Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 04.08.2012, 20:38:23
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Aceste produse nu sunt de frupt, nu au in compozitia lor ingrediente de dulce , nu au fost concepute (intentia si dorinta din momentul producerii) ca produse de frup , ...
Intenția și dorința lor nu are nicio legătură cu postul și nici nu-i interesează de post sau frup; ei pun acolo o specificație care să-i acopere din punct de vedere legal în cazul oricărei situații și să amăgească în folosul lor. Părerea mea.

Citat:
În prealabil postat de andravenache Vezi mesajul
...
2- In al doilea rand cred ca daca ai consuma un produs despre care tu crezi ca e de post dar (fara ca tu sa banuiesti) el contine urme de lapte, oua, etc., nu e pacat; insa avand in vedere ca ai fost instiintata...
Nu prea merge cu ce cred că ar trebui să fie pentru că demonstrează că nu mă asigur; dacă nu mă asigur înseamnă că nu sunt sigur că Iisus a murit pentru mine.
Am fost înștiințat de la bun început că e post și depinde de mine cum îl respect; vina nu poate fi a altcuiva.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 04.08.2012, 20:48:57
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Masinile , malaxoarele , benzile de productie , nu sunt curatate perfect , de la trecerea unui produs sau altul , si prin urmare exista aceasta "infestare" cu urme din materie prima de dulce ( ou , lapte etc ) . De evitat astfel de produse !
Felicitari producatorului pentru ca avertizeaza consumatorul , caci sunt si destui care n-o fac !
O fac de frica proceselor, nu din conștiință.
Bine că o fac totuși.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #13  
Vechi 04.08.2012, 20:58:22
andravenache andravenache is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.03.2011
Locație: Timisoara
Mesaje: 98
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Nu prea merge cu ce cred că ar trebui să fie pentru că demonstrează că nu mă asigur; dacă nu mă asigur înseamnă că nu sunt sigur că Iisus a murit pentru mine.
Am fost înștiințat de la bun început că e post și depinde de mine cum îl respect; vina nu poate fi a altcuiva.
Eu ma refeream la situatia in care, sa zicem ca ai cumparat paine ca sa o mananci cu mancarica de fasole pe care ai facut-o de post. Acum, la paine, mai rar gasesti eticheta cu ingrediente si, aproape orice om, presupune ca aceasta este facuta din faina, apa si drojdie. Dar .... daca are urme de lapte si oua (pentru ca e posibil ca in aceleasi utilaje sa se produca si cozonac, de exemplu)? Ce faci ca sa te "asiguri"? Te duci la fabrica sa vezi cum produc painea?...... La genul asta de situatii in care nu stii, ma refeream.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 05.08.2012, 00:05:28
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Sarim calul, da' nu pe partea care trebuie.

Daca am fi atat de scrupulosi si cu ce mai trebuie facut pe langa postul trupesc bine ar fi ..

Dar acolo nu gasim etichete de genul "vorbire desarta, poate contine urme de barfa" iar daca nu scrie, nu este, corect?
Reply With Quote
  #15  
Vechi 05.08.2012, 00:54:32
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Sarim calul, da' nu pe partea care trebuie.

Daca am fi atat de scrupulosi si cu ce mai trebuie facut pe langa postul trupesc bine ar fi ..

Dar acolo nu gasim etichete de genul "vorbire desarta, poate contine urme de barfa" iar daca nu scrie, nu este, corect?
Imi place ideea :)
Aveti dreptate si tu si Zaharia!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 05.08.2012, 03:55:33
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Sarim calul, da' nu pe partea care trebuie.

Daca am fi atat de scrupulosi si cu ce mai trebuie facut pe langa postul trupesc bine ar fi ..

Dar acolo nu gasim etichete de genul "vorbire desarta, poate contine urme de barfa" iar daca nu scrie, nu este, corect?
Pai da, Aline, de nu cumva caii insisi ne cam duc pe unde vor ei, neinfrinati...
Legat de asta, linkul atasat mai jos ofera un dialog in care, la un moment dat, sesizam ca parintele arhimandrit Mihail Stanciu evita sistematic sa raspunda intrebarii tintite ridicate (in numele publicului larg) de parintele Visarion Alexa. Facind, ca sa spun asa, pe "naivul", parintele Visarion se tot preface ca nu pricepe unde bate arhimandritul si repeta si tot reia intrebarea: ce trebe, domne, sa mancam in post? - ar suna pe limba romanului de astazi.
Iar parintele arhimandrit prinde cheia si tot asa, "naiv", se face ca nu vede, nu aude si ii da nainte cu teologhisirea...
Oare de ce acest mod de a dialoga? Parintii au un "dialog al surzilor", fiecare pre limba lui?...:) DA si Nu...
Da, intrucat cu o maiestrie aleasa ei fac, dupa cate pricep eu, o replicare a dialogului real dintre omul duhovnicesc si omul lumesc care se screme sa posteasca. Se screme zic, intrucat nu posteste, de fapt. Face sport, in cel mai bun caz, un sport bizar in care recordul sau performanta se exprima in cele ale stomacului si falcilor, iar nu in cele care se petrec taman acum la Olimpiada de la Londra.
Ca urmare, in jocul de rol utilizat ca metoda de a incita la reflectie si descoperire, parintele Visarion se smereste sa joace rolul "crestinului obisnuit", iar parintele Mihail joaca rolul (ca asa cere situatia convorbirii) omului duhovnicesc... (Nu ca ambii nu ar fi oameni duhovnicesti, asta e o problema care nu sta in intentie de a o ridica cumva.)

Nu, pe de alta parte, intrucat parintii par a avea o intelegere tainica privind derularea (oarecum demonstrativa, regizata frumos) a dialogului. Miza discutiei, parem ca intrezarim, este natura insasi a Postului. Menirea, rostul, TAINA postului, as indrazni sa zic...

O discutie purtata in termeni culinari pica din start in afara folosului duhovnicesc al postului.
Hristos nu este bucatar, nu S-a intrupat si nu a patimit pentru ca noi sa evitam grasimile, E-urile si sa ridicam in slavi rafinamentul produselor din soia. Nici doctor nutritionist nu este Domnul. Nici performer sportiv. Iar Biserica a randuit posturile nefiind vreun restaurant cu mancaruri de post. Ci acea pastratoare vie a cuvantului lui Dumnezeu Care a spus despre un anume neam (de demoni) ca se scoate cu rugaciune si cu post... Aha, va sa zica iarasi treaba cu demonii... Pai, fratilor, iertati-ma ca insist: avem deocamdata vreuna mai importanta? Ducem vreun alt razboi de la caderea copiilor acelora de demult?... Patimile noastre de pe urma carui amic se trag si de cine sunt cu mestesugire sprijinite? Firea noastra de cine a fost grav mutilata? De ce ne poticnim, oare, in neputinte felurite si cine ne "ajuta"? Ori, poate, nu am priceput eu inca...

In definitiv, daca ne preocupa devenirea noastra intru Fiinta lui Hristos (si cerem aceasta la rugaciune cand spunem "painea noastra cea spre fiinta da-ne-o noua astazi") "ancorele" noastre fac parte din lumea Duhului, asadar din zona listei roadelor... "Organele" duhovnicesti, iar nu cele trupesti, sunt cele tintite spre a fi revitalizate si trofice cu ajutorul postului. Hrana DE CAPATAI A CRESTINULUI este duhovniceasca, iar nu trupeasca. Lacomia de a manca salam cu soia este la fel cu aceea de a rontai bomboane, ba inca e pe deasupra si stupida, ori pur si simplu masochista.
Problema nu imi pare a fi ce anume mancam, cat mai ales in ce duh ne luam hrana... Hrana postului este simpla si mai sumara ca de obicei, asta-i clar. Iar simplitatea ei vine in tandem (si oarecum in consecinta, desi mai degraba ele se sprijina reciproc) cu simplitatea cugetului, fara de care nu mai conteaza de loc simplitatea fizica si putinatatea hranei. Deci, in ce duh mancam?
Pai in ce duh? In Duhul Mariei! In Duhul Fecioarei! In Duhul Preasfintei Nascatoare de Dumnezeu! In Duhul Dragostei lui Hristos, asadar,
slava lui Dumnezeu ca ni-L ofera in dar, neincetat, cata vreme gasim dispozitia de a-L primi.
Insa, cata vreme atentia noastra (adica zarea preocuparilor constiintei, lumina ei) este atrasa (sedusa, ISPITITA) spre retetele culinare SI GRIJILE AFERENTE (sa nu cumva sa fie o urma de laptic, ca gata cu desavarsirea si sfintirea!, o, nerozie cutremuratoare a mintii noastre omenesti...), pesemne ca vremea de
CAINTA PENTRU PUTINA / CVASINULA NOASTRA IUBIRE
se risipeste
si postul nostru trece... fara sa postim...
SA NU FIE!
Zic si eu... Iertare ca dadui cu proasta-mi gura.

Dar mai bine sa urmarim a doua parte a dialogului amintit, despre post: http://www.trilulilu.ro/muzica-podca...nia-cultural-0

Last edited by ioan cezar; 05.08.2012 at 04:25:52.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 05.08.2012, 22:16:15
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Am gasit un comentariu mai vechi al colegului de forum Mihailt,postat pe threadul dedicat Postului Adormirii Maicii Domnului,comentariu care tratreaza f echilibrat problematica postului.

"Bolnavii,batrani de peste 80 de ani,copii sunt scutiti de post.
Cine face munci grele fizice poate sa manance cu ulei a se vedea la parintele Cleopa.
Postul se tine pentru omorarea pacatelor iar nu pentru omorarea trupului care e foarte bun si e dat de preabunul Dumnezeu.
Cine tine post considerand carnea si vinul si uleiul rele in loc de a se considera pe el pacatos si nevrednic de aceste binecuvantari ale lui Dumnezeu in loc de folos duhovnicesc se alege cu paguba si se desparte de Dumnezeu prin aceasta gandire adica cade sub anatema".
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 05.08.2012, 23:09:25
anisoara anisoara  is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.02.2010
Mesaje: 79
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Intenția și dorința lor nu are nicio legătură cu postul și nici nu-i interesează de post sau frup; ei pun acolo o specificație care să-i acopere din punct de vedere legal în cazul oricărei situații și să amăgească în folosul lor. Părerea mea.

Nu prea merge cu ce cred că ar trebui să fie pentru că demonstrează că nu mă asigur; dacă nu mă asigur înseamnă că nu sunt sigur că Iisus a murit pentru mine.
Am fost înștiințat de la bun început că e post și depinde de mine cum îl respect; vina nu poate fi a altcuiva.
Etichetarea produselor se face si pentru a evita responsabilitatea medicala in cazul consumarii de persoane cu intolerante "la urme de lapte si oua",nu cred ca isi pun problema postului cand eticheteaza astfel de produse.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 05.08.2012, 23:31:37
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Simply_me Vezi mesajul
Am cumparat niste turta dulce pentru cei mici, baiatul are 7 ani si tine post, dar ce sa vad pe eticheta...poate contine urme de lapte sau ou, ce inseamna urme de lapte sau ou nu stiu (ori e lapte ori nu este), voi ce ati face in acest caz, ati consuma acest produs?
Adevărata problemă nu o constituie nici urmele de oăuă, nici de lapte. În total, într-o pâine regăsim până la 34 de E -uri", mai spune medicul Mencinicopschi.

La astea trebuie să fima atenți cînd cumpărăm alimente, în special cele consumate frecvent. Noi am renunțat de la o vreme să mai cumpărăm pîine din comerț, urmînd exemplul lui Windorin. Evident că nu mai mîncăm nici covrigei, biscuiți, turtă dulce, pufuleți șamd...

O dată la 2-3 zile coc două pîini la cuptor, care sînt excelente. Pe lîngă făina de grîu integral folosesc în proporții mai mici și făină integrală de secară, de ovăz, de soia, de ce am chef, care cresc calitatea produsului. Procesul durează în jur la 3-4 ore, dar pot să fac și alte treburi în timp ce se înmulțește drojdia, apoi cît crește aluatul și în final cît stă în cuptor. Practic îmi ia cam 30 de minute să pregătesc totul și restul timpului îl dedic altor activități - asta ca să vă încurajez.

PS: Era să uit... O parte din acele cîteva zeci de Euri sînt de proveniență animală, unele fiind fabricate din păr și alte chestii care sigur nu sînt de post (căutați pe net detaliile picante). Scuze!
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 06.08.2012, 00:37:12
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Am citit mesajele si unele sunt chiar ziditoare. Parerea mea este ca un crestin ortodox "activ" stie bine ce inseamna postul. Altfel cadem in cealalta extrema, scuzandu-ne ca nu-i pacat ce bagam in gura ci ce scoatem "din inima"... Este foarte adevarat si asta, dar smerenia se castiga prin post adevarat si rugaciune. Daca masa noastra obisnuita de post contine salam de post, cascaval de post, pateuri de post, prajituri de post, cozonac de post, etc, postul in sine ramane doar o... fantezie. Unde nu-i "taierea voii", nici de smerenie nu poate fi vorba.
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Poate un crestin ma poate ajuta? andrei1994 Umanitare 6 16.10.2011 16:02:01
Despre unele lucruri care pot contine un adevar si ce face exagerarea din el claudiu-marius Generalitati 7 27.10.2010 23:52:50
Se mai poate? livadarufelix Preotia (Hirotonia) 9 05.09.2009 22:11:30
Articol de contine erezii in ziarul Lumina mihailt Biserica Ortodoxa Romana 7 23.09.2008 14:13:45
Ce poate fi? iliecata2003 Generalitati 4 24.08.2006 09:31:59