Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 13.07.2007, 21:00:20
sofia sofia is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.07.2007
Mesaje: 5
Implicit

Un parinte spunea ca a intalnit femei care se machiau dar care duceau o viata de sfinti.
Sa nu uitam ca au existat si imparati care se impodobeau,dar care au ajuns sfinti prin faptele lor .
Pe de alta parte,atunci cand avem complexe de inferioritate din pricina aspectului fizic ar trebui sa invatam sa ne simtim bine cu noi insine; daca noi avem o atitudine pozitiva ,asa ne vor percepe si cei din jurul nostru.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 13.07.2007, 21:04:22
romandragut romandragut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2007
Mesaje: 338
Implicit

daca contribuie la frumusetea exterioara de ce nu machiaj si bijuterii? de ce nu depilare? de ce nu parfum?
Reply With Quote
  #13  
Vechi 13.07.2007, 21:05:05
sofia sofia is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.07.2007
Mesaje: 5
Implicit

Eu nu am vazut nicio maicuta urata,desi ele nu se machiaza.Iubirea pe care o emana sufletele lor dau frumusete chipului.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 14.07.2007, 13:39:26
calator calator is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2007
Mesaje: 533
Implicit

dar nici maritata nu ?:p
Reply With Quote
  #15  
Vechi 14.07.2007, 14:07:31
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator
dar nici maritata nu ?:p
Tareeeee!!!! :D
Totusi nu cred ca e o idee buna ca monahii sa isi dea cu parerea despre casatorie, cresterea copiilor si chestiuni gen machiaj...etc.

Sau poate in curand calugarii or sa des sfaturi despre, cum a fost topic si aici, "sarutul frantuzesc" sau "a face dragoste este un pacat".
Reply With Quote
  #16  
Vechi 14.07.2007, 14:24:11
ARHANGHELUL ARHANGHELUL is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.12.2006
Mesaje: 278
Implicit

FRUMUSETEA ESTE APRECIATA DE TOATA LUMEA DAR SI CLOVNII SANT IUBITI DE COPIII.

MACHIAJUL, TATUAJELE ,BELCIUGELE SI BIJUTERIILE IN TRECUT AU AVUT UN ROL BENEFIC ASUPRA NOASTRA DAR ACUM AVEM DESTULA MINTE CA SA NE DAM SEAMA CA NU ELE NE INFRUMUSETEAZA.

PENTRU ASCUNDEREA ANUMITOR DEFECTE SI MINTIREA CELORLALTI PUTETI FOLOSI ACESTE TRUCURI.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 14.07.2007, 14:27:16
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ARHANGHELUL
FRUMUSETEA ESTE APRECIATA DE TOATA LUMEA DAR SI CLOVNII SANT IUBITI DE COPIII.

MACHIAJUL, TATUAJELE ,BELCIUGELE SI BIJUTERIILE IN TRECUT AU AVUT UN ROL BENEFIC ASUPRA NOASTRA DAR ACUM AVEM DESTULA MINTE CA SA NE DAM SEAMA CA NU ELE NE INFRUMUSETEAZA.

PENTRU ASCUNDEREA ANUMITOR DEFECTE SI MINTIREA CELORLALTI PUTETI FOLOSI ACESTE TRUCURI.
Aha...lasa-ma sa ghicesc. Esti necasatorit...pe calea calugariei?
Reply With Quote
  #18  
Vechi 14.07.2007, 14:38:22
ARHANGHELUL ARHANGHELUL is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.12.2006
Mesaje: 278
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirean
Citat:
În prealabil postat de ARHANGHELUL
FRUMUSETEA ESTE APRECIATA DE TOATA LUMEA DAR SI CLOVNII SANT IUBITI DE COPIII.

MACHIAJUL, TATUAJELE ,BELCIUGELE SI BIJUTERIILE IN TRECUT AU AVUT UN ROL BENEFIC ASUPRA NOASTRA DAR ACUM AVEM DESTULA MINTE CA SA NE DAM SEAMA CA NU ELE NE INFRUMUSETEAZA.

PENTRU ASCUNDEREA ANUMITOR DEFECTE SI MINTIREA CELORLALTI PUTETI FOLOSI ACESTE TRUCURI.
Aha...lasa-ma sa ghicesc. Esti necasatorit...pe calea calugariei?
NU VORBEAM DE CEEA CE NE ATRAGE CI DE CEEA CE TREBUIE SA FIE.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 14.07.2007, 14:41:48
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ARHANGHELUL
Citat:
În prealabil postat de Mirean
Citat:
În prealabil postat de ARHANGHELUL
FRUMUSETEA ESTE APRECIATA DE TOATA LUMEA DAR SI CLOVNII SANT IUBITI DE COPIII.

MACHIAJUL, TATUAJELE ,BELCIUGELE SI BIJUTERIILE IN TRECUT AU AVUT UN ROL BENEFIC ASUPRA NOASTRA DAR ACUM AVEM DESTULA MINTE CA SA NE DAM SEAMA CA NU ELE NE INFRUMUSETEAZA.

PENTRU ASCUNDEREA ANUMITOR DEFECTE SI MINTIREA CELORLALTI PUTETI FOLOSI ACESTE TRUCURI.
Aha...lasa-ma sa ghicesc. Esti necasatorit...pe calea calugariei?
NU VORBEAM DE CEEA CE NE ATRAGE CI DE CEEA CE TREBUIE SA FIE.
In lume "trebuie" doar sa mori. Referitor la machiaj si bijuterii: care e problema? Inteleg...daca se exagereaza nu-i bine, dar podoabele cu masura?
Reply With Quote
  #20  
Vechi 14.07.2007, 17:38:02
Ioana_D Ioana_D is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.05.2007
Mesaje: 62
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dillema
Mi-ar parea atat de bine sa ai dreptate...sincer. Ma bucur sa aud ca sunt si credinciosi care nu isi oranduiesc viata doar dupa aspectele fizice si materiale ale vietii. Am trait intr-un anumit mediu si sincer iti spun, chiar si cei care se bateau cu pumnul in piept ca sunt credinciosi isi aleg sotia dupa criteriul frumusetii. Stiu mai multe cazuri de fete foarte credincioase, muncitoare, frumusele, modeste (ma refer la caracter) si mai toate calitatile placute la o femeie crestina...si pentru asta au fost evitate in schimbul celor care isi pierdeau timpul mai mult in oglinda. Si mi se pare ipocrit exact tin motivele expuse de tine. Ceea ce a fost postat mai sus probabil s-ar fi potrivit unui articol de la inceputul crestinismului...acum nu mai este de actualitate din pacate.
Inteleg ce zici, dillema, pentru ca toti traim in aceeasi lume, si eu sunt inconjurata de oameni pentru care trupul si frumusetea fizica primeaza, dar asta nu inseamna ca trebuie sa renuntam noi la principiile crestinesti. Din contra, Dumnezeu va fi cel care ne va judeca, asa ca pe El trebuie sa-L urmam, Lui trebuie sa-I slujim, trebuie sa facem lucrurile placute Lui. Si eu cred ca nu trebuie sa cadem in extreme si nu trebuie sa judecam oamenii chiar daca poarta podoabe sau se machiaza, dupa cum spunea cineva la acest topic poate acei oameni vor deveni niste sfinti.
Parerea mea e ca nu ar trebui sa ne lasam doborati de ispite si neputinte. Stii ce se intampla? In general, noi oamenii ne uitam mult la ceilalti si zicem ca daca altii fac noi de ce nu am face, ca nu-i chiar asa gresit, sau zicem ca suntem neputinciosi si slabi, asta e firea noastra. Eu cred ca asta e atitudinea gresita, din contra trebuie sa luptam cu neputintele noastre si sa nu ne luam dupa ce face lumea, ci dupa ce ne-a spus Dumnezeu ca e bine. Personal, nu cred ca machiajul sau bijuteriile fac o femeie mai frumoasa si mai cred ca daca eram mai frumoase cu pleoapele albastre sau verzi sau cu buze colorate asa ne lasa Dumnezeu, pentru ca El a vrut sa ne creeze frumosi, cei mai frumosi. Asta este parerea mea si nu numai.
Dumnezeu sa ne ajute pe toti si sa ne dea putere sa facem ceea ce e placut Lui, ca asta e cel mai important!
Ioana :)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre nașterea din nou, din Duhul Sfânt și despre Botez Savonarola Sfinti Parinti (Patrologie) 15 20.07.2013 13:28:48
despre imbracaminte si machiaj oana72 Generalitati 183 19.11.2012 08:59:59
Petre Tutea despre Dumnezeu si despre atei tigerAvalo9 Generalitati 34 02.12.2010 15:37:16
Despre podoabe si machiaj ortodox4life Generalitati 117 24.09.2009 12:21:11