Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Mari Duhovnici si predicile lor
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 29.10.2010, 10:36:50
adriano's Avatar
adriano adriano is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2009
Locație: Moldova, Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 15
Question Buna ziua !

As vrea sa trec pe la parinte zilele acestea, stie cineva daca mai spovedeste sau daca mai sta de vorba cu pelerini ?
Reply With Quote
  #52  
Vechi 29.10.2010, 17:16:11
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Mai frate din cate mi se pare mie primeste,dar intreaba pe fratele Victor Roncea ca tocmai a fost pe la Sfanta Manastire Petru Voda.
Pune-i intrebare pe blogul fratiei sale la comentarii acolo:
http://roncea.ro/2010/10/25/nu-nu-m-...arit/#comments
O sa iti raspunda cred.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 29.10.2010, 18:59:18
adriano's Avatar
adriano adriano is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2009
Locație: Moldova, Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 15
Smile

Multumesc, am sa-l intreb.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 10.02.2011, 11:05:41
Grabriella Grabriella is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2009
Locație: Cluj
Religia: Ortodox
Mesaje: 288
Implicit La multi ani, scump parinte!

0.02.1919 - s-a nascut, in satul Petru Voda (in vecinatatea caruia a intemeiat, in 1991, pe pamantul sau parintesc, actuala manastire), marele duhovnic Iustin Parvu, intemnitat de comunisti intre 1948 si 1964.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 17.02.2011, 20:04:31
vicentiu68's Avatar
vicentiu68 vicentiu68 is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.02.2011
Locație: CLUJ
Religia: Ortodox
Mesaje: 41
Implicit Dar din… darurile duhovnicesti ale Parintelui: “Noi, da

Fuga de sine

Omul fuge de sine de frica; ii e frica de judecata constiintei pentru tot ce s-a intamplat in lumea noastra, in lume in general, in secolul trecut. Oamenii senini, care nu au pe constiinta pacate, care nu sunt datori nimanui, nu se grabesc niciodata, se opresc si vorbesc cu fiecare, cu vecini, cu frate, cu mama. Acestia au timp si pentru un bolnav si pentru un sarman si pentru un semen care are nevoie de un sfat, de un ajutor. Pe cand cei care au ceva pe suflet, care sunt cuprinsi de patima de a aduna continuu averi, fara masura, aceia sunt bolnavii adevarati ai vremurilor noastre. Cu ei nu poti vorbi normal, ei au ceva pe suflet mereu, ei evalueaza continuu, dar nu dupa masura lui Dumnezeu ci numai dupa masura oamenilor.
Greseala fratelui

Noi trebuie sa urmam pilda Mantuitorului, Care a luat asupra Sa pacatele intregii omeniri: atunci cand vedem ca fratele face o greseala, sa nu ne grabim sa aruncam degraba cu piatra in el, ci mai intai sa ne socotim noi vinovati pentru acea greseala si aceasta inseamna sa purtam slabiciunile fratelui si astfel el se usureaza. Cel mai mult iubeste Dumnezeu acest tip de jertfa si nu exista cununa mai mare ca pentru aceasta, pentru ca asa a spus Domnul: “Sa iubesti pe Domnul Dumnezeul tau cu toata inima ta si cu tot sufletul tau si cu tot gandul tau”, aceasta este intaia si marea porunca. Iar a doua, asemenea ei: “Sa iubesti pe aproapele tau ca pe tine insuti”. Dar sa nu credem ca noi, daca suntem mizerabili la suflet putem ajuta societatea mizerabila de azi.
__________________
Pe cel ce se bucură în Domnul, nici un necaz nu-l va scoate din bucuria lui.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 17.02.2011, 20:07:42
vicentiu68's Avatar
vicentiu68 vicentiu68 is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.02.2011
Locație: CLUJ
Religia: Ortodox
Mesaje: 41
Implicit

“Noi, daca nu traim in Duhul, nu avem cum sa ne vedem pacatele, nici sa iubim…”PR.IUSTIN PARVU.------------------Lipsa de iubire

De caderea celui din preajma ne facem vinovati si noi, fara discutie. Lipsa de iubire e ca lipsa de sprijin. Nu-l iubesti pe Dumnezeu, daca nu-l iubesti pe aproapele tau. De raul din lume suntem vinovati fiecare, daca tratam cu indiferenta ce i se intampla vecinului, fratelui, prietenului sotului, parintelui, atunci nu mai putem pretinde ca noua sa ne intinda mana cineva, degeaba asteptam ajutorul lui Dumnezeu. Spune Sfantul Evanghelist Ioan (4: 7-21).

Dumnezeu este iubire si cel ce ramane in iubire ramane in Dumnezeu si Dumnezeu ramane intru el. Intru aceasta a fost desavarsita iubirea Lui fata de noi, ca sa avem indraznire in ziua judecatii, fiindca precum este Acela, asa suntem si noi, in lumea aceasta.
__________________
Pe cel ce se bucură în Domnul, nici un necaz nu-l va scoate din bucuria lui.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 18.02.2011, 13:53:26
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dulcineea Vezi mesajul
cum vi se pare acest fapt ??
s-a dus o perosana ,o femeie la acest preot Iustin Parvu ca a auzit ca e vazator cu duhul si sa o ajute intr-o problema: iubea un barbat care nu o iubea si o iubea un barbat pe care ea nu-l iubea dar ii accepta ajutorul,acesta fiind de alta natie si avea bani.si s-a dus ea la preot si ii da un pomelnic scris cu cei 2 barbati si cu alte cateva rude de ale ei...pomelnic platit cu banii de la barbatul german si cand i l-a dat preotului acesta a inceput sa taie de pe pomelnic persoanele pentru ca nu se roaga pentru ei...adica a vazut cine erau...ca era un protestant ,ca era un ateu si un ortodox ...neortodox.
se poate face asa ceva sa tai persoanele de pe pomelnic?
vreau o lamurire...
multumesc
doamne ajuta!
Da!
E normal.
Si la Sihastria, la chilia Parintelui Cleopa, tot asa taiau de pe lista.
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
  #58  
Vechi 18.02.2011, 13:56:53
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adriano Vezi mesajul
As vrea sa trec pe la parinte zilele acestea, stie cineva daca mai spovedeste sau daca mai sta de vorba cu pelerini ?
Se ajunge foarte greu la el.
Eu cand am fost ultima data nu am putut lua decat binecuvantare. Atunci era foarte slabit (in urma cu 3 luni).
O maicuta mi-a recomandat sa vin sa stau cateva zile la manastire ca am sigur sanse sa ajung.
I-am facut poze. Am sa le postez imediat ce le descarc.
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
  #59  
Vechi 20.02.2011, 23:54:04
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Slava Domnului, am avut ocazia sa-l cunosc fata catre fata pe Parintele Justin Parvu. Am fost uimit de spiritul sau tanar, luciditatea, simplitatea, adanca sa smerenie. Dar mai ales m-a impresionat dragostea lui de oameni.
In privinta sfaturilor pe care le-am primit de la Parintele Justin, pot spune ca au fost echilibrate, intelepte. Nici urma de bigotism, de fanatism religios.
Il consider a fi un parinte de la care putem invata sa iubim.

Last edited by George.m; 20.02.2011 at 23:56:43.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 26.02.2011, 18:16:19
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Viata tehnica naste monstri, Interviu cu Parintele Justin:
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Iustin Parvu operat Adriana Cluj Stiri, actualitati, anunturi 11 17.06.2013 00:29:15
parintele iustin parvu dana-v Diverse Sarbatori 0 04.04.2010 23:00:15
Iustin Parvu spinum Intrebari utilizatori 3 10.03.2010 17:09:06
PR. IUSTIN PARVU SI ARSENIE PAPACIOC orthodoxis Stiri, actualitati, anunturi 14 05.06.2008 18:11:07