Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.05.2010, 22:08:39
julline julline is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2010
Mesaje: 5
Implicit Contradictii Biblice

Am inceput de curand sa citesc biblia ,nu este o carte tocmai usoara de aceea am speranta ca ma puteti ajuta.

Eu am impresia ca Biblia se cam contrazice....
Dumnezeu este multumit cu ce a creat:

Geneza 1:31 : Dumnezeu S'a uitat la tot ce facuse; si iata ca erau foarte bune. Astfel a fost o seara, si apoi a fost o dimineata: aceasta a fost ziua a sasea.

Dumnezeu nu este multumit cu ce a creat :
Geneza 6:6 : I-a parut rau Domnului ca a facut pe om pe pamînt, si S'a mîhnit în inima Lui.

Dumnezeu locuieste in lumina:

1Timotei 6:16 singurul care are nemurirea, care locuieste într'o lumina, de care nu poti sa te apropii, pe care niciun om nu L -a vazut, nici nu -L poate vedea, si care are cinstea si puterea vecinica! Amin.

Dumnezeu nu locuieste in lumina :
1Imparati 8:12 Atunci Solomon a zis: ,,Domnul a zis ca vrea sa locuiasca în întunerec!
Psalmi 18:11 Întunerecul Si -l facuse învelitoare, iar cortul Lui, împrejurul Lui, erau niste ape întunecoase si nori negri.
Psalmi 97:2 2Norii si negura îl înconjoara, dreptatea si judecata sînt temelia scaunului Sau de domnie.


* Dumnezeu este crud , nemilos ,feroce si distructiv

Ieremia 13:14 ~ Îi voi sfarîma pe unii de altii, pe parinti si pe fii laolalta, zice Domnul. ,Nu -i voi cruta, nu voi avea mila de ei, nu Ma voi îndura de ei, nimic nu Ma va împedeca sa -i nimicesc.`
Deuteronom 7:16 6Sa nimicesti toate popoarele pe cari ti le va da în mîna Domnul, Dumnezeul tau; sa n'arunci nici o privire de mila spre ele, si sa nu slujesti dumnezeilor lor, caci aceasta va fi o cursa pentru tine.
1Samule 15:2,3 ~ 2Asa vorbeste Domnul ostirilor: ,Mi-aduc aminte de ceeace a facut Amalec lui Israel, cînd i -a astupat drumul la iesirea lui din Egipt.
3Du-te acum, bate pe Amalec, si nimiceste cu desavîrsire tot ce -i al lui; sa nu -i cruti, si sa omori barbatii si femeile, copiii si pruncii, camilele si magarii, boii si oile.``
1Samule 6:19 ~ Domnul a lovit pe oamenii din Bet-Semes, cînd s'au uitat în chivotul Domnului; a lovit (cincizeci de mii) sapte zeci de oameni din popor. Si poporul a plîns, pentruca Domnul îl lovise cu o mare urgie.

Dumnezeu este bun, milos si binevoitor:
Iacov 5:11 ~ Iata, noi numim fericiti pe cei ce au rabdat. Ati auzit vorbindu-se despre rabdarea lui Iov, si ati vazut ce sfîrsit i -a dat Domnul, si cum Domnul este plin de mila si de îndurare.
1Cronici 16:34 ~Laudati pe Domnul, caci este bun, caci îndurarea Lui tine în veac!
Ezechiel 18:32~ Caci Eu nu doresc moartea celuice moare, zice Domnul Dumnezeu. Întoarceti-va dar la Dumnezeu, si veti trai.``
Psalmi 145:9 ~Domnul este bun fata de toti, si îndurarile Lui se întind peste toate lucrarile Lui.
1Timotei 2:4 ~ pentru împarati si pentru toti cei ce sînt înaltati în dregatorii, ca sa putem duce astfel o viata pacinica si linistita, cu toata evlavia si cu toata cinstea.
1Ioan 4:16 ~Si noi am cunoscut si am crezut dragostea pe care o are Dumnezeu fata de noi. Dumnezeu este dragoste; si cine ramîne în dragoste, ramîne în Dumnezeu, si Dumnezeu ramîne în el.
Psalmi 25:8~Domnul este bun si drept: de aceea arata El pacatosilor calea.


Mai sunt dar nu vreau sa va plictisesc ,va rog ajutati-ma ,imi e frica sa mai citesc biblia...:-s
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Versete si pasaje Biblice care v-au impresionat danyel Despre Sfanta Scriptura 70 01.02.2015 16:45:29
Contradictii in Sfanta Scriptura? Sergiu_B Despre Sfanta Scriptura 119 01.02.2015 16:13:57
Contradictii in Biblie NeInocentiu Teologie si Stiinta 0 06.09.2011 11:39:26
Despre betie - referiri biblice patinina34 Din Vechiul Testament 9 31.05.2009 01:49:13
Contradictii in SF Scriptura? danyel Generalitati 33 01.01.2007 00:34:52