Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 02.11.2016, 22:38:22
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Ai face bine sa mergi la niște ședințe in "știința sufletului",poate ai scapa de frustrările si refularile care te chinuie in halul ăsta.Întră înăuntrul tău si cercetează-l,lasă tratatele de teologie ca,nu te ajută cu nimic.Caută un om care sa răspundă sufletului tău,nu căuta oameni care să îți răspundă întrebărilor.Tumultul sufletesc nu poate lasa rațiunea să vadă limpede,chiar dacă e plina de ortodoxie.Sufletul nu are nevoie de religie,el are nevoie de dragoste.Atunci vei vedea clar și scopul,atunci vei găsi si pacea.Dar ai libertate și asta îți conferă puterea de a alege.
Pe tine nu te chinuie erezia oamenilor? Păcatele lor? Patimile lor... Nu?
Necredința? Poate... Nu?
Pentru acestea toate e venit Hristos.
L-a chinuit atât de tare, că a venit să ne ridice din întunericul ăsta în care de bună voie ne aruncăm.
Nu te chinuie ecumenismul "unității" și alte nebunii? Nu te chinuie ateismul, evoluționismul, păgânismul, materialismul, sincretismul, secularismul?
Nu?
Îmi spui să las tratatele de teologie, că nu mă ajută la nimic?
Pardon?
Bine că nu-mi spui să las Noul Testament, că nu mă ajută la nimic, este?
Înapoia mea, satană !
Sufletului meu răspunde în primul rând Domnul, prin Noul Testament, apoi prin Sfinți, apoi prin părintele duhovnic. Îmi este mai mult decât am nevoie, mai mult decât suficient pentru vindecare și mântuire.
Nu rațiunea trebuie să vadă limpede, ci sufletul, prin credință, dragoste, nădejde, virtuți, curăție, luminare, îndumnezeire.
Nu rațiunea.
Că rațional nu poți explica cum o femeie a rămas însărcinată de la Duhul Sfânt Domnul, rămânând în feciorie, înainte de naștere, în timpul nașterii și după naștere.
Rațional nu poți explica mântuirea, nici existența lui Dumnezeu.
Nu poți nici confirma, nici nega existența lui Dumnezeu.
Cum nu poți explica viața, moartea, ce se întâmplă după ce murim, nici sufletul, sau existența stărilor și energiilor nevăzute, care se manifestă fizic, nici mecanismele gândirii și memoriei și ale creierului uman.
Nici de ce visăm, nici din ce e făcut Universul, materie, nematerie, găuri negre, materie neagră, nici gravitația, magnetismul, mișcarea plăcilor tectonice, somnul.
Și pur și simplu, nu știm de ce căscăm.
Iar Ortodoxia, nu este religie, fiindcă este o denumire politică. Ortodoxia este Biserica. Biserica lui Hristos. Biserica Sfinților.
Iar dragostea nu înseamnă îngăduința păcatului și încălcării poruncilor Domnului, care ne mântuie.
Aia nu-i dragoste.
E poftă carnală. E consumism. E autodistrugere. Sinucidere.
Că nu de prost, și nu pentru răul nostru, a dat Dumnezeu poruncile Sale, dătătoare de viață.
Pricepi?
Îmi văd clar scopul și pacea. Anume de a avea o viață în Hristos. Cât mai autentic. Să trăiesc în și pentru Sfânta Treime. Să mă mântuiesc.
Și dacă se poate, să mântuiesc pe cât mai mulți în jurul meu.
Asta este adevărata libertate.
În Hristos.
Numai în Hristos !
Ține minte.
Și crede dacă vrei.

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
Avand in vedere ca lucrarea asupra propriului suflet e o actiune dureroasa si de durata si nereusind schimbarea proprie ,majoritatea se focalizeaza pe schimbarea altora, actiune aparent mai placuta caci nu te mai uiti la mizeria propriului suflet ci te faci profesor inchipuit pentru altii.Nu te mai uiti la uratenia proprie care te deprima ,ci te uiti la uratenia altora si ii inveti sa faca ceea ce tu insuti n-ai reusit cu tine insuti...sperand sa reusesti cu altii(!?!).Schimbarea altora este intotdeauna o inselare.Daca vrei sa schimbi pe cineva,tu esti singurul de care trebuie sa te ocupi.Tocmai de aceea un astfel de forum ,poate ,paradoxal,sa mareasca impatimirea si decaderea unei persoane,desi teoretic se vorbesc despre lucruri "duhovnicesti".
Prin ce ai scris aici, fiindcă crezi cu adevărat că asta-i singura măsură, ai distrus lucrarea lui Hristos, a Apostolilor, a Sfinților Părinți, a Sfinților Mucenici, a tuturor celor care au trecut de măsura asta.
Ei bine, nu-i asta singura măsură.
Ai mințit, poate fără să vrei și ai creat o stare demonică. E egoismului, a propriei persoane.
Da ! Există vindecare. Da, ce ai spus tu, este prima treaptă. Dar nu poți rămâne acolo.
Dacă ești vindecat, dacă nu mai trăiești decât pentru Hristos și pentru mântuire, atunci măcar ești curățit. Dacă nu mai dorești nimic din cele materiale, ești despătimit.
Apoi foarte ușor, devii luminat. Să vezi lumina necreată.
Astea nu sunt basme. Sunt realități.
Odată ce ai văzut prin Lumina Necreată, foarte ușor primești harul, știi cum să-l obții, știi cum să-l pierzi mai rar, știi cum să te îmbolnăvești mai rar, când te îmbolnăvești te vindeci foarte repede și vestea cea mai bună, că acestea toate poți să le dăruiești.
Și asta-i și misiunea pentru care ți-au fost date toate acestea.
Ca să le dăruiești. Tot ce ai primit.
Așa te sfințești.
Așa reușești nu numai să stai tu vindecat, dar să înveți și pe alții să stea vindecați.
Măsura dată de tine, dacă te oprești la ea, ajungi în deznădejde.
Că niciodată nu să-ți vezi talanții de înmulțit.
Niciodată nu o să primești pe Cel care bate la inima ta.
Trebuie să-L primești. Și chiar dacă îl dai afară și te murdărești iar, El iar vine să bată la inima ta. Și trebuie să-L primești din nou.

Of, nădăjduiesc să nu fiu înțeles greșit.

Noi, ai lui Hristos, din Biserică, trebuie să înmulțim Biserica. Ori asta nu se poate decât dacă ne dăruim unii altora. Dacă Îl dăruim pe Hristos, unii altora, prin învățăturile Bisericii, întro măsură cât mai bună a noastră.
Unii poate și-au înmulțit talantul cu 10%, sau 12 sau 21 sau 58%, sau cât o fi, este cu un singur scop, pentru Hristos, adică pentru ceilalți, că Domnul n-a venit ca să i se slujească, ci El să slujească.
Și a dăruit tot ce a primit de la Tatăl.

Doamne miluiește...

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Și, ce-i mai rău, vrem să-i tratăm fără ca ei să ne ceară asta. Spre deosebire de Hristos, care îi vindeca pe cei care Îl rugau în acest sens.
Nimic nu-i obligatoriu.
Dacă vrei, primești vindecarea, dacă nu, nu.
Dar măcar, avem datoria să spunem celor bolnavi ai omenirii, că sunt bolnavi. În măsura în care noi ne-am vindecat.
Și să le oferim și măsura vindecării noastre.
Iar ei dacă vor o vor primi, dacă nu, nu.
Hristos n-a obligat, Biserica nu obligă. Dar misiunea ei, prin El, este pentru omenire.

P.S.:

Ecumeniștii știu că nu pot câștiga dogmatic.
Sunt conștienți că n-au nicio șansă în fața Duhului Sfânt Domnul, a celor 9 Sfinte Sinoade și a Sfintelor Canoane care există deja.
Și-atunci caută să găsească noi căi.
Nu fac Sinoade Dogmatice, de vindecare, ci Sinoade misionare, unde-li arogă drepturi, peste Sinoadele de vindecare.
Apoi se pot aduna, mai târziu, în numele "unității" și-al "dragostei" să se unească toți... la ce? La mamona, la paharul dracilor.
Biserica este deja unită.
Cine vrea unire să se unească cu Biserica.
Biserica are deja dragoste.
A avut dintotdeauna.
Nu a existat niciodată, o singură secundă, ca Biserica să nu aibe dragoste. Dar ce nu are Biserica și nu primește, este erezia.
Că aia înseamnă moarte...
Deci cine ne iubește, va veni la noi, la Hristos.
Cine iubește, cu adevărat, va dori vindecarea.
Și va veni la Hristos.
Fiindcă Hristos, doar aici este. În Biserică.
Biserica cea fără erezie.
Mântuirea doar aici a fost, este și va fi !

