Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 18.04.2012, 16:27:37
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
In sensul urmator am spus despre trecerea lui Monica la ortodoxie: ruperea de Biserica nu da sansa de pocainta si sfintenie, dar cel ce e in Biserica poate fi si un mare pacatos si are posibilitatea venirii in fire si mantuirii. Daca peste cativa ani vine la pocainta are sansa revenirii si mantuirii, sansa pe care nu o poate avea cel ce nu este in Biserica. Daca un pacatos mormon isi vine in fire si vrea sa se indrepte spre Dumnezeu o sa mearga in biserica mormona pentru ca el crede ca acolo se sfinteste, daca nu cauta mai mult adevarul sa ajunga la ortodoxie.
Canonul acela cu diferenta de zece ani nu l-am intalnit pana acum, o sa il caut in pravila (daca stii cumva unde e exact). Intre timp am gasit: http://www.crestinortodox.ro/carti-o...ala-81901.html
Ai raspuns f. bine . Lincul indicat este mai mult decit revelator .
Cit despre mine , cind fac referire la sfintele canoane nu o fac din burta, ca sa bravez, ci in totala cunostinta de cauza . Dar ca nu si precizez in consecinta , asta este altceva . Nu fac asta decit in cazul rivnitorilor care doresc cu adevarat sa mai aduca o imbunatatire vietii lor . Pe ceilalti ii las sa asude singuri , dupa cit de mare le este interesul.Nu obisnuiesc sa port discutii de dorul discutiilor , adica inca nu sufar de nevorbit .
Am mai multe carti de canoane pe care de obicei le studiez ori de cite ori este nevoie (cind vreun aspect al vietii ridica certe probleme canonice).
Cei ce se indoiesc de fiecare data cum ca ar exista cite un canon, sau mai multe , pt. fiecare aspect al vietii noastre ... este treaba lor . Dragoste cu sila nu s-a facut nici o data !

Nu am discutat cu tifna sau din nici un alt sentiment agatator de orgoliu . Mi-am spus parerea .
Dar in continuare am aceiasi parere , ca fiind pacat si nefireasca o asemenea legatura , judecata atit dupa morala ortodoxa cit si dupa cea naturala, fireasca !
Imi pare un pic aiurea ca voi face o marturisire intima , dar o fac cu convingerea ca inca multi altii gindesc la fel : cu o fata mai tina ca mine cu 24 de ani m-as simti jenat, m-as rusina, as fi incurcat, penibil/ridicol, tilhar de fecioare si total aiurea vis-a-vis de intentia de relatii intime.
Intre mine si copilul meu de sex feminin este o diferenta de virsta de 25 de ani .
Pai si atunci cit de mult sa ingros obrazul si cit de mult sa-mi lungesc nasul sau sa-mi pierd mintile ca sa pot sa gindesc in acest fel ? Ori citi fluturi sa inghit ,la virsta aceasta, ca ei sa imi danseze in stomac ? Dar nu contest nici ca nu exista ispita, numai ca nu trebuie sa ii dam nas !
Afara de asta exista un dezavantaj fizic net intre asemenea parteneri, care tine de intimitate si care se adinceste necontenit in timp : glande sudoripare si felul sudoratie omului, glande sebacee si tipul sebumului, pilozitate , tonicitatea carnii, a pielii, a tesutului adipos,a conformatiei insasi a corpului si a ,,parfumului" acestuia datorat tuturor acestora enumerate si inca a mai multora care sunt si mai intime... toate acestea fata de un corp tinar, zvelt, cu parfumul tineretii in el, cu carnea tare si pielea tonica, cu nestavilita impetuozitate , cu dorinta exploziva de viata in el , dornic sa guste din toate farmecele vietii si sa nu lase nimic neumblat, neinfruptat si inca alte multe virtuti ale tineretii . Adica nu vorbesc de igiena si ingrijirea fireasca a trupului ci de insasi statusul lui. Igiena este cu totul altceva !
Daca mintea nu ne rusineaza si nu ne opreste de la asemenea legaturi atunci macar aspectul corpului sa ne tina pe loc si sa stinga focul calciielor pe care exact cind nu trebuie ispititorul ni le aprinde.
Ei, asta este una din ispitele vietii careia trebuie sa ii rezistam !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 18.04.2012 at 16:30:43.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 18.04.2012, 20:12:55
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul

Afara de asta exista un dezavantaj fizic net intre asemenea parteneri, care tine de intimitate si care se adinceste necontenit in timp : glande sudoripare si felul sudoratie omului, glande sebacee si tipul sebumului, pilozitate , tonicitatea carnii, a pielii, a tesutului adipos,a conformatiei insasi a corpului si a ,,parfumului" acestuia datorat tuturor acestora enumerate si inca a mai multora care sunt si mai intime... toate acestea fata de un corp tinar, zvelt, cu parfumul tineretii in el, cu carnea tare si pielea tonica, cu nestavilita impetuozitate , cu dorinta exploziva de viata in el , dornic sa guste din toate farmecele vietii si sa nu lase nimic neumblat, neinfruptat si inca alte multe virtuti ale tineretii . Adica nu vorbesc de igiena si ingrijirea fireasca a trupului ci de insasi statusul lui. Igiena este cu totul altceva !
Daca mintea nu ne rusineaza si nu ne opreste de la asemenea legaturi atunci macar aspectul corpului sa ne tina pe loc si sa stinga focul calciielor pe care exact cind nu trebuie ispititorul ni le aprinde.
Ei, asta este una din ispitele vietii careia trebuie sa ii rezistam !

Aceste diferente pot trece neobservate daca partenerul mai in varsta,are si alti asi ascunsi in maneca;si de obicei are...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 18.04.2012, 20:17:22
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Aceste diferente pot trece neobservate daca partenerul mai in varsta,are si alti asi ascunsi in maneca;si de obicei are...
Dezvoltă puțin ideea, te rog. Din câte știu, doar trișorii folosesc cărți ascunse în mâneci sau în alte locuri.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 18.04.2012, 22:11:29
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Aceste diferente pot trece neobservate daca partenerul mai in varsta,are si alti asi ascunsi in maneca;si de obicei are...
Eu imi spun parerea mea fara insa a contesta ca oamenii sunt de multe feluri , cu optiuni diferite dar mai ales cu rigori diferite pt. viata care o duc ori pt. placerile pe care si le permit sau la care spera. In sfirsit... ramine valabila trimiterea la prima evanghelie din Joia Sf. Patimi atunci cind triedul de orientare in aceasta situatie se cheama ,,viata in duh si Adevar".

Dar sa revenim la asii din mineca .
Daca preludiul este cum este , daca primesti un ajutor bun din partea hormonilor atunci , daca nebunia sporeste si te impinge inainte , daca viziunea se ingusteaza pe masura ce trece timpul si un singur lucru devine dominant in cimpul constiintei pt.acele momente, care te acapareaza, te stapineste si te arde facindu-te in stare si de lucrui deosebite, mai putin firesti ... ei bine , in postludiu totul se schimba radical . Atunci mintea este limpede , este cristal , in special la barbati, iar sufletul usor de ranit sau scirbit cu gesturi si lucruri care nu sunt la locul lor . Este momentul adevarului, este momentul in care proverbul masculin este mai adevarat decit oriunde , adevarat chiar si pt. femei , adevarat pt.specia umana in general :

,,multe sunt femeile/barbatii cu care voiesti sa te culci , dar f.putine/putini cele linga care si vrei sa te trezesti !"

Pt. asemenea situatii cred ca este nevoie de o caruta de asi de fiecare data, fie ei de sorginte intelectuala, ideatica, filosofica, artistica, etica, estetica, financiara, fie ca asii sunt iahturi, herghelii cu cai de rasa, voiaje cu destinatii exotice, domenii si resedinte nababe, bijuterii rafinate, masini de lux,procopseala financiara pt. sprijinirea socrilor modesti , si cine stie cite alte variante de asi pot fi scosi din mineca .
Din insiruirea aceasta de asi cred ca sunteti lucizi sa credeti si sa fiti de acord ca ,,viata in duh si Adevar" nu este un as !
Si bunaintelegere dintre 2 ,,extremisti de virsta" probabil ca va dura cit tin asii , pt. ca altminteri , terminarea lor va clarifica atit de mult vederea si constiinta incit vom ajunge mai degraba in situatia in care trebuie sa platim pt. pacatul nostru .

