Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 18.04.2012, 11:43:57
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

O mie de vorbe doi bani nu prea fac!
O diferență de vârstă atât de mare este indecentă: și acum și mai ales în viitor, când protagoniștii vor îmbătrâni. Și din păcate pentru cuplu, ăl mai bătrân nu poate să-l aștepte pe ăl mai tânăr.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #12  
Vechi 18.04.2012, 11:46:05
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

intre mine si tatal meu sunt 24 de ani. Cred ca Dl Zaharia a dat raspunsul cel mai clar si mai complex....
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 18.04.2012, 11:59:05
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Conteaza aceasta diferenta mai ales cand ea are 24 iar el 48...sau ea 20 si el 44...ce pot avea in comun sau discuta asemenea persoane?
Cred ca mai degraba ar merge sa se intalneasca cand sunt mai in varsta:ea 50 si el 74,ceva de genul...
doamna, placerile omului sunt diverse si uneori ciudate. Pot spune ca pentru o perioada de timp e placere fizica care...nu dureaza mult timp
Reply With Quote
  #14  
Vechi 18.04.2012, 12:22:53
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sonrisa Vezi mesajul
O diferenta de 24 de ani intre o pereche cat e de grav?
Cand exista o diferenta atat de mare, incep sa se simta si diferentele de gandire, mentalitate, aspiratii, preferinte, cei doi fiind din generatii diferite.Totusi, nu se poate generaliza si spune ca nu va functiona o astfel de relatie, depinde de fiecare cuplu in parte, de ceea ce ii leaga, de ce compatibilitate exista intre ei. Mie, de la 15 ani in sus, mi se pare o diferenta prea mare intre parteneri, insa repet, trebuie tratat fiecare caz individual, nu generalizat. Cunosc cupluri care au o relatie implinita, in ciuda diferentei de varsta, dar si cupluri care s-au despartit.

Daca ea este mai mica cu 24 de ani, atunci va avea de infruntat si prejudecatile oamenilor, va fi acuzata de interes material sau de complex patern.

Last edited by ioanna; 18.04.2012 at 12:37:49.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 18.04.2012, 12:40:15
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Iar daca te intereseaza ce spun canoanele bisericii ortodoxe (caci scrisa este aceasta norma si nu vorbe in vint !)afla ca ea nu da binecuvintare de cununie la o diferenta mai mare de 10 ani intre parteneri , tocmai din considerente morale (unei asemenea fete ai putea sa ii fi tata si ca atare trebuie sa te comporti cu ea intocmai si nu ca un iubit devenind un om fara judecata tocmai la o virsta semnificativa!).

NB: eu am extins discutia chiar pina la cererea cununiei , dar bine inteles ca vietuirea impreuna intre asemenea oameni, adica curvia lor consimtita si perpetua, daca s-a produs, este un lucru care ii situeaza inafara bisericii (ca orice pacat dealtfel , numai ca pacatul desfrinarii este unul ,,de moarte", adica f. grav) , iar de aici , 'or vedea ei cu se capatuiesc !
E adevarat tot ce spui, dar putem observa ca sunt si unele nuante.
In primul rand pesoana care a deschis discutia a trecut Anglia ca locatie, e posibil ca persoana de peste 24 de ani sa fie un englez, deci nu mai e nicio legatura cu BO, oricum e ceva gresit daca nu trece la ortodoxie, neputandu-se casatori in BO.
Daca trecem peste acest lucru si ne gandim la doua persoane ortodoxe as vedea si cateva nuante. In cazul asta e diferenta cam mare, dar daca diferenta este mai mare de 10 ani, sa zicem 16 putem sa vedem ca daca ambii sunt mai in varsta e o problema ceva mai diferita fata de atunci cand ea are 20 de ani, iar el 36. De exemplu ea are 50 de ani si el 66, ambii sunt vaduvi. Un parinte spunea ca batranetea e grea si unii nu pot sa o duca singuri, vor sa aiba pe cineva alaturi, chiar daca nu mai au relatii intime.
Apoi sa ne gandim la Fecioara Maria si dreptul Iosif, traditia ne spune ca dreptul Iosif era mai in varsta. El s-a purtat ca un parinte cu Fecioara Maria.
In cazul in care nu sunt persoane in varsta, daca femeia are mai multi ani e oricum o problema chiar daca sunt pana in 10 ani. Pot exista cazuri in care cineva sa arate mai tanar decat anii pe care ii are, la fel cum cineva tanar poate sa arate mai in varsta. Sa ne gandim la un cuplu in care ambii parteneri au in jur de 30 de ani, iar unul arata de 20 si ceva de ani, iar celalalt de 40 si ceva de ani. Dar nu numai aspectul fizic, din cauza ca desfranarea a ajuns ceva nu numai de condamnat, ci chiar de lauda, unii tineri ajung sa aiba o prea mare experienta pana la casatorie, mai ales barbati.
In incheiere sa ne amintim ca un cuplu monden care chiar era disproportionat din punct de vedere al varstei a fost cununat la o manastire. Si in acest caz a existat si un lucru bun, Monica s-a convertit la ortodoxie de la greco-catolicism, daca ramane asa tot e un lucru bun (desi sunt slabe sperante).
Reply With Quote
  #16  
Vechi 18.04.2012, 12:41:42
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Si uite asa , morala duhovniceasca , vietuirea ortodoxa, trairea noastra reala si nu ideatica in Hristos poate depinde de fiecare om si cuplu in parte, de ceea ce il leaga pe om de morala lui Hristos si cit intelege el din ea, de ,,compatibilitatea" dintre oameni si aceasta !

