Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.04.2012, 00:17:00
Sonrisa Sonrisa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.01.2010
Locație: Marea Britanie
Religia: Ortodox
Mesaje: 6
Implicit Ce credeti despre diferenta de varsta?

O diferenta de 24 de ani intre o pereche cat e de grav?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.04.2012, 00:25:12
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sonrisa Vezi mesajul
O diferenta de 24 de ani intre o pereche cat e de grav?
Despre cine e vorba?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.04.2012, 09:04:17
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Din exterior, o asemenea relatie e privita de societate ca anormala, pentru ca sfideaza niste reguli nescrise. Celor doi societatea le poate pune un stigmat. Sunt dispusi sa accepte acest lucru?
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.04.2012, 09:35:48
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sonrisa Vezi mesajul
O diferenta de 24 de ani intre o pereche cat e de grav?
Adica , defapt , dumneata pui problema cum este sa se casatoreasca tata cu fiica , sau mama cu fiul (mai rara aceasta varianta deoarece femeile mature sunt deobicei chiar mature) si cind spun aceasta nu ma refer strict la incest !
Pai cred ca din formularea mea intelegi cit este de grav.

Iar daca te intereseaza ce spun canoanele bisericii ortodoxe (caci scrisa este aceasta norma si nu vorbe in vint !)afla ca ea nu da binecuvintare de cununie la o diferenta mai mare de 10 ani intre parteneri , tocmai din considerente morale (unei asemenea fete ai putea sa ii fi tata si ca atare trebuie sa te comporti cu ea intocmai si nu ca un iubit devenind un om fara judecata tocmai la o virsta semnificativa!).

Sa nu te pacaleasca aspectele decupate din VT precum patriarhii sau si alti venerabili care la virste inaintate si-au luat sotii tinere . Atunci , pe vremea aceea asa a ingaduit Dumnezeu, precum a mai ingaduit si multe altele, aparent nefiresti (casatoria intre copii lui Adam si ai Evei, fete care s-au culcat cu socrii lor si au procreat , s.a.m.d.) dar aceasta ingaduinta a fost pe un timp limitat si nu este perpetua . Acum canoanele spun clar ce si cum se face .
Dar nu mare ar fi mirarea ca sa si gasiti un preot care sa nu cunoasca canoanele sau si mai grav, sa le ignore , si sa va cunune , omorindu-va astfel sufletele!
Dar ce , medici care nu cunosc bine canoanele medicinii sau care , si mai rau, le ignora si actioneaza asupra pacientilor provocindu-le suferinta sau moartea trupului , nu ati vazut ? Oho, sunt cu gramada !
Sau profesori care necunoscind , in primul rind, canoanele pedagogiei ca si pe cele sociale din domeniu , aplica elevilor ,,tratamente" prohibite provocindu-le neplaceri, traume sau chiar suferinte fizice...

Deci nu este de mirare sa gasiti un preot care in loc sa va sfatuiasca corect si bine rusinindu-va pe voi , in primul rind, pt. cutezanta celui mai in virsta dintre parteneri , de a-l atrage pe celalalt intr-un ,,joc" afectiv-emotional murdar si imoral (in loc sa se comporte parental, cu multa judecata si discernamint)... deci care in loc sa va ,,consilieze" corect , va da apa la moara si va aproba tot ce voiti si cereti voi !

Lumea este plina de femei si de barbati , duhneste ... astfel incit nu este nevoie si nici ingaduit sa procedam cu gesturi extreme !

NB: eu am extins discutia chiar pina la cererea cununiei , dar bine inteles ca vietuirea impreuna intre asemenea oameni, adica curvia lor consimtita si perpetua, daca s-a produs, este un lucru care ii situeaza inafara bisericii (ca orice pacat dealtfel , numai ca pacatul desfrinarii este unul ,,de moarte", adica f. grav) , iar de aici , 'or vedea ei cu se capatuiesc !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 18.04.2012 at 09:46:50.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 18.04.2012, 10:16:17
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Depinde ce fundatie are aceasta relatie...
Ce anume v-a trezit interesul la aceasta persoana?Reflectati daca sunt interese meschine in joc sau chiar sunteti fascinata de un om cu care nu aveti nimic in comun.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 18.04.2012, 10:24:01
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cred ca e foarte dificila, poate chiar imposibila, chiar daca nu are la baza interese meschine.

