Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 08.09.2008, 22:21:24
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de podolski
Ancah, omul nu este spuracat. Insasi Dumnezeu a ales sa fie om , deci cu siguranta omul nu este nimic. Cum nici un lucru facut de Dumnezeu nu este nimic.
Diavolul are conceptia ca omul este nimic si se lupta cu el.
Eu cred ca trebuie mai mult respect pt om, nu din prisma la ce este el singur ci prin prisma ca este facut de Dumnezeu.
Toti blameaza femeile, in subconstient( ma refer la majoritatea barbatilor) dar iata Maica Domnului este Imparateasa si a fost om. Deci sa reduc pe Dumnezeu la regulile omenesti nu este o jignire, este o realitate. Poti fi om si Dumnezeu in acelasi timp.
Asa ca dorinta mea de a-L intreba pe Dumnezeu dupa reguli omenesti nu este o coborare voita ci este o recunoastere a starii mari a omului pe care Dumnezeu i-a dat-o.

Cat despre diavol. Fiinta mai jalnica, mai patetica si mai dezgustatoare nu mi-a fost niciodata dat sa aud. M-au intrecut pana si pe mine. :))
podolski, e un talmes-balmes in gandirea ta, incat raman fara replica.
Parerea mea e sa mai citesti, sa te documnetezi, caci amesteci lucrurile si tragi niste concluzii de ...ma doare capul. Dau numai un exemplu:
"Deci sa reduc pe Dumnezeu la regulile omenesti nu este o jignire, este o realitate."
Iarta-ma te rog, dar chiar ai nevoie sa mai citesti inainte de a mai posta ceva.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 08.09.2008, 22:44:10
Mihai-g Mihai-g is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.06.2006
Mesaje: 62
Implicit

Citat:
În prealabil postat de podolski
E Dumnezeu nedrept?
Eu zic ca da. Desi poate parea total nelalocul lui sa zic asta il cred nedrept si inca cum.
E corect sa fie pedepsiti copii pt pacatele parintilor? Atat de nedrept si de crud.
Ma intreb daca noi suntem pusi in fiecare zii sa ne gandim la rusinea noastra fata de El pt pacatele noastre , l-as pune si eu pe Dumnezeu sa se gandeasca la rusinea pe care o face oamenilor si toata rusinea ca lasa tot raul asta sa se intample.

Regret sa spun dar mie rusine de Dumnezeu, mie rusine ca am un dumnezeu atat de crud , de nemilos.

Ce necinstit sa fiu bagat intr-un razboi in care nu este al meu. :(

Vrei cumva sa faci valuri pe forum cu asemenea bazaconii? Omule, potoleste-te, pt ca-i mare pacat hula adusa lui Dumnezeu. Nu fi atat de obraznic!
Reply With Quote
  #33  
Vechi 09.09.2008, 00:41:19
paraschevaiasi's Avatar
paraschevaiasi paraschevaiasi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

Imi pare tare rau ca treci printro astfel de deprimare...
Dupa suferinta vine bucurie. Daca nu am suferi sau nu am vedea suferinta in jurul nostru am uita de Dumnezeu, am uita sa ne rugam pt cei de langa noi. Atunci cand viata nu-ti este incercata inseamna ca este o problema. Suferinta si incercarile te apropie tot mai mult de Dumnezeu. Sunt oameni ce-si doresc suferinta/incercari pt a-si curati sufletul. Dupa o biruinta ai o bucurie in suflet ca Dumnezeu te-a intarit in lupta ta.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 09.09.2008, 08:31:20
achimovjan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de podolski
E Dumnezeu nedrept?
Eu zic ca da. Desi poate parea total nelalocul lui sa zic asta il cred nedrept si inca cum.
E corect sa fie pedepsiti copii pt pacatele parintilor? Atat de nedrept si de crud.
Ma intreb daca noi suntem pusi in fiecare zii sa ne gandim la rusinea noastra fata de El pt pacatele noastre , l-as pune si eu pe Dumnezeu sa se gandeasca la rusinea pe care o face oamenilor si toata rusinea ca lasa tot raul asta sa se intample.

Regret sa spun dar mie rusine de Dumnezeu, mie rusine ca am un dumnezeu atat de crud , de nemilos.