Interesanta optica, chiar atragatoare !

Simion Mehedinti spunea intr-o reflectie a lui : ,,... un om si un popor , atit este om si popor cit a inteles el din Evanghelia lui Hristos" !

Si inca mi-aduc aminte de inca proaspata intii Evanghelie din Joia Infricosatoarelor Patimi :

,,Si orice veti cere intru numele Meu, aceea voi face, ca sa fie slavit Tatal intru Fiul" Ev.Ioan; 14/13.
,,Cel care are poruncile Mele si le pazeste, acela este care ma iubeste; iar cel ce ma iubeste pe Mine va fi iubit de Tatal meu si il voi iubi si Eu si Ma voi arata lui " Ev.Ioan14/21
,,... caci fara Mine nu puteti face nimic" Ev.Ioan;15/5


Deci daca cineva crede ca buna vietuire a unui asemenea cuplu se incadreaza in cuvintul de mai sus ... atunci nu are decit sa se culce pe urechea aceasta !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #17  
Vechi 18.04.2012, 13:01:05
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

@Sonrisa: am uitat sa adaug ceva. Bineinteles ca misionarii de carton pot spune vrute si nevrute, banalitati, in stilul caracteristic, insa doar d-voastra stiti mai bine cum este acel om, daca exista dragoste reciproca dezinteresata, daca viata d-voastra de familie poate fi una sanatoasa, caci doar o astfel de viata sta la baza unei inalte vietuiri crestinesti.

Last edited by ioanna; 18.04.2012 at 13:05:02.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 18.04.2012, 13:22:16
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
E adevarat tot ce spui, dar putem observa ca sunt si unele nuante.
In primul rand pesoana care a deschis discutia a trecut Anglia ca locatie, e posibil ca persoana de peste 24 de ani sa fie un englez, deci nu mai e nicio legatura cu BO, oricum e ceva gresit daca nu trece la ortodoxie, neputandu-se casatori in BO.
Daca trecem peste acest lucru si ne gandim la doua persoane ortodoxe as vedea si cateva nuante. In cazul asta e diferenta cam mare, dar daca diferenta este mai mare de 10 ani, sa zicem 16 putem sa vedem ca daca ambii sunt mai in varsta e o problema ceva mai diferita fata de atunci cand ea are 20 de ani, iar el 36. De exemplu ea are 50 de ani si el 66, ambii sunt vaduvi. Un parinte spunea ca batranetea e grea si unii nu pot sa o duca singuri, vor sa aiba pe cineva alaturi, chiar daca nu mai au relatii intime.
Apoi sa ne gandim la Fecioara Maria si dreptul Iosif, traditia ne spune ca dreptul Iosif era mai in varsta. El s-a purtat ca un parinte cu Fecioara Maria.
In cazul in care nu sunt persoane in varsta, daca femeia are mai multi ani e oricum o problema chiar daca sunt pana in 10 ani. Pot exista cazuri in care cineva sa arate mai tanar decat anii pe care ii are, la fel cum cineva tanar poate sa arate mai in varsta. Sa ne gandim la un cuplu in care ambii parteneri au in jur de 30 de ani, iar unul arata de 20 si ceva de ani, iar celalalt de 40 si ceva de ani. Dar nu numai aspectul fizic, din cauza ca desfranarea a ajuns ceva nu numai de condamnat, ci chiar de lauda, unii tineri ajung sa aiba o prea mare experienta pana la casatorie, mai ales barbati.
In incheiere sa ne amintim ca un cuplu monden care chiar era disproportionat din punct de vedere al varstei a fost cununat la o manastire. Si in acest caz a existat si un lucru bun, Monica s-a convertit la ortodoxie de la greco-catolicism, daca ramane asa tot e un lucru bun (desi sunt slabe sperante).
Toate cele specificate de tine le-am gindit si eu dar tocmai pt. asemenea situatii sfintii bisericii , adunati in sinoade, au dat legi de vietuire care sa duca la mintuire . Adica pt. a nu mai fi nevoie ca omul sa se piarda in atitea amanunte nesemnificative in esenta si sa nu mai stie ce sa aleaga ci incurcat de ,,pozitia rabinului" (bancul cu rabinul care ascultind pre multi in parerile lor nu a mai putut sa hotarasca corect ci a sfirsit zicind : si tu ai dreptate, dar si tu ai tot la fel , si inca si tu ai dreptatea ta , s.a.m.d.) sa nu cada in greseala .
Deci, sa fim fericiti ca altii , mai ales sfinti, au judecat pt. noi si sa fim cu credinta tare ca aceasta judecata a lor este si voia lui Dumnezeu . Deci nu avem ce aiureala de judecata sa mai declansam , ci doar sa implinim poruncile ... cine vrea desigur , ca mintuirea nu este obligatorie !

Cit despre cuplurile acestea mondene , pt. care chipurile ar trebui sa ne bucuram ca au venit la ortodoxie , este o falsa aparenta deoarece trecerea la ortodoxie nu a reprezentat o dorinta sincera , abia asteptata, plina de bucurie si datatoare de un nou inceput in viata ... deoarece , asa cum povesteste bine YOUTUBE ei s-au intrecut in sex oral, in preacurvie, in divort, in viata mondena veniala, s.a.m.d.
Care a fost folosul ca a trecut Moni la ortoddoxie ? Cu ce s-a imbunatatit viata ei ? In familia parintilor ei ispititorul are salasul de mult timp si nici vorba de vreo imbunatatire de la vreunul. Ba sora ei este o concurenta serioasa in trairi inedite !
Deci sa nu ne imbatam cu apa chioara si sa nu acordam circumstante atenuante decit acolo unde este cazul . Sau altfel spus , sa nu cautam sa ne dam noi mai cumsecade decit sfintii care au facut canoanele ca devenim caraghiosi ! Ride dracul de noi de se scarpina pe burta vazindu-ne cum ne lasam inselati ca ce cumsecade suntem noi si ce omenosi cu semeneul nostru ! Adica sfintii parinti cind au facut canoanele au fost ingusti in vedere si ingalati si rai cu semenii si exigenti pina la singe ?
Eu cred ca deja ne balacim in mare pacat fata de ei cind macar indrasnim sa punem astfel problema !

Despre posibilitatea de a fi ei dintr-o alta biserica sau de alte virste dar cu aceiasi marja de diferenta sau hai sa ne rupem iar sufletele si sa ne gindim ca sunt 2 batrini ajunsi la senectute (ea 60 de ani si el 84) si infricosati de singuratate (eu cred tare ca este exclusa o astfel de situatie) trebuie sa ne reintoarcem la primul post si sa il citim de atitea ori pina va vorbi el, postul, singur despre virstele , intentiile si mai ales jena ca nu fac bine, care a si dus la punerea unei astfel de intrebari .
Daca la tinerete o asemenea ingratitudine se face minat de sex (desfatari morbide ale carnii) sau de avere atragind atentia tuturor, la extrema cealalta de virsta, la senectute lucrurile par mult mai firesti in ciuda diferentei de virsta , si poate lesne intelege oricine ca cel mai degraba este la mijloc dorinta de intrajutorare si frica de singuratate !
Sigur exista si exemple inalienabile moral dar care mai de graba produc greata decit compatimire : cazul lui Charles Chaplin casatorit la 85 de ani cu o fata de 18, cazul regizorului Woody Allen casatorit cu propria fiica vitrega infiata, cazul actorului Adrian Pintea si a Laviniei Tatomir cu o diferenta de virsta de aproape 30 de ani, si cite si mai cite altele. Care asa cum am mai spus , exista dar asta nu insemneaza ca este si firescul , buna rinduiala, a lucrurilor !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 18.04.2012 at 13:43:47.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 18.04.2012, 14:12:40
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Care a fost folosul ca a trecut Moni la ortoddoxie ? Cu ce s-a imbunatatit viata ei ? In familia parintilor ei ispititorul are salasul de mult timp si nici vorba de vreo imbunatatire de la vreunul. Ba sora ei este o concurenta serioasa in trairi inedite !
In sensul urmator am spus despre trecerea lui Monica la ortodoxie: ruperea de Biserica nu da sansa de pocainta si sfintenie, dar cel ce e in Biserica poate fi si un mare pacatos si are posibilitatea venirii in fire si mantuirii. Daca peste cativa ani vine la pocainta are sansa revenirii si mantuirii, sansa pe care nu o poate avea cel ce nu este in Biserica. Daca un pacatos mormon isi vine in fire si vrea sa se indrepte spre Dumnezeu o sa mearga in biserica mormona pentru ca el crede ca acolo se sfinteste, daca nu cauta mai mult adevarul sa ajunga la ortodoxie.
Canonul acela cu diferenta de zece ani nu l-am intalnit pana acum, o sa il caut in pravila (daca stii cumva unde e exact). Intre timp am gasit: http://www.crestinortodox.ro/carti-o...ala-81901.html

Last edited by catalin2; 18.04.2012 at 14:18:54.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 18.04.2012, 14:19:37
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Canonul acela cu diferenta de zece ani nu l-am intalnit pana acum, o sa il caut in pravila.
Chiar te rog sa-l cauti, Catalin, nici eu nu l-am gasit. Stiu ca diferentele mari nu sunt acceptate(recomandate):
Pravila Mare, in Glava 198 "Graieste Pravila, ca pre la nunte sa cautam nu numai caci se cade; ci sa cautam de se si cuvine... sa nu fie barbatul de 50 de ani si muierea de 12 sau de 15, sau muierea de 50 si barbatul de 20; deci bine cum se cade si cinstit iaste asa, ca sa fie barbatul si muierea in varsta ce e pre lege cum graiesc dumnezeiestile pravile, iar cum nu se cade si afara de dreptate iaste cum e mai sus sa fie barbatul batran si muierea tanara, sau muierea batrana si barbatul tanar; care lucru nu iaste cum nu se cade, ci inca e rusine, dosada, imputare si batjocura... sa se pazeasca cum se cade de varsta, sa nu fie barbatul batran si muierea tanara, nici muierea batrana si barbatul tanar; ci sa fie amandoua partile deopotriva de ani (apropiati ca varsta, n.n.)..."

Ce nu am inteles e daca BO nu recomanda astfel de casnicii sau chiar nu administreaza deloc Sf. Taine daca diferenta este mare, insa varsta lor se incadreaza in limitele impuse (16-60; 18-70)

Last edited by ioanna; 18.04.2012 at 14:26:17.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Diferenta de varsta intr-o relatie! marius007 Generalitati 98 11.05.2018 22:19:20
Diferenta de varsta intre soti anisoara Nunta 121 10.03.2017 02:10:53
Diferenta de varsta Anisia Nunta 18 31.05.2010 16:55:30
Ce credeti despre vedenii? lacrimi Din Noul Testament 42 28.03.2010 20:48:52
Ce credeti despre noul Patriarh andorueca Generalitati 14 19.05.2008 21:33:56