Dar de aici și până la a te încăpățina în asemenea hal, încât să nu accepți că ești bolnav, să nu accepți că ești eretic, să nu vrei cu îndârjire să lași ereziile din romano-catolicism, e cal lungă.
Să vrei cu din-adins să fi acceptat ca și creștin cu ereziile pe care tu chiar le crezi bune și mântuitoare, încă crezi că ești pe drumul spre mântuire, asta-i o mai gravă îmbolnăvire, la cote cum nu s-a mai văzut vreodată.

Un păcat împotriva Duhului Sfânt, este ispitirea lui Dumnezeu.
Să păcătuiești în asemenea hal, că spui, lasă că Dumnezeu mă iartă și dacă fac asta sau asta.
Ca eretic, spui, lasă că ajung eu cumva în Rai, și dacă cred în primat, infilibilitate, purgatoriu, azimă, Maria imaculata, indulgențe și alte nebunii.

Și când Biserica strigă, te faci că plouă. Ba spui: lasă, bagă-mă-n Rai, așa murdar cum sunt, este un loc acolo și pentru mine...

Hai să stăm strâmb și să gândim drept. Că corpul trece, dar veșnicia nu.

Nimic necurat nu intră la nunta Mirelui Ceresc, dacă nu are hainele pregătite de nuntă.
Care sunt hainele?
Credința fără erezie. Cum comorile nu sunt astea, ci cele adunate în ceruri...
Vorbesc din Noul Testament, nu din mintea mea.

Măi oamenilor, nici voi în Biserică, nu aveți credință și vă îndoiți și slăbiți nu numai voi, dar și pe alții...

Pe mulți... Doamne...
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 02.11.2016 at 23:15:09.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 02.11.2016, 23:50:08
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Pe tine nu te chinuie erezia oamenilor? Păcatele lor? Patimile lor... Nu?
Necredința? Poate... Nu?
Pentru acestea toate e venit Hristos.
L-a chinuit atât de tare, că a venit să ne ridice din întunericul ăsta în care de bună voie ne aruncăm.
Nu te chinuie ecumenismul "unității" și alte nebunii? Nu te chinuie ateismul, evoluționismul, păgânismul, materialismul, sincretismul, secularismul?
Nu?
Îmi spui să las tratatele de teologie, că nu mă ajută la nimic?
Pardon?
Bine că nu-mi spui să las Noul Testament, că nu mă ajută la nimic, este?
Înapoia mea, satană !
Sufletului meu răspunde în primul rând Domnul, prin Noul Testament, apoi prin Sfinți, apoi prin părintele duhovnic. Îmi este mai mult decât am nevoie, mai mult decât suficient pentru vindecare și mântuire.
Nu rațiunea trebuie să vadă limpede, ci sufletul, prin credință, dragoste, nădejde, virtuți, curăție, luminare, îndumnezeire.
Nu rațiunea.
Că rațional nu poți explica cum o femeie a rămas însărcinată de la Duhul Sfânt Domnul, rămânând în feciorie, înainte de naștere, în timpul nașterii și după naștere.
Rațional nu poți explica mântuirea, nici existența lui Dumnezeu.
Nu poți nici confirma, nici nega existența lui Dumnezeu.
Cum nu poți explica viața, moartea, ce se întâmplă după ce murim, nici sufletul, sau existența stărilor și energiilor nevăzute, care se manifestă fizic, nici mecanismele gândirii și memoriei și ale creierului uman.
Nici de ce visăm, nici din ce e făcut Universul, materie, nematerie, găuri negre, materie neagră, nici gravitația, magnetismul, mișcarea plăcilor tectonice, somnul.
Și pur și simplu, nu știm de ce căscăm.
Iar Ortodoxia, nu este religie, fiindcă este o denumire politică. Ortodoxia este Biserica. Biserica lui Hristos. Biserica Sfinților.
Iar dragostea nu înseamnă îngăduința păcatului și încălcării poruncilor Domnului, care ne mântuie.
Aia nu-i dragoste.
E poftă carnală. E consumism. E autodistrugere. Sinucidere.
Că nu de prost, și nu pentru răul nostru, a dat Dumnezeu poruncile Sale, dătătoare de viață.
Pricepi?
Îmi văd clar scopul și pacea. Anume de a avea o viață în Hristos. Cât mai autentic. Să trăiesc în și pentru Sfânta Treime. Să mă mântuiesc.
Și dacă se poate, să mântuiesc pe cât mai mulți în jurul meu.
Asta este adevărata libertate.
În Hristos.
Numai în Hristos !
Ține minte.
Și crede dacă vrei.


