Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #731  
Vechi 12.08.2012, 12:08:49
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sad story Vezi mesajul
Genesa (Facerea) 9
1. Dumnezeu a binecuvantat pe Noe si pe fiii sai si le-a zis: "Cresteti, inmultiti-va si umpleti pamantul.
2. S-apuce groaza si frica de voi pe orice dobitoc de pe pamant, pe orice pasare a cerului, pe tot ce se misca pe pamant si pe toti pestii marii: vi le-am dat in mainile voastre!
3. Tot ce se misca si are viata sa va slujeasca de hrana: toate acestea vi le dau, ca si iarba verde.
4. Numai carne cu viata ei, adica sangele ei, sa nu mancati.


de aici eu concluzionez ca mancau si din cele necurate, din moment ce Dumnezeu le spune sa manance tot ce misca si nu le pune in vedere ca cele necurate trebuie evitate.
"Tot ce mișcă" în cadrul distincției între curat/necurat. Dvs. puteți crede că mâncau chiar "tot ce mișcă"? Nici chiar cei mai păgâni dintre păgâni nu mănâncă absolut toate animalele. Au și ei anumite distincții... exemplu nu consumă cadavre de animale (deși e destul de amuzant criteriul acesta, toate animalele sunt "cadavre" înainte de a fi fripte și puse în farfurie), nu consumă animalele otrăvitoare, etc...
Reply With Quote
  #732  
Vechi 12.08.2012, 12:12:56
sad story sad story is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2012
Mesaje: 265
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Dvs. puteți crede că mâncau chiar "tot ce mișcă"? Nici chiar cei mai păgâni dintre păgâni nu mănâncă absolut toate animalele.
Tot ce misca si este comestibil (daca are gust placut). Ce nu va e clar? Porcul are cea mai gustoasa si hranitoare carne, deci se poate consuma si era consumat pana la Lege.
Reply With Quote
  #733  
Vechi 12.08.2012, 12:15:21
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sad story Vezi mesajul
Tot ce misca si este comestibil (daca are gust placut). Ce nu va e clar? Porcul are cea mai gustoasa si hranitoare carne, deci se poate consuma si era consumat pana la Lege.
Mai rămâne de aflat când a fost promulgată această "Lege", având în vedere că înainte de Potop se cunoștea distincția curat/necurat.
Reply With Quote
  #734  
Vechi 12.08.2012, 12:20:54
sad story sad story is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2012
Mesaje: 265
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Mai rămâne de aflat când a fost promulgată această "Lege", având în vedere că înainte de Potop se cunoștea distincția curat/necurat.
Cand a fost data Legea, abia atunci le-a spus si sa nu manance carnea animalelor necurate.
Reply With Quote
  #735  
Vechi 12.08.2012, 12:27:31
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sad story Vezi mesajul
Cand a fost data Legea, abia atunci le-a spus si sa nu manance carnea animalelor necurate.
Nu mă refer la Lege, ci la "Lege", adică această distincție între curat și necurat. Și puteți adăuga și alte "distincții"... de exemplu păcat/nepăcat. Trebuie să recunoașteți că exista și această distincție. Păcatul e numit păcat doar acolo unde există și o lege care să-l definească ca atare.
Reply With Quote
  #736  
Vechi 12.08.2012, 14:13:17
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Nu mă refer la Lege, ci la "Lege", adică această distincție între curat și necurat. Și puteți adăuga și alte "distincții"... de exemplu păcat/nepăcat. Trebuie să recunoașteți că exista și această distincție. Păcatul e numit păcat doar acolo unde există și o lege care să-l definească ca atare.
9. Iar a doua zi, pe când ei mergeau pe drum și se apropiau de cetate, Petru s-a suit pe acoperiș, să se roage pe la ceasul al șaselea.
10. Și i s-a făcut foame și voia să mănânce, dar, pe când ei îi pregăteau să mănânce, a căzut în extaz.
11. Și a văzut cerul deschis și coborându-se ceva ca o față mare de pânză, legată în patru colțuri, lăsându-se pe pământ.
12. În ea erau toate dobitoacele cu patru picioare și târâtoarele pământului și păsările cerului.
13. Și glas a fost către el: Sculându-te, Petre, junghie și mănâncă.
14. Iar Petru a zis: Nicidecum, Doamne, căci niciodată n-am mâncat nimic spurcat și necurat.
15. Și iarăși, a doua oară, a fost glas către el: Cele ce Dumnezeu a curățit, tu să nu le numești spurcate.
16. Și aceasta s-a făcut de trei ori și îndată acel ceva s-a ridicat la cer.
Reply With Quote
  #737  
Vechi 12.08.2012, 14:39:38
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul
9. Iar a doua zi, pe când ei mergeau pe drum și se apropiau de cetate, Petru s-a suit pe acoperiș, să se roage pe la ceasul al șaselea.
10. Și i s-a făcut foame și voia să mănânce, dar, pe când ei îi pregăteau să mănânce, a căzut în extaz.
11. Și a văzut cerul deschis și coborându-se ceva ca o față mare de pânză, legată în patru colțuri, lăsându-se pe pământ.
12. În ea erau toate dobitoacele cu patru picioare și târâtoarele pământului și păsările cerului.
13. Și glas a fost către el: Sculându-te, Petre, junghie și mănâncă.
14. Iar Petru a zis: Nicidecum, Doamne, căci niciodată n-am mâncat nimic spurcat și necurat.
15. Și iarăși, a doua oară, a fost glas către el: Cele ce Dumnezeu a curățit, tu să nu le numești spurcate.
16. Și aceasta s-a făcut de trei ori și îndată acel ceva s-a ridicat la cer.
Chiar și în acest text (postat fără comentarii) se face distincția de care vorbeam mai sus: curat/necurat, comestibil/spurcat. Oare sf. ap. Petru după ce trei ani și jumătate umblase cu Hristos, după ce avusese și experiența profundei pocăință, după ce fusese umplut cu Duhul Sfânt la Ziua Cincizecimii, nu știa cum stau lucrurile în privința dietei creștine? BA DA! Doar că n-a înțeles (de la început) că viziunea avută era o simplă metaforă.

