Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 01.01.2013, 17:43:51
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

O interesantă analogie între jocul de șah și viața creștină, în articolul teologia șahului.

Nu știu sigur dacă s-au depășit cei 800 de lei. Ceea ce știu, însă, este faptul că Tudor este bolnav, împreună cu toți ceilalți membri ai familiei lui Cezar, și că ar avea nevoie de ceva bani de medicamente, mai ales dacă nu se vindecă cu totul până începe concursul.
Mulțumiri tuturor celor care s-au implicat!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 01.01.2013, 23:52:20
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
O interesantă analogie între jocul de șah și viața creștină, în articolul teologia șahului.

Nu știu sigur dacă s-au depășit cei 800 de lei. Ceea ce știu, însă, este faptul că Tudor este bolnav, împreună cu toți ceilalți membri ai familiei lui Cezar, și că ar avea nevoie de ceva bani de medicamente, mai ales dacă nu se vindecă cu totul până începe concursul.
Mulțumiri tuturor celor care s-au implicat!
Din fericire avem acum toate medicamentele necesare. Am schimbat (a cata oara?) antibioticele pentru copii, iar noi suntem pe picioare. Nu stiu cum se face dar tocmai eu, slabanogul mi-am revenit primul...:)
Asadar acum totul pare, in sfarsit pe un drum ferm spre bine. (Doar spaima pe care am tras-o ne mai joaca unele feste, prin amintiri...)

Va multumesc tuturor pentru gandul bun, pentru ajutorul material si pentru rugaciune.
Slava lui Dumnezeu!
Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu sa ne ocroteasca pe toti cu Sfantul Acoperamant! AMIN+

Last edited by cezar_ioan; 02.01.2013 at 01:23:47.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 10.01.2013, 02:24:03
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Deocamdata situatia este urmatoarea: http://chess-results.com/tnr88453.as...2&lan=1&wi=821

Mai sunt 4 runde, iar vineri e concursul de dezlegari. Sambata la pranz se stie clasamentul final.
Noi suntem destul de ..."in corzi". Tudor lupta curajos, cat si cum poate...
Voi povesti la sfarsitul turneului cum a fost la aceasta finala, indiferent de soarta luptei.
(Rugati-va pentru Tudor, cei milostivi, sa fie sanatos!)

Last edited by cezar_ioan; 10.01.2013 at 13:06:57.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 10.01.2013, 23:42:44
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Poate ne întrebăm ce legătură este între șah și credință.
Un articol interesant despre milostenie, cui si cum facem milostenie, aici:

http://www.ortodoxiatinerilor.ro/mil...erinta-inteleg
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 12.01.2013, 02:02:24
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Tudor inaintea inceperii partidei, primind ultimele sfaturi (bune?)....
Attached Images
File Type: jpg DSCF6906.jpg (52,9 KB, 32 views)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 12.01.2013, 02:30:42
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Astazi Tudor a obtinut prima medalie: argint, la proba de dezlegari de probleme (5 probleme cu mat si un studiu).
Performanta lui a fost de 15 puncte, aceeasi ca a lui Radu, medaliatul cu aur.
Diferenta a constat in timpul de rezolvare a sarcinii: 57 minute Tudor, fata de 54 minute Radu.
O situatie incantatoare pentru umoristi: amandoi copiii primisera sfatul si "porunca" sa nu iasa din sala decat dupa consumarea celor 60 minute afectate probei. Asadar, sa se straduiasca sa rezolve problemele pana la sfarsit. Sa nu abandoneze!
Radu nu a mai rezistat si a plecat primul... Tudor l=a intrecut in rabdare si ascultare cu 3 minute. Dar arbitrii au considerat ca departajarea se face in favoarea celui care a iesit primul, pe motivul ca a gandit mai rapid...:)

Bulversat de raportul invers dintre ascultare si rasplata, Tudor m-a intrebat intrigat: de ce eu care am ascultat am fost depunctat, iar el care nu a ascultat a luat locul 1?
Pentru ca virtutea ascultarii presupune suferinta pe moment, insa roadele ei dulci se vor vedea in viitor, la timpul harazit coacerii... Am incropit eu, strans cu usa, un raspuns...:)

Dimineata, peste 8 ore se joaca ultimul act al competitiei. Daca va invinge, Tudor va obtine a doua medalie de argint: la sah clasic, proba principala. Daca pierde sau face remiza, va obtine locul 3 si medalia de bronz.

