Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 09.09.2008, 00:07:33
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit


Multi duhovnici spun ca gresim daca facem din omul de langa noi un idol. Trebuie o masura in toate. Sa nu uitam ca poruncile evanghelice ne cer sa-L iubim pe Dumnezeu din tot cugetul, iar pe aproapele nostru ca pe noi insine. Gresim daca-i cerem sotului/ sotiei sa nu aiba nicio greseala. Gresim daca vrem s-o iubim /sa-l iubim mai mult decat pe Dumnezeu.


Cred ca atunci cand suntem indragostiti exageram calitatile unei persoane, iar cand ne dezmeticim ii mai exageram si defectele. Vedem de fapt ca persoana de langa noi nu e decat un biet om. Daca suntem plini de mandrie, in acel moment ne consideram nefericiti si suntem in stare sa facem multe gafe. Daca avem puterea de a judeca duhovniceste sau de a cere ajutorul unui duhovnic, atunci se depaseste cu bine acel moment.

Cei tineri, daca doresc o casnicie durabila, e bine sa se gandesca nu numai ce calitati sa aiba persoana respectiva. Trebuie sa se gandesca si ce greseli ar fi in stare sa-i suporte. Caci, nefiind perfecti, nu putem pretinde perfectiune de la niciun pamantean. Singurul mire fara greseala este Hristos, dar aceasta presupune calugaria!

Dumnezeu sa ne daruiasca cele de folos tuturor!

Reply With Quote
  #32  
Vechi 09.09.2008, 11:23:27
Elena78 Elena78 is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.04.2008
Mesaje: 36
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie
Citat:
În prealabil postat de cozia
Andrei, scuza-ma dar asta este CEA mai mare capcana in care cad foarte multi cu " lasa ca o modelez eu"....inca o data ... MARE GRESEALA!..daca nu CASTI ochii BINE de la inceput esti vorba americanului ...piine prajita!

...si de unde stii ca alegerea este dupa voia lui Dumnezeu si nu fantezia ta?...ce semne astepti?
Nu am vrut sa zic asta. DUmnezeu modeleaza oamenii, nu noi. Am vruit sa spun ca în clipa când faci comparatii si cântariri e clar ca nu urmaresti dragostea ci confortul propriu.

De asemeni atunci când te bazezi pe faptul ca te-ai îndragostit, sau atunci câbd alegi pe cineva din mila (sunt si astfel de cazuri), iarasi e ceva dupa mintea ta, dupa impresiile tale.

Trebuie sa fie dupa voia lui Dumnezeu (asta înseamna ca se poate si ca El sa vrea sa ramâi singur) fiindca numai în El ne putem împlini. Tot ce nu este facut în Hristos se va mistui, iar ce e facut în El e facut pentru vesnicie.



Cum stim ca e dupa voia lui Dumnezeu? Pai voia lui Dumnezeu e singurul lucru care trebuie sa ne intereseze si trebuie sa ne straduim sa aflam cum distingem care este voia Lui. De cel mai mare ajutor mi se pare ce spune Sfântul Siluan în capitoul "Despre voia lui Dumnezeu". El opunea calauzirea dupa propriile idei calauzirii de catre Însusi Dumnezeu a unui om.

Daca vvoia lui Dumnezeu nu o putem afla, atunci cum vom fi cu El în vesnicie?
Draga Traditie,

Ce te faci cand ti s-a aratat prin vis care este voia lui D-zeu si nu este de acord familia, care sustine ca trebuie sa astepti un altul mai bun si mai bogat.Te poti impotrivi lui D-zeu sau familiei?
Reply With Quote
  #33  
Vechi 09.09.2008, 12:57:44
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Elena78
Ce te faci cand ti s-a aratat prin vis care este voia lui D-zeu si nu este de acord familia, care sustine ca trebuie sa astepti un altul mai bun si mai bogat.Te poti impotrivi lui D-zeu sau familiei?
Am trecut prin ceva asemanator... Aveam convingerea ferma ca fata este cea randuita de Dumnezeu pentru mine. Tatal meu era neutru spre da, in schimb mama mea nu prea era de acord. In astfel de situatii e bine sa te gandesti si sa analizezi inca o data. In cazul meu de mai sus mama avea dreptate.. intuitia ei i-a spus ca fata respectiva nu are moralitatea pe care si-o autopretinde. Am mai stat 2 luni, si m-am convins ca mama avea perfecta dreptate si m-a salvat de la o casnicie care 99% m-ar fi distrus. Am vazut mai tarziu asta cand fata si-a dat arama pe fatza.