Asa cred eu ca stau lucrurile; asa au fost cazurile pe care am apucat sa le vad pina in prezent , asa cred eu ca este dreptatea lui Dumnezeu pt. cei care desi stiu ca pacatuiesc , voiesc cu toata intentia sa savirseasca fapta.
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #25  
Vechi 18.04.2012, 22:59:40
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Eu imi spun parerea mea fara insa a contesta ca oamenii sunt de multe feluri , cu optiuni diferite dar mai ales cu rigori diferite pt. viata care o duc ori pt. placerile pe care si le permit sau la care spera. In sfirsit... ramine valabila trimiterea la prima evanghelie din Joia Sf. Patimi atunci cind triedul de orientare in aceasta situatie se cheama ,,viata in duh si Adevar".

Dar sa revenim la asii din mineca .
Daca preludiul este cum este , daca primesti un ajutor bun din partea hormonilor atunci , daca nebunia sporeste si te impinge inainte , daca viziunea se ingusteaza pe masura ce trece timpul si un singur lucru devine dominant in cimpul constiintei pt.acele momente, care te acapareaza, te stapineste si te arde facindu-te in stare si de lucrui deosebite, mai putin firesti ... ei bine , in postludiu totul se schimba radical . Atunci mintea este limpede , este cristal , in special la barbati, iar sufletul usor de ranit sau scirbit cu gesturi si lucruri care nu sunt la locul lor . Este momentul adevarului, este momentul in care proverbul masculin este mai adevarat decit oriunde , adevarat chiar si pt. femei , adevarat pt.specia umana in general :

,,multe sunt femeile/barbatii cu care voiesti sa te culci , dar f.putine/putini cele linga care si vrei sa te trezesti !"

Pt. asemenea situatii cred ca este nevoie de o caruta de asi de fiecare data, fie ei de sorginte intelectuala, ideatica, filosofica, artistica, etica, estetica, financiara, fie ca asii sunt iahturi, herghelii cu cai de rasa, voiaje cu destinatii exotice, domenii si resedinte nababe, bijuterii rafinate, masini de lux,procopseala financiara pt. sprijinirea socrilor modesti , si cine stie cite alte variante de asi pot fi scosi din mineca .
Din insiruirea aceasta de asi cred ca sunteti lucizi sa credeti si sa fiti de acord ca ,,viata in duh si Adevar" nu este un as !
Si bunaintelegere dintre 2 ,,extremisti de virsta" probabil ca va dura cit tin asii , pt. ca altminteri , terminarea lor va clarifica atit de mult vederea si constiinta incit vom ajunge mai degraba in situatia in care trebuie sa platim pt. pacatul nostru .

Asa cred eu ca stau lucrurile; asa au fost cazurile pe care am apucat sa le vad pina in prezent , asa cred eu ca este dreptatea lui Dumnezeu pt. cei care desi stiu ca pacatuiesc , voiesc cu toata intentia sa savirseasca fapta.
Dacă ar exista antiviruși semiotici, ar face ca toată flota SMURD-ului plecată in corpore în misiune, la analizarea textului de mai sus. Să nu mi-o iei în nume de rău Zaharia, nu știu ce conflicte interioare te macină, nu e treaba mea, dar textele tale de pe acest topic conțin o ambiguitate semantică primejdioasă pentru un lector afectat de probleme asemănătoare și care nu și-a antrenat mintea să ecraneze troienii lingvistici de agregare psihică, camuflați într-un discurs ce pare să meargă în direcția opusă.
Nu vreau să declanșez o controversă pe marginea acestei observații care m-a frapat. Dacă o considerați o tâmpenie, vă rog să treceți liniștiți pe alături, vă înțeleg din oficiu.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 18.04.2012 at 23:06:01.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 19.04.2012, 01:49:29
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit diferența de vârstă

Cristos a înviat!