Prin ce ai scris aici, fiindcă crezi cu adevărat că asta-i singura măsură, ai distrus lucrarea lui Hristos, a Apostolilor, a Sfinților Părinți, a Sfinților Mucenici, a tuturor celor care au trecut de măsura asta.
Ei bine, nu-i asta singura măsură.
Ai mințit, poate fără să vrei și ai creat o stare demonică. E egoismului, a propriei persoane.
Da ! Există vindecare. Da, ce ai spus tu, este prima treaptă. Dar nu poți rămâne acolo.
Dacă ești vindecat, dacă nu mai trăiești decât pentru Hristos și pentru mântuire, atunci măcar ești curățit. Dacă nu mai dorești nimic din cele materiale, ești despătimit.
Apoi foarte ușor, devii luminat. Să vezi lumina necreată.
Astea nu sunt basme. Sunt realități.
Odată ce ai văzut prin Lumina Necreată, foarte ușor primești harul, știi cum să-l obții, știi cum să-l pierzi mai rar, știi cum să te îmbolnăvești mai rar, când te îmbolnăvești te vindeci foarte repede și vestea cea mai bună, că acestea toate poți să le dăruiești.
Și asta-i și misiunea pentru care ți-au fost date toate acestea.
Ca să le dăruiești. Tot ce ai primit.
Așa te sfințești.
Așa reușești nu numai să stai tu vindecat, dar să înveți și pe alții să stea vindecați.
Măsura dată de tine, dacă te oprești la ea, ajungi în deznădejde.
Că niciodată nu să-ți vezi talanții de înmulțit.
Niciodată nu o să primești pe Cel care bate la inima ta.
Trebuie să-L primești. Și chiar dacă îl dai afară și te murdărești iar, El iar vine să bată la inima ta. Și trebuie să-L primești din nou.

Of, nădăjduiesc să nu fiu înțeles greșit.

Noi, ai lui Hristos, din Biserică, trebuie să înmulțim Biserica. Ori asta nu se poate decât dacă ne dăruim unii altora. Dacă Îl dăruim pe Hristos, unii altora, prin învățăturile Bisericii, întro măsură cât mai bună a noastră.
Unii poate și-au înmulțit talantul cu 10%, sau 12 sau 21 sau 58%, sau cât o fi, este cu un singur scop, pentru Hristos, adică pentru ceilalți, că Domnul n-a venit ca să i se slujească, ci El să slujească.
Și a dăruit tot ce a primit de la Tatăl.

Doamne miluiește...


Nimic nu-i obligatoriu.
Dacă vrei, primești vindecarea, dacă nu, nu.
Dar măcar, avem datoria să spunem celor bolnavi ai omenirii, că sunt bolnavi. În măsura în care noi ne-am vindecat.
Și să le oferim și măsura vindecării noastre.
Iar ei dacă vor o vor primi, dacă nu, nu.
Hristos n-a obligat, Biserica nu obligă. Dar misiunea ei, prin El, este pentru omenire.

P.S.:

Ecumeniștii știu că nu pot câștiga dogmatic.
Sunt conștienți că n-au nicio șansă în fața Duhului Sfânt Domnul, a celor 9 Sfinte Sinoade și a Sfintelor Canoane care există deja.
Și-atunci caută să găsească noi căi.
Nu fac Sinoade Dogmatice, de vindecare, ci Sinoade misionare, unde-li arogă drepturi, peste Sinoadele de vindecare.
Apoi se pot aduna, mai târziu, în numele "unității" și-al "dragostei" să se unească toți... la ce? La mamona, la paharul dracilor.
Biserica este deja unită.
Cine vrea unire să se unească cu Biserica.
Biserica are deja dragoste.
A avut dintotdeauna.
Nu a existat niciodată, o singură secundă, ca Biserica să nu aibe dragoste. Dar ce nu are Biserica și nu primește, este erezia.
Că aia înseamnă moarte...
Deci cine ne iubește, va veni la noi, la Hristos.
Cine iubește, cu adevărat, va dori vindecarea.
Și va veni la Hristos.
Fiindcă Hristos, doar aici este. În Biserică.
Biserica cea fără erezie.
Mântuirea doar aici a fost, este și va fi !

Dar de aici și până la a te încăpățina în asemenea hal, încât să nu accepți că ești bolnav, să nu accepți că ești eretic, să nu vrei cu îndârjire să lași ereziile din romano-catolicism, e cal lungă.
Să vrei cu din-adins să fi acceptat ca și creștin cu ereziile pe care tu chiar le crezi bune și mântuitoare, încă crezi că ești pe drumul spre mântuire, asta-i o mai gravă îmbolnăvire, la cote cum nu s-a mai văzut vreodată.