Ce necinstit sa fiu bagat intr-un razboi in care nu este al meu. :(

Dumnezeu pe are il descrii tu nu este numai nedrept,dar este si bun de batut.Numai ca nu este cel adevarat,sa stii ca nicioadata nu pedepseste pe copii pentru pacatee parintilor.Asta este o inventie a celor care inteleg pacatul ca pe ceva contabil,adica frate,ai manact 2 gaini in zi de post,copilul tau moare de foame 3 ani de-acu inainte.Adica prostii de-astea.Nu este deloc asa.Noi,ca oameni,suntem un trup comun,iar familia este si mai strans legata.Daca unul din famile este prieten cu dracul,face voia lui,eu care il iubesc ,sa zicem,care sunt din sangele lui,normal ca dau nas in nas cu dracul.De aici toata tragedia,adica eu il urasc pe drac,dar imi iubesc semenul.ce sa fac daca ei sunt strans uniti.Cumsa fac eu deosebirea,cum s-ai rup unul de celelalt.Iti dai seama ca asa sufera si Dumnezeu cu oameni care i iubesc pe dracul,cum sa faca sa-i desparta de o asa daragoste tampita si sinucigasa.Si incearaca saracul Dumnezeu toate metodele,intai o ia cu binisorul,cu constiinta,apoi incearaca pri nceilalti oameni,dar daca nu se poate altfel,trebuie sa fie mai dur.Pai tatal tau nu ti-a dat niciodata macar o palma,cred ca da.Iar suferinta copiilor vine tocami din legatura parintilor cu dracul,pentru ca cine ste in pritenie cu diavolul,atrage nuami suferinta si moarte asupra celor din jur.Este ca un ciumat,care daca te atingi de el,te umpli de bube.Stiu ca poate parea nedrept,insa de vreme ce suntem stransi legati unul de celelalt,suferim impreuna si ne bucuram impreuna.Nu este vorba aici de vreo datorie acumaulata,ca sa vezi ca o platesc copiii,ca na,paraca am fii la banca.Este vorba ca,dragsotea face ca suferinta unuia sa se raspandeasac la toti,asa cum bucuria unuia se raspandeste la toti.
Poate vei intelege aceste lucruri,si cel mai bu nfel de ale intelege,este sa iubesti cu adevarat pe cei din jur,pe cei din familia ta,si vei vedea ca dragostea vede tot,vede omul asa cum este,si incearca sa-l faca mai bun,sa-l inalte,preia din durerea celuilalt,o face a sa,se bucura mai mult de celalat de cat de sine.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 09.09.2008, 09:38:13
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

da, Dumnezeu e nedrept ca e nemilos cu pacatul shi moartea shi preamult milostiv cu omul pacatos...

caci Dumnezeu le sta impotriva celor ce se socotesc dreptzi shi ii indreapta mereu shi indelung pe cei ce se socotesc pacatoshi shi-i miluieshte, shi le da tot felul de bunatatzi shi aceshtia se imbuiba shi apoi nu-L mai asculta shi se nemultzumesc...

noi nu pricepem ce inseamna dreptatea... e o taina nesfarshita, ca un cantar, ca o masura, ca o socoteala, ca o cinste, ca o fecioara, ca o cirta shi o iota, ca o buna pace duhovniceasca... noi nu pricepem dreptatea, masura, semnul, egalitatea, datoria, plata... noi nu pricepem nimic din toate astea, shi ma refer shi la mine, ca nici eu nu pricep nimic altceva decat placerea lacomiei in a carei vreRea ii spun dreptate... e oare dreptate in ochiul nostru? oare am invatzat noi ce este dreptatea? oare nu ne-am deznadajduit mereu jucandu-ne cu proorocia shi punand vina pe unul sau pe altul cuprinshi de o suficientza a maniosului evident? nu suntem noi oare mai nedreptzi ca shi dracul? aceasta-i intrebarea... ca daca nu treci prin vami, iata ca eshti mai nedrept ca dracul care te opreshte prin vama... fiindca dracul nu fumeaza dar tu fumezi, dracul nu curveshte dar tu desfranezi, drcul nu-i betziv dar tu te imbetzi, dracul nu minte dar tu mintzi, dracul nu injura dar tu injuri, dracul nu se manie dar tu te manii, dracul nu urla dar tu urlii, shi tot ce face dracul este sa te ajute pe tine dar tu nu-l ajutzi pe el ca zici ca-i drac, dar nu-i ajutzi nici pe apropiatzii tai... deci atunci despre ce socoteala a dreptatzii vorbim aicea? sa fii stramb shi greshit shi sa ceri sa primeshti dreptate shi negreshala shi sa shi vorbeshti despre ea ca shi cum ai face-o mereu? despre ce dreptate vorbim noi aici-sha? nu cumva despre HULA? "au doara" ii credetzi iarashi necredintzei... ca sa va simtzitzi credincioshi la cate ceva... este cineva care sa fie credincios Dreptatzii? "au doara" suntem shi noi asha de dreptzi ca shi cei ce s-au adunat sa omoare cu pietre pe cea prinsa in adulter dar totzi pacatuisera cu ea... ca pacatele lor le scria Domnul pe nisip daca tot vroiau sa faca dreptate... iar daca n-a fost nimeni care s-o acuze, Domnul a lasat-o shi i-a cerut sa nu mai pacatuiasca, iertandu-i toate... asha sa ajungem shi noi, sa nu mai fie nimeni care sa ne acuze shi atunci capatam Dreptatea. Macar bine ca au adus-o la Hristos ca daca o duceau la altzii atunci era vai de acela...:)
Reply With Quote
  #36  
Vechi 09.09.2008, 10:06:39
irina77 irina77 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2006
Mesaje: 288
Implicit

Podolski, esti suparat pe parinti si pe Dumnezeu. Ai fi dorit mai bine sa nu te nasti? Viata noastra e un gherghef - noi stam sub tesatura, Dumnezeu e deasupra. Noi vedem niste ate innodat si incalcite, fara nici un sens. El vede tesatura completa. Dumnezeu nu da nimanui mai mult decat poate acesta purta. Daca ti-a daruit aceasta cruce, inseamna ca El are incredere in tine ca o poti duce. Incearca sa vezi ce se gaseste dincolo de ea. Spre exemplu, cati oameni sunt sanatosi si alearga cu picioarele lor sanatoase sa ucida, sa desfraneze, sa castige bani multi multi cat mai multi, sa piarda vremea degeaba si apoi sa se osandeasca in Iad. Tu nu poti face nimic din toate acestea, ai sansa sa nu poti face altceva decat sa te rogi. Care este lucrul cel mai important din viata noastra. Daca nu ai incredere ca El iti vrea binele, e foarte greu. Nu pretind ca te inteleg. Dar un om poate ajunge in Rai si fara picioare. Si asta e de fapt scopul nostru aici, al tuturor.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 09.09.2008, 10:40:20
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Askeladd
Da, Dumnezeu este nedrept. Cel putin dupa legea omului. Insa incurcate sunt caile Domnului. Nu stim care este dreptatea lui Dumnezeu si evident difera de cea a omului deci nu putem sa o intelegem.
Legile Lui nu sunt si legile noastre iar judecatile Lui nu sunt precum judecatile noastre... greselile au fost savarsite.. cineva trebuie sa plateasca.. de preferat este sa fie platite de cei ce le-au savarsit....sa zicem ca un om are mari datorii fata de stat, intr-o buna zi omul moare fara a isi fi achitat datoria.. ce urmeaza dupa?? evident ca vor plati in continuare succesorii defunctului pana cand se ajunge cu datoria la ZERO.
" Un tanar a ajuns in fata instantei de judecata in urma savarsirii unei infractiuni....la sfarsitul procesului judecatorul ii da ca pedeapsa achitarea unei sume X de bani....
dupa incheierea prcesului, judecatorul se dezbraca de haina de judecator, scoate portofelul si achita din banii sai contravaloarea amenzii... de ce?? judecatorul era chiar tatal tanarului ce savarsise abaterea... ca om al legii a trebuit sa fie DREPT si sa idea verdictul CORECT... ca tata evident ca a platit "pacatele" fiului"
Reply With Quote
  #38  
Vechi 09.09.2008, 11:28:27
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Blasfemie, blasfemie, esti la tine acasa pe acest topic...
Cum poate fi Dumnezeu nedrept pentru ca ii pedepseste pe copii pentru pacatele parintilor?
Ai o logica, tare de tot, frate Askeladd! Stii de ce ii pedepseste pe copiii pacatosilor? Ca sa-si aduca acestia aminte de sfanta si dreapta credinta, sa faca pomeniri mai dese la biserica pentru raposatii parinti ale caror suflete, sarmanii, ar putea fi in iad pentru acele pacate. Astfel copiii ajuta sufletele parintilor aflate in iad cu fiecare pomenire facuta pentru acestia, astfel incat acele suflete "urca" tot mai mult spre "suprafata" iadului, nu stiu daca intelegi aceasta exprimare mai omeneasca. Pana cand, la un moment dat, pe care numai Domnul il stie, acele suflete au ajuns cu totul deasupra iadului, apoi in ceata dreptilor din Rai, cea mai "de jos" ceata a sufletelor din Imparatia Cereasca a Domnului.

Doamne ajuta!
.................................................. .................................................. ............
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste0ma pe mine, pacatosul!


Razvan

P.S. Si te rog, frate, din tot sufletul, mai lasa la o parte aceasta logica omeneasca simplista, incepe prin a gasi un bun parinte duhovnic si fa o spovedanie generala a pacatelor tale, ca sa-ti alungi din minte gandurile cu care te-a vrajit vrajmasul satana cel din iad.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 09.09.2008, 12:12:54
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)Frate Podolschi,iti inteleg revolta fata de suferinta pe care o ai si o vezi in spitale.Eu insumi o intalnesc zilnic in spitale unde merg,ca preot de caritate.Un lucru este sigur.Nu Dumnezeu este cauza suferintelor noastre.Iti recomand sa citesti(daca nu cumva ai facut-o)cartea dreptului Iov.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #40  
Vechi 09.09.2008, 12:25:19
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Psalmul 118
75. Cunoscut-am, Doamne, ca [color=red]drepte sunt judecatile Tale si intru adevar m-ai smerit.[/color]
76. Faca-se dar, mila Ta, ca sa ma mangaie, dupa cuvantul Tau, catre robul Tau.
77. [color=green]Sa vina peste mine indurarile Tale si voi trai,[/color] ca legea Ta cugetarea mea este.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce acatist sa faci cand esti acuzat pe nedrept? ellamarin Rugaciuni 18 14.02.2011 23:42:05