Eu cred că e bine ca bărbatul și femeia să nu fie de aceeași vârstă.
Cu cât e femeia mai tânără, cu atât ea e mai prolifică în aducerea pe lume a copiilor, iar cu cât e bărbatul mai puțin tânăr, cu atât e mai puțin influențabil de patimile tinerții și mai vrednic drept cap al familiei.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 19.04.2012, 12:35:15
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Nu am discutat cu tifna sau din nici un alt sentiment agatator de orgoliu . Mi-am spus parerea .
Dar in continuare am aceiasi parere , ca fiind pacat si nefireasca o asemenea legatura , judecata atit dupa morala ortodoxa cit si dupa cea naturala, fireasca !
Nu e nevoie de o justificare, eu nu te-am contrazis de fapt, am aratat doar ca pot exista si exceptii, dar regula trebuie sa fie aceea de diferenta nu prea mare, cum scrie si in Pravila.
Ca si exceptii, chiar la aspectul fizic, cunosc persoane care la 40 de ani si ceva arata ca la 20 si ceva (fara sa exagerez), cineva vazand o poza cu fiica a crezut ca e o prietena a fiicei sale. Sunt unele persoane care isi pastreaza o infatisare tinereasca pana cand incep sa imbatraneasca. la fel cum am vazut si persoane care la 20 si ceva de ani arata cu 10-20 de ani mai in varsta, cred ca depinde de genele mostenite. Tot asa, stiu persoane care la 60 de ani mai aveau inca parul nealbit, iar altele la 30 de ani incepeau deja sa fie grizonate. De exemplu, daca o persoana din aceasta cu aspect mai tineresc se gandeste sa se casatoreasca pe la 40 de ani si se casatoreste cu cineva de varsta apropiata care poate parea si putin mai in varsta ar fi cam in aceeasi situatie ca o diferenta de 20-30 de ani la prima privire.
Ca sa inchei cu un exemplu, in preajma Pastelui am revazut o familie cu copii mici care merge tot timpul la biserica, cel putin duminica in care sotia nu arata nici de 20 de ani, iar sotul pare de peste 40 de ani. Nu stiu daca e diferenta de varsta intre ei sau sunt de varste destul de apropiate. O alta familie care vine tot timpul la biserica are patru copii, dar parintii nu arata ca ar avea nici 20 de ani, par niste adolescenti.

Last edited by catalin2; 19.04.2012 at 12:45:10.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 19.04.2012, 12:43:37
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Chiar te rog sa-l cauti, Catalin, nici eu nu l-am gasit.

Ce nu am inteles e daca BO nu recomanda astfel de casnicii sau chiar nu administreaza deloc Sf. Taine daca diferenta este mare, insa varsta lor se incadreaza in limitele impuse (16-60; 18-70)
E mai mult "nu recomanda", pentru ca stim de multe cazuri chiar cunoscute de cupluri cu diferenta de varsta. In alte cazuri sunt scrise si sanctiuni, in acest caz nu sunt astfel de sanctiuni. Este trecuta la cercetarea inainte de casatorie, printre care sunt si a) consimatamantul liber, b) varsta barbatului intre 18-70 de ani si a femeii intre 16-60 de ani, c) Varsta intre logodnici sa nu varieze prea mult decat intre 8 si 10 ani, d) unul dintre logodnici sa nu fie casatorit legal, e) sa nu fie monah, f) sa nu fie rude.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 19.04.2012, 13:41:02
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Hmmm...daca stau si ma gandesc, chiar cunosc o familie de crestini ortodocsi, in care sotia avea in jur de 20 de ani, si el putin peste 40....atunci cand s-au casatorit. Acum au 3 copii, si probabil isi mai doresc, iar de inteles...din ce se vede, se inteleg foarte bine.

Deci se poate si asa.....
Reply With Quote
  #30  
Vechi 19.04.2012, 13:51:25
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nu e nevoie de o justificare, eu nu te-am contrazis de fapt, am aratat doar ca pot exista si exceptii, dar regula trebuie sa fie aceea de diferenta nu prea mare, cum scrie si in Pravila.
Ca si exceptii, chiar la aspectul fizic, cunosc persoane care la 40 de ani si ceva arata ca la 20 si ceva (fara sa exagerez), cineva vazand o poza cu fiica a crezut ca e o prietena a fiicei sale. Sunt unele persoane care isi pastreaza o infatisare tinereasca pana cand incep sa imbatraneasca. la fel cum am vazut si persoane care la 20 si ceva de ani arata cu 10-20 de ani mai in varsta, cred ca depinde de genele mostenite. Tot asa, stiu persoane care la 60 de ani mai aveau inca parul nealbit, iar altele la 30 de ani incepeau deja sa fie grizonate. De exemplu, daca o persoana din aceasta cu aspect mai tineresc se gandeste sa se casatoreasca pe la 40 de ani si se casatoreste cu cineva de varsta apropiata care poate parea si putin mai in varsta ar fi cam in aceeasi situatie ca o diferenta de 20-30 de ani la prima privire.
Ca sa inchei cu un exemplu, in preajma Pastelui am revazut o familie cu copii mici care merge tot timpul la biserica, cel putin duminica in care sotia nu arata nici de 20 de ani, iar sotul pare de peste 40 de ani. Nu stiu daca e diferenta de varsta intre ei sau sunt de varste destul de apropiate. O alta familie care vine tot timpul la biserica are patru copii, dar parintii nu arata ca ar avea nici 20 de ani, par niste adolescenti.
Fireste ca acestea, toate variabilele unei asemenea povesti, exista iar noi nu putem sa le epuizam acum prin discutie .
Ai dreptate prin ceea ce spui . Eu insumi provin din 2 familii de bunici cu longevitate intre 85-96, cu constitutie si status corporal f. bun, asa incit virsta biologica este discordanta bine cu infatisarea persoanei, in sensul ca par mult mai tinere .
Prin profesia mea vin permanent in contact cu omul , cu constitutia, cu chipul si cu intimitatea lui astfel incit pot evalua bine statusul omenesc la un moment dat , cu avantajele si dezavantajele lui . Am ocazia sa vad cele mai multe moduri de combinare a partenerilor legate nu numai de virsta, ci si de interese, de temeri, prin situatii neevaluate corect(adica de pacalire), cu comportamente de tot felul in cadrul unei asemenea relatii dar care initial au debutat cu mare bine. Adica , modul acesta de mariaj este pt. mine o realitate destul de bine cunoscuta si nu ceva livresc sau ipotetic.
Dar chiar si in situatia , aparent favorabila, in care corpul nu-ti tradeaza virsta , trebuie sa te tradeze judecata, puterea si profunzimea ei, constiinta si mai ales credinta in Dumnezeu si sa iei o hotarire cit mai grabnica.
Daca aceepti situatia pic-cu-pic si te indulcesti in ea , atunci pe nesimtite treci in alta etapa si lucruile devin mai greu de clarificat.
Chiar daca ii socotim apriori pe parteneri de buna credinta, cu credinta si nadejde in Dumnezeu si straini de cel mai mic gind de a profita de celalalt sub orice forma .
Totusi, constiinta (cea care o impiedica pe feciora sa desfrineze, socotind ca ea ar fi mai tinara) este o stavila adevarata si atunci cel mai bun lucru este sa cercetam vointa lui Dumnezeu (si nu stau acum sa desvolt cum se face aceasta !)si abia apoi sa indrasnim ceva .
In filmul OSINDA, a lui Sergiu Nicolaescu este un moment in care protagonistul , Manolache, interpretat de Amza Pelea, mai mare in virsta fiind decit cea care il indragea (i-am uitat numele de personaj dar este interpretat de Ioana Pavelescu) , dupa avertizari repetate , ii pune in vedere in mod magistral ceea ce ar insemna o relatie intre ei si responsabilitatile care decurg din aceasta . Si am spus astfel ca o exemplificare lapidara la ceea ce am aratat mai sus .
Dar de aici, de la buna credinta , de la sufletul simplu si curat , de la cultivarea moralei crestine si pina a fi indiferent acestora si a te lasa prada instinctelor sau nevoilor , pina la a te binecuvinta singur pt. pacatul pe care il savirsesti si a te deslega singura/singur si in consecinta ... este cale lunga . Una-i una si alta-i alta !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Diferenta de varsta intr-o relatie! marius007 Generalitati 98 11.05.2018 22:19:20
Diferenta de varsta intre soti anisoara Nunta 121 10.03.2017 02:10:53
Diferenta de varsta Anisia Nunta 18 31.05.2010 16:55:30
Ce credeti despre vedenii? lacrimi Din Noul Testament 42 28.03.2010 20:48:52
Ce credeti despre noul Patriarh andorueca Generalitati 14 19.05.2008 21:33:56