Un păcat împotriva Duhului Sfânt, este ispitirea lui Dumnezeu.
Să păcătuiești în asemenea hal, că spui, lasă că Dumnezeu mă iartă și dacă fac asta sau asta.
Ca eretic, spui, lasă că ajung eu cumva în Rai, și dacă cred în primat, infilibilitate, purgatoriu, azimă, Maria imaculata, indulgențe și alte nebunii.

Și când Biserica strigă, te faci că plouă. Ba spui: lasă, bagă-mă-n Rai, așa murdar cum sunt, este un loc acolo și pentru mine...

Hai să stăm strâmb și să gândim drept. Că corpul trece, dar veșnicia nu.

Nimic necurat nu intră la nunta Mirelui Ceresc, dacă nu are hainele pregătite de nuntă.
Care sunt hainele?
Credința fără erezie. Cum comorile nu sunt astea, ci cele adunate în ceruri...
Vorbesc din Noul Testament, nu din mintea mea.

Măi oamenilor, nici voi în Biserică, nu aveți credință și vă îndoiți și slăbiți nu numai voi, dar și pe alții...

Pe mulți... Doamne...
Mergi prea departe...Există destule explicații pentru întrebările si frământările tale,doar ca tu nu le accepți ,fiindcă nu sunt in concordanță cu ortodoxia.Când o sa realizezi că e imposibil sa concretizeazi ceea ce afirmi...Dar de fapt tu nu afirmi nimic,tu doar condamni ceea ce nu e ortodox.Află ca Hristos nu e ™ sau Ÿ Ortodox.Poți să urmărești cat vrei evoluția bisericii,sinoadele si părinții bisericii,ele nu demonstrează decât evolutia unui sistem uman,atât.Biserica ortodoxă nu are monopol pe har,pe Hristos,pe Duhul Sfant sau pe Dumnezeu.Adevarul nu stă intr-o doctrină sau un sistem religios.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 03.11.2016, 00:11:28
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Biserica ortodoxă nu are monopol pe har,pe Hristos,pe Duhul Sfant sau pe Dumnezeu.Adevarul nu stă intr-o doctrină sau un sistem religios.
Troll sau ce sa fie?

Ar fi de dorit prudenta in raspunsuri sau ignorare pur si simplu.
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #44  
Vechi 03.11.2016, 00:41:10
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Him... Eu inclin sa cred ca e un om care cauta... Adevarul, pacea, bucuria, sensul.
Iar cautarea vie, autentica, are multe capcane si dificultati. Inclusiv negatii, indoieli crunte, proteste si razvratiri, durere, confuzii, exasperari, gafe, exaltari etc. Mai e si oboseala, lehamitea...
Unii oameni investesc mult in cautare, se nelinistesc uneori peste masura (fie datorita firii, fie datorita unor preconceptii, fie din pricina unor rani care se vindeca greu; mai sunt si dezamagirile, mai lucreaza si patimile, mai sunt si unele insuficiente sau chiar deficiente/inclinatii innascute), detesta mediocritatea sau/si comoditatea, nu se multumesc cu cateva date sau cu oricat de multe date - pana cand sufletul nu ajunge la liman... Apoi iar se indoiesc, iar cauta si tot asa trecind din nivel in nivel, in sus dar si in jos, in stanga si in dreapta, in toate chipurile, fac experienta... Zbucium.... Inima nu e potolita, se zbate insetata...
Doar Domnul poate potoli aceasta ravna/apetenta (sau incurcatura) a cautarii, atunci cand voieste.

Stim insa ca toti cei care au cautat, s-au folosit si de oameni, macar din cand in cand.
Au facut oarece ascultare, au avut incredere in cuvantul/povata unui om, chiar fiind acesta limitat. Dar cine dintre oameni e nelimitat?
Cand cauti raspunsuri iti poate fi de folos orice om... Iar vantul e bun, dupa o vorba a marinarilor, doar pentru cel care stie incotro se indreapta. Si care nu se razgandeste prea des...:)
Reply With Quote
  #45  
Vechi 03.11.2016, 00:42:16
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Serios, serafime? Vai în ce hăuri ești...

De ce s-au adunat Părinții la Sinoade? Nu ca să combată ereziile? Fiindcă nu erau în concordanță cu Biserica. Că stricau ereziile mântuirea.
În esență, Biserica se apăra de atacurile celor ce nu vroiau să facă parte din Biserică și inventau erezii.

De ce a venit Hristos? Nu ca să demoleze lucrarea demonilor? Și mai exact ca să-i apere pe cei care vor înapoi în Rai. Să-i învețe cum să ajungă acolo.
Și demonii au venit să învețe și ei, altă evanghelie, pseudo-evanghelii, în pseudo-creștinisme pentru pseudo-bisericii.

Biserica nu este "evoluția sistemului" sfințeniei? Sfințenia o obține orice își pune numele de "creștin"?

Nu poți posezi sau să controlezi harul. Deci nu poți avea monopol pe el, că nu-i obiect. E energia Duhul Sfânt. Poți să lucrezi în el sau înafara lui.
Și harul vine doar în Biserică. Și niciodată în erezie. Nu, Hristos nu-i ortodox. Hristos e creștin și niciodată eretic.
Hristos este primul creștin. Și a venit să lupte cu primul eretic, satana. Fie că îți place ție sau nu. Fie că accepți sau nu.
Și Hristos a fost înainte să existe satana. Domnul a fost, este și va fi veșnicia.

Episcopul Romei, și-a pus monopol pe "mântuire", pe "har", pe "duhul sfânt", pe "biserică". Și-a creat brandurile lui personale.
Proprietate.
Și vrea să fie recunoscut de Biserică. Reușește să-i amăgească pe ceilalți care-au ieșit din sânul inovațiilor lui și dacă reușește, rămânem noi să acceptăm nebuniile lui.

Și va zice atât:
Rămâneți cu tot ce faceți, practicați tot ce vreți, dar recunoașteți-mă ca Papă al vostru, atât. "Primul între egali". Atât.
Și de acolo ajungi cu timpul, cu anii, la toate celelalte care le vrea el.
Așa ușor...
Cu răbdare, încetișor... Cu viclenie. "Unitatea", nu? "Dragostea", nu?
Dar acolo nu-i Hristos, nu-i mântuire, nu-i har, nu-i Duhul Sfânt, nu sunt taine și niciun efect, decât iad.
Ca exemplu...

Te minți singur.

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Him... Eu inclin sa cred ca e un om care cauta... Adevarul, pacea, bucuria, sensul.
Iar cautarea vie, autentica, are multe capcane si dificultati. Inclusiv negatii, indoieli crunte, proteste si razvratiri, durere, confuzii, exasperari, gafe, exaltari etc. Mai e si oboseala, lehamitea...
Și erezia vrea astea. Și trece prin astea.
Ești un ecumenist ascuns...
Dragii de voi... cum pierdeți voi Raiul... Cum vă mint demonii că obțineți Raiul cu dulcegării și mândrie și lovirea Bisericii...

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Unii oameni investesc mult in cautare, se nelinistesc uneori peste masura (fie datorita firii, fie datorita unor preconceptii, fie din pricina unor rani care se vindeca greu; mai sunt si dezamagirile, mai lucreaza si patimile, mai sunt si unele insuficiente sau chiar deficiente/inclinatii innascute), detesta mediocritatea sau/si comoditatea, nu se multumesc cu cateva date sau cu oricat de multe date - pana cand sufletul nu ajunge la liman... Apoi iar se indoiesc, iar cauta si tot asa trecind din nivel in nivel, in sus dar si in jos, in stanga si in dreapta, in toate chipurile, fac experienta... Zbucium.... Inima nu e potolita, se zbate insetata...
Doar Domnul poate potoli aceasta ravna/apetenta (sau incurcatura) a cautarii, atunci cand voieste.

Stim insa ca toti cei care au cautat, s-au folosit si de oameni, macar din cand in cand.
Au facut oarece ascultare, au avut incredere in cuvantul/povata unui om, chiar fiind acesta limitat. Dar cine dintre oameni e nelimitat?
Cand cauti raspunsuri iti poate fi de folos orice om... Iar vantul e bun, dupa o vorba a marinarilor, doar pentru cel care stie incotro se indreapta. Si care nu se razgandeste prea des...:)
Ce uns ești cu toate alifiile, viclean și aluncos, unde în numele unei false iubiri, false uniri, ne acuzi pe noi, care iubim Adevărul, că suntem... altfel... suntem patologici, se poate spune...

Vai ce-i în Biserică... Ce capcane și înșelare... Din pricina răcelii credinței și dragoste și ascezei și rugăciunii...

Doamne ai milă de noi și nu ne lăsa...
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 03.11.2016 at 01:07:48.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 03.11.2016, 01:08:01
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Ești un ecumenist ascuns...
Sper ca nu, Remus. Atata doar ca sunt obisnuit sa traiesc intre oameni cu nenumarate nuante personale. Tu intre cine traiesti?...