Calitati care ar fi de dorit pt o fata:
1. sa aiba respect pentru Dumnezeu, biserica, preoti, cele sfinte
2. sa fie linistita
3. sa aiba o gandire pozitiva, lumina, adica sa nu o fascineze subiecte gen: vampiri, autopsie, tortura neastamparatilor, otravuri, etc ( nu radeti ca sunt astfel de fete )
4. daca povesteste de altii sa nu aiba tentinta de a denatura lucrurile
5. sa aiba caracter, sa nu intarzie la intalniri, sa se tina de cuvant
6. sa nu fie foarte frumoasa dar nici foarte urata
7. sa nu fie foarte inteligenta dar nici mai zapacita
8. sa aiba prietene, dar sa nu le vorbeasca de rau, sau sa le tradeze confesarile
9. sa iubeasca copii
10. sa viseze si sa isi doresca sa fie mireasa
Reply With Quote
  #34  
Vechi 09.09.2008, 13:08:32
anastasia2008's Avatar
anastasia2008 anastasia2008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2008
Locație: Acum, in Valenii de Munte, Prahova.
Religia: Ortodox
Mesaje: 155
Implicit

Nu pot sa spun cu ce fel de om m-as casatori, pt ca m-am casatorit deja. Dar pot sa spun ce am asteptat de la omul iubit: in primul rand, reciprocitate in sentimente. Apoi, sa ne placa, intr-o oarecare masura, aceleasi lucruri. Sa-mi spuna mereu ce simte pentru mine, nu sa-ti tina sentimentele zavorate si sa astept eu, mult si bine, un cuvant frumos din partea lui. Sa fie sincer, bun la suflet si ,din cand in cand, romantic. Si sa-l iubeasca pe Dumnezeu. Si uite ca sotul meu intruneste toate aceste calitati. Mi-as dori ca toate persoanele de pe lumea aceasta sa-si intalnasca adevarata iubire, asa cum a randuit Dumnezeu sa o intalnesc eu.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 09.09.2008, 18:31:33
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Iata un indreptar pentru cel /cea, care doreste sa se casatoreasca:

http://www.razbointrucuvant.ro/2008/09/09/casatoria-taina-cea-mare/#more-4176
Reply With Quote
  #36  
Vechi 09.09.2008, 18:36:39
aradeanu aradeanu is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.03.2008
Mesaje: 48
Implicit

multumim, ancah.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 09.09.2008, 21:44:05
denissa denissa is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.06.2008
Mesaje: 72
Implicit

Este placut cand ne minunam de cel pe care il avem langa noi, atunci cand ne intrebam cum de Dumnezeu a adunat atatea calitati la o persoana si a sadit atata rabdare si bunatate in inima sa. Este placut cand te gandesti cand Dumnezeu ti-a dat o persoana pentru care a randuit sa aibe tot ce iti lipseste tie ca amandoi sa ne completam si sa zidim o relatie frumoasa si trainica. Este uimitor sa vezi cat de tainic lucreaza Dumnezeu,sa vezi cum impleteste rabdarea, frumusetea, blandetea, credinta, evlavia, nadejdea, iubirea, la o singura persoana. Este o descriere nepriceputa a celui pe care il am langa mine. Sper sa randuiasca Dumnezeu sa ne bucuram si de Sf Taina a Nuntii in viitor. Acum nu pot sa fiu decat recunoscatoare pentru bunatatea lui Dumnezeu. Le doresc tuturor a descopere o persoana in care sa se increada pe acest drum al mantuirii.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 10.09.2008, 12:11:39
dragomirna dragomirna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2007
Mesaje: 208
Implicit

