Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #38  
Vechi 20.09.2012, 14:50:43
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
CLARĂ? Hai să fim serioși! Clară e doar dovada ereziei la vrăjitoare și la apostatul rege al lui Israel. Și probabil și la cei care au ajuns să creadă mai degrabă în vrăjitoare decât în Dumnezeu, la cei care au impresia că vrăjitoarele îi învie pe sfinți și nu Hristos!
Unde pretinde Biblia că vrăjitoarele ar învia pe vreun om? Scrie cumva acolo în Biblie că la capitolul respectiv ar fi vorba despre vreo înviere din morți a lui Samuel? Asta este tot ce poate emite reprezentantul sectei pseudo-creștine numită adventism? BIBLIA ESTE DE FAPT UNUL DINTRE CELE MAI PUTERNICE ARGUMENTE ÎMPOTRIVA EREZIEI SECTARE ADVENTISTE. Iar ceea ce susții dumneata sub diverse avataruri pe aici pe forum am impresia că nici eretica sectantă Ellen White nu susținea, cel puțin asta este ceea ce am reținut din ceea ce am citit eu de la sectanta respectivă.

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Știi, are românul o vorbă... Urâtă, dar se potrivește în cazul acesta: "l-a văzut pe dracu' ". La propriu.
O fi vorba unor români, dar aici nu vorbim despre ceea ce spun unii dintre români, ci despre ceea ce spune Biblia. Iar Biblia nu spune că l-ar fi văzut pe dracu. Biblia specifică foarte clar că acolo era vorba de Samuel și de nimeni altul decât el. Iar ăsta este unul dintre multele alte argumente care au fost aduse împotriva ereziei sectare pe care o tot proferezi dumneata pe aici; nu cred că s-au numărat cantitatea și calitatea argumentelor pe care le-a adus spre exemplu Delia31, deși au mai fost aduse multe altele.

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Ca urmare a apostaziei lui, apostazie ce a culminat cu consultarea unei vrăjitoare, Saul a ajuns să experimenteze vorba aceea și la figurat, când urma să moară pe câmpul de luptă. Datorită neascultării a fost lepădat de Dumnezeu și dat pe mâna Satanei, care știe ce are de făcut cu oamenii lui...
În Sfânta Scriptură pe care am consultat-o, în orice variantă, nu doar cea română, sau cea aprobată de BOR, nu scrie niciunde că Saul l-ar fi văzut pe dracu sau că ar fi vorbit cu dracu; acolo este foarte clar vorba despre Samuel. ASTA SPUNE CUVÂNTUL LUI DUMNEZEU; sectanții eretici adventiști spun altceva, inventând, a câta oară oare? (dar e întrebare retorică), texte și imagini care nu au nici un loc în Cuvântul lui Dumnezeu.

Last edited by Decebal; 20.09.2012 at 14:59:56.
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
"Marea Schisma" (1054) s-a intamplat cu adevarat? AlinB Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 30 23.01.2017 12:34:40
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42
Moartea unui mare poet "GRIGORE VIERU" nede_mar Stiri, actualitati, anunturi 3 18.01.2009 20:38:08