Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 12.04.2010, 13:38:34
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Daca ar fi sa aleg un singur verset din Scriptura pe care sa mi-l amintesc, ar fi acesta:

"Si Cuvantul trup (carne - sarx) S'a facut si S'a salasluit intru noi; si noi vazutu-I-am slava ca pe slava Unuia-Nascut din Tatal, plin de har si de adevar" (Ioan 1, 14)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 18.05.2010, 19:35:17
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Veniți să ne judecăm, zice Domnul. De vor fi păcatele voastre cum e cârmâzul, ca zăpada le voi albi, și de vor fi ca purpura, ca lâna albă le voi face.


__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 18.05.2010, 19:55:53
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Nu cel mai impresionant/miscator citat, dar imi revine des in minte:
"Pentru că zici: "N-am greșit", de aceea iată Eu cu tine mă voi judeca." (Ieremia 2:35)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 18.05.2010, 20:47:11
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

3. Cand lipsea dintru mine duhul meu, Tu ai cunoscut cararile mele. In calea aceasta in care am umblat, ascuns-au cursa mie.
4. Luat-am seama de-a dreapta si am privit si nu era cine sa ma cunoasca.

__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 13.03.2011, 23:20:45
Scotsman
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

,,Deci mulțime mare de iudei au aflat că este acolo și au venit nu numai pentru Iisus, ci să vadă și pe Lazăr pe care-l înviase din morți.Și s-au sfătuit arhiereii ca și pe Lazăr să-l omoare.Căci, din cauza lui mulți dintre iudei mergeau și credeau în Iisus"(Ioan 12:9-11).

Aceasta scena mi-se pare cutremuratoare.Poti sa urasti pe cineva daca atata poti.Dar sa vezi ca acel cineva invie un om,il smulge din ghearele mortii si cu toate acestea,in nebunia ta,in intunericul in care traiesti,sa mergi cu ura atat de departe incat sa nu vrei sa omori doar sursa ci si minunea.Sa vrei sa omori un om inviat.Este ceva infiorator.Cred ca este o treapta a urii greu de atins.
Problema era ca minunea,chiar si in lipsa celui ce o savirsise,aducea aminte si atunci trebuia stearsa si ea din memoria colectiva.Si pentru asta erau dispusi sa arunci mortii ceea ce EL redase vietii.Sa preferi moartea in locul unei vieti care o invinsese.Este ceva atat de malefic incat este aproape imposibil de conceput.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 14.03.2011, 09:53:35
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Imbracati-va, dar, ca alesi ai lui Dumnezeu, sfinti si prea iubiti, cu milostivirile indurarii, cu bunatate, cu smerenie, cu blandete, cu indelunga-rabdare,
Ingaduindu-va unii pe altii si iertand unii altora, daca are cineva vreo plangere impotriva cuiva; dupa cum si Hristos v-a iertat voua, asa sa iertati si voi.
Iar peste toate acestea, imbracati-va intru dragoste, care este legatura desavarsirii. (Coloseni 3:12-14)

Dragostea sa fie nefatarnica. Urati raul, alipiti-va de bine.
In iubire frateasca, unii pe altii iubiti-va; in cinste, unii altora dati-va intaietate. (Romani 12:9-10)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 14.03.2011, 11:08:32
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Ioan 5, 24

Adevărat, adevărat zic vouă: Cel ce ascultă cuvântul Meu și crede în Cel ce M-a trimis are viață veșnică și la judecată nu va veni, ci s-a mutat de la moarte la viață.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 16.03.2011, 21:35:22
Gabita_30 Gabita_30 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.02.2011
Mesaje: 24
Implicit

„ Adu-Ți aminte însă de cuvântul pe care l-ai spus robului Tău Moise, când ai zis: "De veți păcătui, vă voi împrăștia printre popoare;
Iar când vă veți întoarce la Mine și veți păzi poruncile Mele și le veți împlini, atunci, de ați fi izgoniți chiar și la marginea cerului, și de acolo vă voi aduna și vă voi aduce la locul pe care l-am ales, ca să-Mi pun numele Meu acolo.” ( Rugaciunea lui Neemia; cap.1 )
Reply With Quote
  #19  
Vechi 17.03.2011, 12:01:49
marina31 marina31 is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 32
Implicit

Ecc.III, 1-8
Pentru orice lucru este o clipa prielnica
si o vreme pentru orice miscare de sub cer:
o vreme este sa te nasti si o vreme sa mori,
o vreme este sa sadesti si o vreme sa smulgi ce-ai sadit;o vreme este sa ucizi si o vreme sa vindeci,
o vreme este sa darami si o vreme sa zidesti;o vreme este sa razi si o vreme sa plangi,
o vreme este sa te tangui si o vreme sa joci;
o vreme este sa azvarli pietre si o vreme sa strangi pietre,
o vreme este sa imbratisezi si o vreme sa fugi de icirc;mbratisare;o vreme este sa cauti si o vreme sa pierzi,
o vreme este sa pastrezi si o vreme sa arunci;o vreme este sa desiri si o vreme sa cosi,
o vreme este sa taci si o vreme sa vorbesti;
o vreme este sa iubesti si o vreme sa urasti,
o vreme este pentru razboi si o vreme pentru pace
Reply With Quote
  #20  
Vechi 17.03.2011, 13:25:31
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

"Iată vin zile, zice Domnul Dumnezeu, în care voi trimite foamete pe pământ,
nu foamete de pâine și nu sete de apă, ci de auzit cuvintele Domnului" (Amos 8, 22).
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pasaje eliminate din Prohodul Domnului getaballa Generalitati 28 29.09.2012 15:20:00
Ce invataturi v-au impresionat mai mult ? radugherasim Din Noul Testament 55 02.12.2010 02:10:20
Contradictii Biblice julline Generalitati 99 09.07.2010 00:24:23
versete.ro tracer Resurse ortodoxe on-line 1 27.06.2008 00:10:10
Poliția globală a gândirii decretează pasaje ale Iustin32 Generalitati 3 22.05.2008 21:11:27