Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 03.10.2008, 09:45:23
AndreiB AndreiB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2007
Mesaje: 279
Implicit

Citat:
În prealabil postat de acidironic
Citat:
În prealabil postat de georgeval
Ma intristez. Constat ca esti mai indoielnic decat Darwin, acesta nici macar in momentele sale de deznadejde nu a fost ateu, ci teist.(citatul l-am retinut de la un ateu).De ce trebuie sa umblam cu jumatai de masura si sa spunem ca nu mai ateii sunt oameni de stiinta?
Stiu ca exista trei aspecte fundamentale ale relatiei teologie-stiinta.
1. oameni de stiinta indiferenti cu privire la relatia teologie-stiinta.
2. oameni de stiinta care sunt pentru un conflict intre teologie -stiinta.
3. oameni de stiinta care sunt pentru dialogul dintre teologie-stiinta. Acestia sunt cu mai putin oameni de stiinta sau deloc?
Trebuie sa avem o privire de ansamblu a intregului nu sa ne orpim la partile intregului si sa generalizam.
Iti respect convingerile dar nu trebuie sa fii extrimist.
Comparatia cu Darwin ma onoreaza dar nu o merit!
Ce as vrea sa intelegeti este ca stiinta are multe ramuri si nu toti oamenii de stiinta se documenteaza in legatura cu evolutionismul. Eu nu as lua de buna orice afirmatie a unui om de stiinta doar pentru ca imi convine mesajul. In stiinta orice afirmatie se verifica si abia dupa aceea merita increderea.
ce vorbesti "acid"?
experimentele de la CERN incearca sa demonstreze prin experimente teorii care de zeci de ani nu au fost demonstrate decat pe foaie.
minic palpabil, doar formule.
si cica fizica a evoluat, s-a dezvoltat. pe ce anume?
doar pe vobe.
si atunci?
de unde atita incredere in stiinta, cand omul nu si-a dovedit inca foarte multe teorii?
Reply With Quote
  #32  
Vechi 03.10.2008, 09:47:01
AndreiB AndreiB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2007
Mesaje: 279
Implicit

Citat:
În prealabil postat de acidironic

"Crede si nu cerceta" sigur nu e o capcana a diavolului? :p
este o capcana a diavolului ceea ce spui.
comunistii, slujitorii satanei au pus-o in circulatie.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 03.10.2008, 10:08:16
acidironic acidironic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.09.2008
Mesaje: 49
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin32
Pentru ateii sinceri in cautarile lor cum am fost si eu:
Alungand un muscoi afara, am vazut pe cer un avion si am simtit ca si cum as fi fost inspirat de un gand care se poate rezuma asa: Daca omul, fiinta rationala prin excelenta a avut nevoie sa vada in natura modelul zborului la pasari si insecte pentru a reusi dupa mii de ani de straduinta si esecuri sa construiasca un aparat de zbor a carui plan e facut la milimetru si tot da prabusiri, oare pasarile si insectele de unde si-au luat modelul de zbor, cum a fost posibil sa le treaca prin mintea lor lipsita de ratiune ca pot sa zboare? Si cum a fost posibil sa le creasca aripi doar pe baza unui presupus gand? Atunci oamenilor de ce nu le-au crescut aripi ca si ei inainte de Icar si Dedal au vrut sa zboare? Concluzia este ca pasarile si insectele au fost create de la inceput cu aripi de catre Dumnezeu si nu prin evolutia ateista.

Om rational e cel ce ingaduie sa fie indreptat. Iar cel ce nu ingaduie sa fie indreptat e neom caci s-a coborat pe sine in randul dobitoacelor. (Sf. Antonie cel Mare)
Unde ai vazut tu pasare cu motor cu reactie sau cu elice? Unde ai vazut avioane care sa dea din aripi?
Daca omul se inspira din natura care a avut timp destul sa evolueze nu inseamna ca exista D-zeu!
Evolutia nu spune ca aripile au aparut brusc! De aceea se cheama EVOLUTIE nu APARITIE!
Este aberant sa spui ca evolutia este ateista. Si evolutionismul si ateismul sunt produsele unei gandiri rationale bazate pe dovezi. E ca si cum ai spune ca becul este ateist pentru ca Edison a fost ateu. Si becul si ateismul lui Edison sunt rezultatul aceleasi gandiri.
Evolutia nu este rezultatul vreunui gand. Maimutele nu s-au gandit sa devina oameni, asa cum oamenii nu se gandesc sa devina orice ar urma dupa noi.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 03.10.2008, 10:11:47
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndreiB
experimentele de la CERN incearca sa demonstreze prin experimente teorii care de zeci de ani nu au fost demonstrate decat pe foaie.
minic palpabil, doar formule.
si cica fizica a evoluat, s-a dezvoltat. pe ce anume?
doar pe vobe.
si atunci?
de unde atita incredere in stiinta, cand omul nu si-a dovedit inca foarte multe teorii?
Si fizica are multe domenii ;)
Si chiar pentru un domeniu, mai multe teorii.
Asa functioneaza stiinta.
Experimentul de la CERN va valida unele dintre ele (inclusiv existenta sau inexistenta bosonului Higgs). Nici un fizician nu va muri ca nu i-a fost validata teoria. Si in cazul fizicii exista aceleasi reguli ale selectiei, de data asta a experimentului.
Exista multe alte experimente, care au validat teorii fizice (expansiunea universului, existenta materiei negre, curbarea spatiului de catre materie-energie etc.)
Reply With Quote
  #35  
Vechi 10.10.2008, 09:25:13
acidironic acidironic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.09.2008
Mesaje: 49
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laurentiu Vezi mesajul
N-ai venit cu nimic nou domnule.

Ai incercat numai sa spui ca preoti duc oameni de nas si sa negi creationismul dar nu ai
ai purtut argumenta nimic.

Nu au nici o baza cele ce le-ai spus. Chiar tu care zici, ignori intentionat divinitatea si se vede mai mult ca esti un razvratit impotriva preotilor si a tot ceea ce a aminte de divinitate,si nu unul bine intentionat care are argumente solide.
Am incercat sa raspund mesajului original. De ce sa vin cu ceva nou cand ceva vechi nu este lamurit?

Eu nu ignor intentionat divinitatea. Mi-ar fi cam greu sa ignor ceva ce cred ca nu exista.

Am o vaga impresie ca pt voi oricine e impotriva preotilor e rau intentionat deci nu are rost sa argumentez.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 18.10.2008, 20:29:44
radugherasim radugherasim is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.05.2008
Mesaje: 7
Implicit

Psalmii 14,1 :
Nebunul a zis: "Nu este Dumnezeu !" S'au stricat oamenii, fac fapte urate; nu este niciunul care sa faca binele.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 19.10.2008, 06:50:35
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de acidironic Vezi mesajul
Am incercat sa raspund mesajului original. De ce sa vin cu ceva nou cand ceva vechi nu este lamurit?

Eu nu ignor intentionat divinitatea. Mi-ar fi cam greu sa ignor ceva ce cred ca nu exista.

Am o vaga impresie ca pt voi oricine e impotriva preotilor e rau intentionat deci nu are rost sa argumentez.
Nici nu ai cum sa argumentezi o ineptie. Vrei a fi original, acid si ironic, in rest goliciune 100%.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #38  
Vechi 20.10.2008, 10:38:47
acidironic acidironic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.09.2008
Mesaje: 49
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Nici nu ai cum sa argumentezi o ineptie. Vrei a fi original, acid si ironic, in rest goliciune 100%.
Incearca sa fii mai clar. Nu ai spus despre ce ineptie e vb. Probabil te referi la evolutionism. Eu as putea intelege ca te referi la creationism :D
Argumentele, de multe ori, cer un efort pentru a fi intelese. Simplul fapt ca tu afirmi despre ele ca sunt prostii nu are nicio valoare. Tu pur si simplu postulezi ca o anumita afirmatie este o ineptie cand tocmai astfel de afirmatii sunt usor de atacat. Nu cumva nu ai argumente si in loc sa recunosti ca ai gresit preferi sa negi dovezile? Problema sta in felul urmator: tu spui ca eu spun prostii si eu spun ca tu spui prostii (scuze pt formulare). Diferenta e ca eu aduc argumente bazate pe dovezi. Voi o tot dati inainte ca simtiti tot felul de duhuri si asta pt voi reprezinta o dovada. Pt mine e dovada a halucinatiei. Daca voi sunteti contra din oficiu e problema voastra si nu a argumetarii mele. Exista foarte multe dovezi stiintifice care pot fi probate/repetate de oricine are competenta necesara. Trebuie sa ai un circuit defect daca afirmi ca argumentele aduse sunt ineptii cand cantitatea de date care le sustine este absolut coplesitoare. Faptul ca voi (si nici eu intr-o oarecare masura) nu le cunoasteti suficient de bine nu reprezinta o dovada. Mult timp omenirea nu a stiut nimic despre legile naturii si asta nu inseamna ca ele nu existau sau ca functionau altfel.
Nu vreau sa fiu original cat timp argumentele nu-mi apartin. Ce sa fac daca s-au descoperit atatea inainte sa ma fi nascut eu? :D Practic tu nu ai contraargumentat nimic din mesajul meu ci te-ai rezumat la atacuri la persoana. Partea cu acid ironic e cam subtila, recunosc, dar sincer, nu ma fortez deloc sa fiu asa. Cat despre goliciune, chiar sunt curios pe ce iti bazezi afirmatia.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 02.11.2008, 12:07:56
misela misela is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.03.2008
Mesaje: 6
Implicit

Citat:
În prealabil postat de radugherasim Vezi mesajul
Evolutionismul este o "teorie" care spune k viata s-a facut pe pamant acu cateva milioane. Teoria Big Bang-ului care spune ca totul s-a facut din nimic,
Atunci din ce s-a creat totul daca nu din dorinta lui Dumnezeu sa creeze lumea.Puterea gandului Lui este imaginabila.De aceea spune in Bilie ca nici nu ne putem inchipui cum arata si cat de Mare este D-zeu.
Citat:
În prealabil postat de radugherasim Vezi mesajul
Parerea mea este ca Timpul, Materia si Spatiul sunt finite pentru ca: daca timpul este infinit atunci el de unde a inceput? daca materia mereu a existat atunci de unde a provenit? iar daca spatiul este infinit inseamna ca de undeva a inceput totul.

Voi ce spuneti? Credeti in evolutie?
TIMPUL s-a inventat de om,om fizic,deci timpul este o inventie fizica.El nu exista in viata de dincolo(daca imi este permis sa spun asa).El este infinit pt ca apostolii care au scris Biblia ,au dorit sa inteleaga unele lucruri despre ce este in viata de Apoi folosind cuvantul "infinit"respectiv "infinitate" .Ca sa ne faca e noi sa intelegem ca vom traii pt totdeauna,ca nu vom murii niciodata dearece suntem creatia lui D-zeu.
Materia aexistat datrita puterii gandului lui D-zeu.Insa au trebuit milioane de ani pt a putea fi locuibil de om.
Spatiul ,a inceput asa cum a inceput si planeta noastra sa se dezvolte.Sunt si mituri despre acest Univers,cum ca fiecare galaxie este guvernat de un D-zeu,s.m.d.p.dar sa lasam miturile si sa ne rezumam la realitate.universul noi nu avem cum sa stim cand a inceput pt ca noi suntem ultimile specii create de D-zeu.D-zeu a vrut ca totul sa fie perfect pana sa venim noi pe Pamant.Va dati seama cat de mult ne iubeste? Iar daca vrei sa vezi cat de mare este,singura solutie este sa te "imbarci" intr-o nava si sa iesi la "plimbarica"
Reply With Quote
  #40  
Vechi 10.03.2009, 02:31:26
ratatul_com ratatul_com is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2009
Mesaje: 19
Implicit

se va supara cineva daca sunt ironic?
cred ca da, asa ca voi incerca sa nu fiu!
Dumnezeu a creat lumea in sase zile!
dar nu a creat intai omul si apoi pamantul, ci a facut toata faptura dupa a sa randuiala. apoi l-a pus pe om stapan al fapturii.
Apoi in fizica se folosesc modele matematice, care se bazeaza intotdeauna pe ipoteze simplificatoare pentru ca aparatul nostru matematic este prea slab pentru a ne da seama de fapt de ceea ce se intampla, Se stie de exemplu ca pana si o simpla miscare oscilatorie a unui pendul e descrisa de niste ecuatii simplificate in care pentru unghiuri mici se aproximeaza sinusul unui unghi cu unghiul... samd, samd
daca mergem in mecanica cuantica vedem ca incertitudinea este principiu, si eu care sunt adept al stiintelor exacte vad cea mai mare ciudatenie: incertitudinea principiu, chiar nu pot sa accept asa ceva...
Ce voi face? voi nega stiinta? Nu cred mai degraba o voi perfectiona cu credinta in Dumnezeu, ca El este tatal a toata stiinta, pentru ca El i-a pus bazele, de unde trag concluzia ca habar nu am de fapt ce se intampla.
Isaac Newton, care a pus bazele mecanicii clasice a fost un mare pasionat de Dumnezeu... asa incat se intrerbau comunistii: "cum a putut un fizician asa de mare sa piarda atat de mult timp cu niste studii inutile???"
multa lume isi pune problema OZN-urilor ceea ce mie mi se pare inutil, deoarece alte fiinte care traiesc pe langa noi sunt, unele cu care ne-am obisnuit si le vedem, si altele cu care ne-am obisnuit si nu le vedem.
Problema vine cum interactionam?
simplu:
prin ganduri interactionam cu duhurile, si asta o invatam de la biserica, ca zice rugaciunea ca ma impartasesc cu Trupul cel Dumnezeiesc spre izgonirea lucrarii celei diavolesti, care se lucreaza cu gandul intru madularele mele, si tot asa interactionam si cu duhurile cele bune care sunt ingerii...
Lucrarea cu "strinii din afara lumii" e mult mai aproape de noi de cat ne dam seama...
De asta se va judeca la sfarsit si orice gand il va avea omul, pentru ca noi il alegem sau il respingem!
Asadar sa fim cu luare aminte cum lucram la mantuirea noastra!
__________________
Cine este ca Dumnezeu?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Crezi în semne? metafora Generalitati 30 21.01.2012 13:37:39
Este mai tarziu decat crezi... Rodica50 Intrebari utilizatori 3 16.10.2010 14:15:46
Sa vezi si sa nu crezi Mara2009 Nunta 11 15.09.2009 09:34:10
De ce crezi in Dumnezeu ? Tiberiu_Rusu Generalitati 145 04.05.2009 10:58:31
Evolutie sau involutie? silverstar Generalitati 34 17.02.2007 22:09:45