Totuși, nici măcar în vis/viziune/extaz nu a mâncat necurat. În realitate nici atâta! Lucrul acesta nu-l puteți înțelege toți cei care-mi aruncați în față cearșaful cu spurcăciuni.
Reply With Quote
  #738  
Vechi 12.08.2012, 16:56:29
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Chiar și în acest text (postat fără comentarii) se face distincția de care vorbeam mai sus: curat/necurat, comestibil/spurcat. Oare sf. ap. Petru după ce trei ani și jumătate umblase cu Hristos, după ce avusese și experiența profundei pocăință, după ce fusese umplut cu Duhul Sfânt la Ziua Cincizecimii, nu știa cum stau lucrurile în privința dietei creștine? BA DA! Doar că n-a înțeles (de la început) că viziunea avută era o simplă metaforă.

Totuși, nici măcar în vis/viziune/extaz nu a mâncat necurat. În realitate nici atâta! Lucrul acesta nu-l puteți înțelege toți cei care-mi aruncați în față cearșaful cu spurcăciuni.
Și iarăși, a doua oară, a fost glas către el: Cele ce Dumnezeu a curățit, tu să nu le numești spurcate.
In rest, vorbesti mult si nu spui nimic. Doar te invarti in jurul cozii. Tipic pentru sectanti.
Reply With Quote
  #739  
Vechi 12.08.2012, 17:21:56
Tartaruga Tartaruga is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Mesaje: 709
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Concluzia: să nu se încarce cu "superstițiile" Bibliei, mai bine să rămână în păgânismul lor! Ori să accepte un creștinism nominal. În ambele situații, diavolul jubilează...

Nu pot înțelege ce găsiți "rău" în ținerea VT? Bine, înțeleg că toate ceremoniile și prescripțiile vechii legi nu le mai ținem că s-au desființat, dar cu restul ce aveți? A lepădat apostolul Pavel Vechiul Testament? Ar fi absurd, din moment ce-l studia și-l folosea în propovăduirea Evangheliei lui Hristos peste tot unde mergea!

Dacă ar fi luată în serios această afirmație, ar revoluționa întregul creștinism. Mai corect: l-ar involuționa!

Concret, la care text vă referiți?