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Ce uns ești cu toate alifiile, viclean și aluncos, unde în numele unei false iubiri, false uniri, ne acuzi pe noi, care iubim Adevărul, că suntem... altfel... suntem patologici, se poate spune...
Remus, in ce ma priveste am ajuns la concluzia ca atunci cand vedem ceva prea rau, prea intens negativ in afara noastra - e posibil sa avem noi insine acel rau pitit in adancul mintii si al inimii. Din cate am priceput cu anii, cu experienta, oamenii zdraveni si frumos alcatuiti isi pot vedea continuturile mai putin magulitoare si nu arunca cu ele, ca si cu noroi ori rahat, peste portretele subiective ale altor oameni.
Poate ca e folositor sa iti contii mai vartos unele reziduuri posibile ale metabolismului sufletesc, atunci cand intalnesti crestini cu unele atitudini si exprimari diferite de ale tale. Cine stie, poate exista laxative si pentru puroiul din besica, precum o fi si-un loc potrivit unde sa il elimini - unul numai de tine stiut si de bietul duhovnic...
Nu crezi ca te arati, totusi, prea suspicios si incordat?

Last edited by ioan67; 03.11.2016 at 01:10:43.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 03.11.2016, 01:18:07
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Sper ca nu, Remus. Atata doar ca sunt obisnuit sa traiesc intre oameni cu nenumarate nuante personale. Tu intre cine traiesti?...
Trăiesc printre cei din Biserică. Și mă doare pentru cei din afara Bisericii.

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Remus, in ce ma priveste am ajuns la concluzia ca atunci cand vedem ceva prea rau, prea intens negativ in afara noastra - e posibil sa avem noi insine acel rau pitit in adancul mintii si al inimii.
Uite cum conduc demonii mintea ta. Prin acest un rând jumate, din quoteul de mai sus.

Așadar, Hristos fiindcă a venit să ofere calea de ieșire din răul intens negativ care-l vedea în lume, avea acel rău pitit în adâncul minții și inimii Lui?

Te-ai rugat înainte să scrii acest post?
Îl iubești cu adevărat pe Domnul? Iubești mântuirea? Cauți să știi ce este mântuirea? Nu e o formă ezoterică, nu e metafizică.
E realitatea.

Acolo ajungem, la Domnul. Pe unii îi va arde slava Lui, pe alții îi va odihni. Pe cei arși, îi va aduna la un loc, numit iad și îi va face nevăzuți celor din Rai, ca să nu sufere cei din Rai, în dragostea lor, pentru cei ce singuri au ales iadul.

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Din cate am priceput cu anii, cu experienta, oamenii zdraveni si frumos alcatuiti isi pot vedea continuturile mai putin magulitoare si nu arunca cu ele, ca si cu noroi ori rahat, peste portretele subiective ale altor oameni.
Nu vreau să am contur, înafara lui Hristos. Nici nu există contur, înfara Sfintei Treimi.
Tot ce există, e datorită Sfintei Treimi.
Păcatele au pus nămol peste strălucirea Luminii Necreate, în care am umblat în Rai.

