miscarea in sine, nu cu acest om cu totul minunat si genial. Spre sfarsitul emisiunii atitudinea Eugeniei Voda este cu totul alta (nu mai este provocatoare si contrariata), si cred ca are meritul de a scoate in evidenta tot ce este important, de a face o emisiune cu adevarat interesanta.

Este impresionanta delicatetea domnului Constantin Iulian, modul in care face lumina in toate aspectele controversate scoase in fata de Eugenia Voda. Un OM de o mare si rara noblete.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 01.10.2012, 22:18:36
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Un OM de o mare si rara noblete.
da...pai toti cei care nu au acceptat reeducarea ori au cedat numai superficial și temporar (cazul Oprisan spre exemplu) erau asa...Ianolide povesteste cum ii spunea o asistenta ca a mai cunoscut pe cineva care avea acelasi impact sufletesc asupra oamenilor ca el ...in urma descrierii el a realizat ca era tot un fost detinut politic.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Istoria trecerii de la calendarul niceo-iulian la calendarul iulian indreptat ioannistor Resurse ortodoxe on-line 8 20.11.2010 02:17:10
Va rog rugati-va pentru Iulian are mare nevoie de rugaciunicatre d-zeu ustrodica Umanitare 4 13.05.2010 22:00:59
Folosirea calendarului Iulian sunsray Generalitati 3 13.04.2010 06:05:32
Va rog din suflet pomeniti-l in rugaciune si pe iulian are mare nevoie de rugaciuni ustrodica Rugaciuni 1 07.04.2010 12:31:32
Lege Martiala pentru Romania? - articol scris de dl. Iulian Urban, senator de Ilfov razvan_m Generalitati 7 01.04.2009 20:08:47