8. Și am zis: Nicidecum, Doamne, căci nimic spurcat sau necurat n-a intrat vreodată în gura mea.
9. Și glasul mi-a grăit a doua oară din cer: Cele ce Dumnezeu a curățit, tu să nu le numești spurcate.
10. Și aceasta s-a făcut de trei ori și au fost luate iarăși toate în cer.
(Fapte 11 - versiunea ortodoxă)



Până și apostolul a înțeles în final că nu era vorba de animale necurate, ci de oameni (considerați de el până atunci, necurați):

"...dar mie Dumnezeu mi-a arătat să nu numesc pe nici un om spurcat sau necurat." (Fapte 10,28 - versiunea ortodoxă)

Bun. Și cu porunca lui Dumnezeu cum rămâne? Ori asta nu mai contează... Important e să nu facem excese... putem păcătui din când în când.... important e să nu facem excese...

Dumnezeu ar trebui să-Și ceară scuze lui Adam și Eva că i-a izgonit din Rai. În definitiv, cei doi nu au mâncat toate fructele din pomul oprit, ci unul singur! N-au făcut "excese", nu-i așa?

Deci principiul acesta nu e aplicabil în alte situații, decât în privința propovăduirii? Dacă oamenii îți cer să minți, să furi, să ucizi, să curvești, să te închini la idoli, să înjuri, etc.etc., putem să le dăm ascultare?

Nu e nevoie să-i consultăm pe rabini, și noi avem Vechiul Testament la îndemână. Ori acesta spune clar că animalele necurate erau cunoscute ca atare și înainte de potop, adică mult înainte de darea "legii vechi".

Totuși vegetarianismul este de origine biblică. Dacă aceasta a fost dieta primilor oameni și dacă aceasta va fi dieta pe noul pământ, ce ne împiedică s-o adoptăm de pe acuma? Mai ales că e în favoarea noastră [și] din punct de vedere medical.

Dar câți sunt dispuși să-L asculte pe Dumnezeu mâncând în loc de porc, vită, ori doar vegetale? Asta se pare că e mai greu... deși Dumnezeu nu ne cere să mâncăm șobolani, viermi, ori gândaci; ne cere doar să mâncăm mai sănătos!
Vad ca amestecati foarte mult merele cu perele si oile cu caprele. Exact asta s-a produs dupa gustarea din pomul binelui si raului, toate au inceput sa se amestece in mintea oamenilor.

Dupa ce Domnul i-a spus de trei ori lui Petru (ca atunci cu lepadarea) sa nu mai numeasca spurcat cele ce Dumnezeu a curatit, apostolul a inteles ca totul fusese curatit, de aceea la plecarea Domnului s-a terminat si viziunea, apostolul intelesese ce era de inteles. Nimic nu mai este necurat din cele create de Dumnezeu, asa ca normal ca daca animalele nu mai erau necurate, omul cu atat mai mult! Se vede insa ca dvs. tare le mai amestecati si va vine greu sa credeti ca lumea aceasta a fost curatita de Dumnezeu, va incapatanati sa o vedeti in parte spurcata. Spurcat e doar pacatul, iar in materie de alimente, pacat este doar excesul, nu si faptul de a manca un aliment sau altul.

Faptul ca Ap. Petru traia ca si paganii (dar nu in pacat cum va trece dvs. prin minte) o spune chiar Biblia, traia cu ei ascunzandu-se de evrei si pentru asta Pavel il cearta, nu pentru faptul de a trai cu ei ci pentru faptul de a se ascunde de evrei. Si Pavel insusi traia cu paganii, caci s-a facut grec cu grecii ori grecii erau pagani. Dvs. insa cu greu acceptati adevarul, nu doriti sa intelegeti in ce fel acesti apostoli traiau cu paganii si se faceau ca si ei, grec cu grecii etc.

Eu nu am nimic cu VT, ci pur si simplu ceea ce este pentru noi din VT este ceea ce a zis Domnul: Legea iubirii de Dumnezeu si aproapele continute in poruncile respective, si nicidecum legile legate de impuritati: animale, oameni, femei la ciclu, lauze etc. Dvs. ati ramas cu ideea impuritatii animale, ortodocsii cu cea a impuritatii femeii la ciclu si lauzie ( si apropos pe asta cum de nu o respectati? Ca doar nu era in viziune.), etc. Superstitiile sunt greu de eliminat cand vin pe linie religioasa date ca fiind voia lui Dumnezeu.

Cat despre ceea ce insinuati apoi cu mintitul, furatul etc., cred ca ar trebui sa va revizuiti modul in care raspundeti, ca vad ca dvs. chiar nu aveti discernamant uneori, eu v-am aratat ca textul invocat de dvs. nu se referea la subiectul pentru care l-ati invocat iar acum raspundeti ca si cum acest text vi s-ar fi dat ca unicul de luat in seama din Biblie, total pe langa fata de cele discutate. Deci unde dai si unde crapa...

Nu-i nevoie sa-i consultam pe rabini? I-ati consultat vreodata si ati vazut ca nu-i nevoie? Eu am descoperit lucruri interesante citindu-i: de exemplu faptul ca traducerea noastra a VT contine greseli si citind Torah tradusa de ei descopar ca de exemplu femeia nu a fost creata din coasta lui Adam ci din "one side" adica jumatate, iar comentariul rabinic referitor la acest pasaj VT spunand ca modul in care a fost creata femeia arata in mod incontestabil ca femeia este egala barbatului, tot in comentariile rabinice am gasit apoi ca ingerii au fost creati in ziua a doua, pe site-urile rabinice am gasit modul in care se face spovedania si iertarea pacatelor care este identic cu modul in care a invatat Iisus si nu cu modul in care s-a ajuns ulterior sa se practice, asa ca eu personal gasesc destul de multe lucruri de invatat de la ei, si abia astept sa termin de citit Torah ca sa vad care sunt toate aceste greseli de traducere imputate crestinilor si sa vad impactul pe care il poate avea in viata mea apoi. Greseala deja descoperita, cu "one side" in loc de coasta are un impact foarte mare pentru ca ea contrazice toate discursurile crestine misogine iar rabinii ortodocsi, daca sunt intrebati daca femeia trebuie sa fie supusa barbatului raspund ca nu, este egala acestuia si ca atare totul se decide prin colaborare si nu pe linie verticala comanda-supunere. Si stiu ca raspund asa pentru ca intrebarea deja s-a pus pe un forum al rabinilor evrei ortodocsi din Israel si acesta a fost raspunsul... Ca atare, eu ii intreb pe rabini si despre animale mai ales ca a manca casher implica atatea reguli (superstitii pentru mine) ca nu m-ar mira ca si cea legata de animale sa fie din aceeasi categorie. Si dvs. stiti care este legea lui Noe? Din punct de vedere evreiesc, al VT, doar evreii trebuie sa tina legea VT in timp ce non-evreii trebuie sa tina doar legea lui Noe. Comparati aceasta lege a lui Noe cu ceea ce apostolii i-au cerut paganilor sa respecte si veti vedea ca cele doua se cam suprapun. Mie imi pare absolut normal ca doar apostolii evrei erau si au fost invatati ca si cei de azi, ca non-evreii trebuie sa respecte legea lui Noe si facand asa vor avea partea lor de mantuire...

Eu nu stiu care va fi dieta pe noul pamant. Sincer, eram convinsa ca pe noul pamant nu vom avea nevoie de hrana. Si apropos de asta, cat va tine viata pe noul pamant? 120 ani ca in VT sau o eternitate ca in NT? Nu stiu cat este de in favoarea noastra o dieta pur vegetariana. Eu cunosc putini vegetarieni stricti si sunt toti anemici. Trebuie sa treaca generatii ca sa ne reschimbam sistemul enzimatic pentru a fi adaptati la o astfel de dieta. Si pentru multi nu are sens. Nici pentru mine desi mananc extrem de putina carne pentru ca nu imi place foarte mult gustul, dar tocmai pe motive de sanatate ma fortez totusi sa mananc. Dvs. insa ati facut o obsesie pentru porc fara sa tineti cont ca teoria dvs. cu dieta pamantului nou nu tine atata timp cat este permisa mancarea a o gramada de carnuri: vita, pui, peste, miel etc. Deci nu obisnuinta cu dieta noului pamant, vegetariana dupa parerea dvs., este problema, ci problema este porcul...
Reply With Quote
  #740  
Vechi 12.08.2012, 17:27:17
Tartaruga Tartaruga is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Mesaje: 709
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
De către cei credincioși lui Dumnezeu. Păgânii probabil mâncau și carne, respectiv carne de brontozaur și de porc(deși nu suntem siguri).
Suntem siguri ca multi mancau porci pe acolo pentru ca exista in Evanghelie o intamplare cu o turma de porci...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Daca nu sintem ecumenisti ce rost are sa discutam cu sectantii? bmd Secte si culte 177 08.11.2010 20:20:53
Ignorati Sf.Asteapta Generalitati 5 03.05.2010 07:01:32