Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 01.02.2011, 22:12:55
gabriel 30 gabriel 30 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 201
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Carine Vezi mesajul
Hristos a inviat!
Am si eu o intrebare care ma preocupa de ceva vreme: cand spunem ca crestinul trebuie sa fie smerit, inseamna asta ca trebuie sa stea tot timpul plecat, supus in fata celorlalti si mai mai sa ceara sa fie calcat in picioare?Sincer, am vazut ca oamenii nu vor langa ei fiinte slabe,supuse,care sa ceara suturi in fund, ca apoi incep sa profite, sa se poarte urat, si vorba aia: DACA TU NU TE RESPECTI, CUM VREI CA CEILALTI SA TE RESPECTE?
La fel si pentru femeia crestina, trebuie ea sa fie cea mai sleampata decat toate? Ca aia nu are voie, aia nu are voie, hainele ei tre' sa fie cele mai urate si mai sterse? Si uite asa ajunge barbatul ei sa se uite dupa altele ca deh, o femeie tre sa fie frumoasa si sa nu-mi spuneti ca exista un barbat pentru care sa nu conteze frumusetea.
Multumesc anticipat si imi cer scuze daca am fost mai taioasa.
Mi se pare o prostie si o lipsa de sens ca un crestin sa se intrebe de ce sa fie smerit !!!!!!!
Pentru k asa porunceste HRISTOS,d aia !!
Ce e asa greu d inteles....?
Uneori un crestin are de ales intr-e:
1. A sta cu capul plecat in fatza celorlanti su a sta altii cu capul plecat in fatza ta.
2. A fi el calcat in picioare sau a calca el pe altii in picioare.
3. A i se da suturi in fund sau a da el suturi in fund (m-am luat dupa exprimarea d mai sus...)
4. A fi supus sau a supune pe cei din jur.

Putem alege lumea cu regulile ei dar atunci ne luam ADIO de la Viata Vesnica si Mantuire.Asta reprezinta varianta usoara,care ne satisface orgoliul.
Sau putem alege varianta grea,calea cea "stramta",dupa cum spunea Mantuitorul...care nu este calea lumii si nu e trasata dupa regulile ei.....dar asta necesita durere si sacrificii uneori intense si extreme.......asemanatoare cu ale lui Hristos.care uneori cere suturi in fund,calcari in picioare,umilintze...nu date...ci primite din partea altora.

Astea sunt cele 2 variante...SINGURELE! Si NU se pot intrepatrunde sau intersecta.Ori,ori.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 02.02.2011, 11:49:57
IOLANDA IOLANDA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.03.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 368
Post

Exemplu de smerenie foarte sugestiv: astazi serbam Intampinarea Domnului.Mantuitorul este dus la Templu din Ierusalim ,in a 40-a zi de la nastere,de catre Maica Sa...Fecioara Maria,pentru ca asa erau randuielile din vremea aceea si nu numai (acum se procedeaza la fel)....dar.....desi Fecioara Maria se invrednicise sa-L nasca pe Fiul Lui Dumnezeu intrupat,ea nu avea nevoie de purificare rituala, dar din smerenie se supune acestor randuieli ,dupa cum o va face si Fiul Ei...in nenumarate randuri....sa luam aminte......
Reply With Quote
  #23  
Vechi 02.02.2011, 19:34:58
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Sa nu se inteleaga gresit smerenia: ea nu te face sa porti lucruri rupte, haine de lepadat.
A face acest lucru inseamna a fi fariseu.
Cand lucrarea este autentica, a umbla rupt si neingrijit este o masura mult prea inalta spre o incerca de capul nostru.
Si eu sunt de acord ca portul trebuie sa ne fie curat si simplu, nici atragator, dar nici respingator.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #24  
Vechi 12.02.2011, 20:43:07
vicentiu68's Avatar
vicentiu68 vicentiu68 is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.02.2011
Locație: CLUJ
Religia: Ortodox
Mesaje: 41
Implicit Istorii cu tâlc: Calea care duce la smerenie

Un frate l-a întrebat pe avva Sisoe: „Văd că amintirea lui Dumnezeu rămâne în sufletul meu“. Bătrânul îi zice: „Nu este mare lucru să ai mereu cugetul împreună cu Dumnezeu, dar este cu adevărat mare lucru să te vezi pe tine mai prejos de orice făptură. Aceasta și osteneala trupului duc la smerenie“. (Pateric, ediția Polirom, 2005)
__________________
Pe cel ce se bucură în Domnul, nici un necaz nu-l va scoate din bucuria lui.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 28.07.2011, 16:29:06
tot-Laurentiu's Avatar
tot-Laurentiu tot-Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit


Last edited by tot-Laurentiu; 01.01.2017 at 20:26:01.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 28.07.2011, 16:45:46
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit

"Carine", draguta de tine!
Dragilor, sa ne rugam pentru ea, sa treaca cu bine printr-o grea incercare!

(nu vreau sa-i dau numele de botez, pt ca nu am permisiunea ei, dar cred ca un gand bun, de smerenie (induiosare) in fata suferintei ei ajunge negresit la Domnul!)

Mangaiere tie, draga mea draga!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre umilinta si smerenie ionut12 Generalitati 14 17.03.2012 09:03:52
credinta si smerenie doinita.p Intrebari utilizatori 11 10.07.2011 23:29:06
Despre smerenie adam000 Pocainta 14 30.09.2010 15:14:39
falsa smerenie ioanhodean Pocainta 19 17.06.2008 17:26:51
smerenie danyel Secte si culte 9 23.03.2008 01:04:38