Din cauza diferentei de varsta, cel mai tanar va ramane singur(a) prea din timp... Si acesta nu ar fi singurul argument impotriva unei asemenea relatii, dar aceasta diferenta de varsta este totusi stingheritoare (pentru un cuplu).
Reply With Quote
  #7  
Vechi 18.04.2012, 12:40:15
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Iar daca te intereseaza ce spun canoanele bisericii ortodoxe (caci scrisa este aceasta norma si nu vorbe in vint !)afla ca ea nu da binecuvintare de cununie la o diferenta mai mare de 10 ani intre parteneri , tocmai din considerente morale (unei asemenea fete ai putea sa ii fi tata si ca atare trebuie sa te comporti cu ea intocmai si nu ca un iubit devenind un om fara judecata tocmai la o virsta semnificativa!).

NB: eu am extins discutia chiar pina la cererea cununiei , dar bine inteles ca vietuirea impreuna intre asemenea oameni, adica curvia lor consimtita si perpetua, daca s-a produs, este un lucru care ii situeaza inafara bisericii (ca orice pacat dealtfel , numai ca pacatul desfrinarii este unul ,,de moarte", adica f. grav) , iar de aici , 'or vedea ei cu se capatuiesc !
E adevarat tot ce spui, dar putem observa ca sunt si unele nuante.
In primul rand pesoana care a deschis discutia a trecut Anglia ca locatie, e posibil ca persoana de peste 24 de ani sa fie un englez, deci nu mai e nicio legatura cu BO, oricum e ceva gresit daca nu trece la ortodoxie, neputandu-se casatori in BO.
Daca trecem peste acest lucru si ne gandim la doua persoane ortodoxe as vedea si cateva nuante. In cazul asta e diferenta cam mare, dar daca diferenta este mai mare de 10 ani, sa zicem 16 putem sa vedem ca daca ambii sunt mai in varsta e o problema ceva mai diferita fata de atunci cand ea are 20 de ani, iar el 36. De exemplu ea are 50 de ani si el 66, ambii sunt vaduvi. Un parinte spunea ca batranetea e grea si unii nu pot sa o duca singuri, vor sa aiba pe cineva alaturi, chiar daca nu mai au relatii intime.
Apoi sa ne gandim la Fecioara Maria si dreptul Iosif, traditia ne spune ca dreptul Iosif era mai in varsta. El s-a purtat ca un parinte cu Fecioara Maria.
In cazul in care nu sunt persoane in varsta, daca femeia are mai multi ani e oricum o problema chiar daca sunt pana in 10 ani. Pot exista cazuri in care cineva sa arate mai tanar decat anii pe care ii are, la fel cum cineva tanar poate sa arate mai in varsta. Sa ne gandim la un cuplu in care ambii parteneri au in jur de 30 de ani, iar unul arata de 20 si ceva de ani, iar celalalt de 40 si ceva de ani. Dar nu numai aspectul fizic, din cauza ca desfranarea a ajuns ceva nu numai de condamnat, ci chiar de lauda, unii tineri ajung sa aiba o prea mare experienta pana la casatorie, mai ales barbati.
In incheiere sa ne amintim ca un cuplu monden care chiar era disproportionat din punct de vedere al varstei a fost cununat la o manastire. Si in acest caz a existat si un lucru bun, Monica s-a convertit la ortodoxie de la greco-catolicism, daca ramane asa tot e un lucru bun (desi sunt slabe sperante).
Reply With Quote
  #8  
Vechi 18.04.2012, 13:22:16
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
E adevarat tot ce spui, dar putem observa ca sunt si unele nuante.
In primul rand pesoana care a deschis discutia a trecut Anglia ca locatie, e posibil ca persoana de peste 24 de ani sa fie un englez, deci nu mai e nicio legatura cu BO, oricum e ceva gresit daca nu trece la ortodoxie, neputandu-se casatori in BO.
Daca trecem peste acest lucru si ne gandim la doua persoane ortodoxe as vedea si cateva nuante. In cazul asta e diferenta cam mare, dar daca diferenta este mai mare de 10 ani, sa zicem 16 putem sa vedem ca daca ambii sunt mai in varsta e o problema ceva mai diferita fata de atunci cand ea are 20 de ani, iar el 36. De exemplu ea are 50 de ani si el 66, ambii sunt vaduvi. Un parinte spunea ca batranetea e grea si unii nu pot sa o duca singuri, vor sa aiba pe cineva alaturi, chiar daca nu mai au relatii intime.
Apoi sa ne gandim la Fecioara Maria si dreptul Iosif, traditia ne spune ca dreptul Iosif era mai in varsta. El s-a purtat ca un parinte cu Fecioara Maria.
In cazul in care nu sunt persoane in varsta, daca femeia are mai multi ani e oricum o problema chiar daca sunt pana in 10 ani. Pot exista cazuri in care cineva sa arate mai tanar decat anii pe care ii are, la fel cum cineva tanar poate sa arate mai in varsta. Sa ne gandim la un cuplu in care ambii parteneri au in jur de 30 de ani, iar unul arata de 20 si ceva de ani, iar celalalt de 40 si ceva de ani. Dar nu numai aspectul fizic, din cauza ca desfranarea a ajuns ceva nu numai de condamnat, ci chiar de lauda, unii tineri ajung sa aiba o prea mare experienta pana la casatorie, mai ales barbati.
In incheiere sa ne amintim ca un cuplu monden care chiar era disproportionat din punct de vedere al varstei a fost cununat la o manastire. Si in acest caz a existat si un lucru bun, Monica s-a convertit la ortodoxie de la greco-catolicism, daca ramane asa tot e un lucru bun (desi sunt slabe sperante).
Toate cele specificate de tine le-am gindit si eu dar tocmai pt. asemenea situatii sfintii bisericii , adunati in sinoade, au dat legi de vietuire care sa duca la mintuire . Adica pt. a nu mai fi nevoie ca omul sa se piarda in atitea amanunte nesemnificative in esenta si sa nu mai stie ce sa aleaga ci incurcat de ,,pozitia rabinului" (bancul cu rabinul care ascultind pre multi in parerile lor nu a mai putut sa hotarasca corect ci a sfirsit zicind : si tu ai dreptate, dar si tu ai tot la fel , si inca si tu ai dreptatea ta , s.a.m.d.) sa nu cada in greseala .
Deci, sa fim fericiti ca altii , mai ales sfinti, au judecat pt. noi si sa fim cu credinta tare ca aceasta judecata a lor este si voia lui Dumnezeu . Deci nu avem ce aiureala de judecata sa mai declansam , ci doar sa implinim poruncile ... cine vrea desigur , ca mintuirea nu este obligatorie !