Domnul sa va binecuvinteze, pe toti cei care ati gasit un moment sa va ganditi la Tudor in aceste 8 zile de truda (si bucurii)!...
Reply With Quote
  #17  
Vechi 12.01.2013, 13:56:33
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pacat ca arbitrii au luat o decizie asa stupida...e oarecum la mintea cocosului ca o atare departajare (dupa criteriul timpului) ar fi avut sens, eventual, daca ambii concurenti rezolvau toate problemele pana la capat...

Oricum nu asta e esentialul...Felicitari pentru performanta si Doamne ajuta la cat mai multe asemenea clipe frumoase! :)

Last edited by VladCat; 12.01.2013 at 14:01:26.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 12.01.2013, 14:23:19
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Un articol interesant despre milostenie, cui si cum facem milostenie, aici:

http://www.ortodoxiatinerilor.ro/mil...erinta-inteleg
Mi-a plăcut fraza aceasta. Mă regăsesc în ea.

Oamenii nu sunt darnici, cel mai adesea, cu cei care se dăruie, care pun tot sufletul în ceea ce fac, ci…cu cei care le cer, care îi obligă, cale le forțează mâna, profitând de situația grea în care se află.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 13.01.2013, 02:08:32
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Azi s-a terminat concursul. In sfarsit...

Tudor a obtinut ... "doi arginti", cum a zis el la un moment dat: primul la dezlegari si, cu mari lupte, al doilea la concursul principal (medalie si invitatie, cu sponsorizare din partea organizatorilor, pentru editia de anul viitor): dupa cum reiese din tabel, Tudor si Teo Togan, rivali "eterni" la acelasi club, au avut punctaj identic (6 victorii si 4 infrangeri), departajarea facindu-se dupa criteriul partidelor directe, unde Tudor a castigat atat in tur cat si in retur la oponentul sau:
http://chess-results.com/tnr88453.as...1&lan=1&wi=821

In luna mai urmeaza, cu voia lui Dumnezeu, prima participare a lui Tudor la Campionatul Mondial, in Grecia, la Halkidiki (parca asa se scrie...:))

Multumiri tuturor! (Cuvintele imi par neputincioase acum...)
Voi reveni zilele viitoare cu cateva detalii (fotografii, etc.).

P.S. Parintele monah (pe nume Siluan...!) care a fost campion national in copilarie la sah, cunoscindu-l pe Tudor, ne-a propus sa fim cazati in editiile urmatoare ale campionatelor nationale la ... Manastirea Turnu!
Mare e Mila Domnului!!!

Last edited by cezar_ioan; 13.01.2013 at 02:15:21.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 13.01.2013, 17:15:16
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Felicitări! Ne bucurăm de reușite și vă dorim drum bun către casă :-)
Reply With Quote
Răspunde

Tags
șah, ajutor, copil

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Maica Domnului ajutorul nostru nemijlocit pe drumul Pocaintei ! cristiboss56 Pocainta 477 31.05.2022 12:13:59
Si ei au nevoie de ajutorul nostru.... silvia55 Umanitare 0 08.09.2011 01:30:10
Un copil curajos are nevoie de ajutorul nostru E_my Umanitare 27 05.01.2011 21:54:54
Televiziunea Trinitas are nevoie de ajutorul nostru pentru a rezista in continuare! Florin-Ionut Stiri, actualitati, anunturi 21 12.12.2009 00:22:21
un preot are nevoie de ajutorul nostru cristy Umanitare 3 15.10.2009 12:36:32