Un articol care trebuie citit, si rumegat, de catre toti tinerii ortodocsi necasatroriti, si chiar de parintii lor sau cei care inca nu s-au lamurit cu privire la menirea Tainei Nuntii:
http://www.razbointrucuvant.ro/2008/09/09/casatoria-taina-cea-mare/#more-4176
Reply With Quote
  #39  
Vechi 12.09.2008, 02:23:02
paraschevaiasi's Avatar
paraschevaiasi paraschevaiasi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 7th_Brigade_TzHL
Citat:
În prealabil postat de Elena78
Ce te faci cand ti s-a aratat prin vis care este voia lui D-zeu si nu este de acord familia, care sustine ca trebuie sa astepti un altul mai bun si mai bogat.Te poti impotrivi lui D-zeu sau familiei?
Am trecut prin ceva asemanator... Aveam convingerea ferma ca fata este cea randuita de Dumnezeu pentru mine. Tatal meu era neutru spre da, in schimb mama mea nu prea era de acord. In astfel de situatii e bine sa te gandesti si sa analizezi inca o data. In cazul meu de mai sus mama avea dreptate.. intuitia ei i-a spus ca fata respectiva nu are moralitatea pe care si-o autopretinde. Am mai stat 2 luni, si m-am convins ca mama avea perfecta dreptate si m-a salvat de la o casnicie care 99% m-ar fi distrus. Am vazut mai tarziu asta cand fata si-a dat arama pe fatza.

Calitati care ar fi de dorit pt o fata:
1. sa aiba respect pentru Dumnezeu, biserica, preoti, cele sfinte
2. sa fie linistita
3. sa aiba o gandire pozitiva, lumina, adica sa nu o fascineze subiecte gen: vampiri, autopsie, tortura neastamparatilor, otravuri, etc ( nu radeti ca sunt astfel de fete )
4. daca povesteste de altii sa nu aiba tentinta de a denatura lucrurile
5. sa aiba caracter, sa nu intarzie la intalniri, sa se tina de cuvant
6. sa nu fie foarte frumoasa dar nici foarte urata
7. sa nu fie foarte inteligenta dar nici mai zapacita
8. sa aiba prietene, dar sa nu le vorbeasca de rau, sau sa le tradeze confesarile
9. sa iubeasca copii
10. sa viseze si sa isi doresca sa fie mireasa
E frumos ceea ce spui tu...oare mai gasesti in ziua de azi asemenea fete???? GREU DE GASIT ASA CEVA, IAR ELE SE TEM de maritis nu cumva sa sufere din cauza barbatului. Si tot asa... Din nefericire oamenii dupa casnicie se schimba de cele mai multe in rau, cand vad defectele la celalalt incep sa fie frustrati pt ca nu au langa ei ceea ce visasera si de aici alte probleme si frustrari....
Reply With Quote
  #40  
Vechi 13.09.2008, 15:22:50
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie
Cum stim ca e dupa voia lui Dumnezeu? Pai voia lui Dumnezeu e singurul lucru care trebuie sa ne intereseze si trebuie sa ne straduim sa aflam cum distingem care este voia Lui. De cel mai mare ajutor mi se pare ce spune Sfântul Siluan în capitoul "Despre voia lui Dumnezeu". El opunea calauzirea dupa propriile idei calauzirii de catre Însusi Dumnezeu a unui om.

Daca vvoia lui Dumnezeu nu o putem afla, atunci cum vom fi cu El în vesnicie?
NU ai raspuns la intrebarea "Cum stim ca e dupa voia lui Dumnezeu?" Ai explicat cateva chestii despre voia lui Dumnezeu, dar nu ai raspuns la intrebare, :).
De exemplu, daca intilnesti o femeie credincioasa care merge la biserica si tine randuiala bisericii in general, vrea sa se casatoreasca cu tine etc., cum iti dai seama ca asta e voia lui Dumnezeu? Dar poate Dumnezeu vrea sa te casatoresti cu o femeie simpla necredincioasa, ca sa se mantuie si ea prin tine...la asta nu te gandesti?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cine s-ar casatori cu o desfranata ? windorin Nunta 428 13.07.2012 14:54:59