Cit despre cuplurile acestea mondene , pt. care chipurile ar trebui sa ne bucuram ca au venit la ortodoxie , este o falsa aparenta deoarece trecerea la ortodoxie nu a reprezentat o dorinta sincera , abia asteptata, plina de bucurie si datatoare de un nou inceput in viata ... deoarece , asa cum povesteste bine YOUTUBE ei s-au intrecut in sex oral, in preacurvie, in divort, in viata mondena veniala, s.a.m.d.
Care a fost folosul ca a trecut Moni la ortoddoxie ? Cu ce s-a imbunatatit viata ei ? In familia parintilor ei ispititorul are salasul de mult timp si nici vorba de vreo imbunatatire de la vreunul. Ba sora ei este o concurenta serioasa in trairi inedite !
Deci sa nu ne imbatam cu apa chioara si sa nu acordam circumstante atenuante decit acolo unde este cazul . Sau altfel spus , sa nu cautam sa ne dam noi mai cumsecade decit sfintii care au facut canoanele ca devenim caraghiosi ! Ride dracul de noi de se scarpina pe burta vazindu-ne cum ne lasam inselati ca ce cumsecade suntem noi si ce omenosi cu semeneul nostru ! Adica sfintii parinti cind au facut canoanele au fost ingusti in vedere si ingalati si rai cu semenii si exigenti pina la singe ?
Eu cred ca deja ne balacim in mare pacat fata de ei cind macar indrasnim sa punem astfel problema !

Despre posibilitatea de a fi ei dintr-o alta biserica sau de alte virste dar cu aceiasi marja de diferenta sau hai sa ne rupem iar sufletele si sa ne gindim ca sunt 2 batrini ajunsi la senectute (ea 60 de ani si el 84) si infricosati de singuratate (eu cred tare ca este exclusa o astfel de situatie) trebuie sa ne reintoarcem la primul post si sa il citim de atitea ori pina va vorbi el, postul, singur despre virstele , intentiile si mai ales jena ca nu fac bine, care a si dus la punerea unei astfel de intrebari .
Daca la tinerete o asemenea ingratitudine se face minat de sex (desfatari morbide ale carnii) sau de avere atragind atentia tuturor, la extrema cealalta de virsta, la senectute lucrurile par mult mai firesti in ciuda diferentei de virsta , si poate lesne intelege oricine ca cel mai degraba este la mijloc dorinta de intrajutorare si frica de singuratate !
Sigur exista si exemple inalienabile moral dar care mai de graba produc greata decit compatimire : cazul lui Charles Chaplin casatorit la 85 de ani cu o fata de 18, cazul regizorului Woody Allen casatorit cu propria fiica vitrega infiata, cazul actorului Adrian Pintea si a Laviniei Tatomir cu o diferenta de virsta de aproape 30 de ani, si cite si mai cite altele. Care asa cum am mai spus , exista dar asta nu insemneaza ca este si firescul , buna rinduiala, a lucrurilor !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 18.04.2012 at 13:43:47.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 18.04.2012, 14:12:40
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Care a fost folosul ca a trecut Moni la ortoddoxie ? Cu ce s-a imbunatatit viata ei ? In familia parintilor ei ispititorul are salasul de mult timp si nici vorba de vreo imbunatatire de la vreunul. Ba sora ei este o concurenta serioasa in trairi inedite !
In sensul urmator am spus despre trecerea lui Monica la ortodoxie: ruperea de Biserica nu da sansa de pocainta si sfintenie, dar cel ce e in Biserica poate fi si un mare pacatos si are posibilitatea venirii in fire si mantuirii. Daca peste cativa ani vine la pocainta are sansa revenirii si mantuirii, sansa pe care nu o poate avea cel ce nu este in Biserica. Daca un pacatos mormon isi vine in fire si vrea sa se indrepte spre Dumnezeu o sa mearga in biserica mormona pentru ca el crede ca acolo se sfinteste, daca nu cauta mai mult adevarul sa ajunga la ortodoxie.
Canonul acela cu diferenta de zece ani nu l-am intalnit pana acum, o sa il caut in pravila (daca stii cumva unde e exact). Intre timp am gasit: http://www.crestinortodox.ro/carti-o...ala-81901.html

Last edited by catalin2; 18.04.2012 at 14:18:54.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 18.04.2012, 14:19:37
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Canonul acela cu diferenta de zece ani nu l-am intalnit pana acum, o sa il caut in pravila.
Chiar te rog sa-l cauti, Catalin, nici eu nu l-am gasit. Stiu ca diferentele mari nu sunt acceptate(recomandate):
Pravila Mare, in Glava 198 "Graieste Pravila, ca pre la nunte sa cautam nu numai caci se cade; ci sa cautam de se si cuvine... sa nu fie barbatul de 50 de ani si muierea de 12 sau de 15, sau muierea de 50 si barbatul de 20; deci bine cum se cade si cinstit iaste asa, ca sa fie barbatul si muierea in varsta ce e pre lege cum graiesc dumnezeiestile pravile, iar cum nu se cade si afara de dreptate iaste cum e mai sus sa fie barbatul batran si muierea tanara, sau muierea batrana si barbatul tanar; care lucru nu iaste cum nu se cade, ci inca e rusine, dosada, imputare si batjocura... sa se pazeasca cum se cade de varsta, sa nu fie barbatul batran si muierea tanara, nici muierea batrana si barbatul tanar; ci sa fie amandoua partile deopotriva de ani (apropiati ca varsta, n.n.)..."

Ce nu am inteles e daca BO nu recomanda astfel de casnicii sau chiar nu administreaza deloc Sf. Taine daca diferenta este mare, insa varsta lor se incadreaza in limitele impuse (16-60; 18-70)

Last edited by ioanna; 18.04.2012 at 14:26:17.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Diferenta de varsta intr-o relatie! marius007 Generalitati 98 11.05.2018 22:19:20
Diferenta de varsta intre soti anisoara Nunta 121 10.03.2017 02:10:53
Diferenta de varsta Anisia Nunta 18 31.05.2010 16:55:30
Ce credeti despre vedenii? lacrimi Din Noul Testament 42 28.03.2010 20:48:52
Ce credeti despre noul Patriarh andorueca Generalitati 14 19.05.2008 21:33:56