Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #941  
Vechi 06.09.2012, 12:31:55
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gogomanu Vezi mesajul
Cand este vorba de Sfanta Scriptura, nu negociem. Nu putem spune ca admitem sau nu admitem o anumita traducere. In cazul nostru, pot sa spun ca este inadmisibil ceea ce a facut traducatorul versiunii pe care o folositi dvs. Dumnezeu il va judeca, cu dreptate.

La ce zi se refera (cand se spune "alta zi")? Nicidecum nu este vorba de odihna de ziua a saptea (de care au avut parte Iosua si ai lui). Este vorba de ziua cand vom intra in odihna lui Dumnezeu (odihna de care nu s-au bucurat Iosua si poporul sau, din cauza neascultarii). Dumnezeu ne da o noua sansa. Sa avem grija sa nu ne impietrim inimile. "Astazi, daca auziti glasul Lui, sa nu va impietriti inimile". Astazi este ziua in care putem alege daca vrem sa intram in odihna lui Dumnezeu, ascultand de El.
vasinec sa zici pa si la contul asta.
Reply With Quote
  #942  
Vechi 06.09.2012, 13:28:37
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Ei, in sfarsit realizezi ce importanta este persoana celui care propovaduieste: daca tu esti un exponent al sectei, unul din capii sectei, incep sa realizez calitatea celor pe care ii reprezinti.
Sunt nevoit pentru a nu știu câta oară să repet: nu sunt nici pastor, nici angajat al cultului, nici "exponent al sectei", nici "unul din capii sectei", nu am nicio pregătire teologică.

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Eu, spre deosebire de tine, am cunoscut din interior secta ta, tu nu ai cunoscut Biserica din interior, ci doar din batjocoririle "fratilor".
Nu știu cât din "interior" ai cunoscut cultul, cert e că nu ai fost adventist. În schimb, nu uita un singur lucru: eu am fost ortodox, nu a fost nevoie să cunosc Biserica Ortodoxă din "batjocoririle fraților"...

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Lasa ca stiu ce studiu se face la voi in adunare: incepeti prin a-i ponegri pe preoti, dupa aceea spuneti minciuni despre dogma noastra. Se numeste mai pe romaneste "spalare de creier".
Studiul și documentarea a fost personală, nu s-a bazat pe bârfe, ori saituri de internet denigratoare cum e obiceiul pe aici... Cât despre manualul de studiu pentru botez, îl poți consulta personal: nu conține niciun fel de "ponegrire" a preoților, ori "minciuni despre dogma" ortodoxă. Dacă ai fi cunoscut cât de cât Biserica Adventistă "din interior", ai fi știut lucrurile acestea.

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Daca ai facut acest studiu inainte de botez, te-ntreb: ai consultat vreodata un preot?
Ce sens avea ca înainte de botezul la adventiști să consult un preot ortodox? Înainte de botezul bebelușului, părinții și nașii consultă un pastor adventist?

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Tu esti cumva apostol sau prooroc?
Nici una, nici alta.
Reply With Quote
  #943  
Vechi 06.09.2012, 13:31:33
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ai vazut vreodata cum arata graul inainte sa-ti ajunga tie in punga?

Pentru a-l manca graul trebuia cules si curatat.

Era voia sa culegi graul in Sabath? De curatat nu mai vorbim.

Greu tare..
Observ că ești la fel de rău intenționat precum fariseii acuzatori din Matei 12. Pentru a-și potoli foamea, ucenicii nu au secerat și treierat tot ogorul, au frecat doar câteva spice în palmă și au mancat boabe de grâu. Nu este nevoie să-L răstignești și tu pe Hristos doar pentru că ucenici Lui au "călcat" sabatul cu acea ocazie... Nu știu de fapt jocul cui îl faci problematizând episodul din Matei 12?
Reply With Quote
  #944  
Vechi 06.09.2012, 13:32:40
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul
nu dialoghez cu cei ce-mi jignesc Biserica in mod constant.
Hai că replica asta a fos bună! Mai ales pe topicul "Ignorați sectanții"...
Reply With Quote
  #945  
Vechi 06.09.2012, 13:44:31
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Hai că replica asta a fos bună! Mai ales pe topicul "Ignorați sectanții"...
pe tine cine te-a bagat in seama? nu e frumos sa intervii in discutie neinvitat.
Reply With Quote
  #946  
Vechi 06.09.2012, 13:51:17
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul
pe tine cine te-a bagat in seama? nu e frumos sa intervii in discutie neinvitat.
Mă scuzați, domnu' Moderator... Permiteți să intervin în discuție, ori trebuie să fac o cerere scrisă?
Reply With Quote
  #947  
Vechi 06.09.2012, 14:28:22
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Mă scuzați, domnu' Moderator... Permiteți să intervin în discuție, ori trebuie să fac o cerere scrisă?
Trebuie sa faci cerere in trei exemplare si astepti sa ti-o aprob. Te sun eu pe fix cand se aproba.
Reply With Quote
  #948  
Vechi 06.09.2012, 16:10:59
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul
Trebuie sa faci cerere in trei exemplare si astepti sa ti-o aprob. Te sun eu pe fix cand se aproba.
Am înțeles, să trăiți!
Reply With Quote
  #949  
Vechi 07.09.2012, 11:08:35
sad story sad story is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2012
Mesaje: 265
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Observ că ești la fel de rău intenționat precum fariseii acuzatori din Matei 12. Pentru a-și potoli foamea, ucenicii nu au secerat și treierat tot ogorul, au frecat doar câteva spice în palmă și au mancat boabe de grâu. Nu este nevoie să-L răstignești și tu pe Hristos doar pentru că ucenici Lui au "călcat" sabatul cu acea ocazie... Nu știu de fapt jocul cui îl faci problematizând episodul din Matei 12?
Ucenicii au tinut Sabatul, fiind evrei. Dar noi nu suntem evrei! mare atentie deci.
Reply With Quote
  #950  
Vechi 07.09.2012, 13:17:50
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Observ că ești la fel de rău intenționat precum fariseii acuzatori din Matei 12. Pentru a-și potoli foamea, ucenicii nu au secerat și treierat tot ogorul, au frecat doar câteva spice în palmă și au mancat boabe de grâu. Nu este nevoie să-L răstignești și tu pe Hristos doar pentru că ucenici Lui au "călcat" sabatul cu acea ocazie... Nu știu de fapt jocul cui îl faci problematizând episodul din Matei 12?
Pai nu trebuie sa-l seceri pe tot, oricum daca e mai mare nu poti sa o faci tot intr-o zi.
E vorba de interdictia de a-ti face mancare in Sabath.
Au voie sa-si faca adventistii mancare in Sabath?

Dumnezeu a mustrat pe evreii Vechiului Testament si pentru simplul fapt ca s-au dus la cules de mana in Sabath cand nu era nimic de cules, deci de fapt nu au cules nimic.

Era Dumnezeu fariseu?

Last edited by AlinB; 07.09.2012 at 13:23:30.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Daca nu sintem ecumenisti ce rost are sa discutam cu sectantii? bmd Secte si culte 177 08.11.2010 20:20:53
Ignorati Sf.Asteapta Generalitati 5 03.05.2010 07:01:32