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Poate ca e folositor sa iti contii mai vartos unele reziduuri posibile ale metabolismului sufletesc. Cine stie, poate exista laxative si pentru puroiul din besica, precum o fi si-un loc potrivit unde sa le elimini.
Nu crezi ca te arati, totusi, prea suspicios si incordat?
Dumnezeu să te vindece... suflet drag...
Cea mai cruntă boală, este să nu știi că ești bolnav. Și să nu accepți. Și să nu înțelegi boala. Și să nu crezi că ai nevoie de vindecare. Și să nu ceri, să nu cauți, să nu vrei vindecare.
Nu spun tu personal, ci de orice om de pe pământ.
Dumnezeu să te vindece... suflet drag...
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 03.11.2016 at 01:24:42.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 03.11.2016, 01:46:51
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Asta propune religia astazi,cel putin cultele crestine mai noi,iar cele traditionale încă se rezumă la ritualism teatral în care cei prezenti se multumesc sa asculte un cor de babe si un preot că abia leagă trei fraze una de alta.Iar cei mai "sporiti" aleargă spre refugii mai evoluate,ca de pildă mănăstiri sau preoti cu har,poate chiar moaste sau icoane făcătoare de minuni.Ei bine acolo deja se simte altfel atmosfera.Un aer de modestie putredă cu miros de tamaie si dorinte refulate te îmbie să iti pară rau de tot si de toate.Această masină de iertat orice si de vindecat si etc.,vrea sa te schimbe cu orice pret chiar dacă tu nu esti decât un simplu observator,sau doar un om cu niste intrebari sau necazuri.Dar mereu tu vei fi o victimă in acest sistem al iluziilor.Oricât de mult ai vrea sa găsesti răspunsuri,ei mereu îti vor da aceleasi întrebări....
Reflectia ta imi aminteste de un om pe care il iubesc foarte mult si caruia ii datorez nemasurata recunostinta... Parintele Rafail Noica... Acest monah cu dar al rostirii, facea o constatare cu prilejul unei conferinte, referindu-se daca nu ma insel, si la formalism: zicea ca suntem deseori disciplinati, ordonati, ascultatori; ca unii dintre noi tinem pravila cu strictete; ca avem in Biserica rugaciuni minunate, ca formulele sunt corecte, ca tipicul e desavarsit, insa ... nu simtim nici un folos. (:
Si daca nu simtim nici un "zvac de pocainta" (excelenta expresie, sugestiva pentru saltul cugetului si al simtamintelor cand crestinul este nu doar dreptmaritor ci si viu, verde, in dinamica devenirii), atunci toata nevointa noastra este zadarnica...
Greu cade cuvantul acesta. Sa nu simti nici un spor, nici o bucurie a cresterii... Ce gust salciu al zadarniciei! In acest caz, ceva trebuie facut. Musai. Iar cuvantul parintelui Rafail tocmai aici incearca sa ajute, sa miste ceva in noi, sa trezeasca la viata...
Si zice mai departe (sau poate ca eu compilez acum mai multe conferinte distincte dar cam aceasta e linia gandirii parintelui Rafail, surprinsa de mine poate prea schematic) ca, in fond, Ortodoxia e firea omului. A-ti veni in fire, a te bucura de viata asa cum ii e dorit de fapt fiecarui om, dorit de Hristos Care S-a rastignit pentru noi, inseamna a trai crestineste. A fi in firesc, cat mai aproape de natura si menirea omului precum Este Hristos, aceasta e Ortodoxia.
Noi insa suntem foarte pretentiosi uneori, gasim firescul, poate, prea putin important si atragator. Voim maretie, excelenta, exaltarea a luat locul altor simtaminte mai domoale si mai roditoare.

Dar mai bine sa caut pe Parintele. Dau o fuga si il rog sa vina cateva clipe...:)

https://www.youtube.com/watch?v=_YXg-HisZ7E

P.S. Nu am gasit tocmai ce cautam dar e si aici acelasi mesaj.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 03.11.2016, 02:06:40
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Trăiesc printre cei din Biserică. Și mă doare pentru cei din afara Bisericii.
Si pentru cei din Biserica, pentru ortodocsii care sunt majoritatea la noi, nu te doare?
Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Uite cum conduc demonii mintea ta. Prin acest un rând jumate, din quoteul de mai sus.
Așadar, Hristos fiindcă a venit să ofere calea de ieșire din răul intens negativ care-l vedea în lume, avea acel rău pitit în adâncul minții și inimii Lui?
Him... Ce gand iti veni... Pai, Remus, nu e oare o diferenta de masura intre tine (caruia ii scriam, spunind cum e cu noi, oamenii obisnuiti de sub soare) si Hristos? Crezi ca tot ce I S-a potrivit Lui, ti se potriveste si tie? Sau noua?....

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Dumnezeu să te vindece... suflet drag...
Cea mai cruntă boală, este să nu știi că ești bolnav. Și să nu accepți. Și să nu înțelegi boala. Și să nu crezi că ai nevoie de vindecare. Și să nu ceri, să nu cauți, să nu vrei vindecare.
Nu spun tu personal, ci de orice om de pe pământ.
Dumnezeu să te vindece... suflet drag...
Ti se intampla, macar din cand in cand, sa iti spui si tie insuti aceste pretioase cuvinte? Asa, cu patrundere mare, cu autenticitate deplina...
Sau, poate, tu esti deja peste aceasta problema?...
Reply With Quote
  #50  
Vechi 03.11.2016, 02:18:48
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Nu, Hristos nu-i ortodox. Hristos e creștin ...
Mai crestine, Ortodoxia e firea omului iar Hristos e Insasi firea aceasta, deplina, Omul desavarsit, Adamul desavarsit.
Zicea Cuviosul Saharov, dupa marturia parintelui Rafail Noica: un singur ortodox a fost in lume, si pe Acela L-au rastignit....

Ce tot vorbesti acolo, omule?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare