Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 03.06.2016, 23:59:10
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de luminita- Vezi mesajul
Ca sa nu deschid alt topic, scriu aici.
Este pacat sa parasesc pe cineva drept iubit, daca observ dupa cateva luni de relatie ca nu ma potrivesc cu el? Ca prieten l-as tine toata viata langa mine, insa mai mult, nu stiu. In aceste luni nu mi-a placut modul lui de comportament si greseala a fost ca am plans constant si astfel, usor-usor s-a tot rupt cate ,,ceva" iar apogeul a fost in Vinerea Mare cand dupa modul in care mi-a vorbit am simtit ca s-a distrus tot si am devenit destul de indiferenta fata de el. A observat schimbarea mea si acum incearca sa repare ceva dar... ma gandesc la viitor... daca acum nu mi-a placut ce a facut, imi va placea pe viitor? Oare un om se poate schimba asa rapid sau e doar de fatada ca sa nu ma piarda? Este extrem de loial, sincer, binevoitor cu toti si spune ca ma iubeste enorm, dar nu stiu insa si cat de curat avand in vedere modul sau de exprimare.
Am facut un efort de imaginatie in doua directii. Pe de o parte, daca imaginez o despartire, ma simt vinovata ca nu ii acord sansa de schimbare, ca l-as baga in depresie si ca mi-as pune pe toti cei din partea lui in cap. Pe de alta parte, daca imi imaginez ca ma voi casatori, ma gandesc ce viata va urma.... el vrea distractie, eu prefer activitatile linistite, el are anumite viziuni, eu altele si lista de elemente contradictorii poate continua si... de cand ne-am vazut prima data am un sentiment ca gresesc si nu imi dau seama cu ce, plus ca nu ma mai simt la fel de curata ca inainte sa fiu cu el. Si ma mai gandesc ca la fel cum am plans eu, probabil si pe el l-am suparat si nu vreau sa ii fac asta niciodata, mai bine ma simt eu rau decat el.... poate nici el nu e multumit de mine si nu vreau mai tarziu reprosuri. Nu am mai avut niciun iubit inainte de el, asa ca nu am experienta, nu stiu ce sa fac. Mi-as dori sa nu mai exist!! Am capatat repulsie fata de baieti si nu mai vreau sa am relatii niciodata.
N-ai spus nimic concret impotriva lui.

Citat:
Cum pot sa imi dau seama daca intr-adevar este vorba de nepotrivire sau pur si simplu, pretentiile mele sunt mult prea ridicate? (am foarte mari pretentii in ceea ce priveste un viitor sot... cer chiar lucruri imposibile unui baiat, cum ar fi sa nu injure, sa nu se uite dupa fete, sa nu imi vorbeasca pervers, sa mearga la biserica regulat, sa pastreze curatenia trupeasca si pe cea sufleteasca, etc)
Da..cunoastem problema, la fel si baietii asteapta lucruri imposibile unei fete din ziua de azi..cuminte, harnica, destepta, devreme acasa, credincioasa dar nu habotnica..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #72  
Vechi 04.06.2016, 00:54:45
mariaalexandra mariaalexandra is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.05.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 18
Red face

Citat:
În prealabil postat de luminita- Vezi mesajul
Ca sa nu deschid alt topic, scriu aici.
Este pacat sa parasesc pe cineva drept iubit, daca observ dupa cateva luni de relatie ca nu ma potrivesc cu el? Ca prieten l-as tine toata viata langa mine, insa mai mult, nu stiu. In aceste luni nu mi-a placut modul lui de comportament si greseala a fost ca am plans constant si astfel, usor-usor s-a tot rupt cate ,,ceva" iar apogeul a fost in Vinerea Mare cand dupa modul in care mi-a vorbit am simtit ca s-a distrus tot si am devenit destul de indiferenta fata de el. A observat schimbarea mea si acum incearca sa repare ceva dar... ma gandesc la viitor... daca acum nu mi-a placut ce a facut, imi va placea pe viitor? Oare un om se poate schimba asa rapid sau e doar de fatada ca sa nu ma piarda? Este extrem de loial, sincer, binevoitor cu toti si spune ca ma iubeste enorm, dar nu stiu insa si cat de curat avand in vedere modul sau de exprimare.
Am facut un efort de imaginatie in doua directii. Pe de o parte, daca imaginez o despartire, ma simt vinovata ca nu ii acord sansa de schimbare, ca l-as baga in depresie si ca mi-as pune pe toti cei din partea lui in cap. Pe de alta parte, daca imi imaginez ca ma voi casatori, ma gandesc ce viata va urma.... el vrea distractie, eu prefer activitatile linistite, el are anumite viziuni, eu altele si lista de elemente contradictorii poate continua si... de cand ne-am vazut prima data am un sentiment ca gresesc si nu imi dau seama cu ce, plus ca nu ma mai simt la fel de curata ca inainte sa fiu cu el. Si ma mai gandesc ca la fel cum am plans eu, probabil si pe el l-am suparat si nu vreau sa ii fac asta niciodata, mai bine ma simt eu rau decat el.... poate nici el nu e multumit de mine si nu vreau mai tarziu reprosuri. Nu am mai avut niciun iubit inainte de el, asa ca nu am experienta, nu stiu ce sa fac. Mi-as dori sa nu mai exist!! Am capatat repulsie fata de baieti si nu mai vreau sa am relatii niciodata.
Cum pot sa imi dau seama daca intr-adevar este vorba de nepotrivire sau pur si simplu, pretentiile mele sunt mult prea ridicate? (am foarte mari pretentii in ceea ce priveste un viitor sot... cer chiar lucruri imposibile unui baiat, cum ar fi sa nu injure, sa nu se uite dupa fete, sa nu imi vorbeasca pervers, sa mearga la biserica regulat, sa pastreze curatenia trupeasca si pe cea sufleteasca, etc)
Salutare,

Ma bucur ca ai scris despre situatia ta. La un moment dat gandeam si eu ca tine. Ideea e ca in primul rand ar trebui sa pui in balanta lucrurile care te fac fericita atunci cand esti cu el si lucrurile care nu te fac fercita in relatia cu el. In cazul in care lucrurile care te nemultumesc la el sunt mai multe, atunci ia-le pe fiecare deoparte si incearca sa vezi daca exista solutii la ele. Chiar daca pare imposibil, un om se poate schimba, insa trebuie ca el sa constientizeze ca trebuie sa se schimbe. Pentru el, in primul rand, mai apoi pentru ceilalti. Insa constientizarea aceasta la unii poate aparea, iar la unii nu.

Am incercat sa fiu cu persoane incompatibile, daca vorbim despre hobby-uri si despre stilul de viata. Trebuie sa te intrebi daca esti dispusa sa faci compromisuri in acest sens. Nu e nimic gresit ca tu vrei sa ai activitati linistite sau intelectuale, iar el sa aiba activitati mai dinamice, sa spunem. Fiecare om e diferit.

Legat de partea cu plansul, si eu am plans destul. Insa mi-am dat seama ca nu pot sa stau sa ma rog de cineva sau sa ii sugerez ca are nevoie de o schimbare. O abordare directa ar fi cea mai potrivita. Ia-ti inima in dinti, fii calculata si dupa ce ai facut lista cu lucrurile care te supara, confrunta-l. In functie de reactia lui, vei sti ce trebuie sa faci. Daca o sa inceapa sa arate cu degetul inspre tine, cum ca si tu esti asa si asa, spune-i ca in acest caz ai dori sa stii si tu (dupa ce terminati subiectul "El"), care sunt lucrurile pe care il nemultumesc pe el la tine.

Nu este necesar sa il parasesti. Dupa ce vei avea discutia, lasa-l o perioada sa reflecteze. Ideea e sa ii spui ca pe tine te supara anumite comportamente la el. O sa ajunga la anumite concluzii, intr-un final. Insa ai grija sa nu cazi in capcana "promit sa nu mai fiu asa", "nu o sa mai fac aia", etc. Faptele trebuie sa reflecte cu adevarat sentimentele. Vorbele sunt superficiale si usor de rostit, chiar daca uneori persoana pare sa fie 100% sincera.

Nu iti spun sa il parasesti, iti spun sa il testezi. Vezi cum reactioneaza in anumite situatii. Vezi ce si cat e dispus sa faca pentru tine si relatia voastra. De asemenea, iti spun din experienta proprie: cauta sa te implinesti prin tine, nu prin altii. Eu am facut greseala sa cred ca sunt implinita prin alte persoane si ramaneam dezamagita, de cele mai multe ori. Dupa, mi-am dat seama ca doar eu sunt responsabila de fericirea si pacea mea. Da, poate fi greu. Dar poti apela la un duhovnic si la un psiholog, in paralel: amandoi te vor sfatui si iti vor spune ce sa faci astfel incat sa suferi mai putin.

Nu in ultimul rand, trebuie sa faci propria lista cu ceea ce poti tu sa oferi. Asta ca o completare la eventualele reprosuri pe care ti le va aduce el, daca il vei confrunta. Sa nu iti fie teama si sa te rogi sa fii luminata. Eu m-am rugat foarte mult cu privire la problema aceasta si am gasit raspunsurile, sub multe forme.

Succes si curaj! Doamne ajuta! :-)

Maria Alexandra

Last edited by mariaalexandra; 04.06.2016 at 00:59:57.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 04.06.2016, 01:41:47
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Pai chiar asa, e strigator la cer, o femeie se agata cu disperare de unul dus rau de tot cu pluta si mai ca nu i-ar da totusi drumul desi calitati importante ioc si alta da cu piciorul barbatului-cvasi-perfect doar pentru ca el e mai sangvinic si ea mai melancolic depresiva asa..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 04.06.2016, 06:39:29
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de luminita- Vezi mesajul
Ca sa nu deschid alt topic, scriu aici.
Este pacat sa parasesc pe cineva drept iubit, daca observ dupa cateva luni de relatie ca nu ma potrivesc cu el? Ca prieten l-as tine toata viata langa mine, insa mai mult, nu stiu. In aceste luni nu mi-a placut modul lui de comportament si greseala a fost ca am plans constant si astfel, usor-usor s-a tot rupt cate ,,ceva" iar apogeul a fost in Vinerea Mare cand dupa modul in care mi-a vorbit am simtit ca s-a distrus tot si am devenit destul de indiferenta fata de el. A observat schimbarea mea si acum incearca sa repare ceva dar... ma gandesc la viitor... daca acum nu mi-a placut ce a facut, imi va placea pe viitor? Oare un om se poate schimba asa rapid sau e doar de fatada ca sa nu ma piarda? Este extrem de loial, sincer, binevoitor cu toti si spune ca ma iubeste enorm, dar nu stiu insa si cat de curat avand in vedere modul sau de exprimare.
Am facut un efort de imaginatie in doua directii. Pe de o parte, daca imaginez o despartire, ma simt vinovata ca nu ii acord sansa de schimbare, ca l-as baga in depresie si ca mi-as pune pe toti cei din partea lui in cap. Pe de alta parte, daca imi imaginez ca ma voi casatori, ma gandesc ce viata va urma.... el vrea distractie, eu prefer activitatile linistite, el are anumite viziuni, eu altele si lista de elemente contradictorii poate continua si... de cand ne-am vazut prima data am un sentiment ca gresesc si nu imi dau seama cu ce, plus ca nu ma mai simt la fel de curata ca inainte sa fiu cu el. Si ma mai gandesc ca la fel cum am plans eu, probabil si pe el l-am suparat si nu vreau sa ii fac asta niciodata, mai bine ma simt eu rau decat el.... poate nici el nu e multumit de mine si nu vreau mai tarziu reprosuri. Nu am mai avut niciun iubit inainte de el, asa ca nu am experienta, nu stiu ce sa fac. Mi-as dori sa nu mai exist!! Am capatat repulsie fata de baieti si nu mai vreau sa am relatii niciodata.
Cum pot sa imi dau seama daca intr-adevar este vorba de nepotrivire sau pur si simplu, pretentiile mele sunt mult prea ridicate? (am foarte mari pretentii in ceea ce priveste un viitor sot... cer chiar lucruri imposibile unui baiat, cum ar fi sa nu injure, sa nu se uite dupa fete, sa nu imi vorbeasca pervers, sa mearga la biserica regulat, sa pastreze curatenia trupeasca si pe cea sufleteasca, etc)
In Vinerea Mare fortele raului au fost la nivel maxim si a cazut si el si ai cazut si tu in cursele necuratului.
NU te grabi sa iei decizii definitive, mai ales ca inainte nu ai avut alte relatii, ceea ce ne spune ca esti foarte tanara si ca poti avea rabdare in primul rand cu tine, caci altfel, daca schimbi des prietenii, nu vei gasi niciunul acceptabil.

Eu as sugera, sa nu mai plangi deloc si sa nu renunti la dorinta ta de a fi fericita, asteptand insa de la prietenul tau darurile(sentimentele) pe care si tu le oferi; e minunat daca primesti mai mult, dar nu mai putin.

Mi se pare ca schimbarea lui e serioasa, dar poate prea tarzie, iar asta depinde doar de tine.
Ai rabdare cu tine.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #75  
Vechi 04.06.2016, 12:05:21
altulunul altulunul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.05.2016
Mesaje: 254
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
N-ai spus nimic concret impotriva lui.
E asa mai golan.
Iar ea ar trebui sa fie naiva sedusa.
Care si-a dat seama la un moment dat ca golania e naspa . Atunci cand actioneaza impotriva ta evident ca altfel era super cool.
Si acum ar dori sa primeasca unul negolan. Pentru ca in momentul de fata considera ca asta o defineste.
Reply With Quote
  #76  
Vechi 04.06.2016, 12:19:51
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de altulunul Vezi mesajul
Care si-a dat seama la un moment dat ca golania e naspa . Atunci cand actioneaza impotriva ta evident ca altfel era super cool.
Si acum ar dori sa primeasca unul negolan. Pentru ca in momentul de fata considera ca asta o defineste.
Goleana, barosaneala, shaorma cu de toate, ce mai faceti praduitorilor ?
Reply With Quote
  #77  
Vechi 07.06.2016, 23:08:49
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Citat:
În prealabil postat de luminita- Vezi mesajul
Ca sa nu deschid alt topic, scriu aici.
Este pacat sa parasesc pe cineva drept iubit, daca observ dupa cateva luni de relatie ca nu ma potrivesc cu el?
Iubirea noastră ar trebui să fie ca iubirea lui Dumnezeu. Cum a zis Hristos: „Cum v-am iubit Eu, așa să vă iubiți unii pe alții”.

Dumnezeu când iubește, o face pentru totdeauna. El nu se schimbă și nu încetează să-l iubească pe om, chiar și când acesta nu-L iubește și se afundă în păcate.

Când iubești un om, acela e unic pentru tine, e de neînlocuit; când nu-l mai iubești, el nici nu mai există pentru tine. Și nici nu exiști cu adevărat decât atunci când exiști pentru cineva. Când nimeni nu ne iubește, suntem mai mult morți decât vii; existăm, totuși, pentru că Dumnezeu ne iubește. Când nici noi nu iubim, sigur suntem morți.

Și pentru că iubirea îl face unic pe cel iubit, de aceea a spus și Hristos că Dumnezeu i-a unit pe soț și soție, iar omul să nu despartă ce a unit El. Pentru că Dumnezeu este Iubire, cum zice Apostolul Ioan, iar cel care obișnuiește să despartă, să dezbine, este vrăjmașul lui Dumnezeu, de care ascultăm și noi atunci când alunecăm către despărțire.

Dacă vrei ca iubirea ta să dureze și să aducă rod plăcut lui Dumnezeu, atunci o consfințești în Biserică, primind binecuvântarea Lui, arătându-I, Lui, mirelui tău și lumii întregi, că vrei să iubești așa cum iubește Dumnezeu.

Iar ce este fără Dumnezeu este păcat.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #78  
Vechi 07.06.2016, 23:58:58
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Iubit, in sensul ca aveti relatii trupesti? In cazul asta da, trebuie sa curmi o astfel de legatura. Orice preot te va sfatui sa nu mai traiti in desfranare si sa fiti doar prieteni pana cand veti hotari ce cale apucati - ori impreuna, dar va cununati, ori va vedeti de drum fiecare.

Cu nepotriveala iar e treaba de duhovnic. Pentru ca cel rau te va indemna sa-l lasi pe el si poate si pe urmatorul, apoi poate si altii de vor lasa pe tine si uite asa ajungi sa faci tot felul de alegeri gresite.

Deci mergi la un duhovnic, spovedeste-te si cere sfat in legatura cu situatia in care te afli. E in joc fericirea fiecaruia, pana la urma!
Nici sa te casatoresti cu unul pe care nu-l iubesti, dar nici sa-i faci vant aceluiasi - care ar putea fi omul potrivit tie desi inca nu realizezi asta. Dumnezeu, prin spovedanie si duhovnic, te va ajuta sa-ti limpezesti sentimentele si sa vezi lucrurile clar in ceea ce va priveste pe amandoi.

Sfatul duhovnicului e vital. Daca tot ai intrat in joc dupa cum ai crezut de cuviinta, macar nu-l continua sau nu-l sfarsi tot dupa capul tau. Risti sa faci multe greseli.

Succes!

Last edited by crinrin; 08.06.2016 at 09:27:31.
Reply With Quote
  #79  
Vechi 08.06.2016, 00:13:34
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Iubirea noastră ar trebui să fie ca iubirea lui Dumnezeu. Cum a zis Hristos: „Cum v-am iubit Eu, așa să vă iubiți unii pe alții”.

Dumnezeu când iubește, o face pentru totdeauna. El nu se schimbă și nu încetează să-l iubească pe om, chiar și când acesta nu-L iubește și se afundă în păcate.

Când iubești un om, acela e unic pentru tine, e de neînlocuit; când nu-l mai iubești, el nici nu mai există pentru tine. Și nici nu exiști cu adevărat decât atunci când exiști pentru cineva. Când nimeni nu ne iubește, suntem mai mult morți decât vii; existăm, totuși, pentru că Dumnezeu ne iubește. Când nici noi nu iubim, sigur suntem morți.

Și pentru că iubirea îl face unic pe cel iubit, de aceea a spus și Hristos că Dumnezeu i-a unit pe soț și soție, iar omul să nu despartă ce a unit El. Pentru că Dumnezeu este Iubire, cum zice Apostolul Ioan, iar cel care obișnuiește să despartă, să dezbine, este vrăjmașul lui Dumnezeu, de care ascultăm și noi atunci când alunecăm către despărțire.

Dacă vrei ca iubirea ta să dureze și să aducă rod plăcut lui Dumnezeu, atunci o consfințești în Biserică, primind binecuvântarea Lui, arătându-I, Lui, mirelui tău și lumii întregi, că vrei să iubești așa cum iubește Dumnezeu.

Iar ce este fără Dumnezeu este păcat.
O ! Ce frumos ai scris...

Dumnezeu să-ți ajute să împlinești ce ai scris, toată viața. Doamne, ajută-ne tuturor să împlinim acestea scrise, toată viața noastră.

Doamne, Tu ești frumusețea și întregul a toate, Tu ești tot în toate, dragostea și mila Ta, nu au margini. Doamne miluiește, Doamne miluiește, Doamne miluiește...

Ce frumos ești, Doamne...
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #80  
Vechi 08.06.2016, 00:51:03
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de luminita- Vezi mesajul
... daca imaginez o despartire, ma simt vinovata ca nu ii acord sansa de schimbare, ca l-as baga in depresie ...
Mama ce tare esti!
Mai ai si alte puteri d-astea? (imaginare)
Reply With Quote
Răspunde

Tags
malahie, sfaturi, spovedanie impartasire, viata de cuplu

Thread Tools
Moduri de afișare