Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 14.02.2012, 21:20:17
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Multumim, Ovidiu.
In Carefour, dupa casele de marcat sunt zone special amenajate pentru colectarea alimentelor. Doamna de la casa imi spunea ca este profund impresionata de cati oameni au venit sa doneze. Spunea ca au venit si preoti de la parohii si au donat bani.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 15.02.2012, 20:20:29
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu uitati de copilasi!
Copiii din Glodeanu, la emisiunea "În premieră", Antena3, gasiti niste filme: http://copiiidinglodeanu.blogspot.co...emier%C4%83%22

Last edited by Adriana Cluj; 15.02.2012 at 20:29:31.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 15.02.2012, 20:46:32
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mai sunt copiii aflati in nevoie, au un tata minunat, care i-a ""adoptat"" pe toti. Nu stiu ca ei sa fi fost afectati acum de zapada, dar stiu ca au avut un incendiu inainte de Craciun.

http://dragosalbei.ro/pro-vita-pentr...-valea-screzii
http://www.valeaplopului.com/
Reply With Quote
  #14  
Vechi 15.02.2012, 21:21:36
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit 14.02.2012 Glodeanu Silistea

al doilea film e de acolo
http://www.razbointrucuvant.ro/recom...menii-de-aici/
Reply With Quote
  #15  
Vechi 14.04.2012, 13:33:38
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Mesajul parintelui Tudor Marian, parohia Glodeanu Cirlig

Dragii mei ucenici!

Fie ca Invierea Iubitului nostru Domn Iisus Hristos sa va aduca pace si liniste in suflete si sa aprinda flacara credintei in fiecare dintre noi!
Cu cateva zile inainte de rastignire Domnul Iisus le-a vorbit apostolilor si celor care L-au intrebat care sunt cele mai mari porunci spunandu-le ca cea mai mare dintre ele este sa iubim pe Dumnezeu si cea de-a doua sa iubim pe aproapele ca pe noi insine.
Cred ca la aceste doua porunci se poate rezuma intreaga noastra invatatura ortodoxa. Sa ne imaginam cum ar fi lumea in care traim daca am reusi, cu totii, sa iubim pe cei din jurul nostru ca pe noi insine. Cu certitudine o astfel de lume ar intruchipa Raiul.
Din pacate vedem ca oamenii au devenit tot mai indiferenti fata de grijile si necazurile celor din jur si odata cu aceasta tot mai multe pedepse se abat asupra omenirii!
Va scriu acest mail pentru a va face cuvenitele urari de Sfanta Inviere dar si pentru a va multumi ca sunteti atat de buni. Ca prin credinta dumneavoastra, prin dragostea fata de aproapele, faceti ca Dumnezeu sa nu se manie pe noi si sa ne mai dea o sansa!
Va multumesc pentru ca mi-ati intarit credinta ca suntem un popor de oameni blanzi, credinciosi si milostivi. Am trait in acesti doi ani de zile, de cand sunt preot in aceasta parohie, clipe de fericire deosebite.
Am reusit cu ajutorul dumneavoastra sa facem atatea lucruri minunate cat nu credeam ca este posibil sa faci in doua vieti.
A trecut un an de la strigatul meu de ajutor pentru copiii din parohia pe care o pastoresc si rugamintea mea a fost auzita in cele mai indepartate colturi ale lumii dar cel mai departe a ajuns la cer, la Dumnezeu... Minunat este Dumnezeu intru Sfintii Sai....
S-au intamplat miracole in parohia noastra. M-am minunat si ma minunez in fiecare zi ...., nu gasesc cuvinte sa exprim bucuria pe care am simtit-o si o simt de fiecare data cand un copil imi zambeste cu sufletul. Si nu orice copil, ci unul care pana acum putin timp
nu stia sa rada, nu stia sa primeasca nimic pentru ca nimeni nu-i oferise.
Va multumesc din tot sufletul pentru ca m-ati ajutat sa traiesc aceste clipe! Va multumesc in numele tuturor copiilor care s-au bucurat de ajutorul dumneavoastra si au avut motiv sa zambeasca! Va multumesc pentru ca impreuna am reusit sa schimbam viata lor in mai bine!
Spuneam ca la noi s-au intamplat miracole ... da ... chiar s-au intamplat si o sa va spun la ce fel de miracole ma refer!
Cand am ajuns in parohia aceasta am fost foarte necajit. Prima impresie, atunci cand am vazut cat de saraci sunt oamenii, judecand dupa aspectul caselor, a curtilor si mai ales a casei parohiale care statea parca sa se darame, a fost ca ar fi bine sa mai astept sau sa cer alta parohie. Am intrat apoi in Biserica si mi-a placut foarte mult, am simtit ceva placut, am aflat apoi ca hramul Bisericii este Sfanta Mucenita Filofteia. Asta m-a determinat sa-mi schimb acea impresie neplacuta! Am zis ca nu e intamplator ceea ce m-i se intampla si ca Dumnezeu are un anumit plan cu mine.
Imi aduc aminte ca la moartea mamei mele, copil fiind, am facut o multime de promisiuni Lui Dumnezeu numai sa o lase pe mama in viata! Am crezut atunci ca Dumnezeu nu m-a auzit. Eram chiar furios. Nu intelegeam de ce Dumnezeu vrea sa ma pedepseasca pe mine si ceilalti trei frati mai mici! Nu intelegeam ca planurile Lui Dumnezeu sunt imposibil de inteles de noi oamenii. Ca suntem prea mici sa intelegem pe Dumnezeu! Acum stiu ca Dumnezeu este iubire pentru ca, chiar daca mama a plecat la cer, Dumnezeu a trimis oameni cu suflete deosebite care ne-au ajutat! Fara ajutorul lor nu as fi putut fi astazi aici. Astfel, cred ca ajutorul pe care l-am primit trebuie rasplatit.
Dumnezeu m-a adus aici ca sa am posibilitatea sa intorc ajutorul primit si tot Dumnezeu mi-a trimis ajutoare de nadejde ca sporul sa fie mai mare. Si mare a fost sporul pentru ca multe lucruri s-au intamplat aici cu ajutorul dumneavoastra.
Printre acestea se numara faptul ca Mihai si Catalin, cei doi copii salbatici care mancau malai cu apa rece, au primit mancare aproape in fiecare saptamana de un an de zile, au geamuri pentru ferestre, au un wc nou si cel mai important este ca ei merg la gradinita.
Jeni, fetita care invata bine, a avut caldura in casa pentru ca am avut cu ce sa cumparam lemne, a primit mancare saptamanal, rechizite, carti, butelie pentru aragaz, medicamente, a mers in excursie etc!
De fapt, toti cei 53 de copii care au nevoie de ajutor au avut parte de multe bucurii pentru ca orice problema au avut, am reusit sa o rezolv cu ajutorul dumneavoastra!
Am reusit sa foram o fantana la 60 metri adancime in curtea bisericii si acum toti oamenii din parohie vin si iau apa de aici. Am construit o casuta pentru o familie cu 5 copii care locuiau intr-o camaruta de 12 metri patrati. Suntem pe ultima suta de metri in ceea ce priveste finalizarea centrului social, acolo unde as vrea ca toti copilasii sa primeasca o masa calda pe zi si sa invete. Am amenajat un spatiu de joaca. Avem in construcie o magazie pentru alimente si o alta casuta din baloti de paie.
Am reusit sa evitam abandonul scolar pentru Cosmin, un baiat in clasa a IX a, platindu-i lunar masa si caminul la liceu. Cinci din cele cinsprezece familii mai nevoiase primesc paine in fiecare zi.
Adrian, un copil cu strabism a primit ochelari de vedere si avem intentia sa-l ducem la operatie. Doamna Nadia, o femeie fara picior a primit o proteza in valoare de 7000 roni. In fiecare Duminica, toti copiii au primit dulciuri si alimente la Biserica!
Tot cu sprijinul dumneavoastra am reusit sa trimitem copiii in excursie, in tabara etc!
Sunt multe alte lucruri frumoase care s-au intamplat aici si pe care daca le-as scrie ar trebui sa va tin prea mult in fata monitorului.
Pentru toate acestea va raman recunoscator si nu pot face altceva decat sa ma rog pentru dumneavoastra ca Dumnezeu sa va rasplateasca grija fata de aproapele, dragostea fata de cei aflati in nevointa si bunatatea sufletului!
Va multumesc inca odata si va doresc tot binele din lume, impliniri sufletesti si fie ca Lumina Invierii sa va lumineze viata chiar si dincolo de moarte!

Cu dragoste si multa recunostinta, pr Tudor Marian si copiii din Glodeanu!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 09.03.2013, 04:55:01
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Copiii din Glodeanu i-au dat părintelui duminică, la biserică bilețele cu lucrurile de care au nevoie. Cea mai mare nevoie a lor este cea de alimente. Alimente neperisabile: ulei, făină, mălai, conserve, pateu, paste, orez, zahăr, bulion, mazăre, margarină.

Dacă puteți să-i ajutați, dacă aveți în cămară ceva care vă prisosește sau dacă puteți să le trimiteți un pachet, cât de mic cu mâncare le veți face o mare bucurie.

Copiii duc în fiecare zi o luptă pentru supraviețuire cu lipsurile pe care le au.

Dacă doriți să le trimiteți ceva prin poștă puteți să o faceți pe adresa:

Preot Tudor Marian, Sat Cârligu Mare, Comuna Glodeanu Siliștea, Județul Buzău, Cod 127260

Dacă doriți să trimiteți bănuți din care părintele Marian Tudor să cumpere alimente se pot face donații în conturile:

LEI: RO35CECEBZ0130RON0786067, deschis la CEC, Sucursala Buzău, Cod Swift CECEROBU, titular cont: Parohia Glodeanu Cîrlig.

EURO: RO56CECEBZ01C1EUR0800380

Vă rugăm să specificați când faceți tranzacția: DONAȚIE PENTRU ALIMENTE.

Pentru alte detalii puteți să luați legătura cu părintele Marian Tudor, telefon 0720.281.634 (preotmariantudor@gmail.com)

Vă mulțumim!

mai multe aici:http://copiiidinglodeanu.blogspot.co...l#comment-form
Attached Images
File Type: jpg lista alimente.jpg (33,0 KB, 1 views)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sa dam o mana de ajutor pentru copiii din Glodeanu addavv Stiri, actualitati, anunturi 1 13.04.2011 12:47:46
De ce mint copiii? vicentiu68 Generalitati 10 17.02.2011 18:05:24
cum ne educam copiii ? Mirela0110 Generalitati 34 13.01.2011 10:18:15
Copiii salbatici zoridezi Generalitati 14 08.06.2010 23:49:39
COPIII silvimiha Generalitati 4 23.04.2007 17:23:51