Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.11.2015, 14:48:18
RedRose's Avatar
RedRose RedRose is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 247
Implicit Inselaciune si rea credinta pe OLX

M-am gandit mult si am ezitat daca sa scriu sau nu aici despre subiectul asta..In primul rand ca nu sunt genul de persoana sa vorbeasca de rau pe alta si sa-i distruga cinstea...Mai degraba "live and let live", si sperand ca-i voi ierta pe altii, ma va ierta si pe mine Dumnezeu...Dar uneori, nedreptatile sunt strigatoare la cer iar lacomia de bani si rautatea umana atinge uneori cote alarmante.
In fine am sa va povestesc ce s-a intamplat, in speranta ca cineva care a mai trecut prin asta sau care are mai multa experienta de viata ca mine,sa ma ajute cu un sfat.
Azi e ziua copilului meu cu autism, si am hotarat in familie, dupa indelungi dezbateri, sa-i cumparam un puisor de catel.De mai mult timp, ni s-a sugerat la terapie chestia asta,pentru a-l ajuta pe L. sa-si depaseasca frica de animale, dar locuind intr-un apartament destul de mic, aducerea unui animal in famile si ingrijirea lui, parea o sarcina dificila.
Pana cand aseara, am vazut pe OLX un anunt cu niste puisori de PUG de vanzare,absolut adorabili.Si eu si copii ne-am entuziasmat, cu atat mai mult cu cat doamna asigura si transportul.Nu mi s-a parut suspect ca a cerut banutii inainte (precizez ca e vorba de cateva milioane bune), invocand ca trebuie sa plateasca medicul veterinar care va merge cu masina lui, catelul va avea toate conditille-cusca lui, mancare, apa, popasuri.
Am efectuat plata prin internet banking, i-am trimis confirmarea,urmand ca transportul sa se efectueze noaptea iar dimineata pe la 6-7 sa soseasca la noi, doamna fiind din Arad.
Bineinteles ca n-am mai primit nici un catel, iar cand am incercat s-o sun de nenumarate ori,...niente.. Anuntul de pe OLX cu pozele si numarul de contact a disparut, se pare ca SIM-ul a fost scos..intr-un cuvant am fost inselata. Tot ce am este extrasul de cont care dovedeste ca din contul meu de salariu "au zburat" banutii in contul dumneai.
La banca, m-am interesat si tranzactia nu poate fi anulata..adica banii au intrat in contul destinatarului si nu mai vin inapoi in veci si pururi, daca eu am fost de acord cu plata.
Cel mai mila mi-e de copilul meu, care si asa are problemele pe care le are, si pentru care, acest catelus ar fi fost cadoul perfect de ziua lui.
La bani, nici nu ma mai gandesc, desi si eu si sotul am facut sacrificii si in loc sa luam ceva de mancare sau de imbracat pentru copii, am preferat catelul.
Chiar nu vreau sa judec pe nimeni sau sa fac rau, dar exista persoane care nu mai stiu cum sa mai scoata bani de la altii..si asta prin frauda si inselaciune.Nu se gandesc ca sunt in joc si sperantele unui copil nevinovat.
  #2  
Vechi 05.11.2015, 15:00:41
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ia contul bancar in care ai depus banii, du-te la politie cu el. O sa-ti zica ei ce sa faci.

Pe site-uri din acestea, de obicei cel mai bine este sa se faca schimburi in persoana. Unul isi vinde produsul, celalalt plateste.
  #3  
Vechi 05.11.2015, 15:20:46
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Pai daca venea veterinarul ala sa-ti dea catelul personal ce, nu puteai sa platesti atunci cand il vedeai si ala dadea banii mai departe?
Mirosea a tzeapa de la o posta si unii parca se roaga sa fie tzepuiti.

Si olx e cel mai prost site de unde poti cumpara ceva.

Adica pe okazii macar e feedback, daca vezi ca ala are doar cateva tranzactii, fie si cu feedback pozitiv, nu cumperi.
Dar daca vezi ca are cateva zeci si > 90% pozitiv, da.

Altfel poti sa spui ca te rogi sa primesti teapa, o astfel de naivitate este impardonabila.

Oricum, tzeparul e un prost, pentru ca actele lui sunt la banca, mergi la politie si depune reclamatie.

Bine ca n-ai trimis prin paypal specificand "cadou" ca atunci puteai sa-ti iei adio de la ei.

Dar tzeparul asta fiind incepator, nu stie inca cum sta treaba, cativa ani la racoare o sa-l invete ca sa fie mai atent data viitoare.

Data viitoare sa comanzi cu plata la livrare si verificare colet.

Serios, stiu pe cineva care si-a cumparat catel cu livrare prin curier
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #4  
Vechi 05.11.2015, 15:50:51
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Mergeți, dar nu la poliție, ci la Parchetul de pe lângă Judecătorie, și spuneți că doriți să depuneți plângere penală pentru înșelăciune.

Dacă aveți vreun cunoscut care se pricepe la calculatoare, rugați-l să verifice în cache-ul browserului, poate mai poate recupera pagina cu anunțul privind cățelul, pentru a o printa.

Luați de asemenea legătura, sau cereți procurorului, să se ia legătura cu administratorul de la OLX, deoarece în cache-urile lor sigur se va regăsi anunțul.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
  #5  
Vechi 05.11.2015, 15:59:05
RedRose's Avatar
RedRose RedRose is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 247
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Mergeți, dar nu la poliție, ci la Parchetul de pe lângă Judecătorie, și spuneți că doriți să depuneți plângere penală pentru înșelăciune.

Dacă aveți vreun cunoscut care se pricepe la calculatoare, rugați-l să verifice în cache-ul browserului, poate mai poate recupera pagina cu anunțul privind cățelul, pentru a o printa.

Luați de asemenea legătura, sau cereți procurorului, să se ia legătura cu administratorul de la OLX, deoarece în cache-urile lor sigur se va regăsi anunțul.
Multumesc de sfaturi..sa vad ce pot face...Ma gandesc ca asa cum m-a fraierit pe mine, trebuie sa fi fost si altii...ceva tranzactii suspecte trebuie sa apara pe contul doamnei.Si sa speram ca nu sunt singura din toata tara care depune plangere...
Sincere multumiri
  #6  
Vechi 05.11.2015, 16:42:58
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Nici mantuirea nu se bazeaza pe incredere ci pe fapte.
Nu exista scuze pentru naivitate.

Degeaba isi inchide contul bancar, pentru ca istoricul ramane in arhiva bancii.
Singura cale de scapare e sa fie facut cu un buletin fals dar asta e cam greu de obtinut.

In plangere precizati si numarul de telefon care era publicat pe site, pot fi cautati si pe firul asta.

Si ce de la OLX cu certitudine au o arhiva/istoric cu anunturile publicate, e suficient sa fie precizat nr. de telefon pe care s-a facut anuntat, faptasul poate fi gasit dupa adresa de IP.
Daca a facut greseala cu banca cu certitudine nu s-a obosit nici sa ascunda IP -ul.

Merita reclamat pana in panzele albe chiar si daca sunteti singura persoana care depunde plangere.

Apropo, exista totusi certitudine ca nu este o neintelegere la mijloc?
Ati incercat sa trimiteti un email si la suportul de la olx sa vedeti ce va raspund?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 05.11.2015 at 16:47:53.
  #7  
Vechi 05.11.2015, 15:53:01
RedRose's Avatar
RedRose RedRose is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 247
Implicit

[quote=AlinB;604744
Mirosea a tzeapa de la o posta si unii parca se roaga sa fie tzepuiti.
poti sa spui ca te rogi sa primesti teapa, o astfel de naivitate este impardonabila.
[/QUOTE]

Crede-ma, Alin ca nu m-am rugat sa fiu tepuita....Nu cred ca este intentia nimanui sa piarda niste bani....Dar daca s-a intamplat, s-a intamplat..Mea culpa ca sunt naiva si cred in oameni...Poate asta e unul din defectele mele majore..intotdeauna sa vad lumina din om si sa uit ca are si intuneric in suflet..
Dar pe de alta parte, daca Iisus ar fi gandit ca tine, nu se mai sacrifica pentru noi...
Ai dreptate, am sa incerc si la politie, cu extrasul de cont..desi acolo nu pot decat sa dau o depozitie si sa astept ca investigatiile sa-si urmeze cursul firesc...Teama mi-e ca nu cumva doamna sa-si fi lichidat si contul bancar si toate celea...deja isi sterge urmele f rapid si eficient.
Oricum, Dumnezeu e sus si face el dreptate intr-ul fel sau altul..ma mangai cu vorba asta.
E prima oara in viata cand patesc asa ceva si clar ca voi trage invataminte...si nu, n-as fi putut sa dau banii direct doctorului veterinar, ca fara o confirmare a platii in avans, nu s-ar fi efectuat transportul.
Doamna spunea ca apeleaza la o firma specializata in servicii veterinare, ca plateste in avans firma, astfel incat soferul sa poata pleca noaptea si dimineata sa livreze catelusii la cine i-a comandat.Precizez ca in poze erau 4 catelusi si fiecare trebuia livrat la destinatar..unde locuia el.
Parea si f convingatoare la telefon, parea chiar atasata de puisori, imi tot spunea ca au carnet de sanatate, sunt vaccinati..si sa avem grija de puiul nostru..s-o sunam imediat cum il primim, etc..
Nici o secunda nu mi-a trecut prin cap ca poate fi inselatorie...dar..
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare