Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 29.05.2015, 11:40:56
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

In privinta acelor zgomote sau a starii de neliniste, aici cred ca intradevar e bine sa apelati la un preot.

In privinta faptului ca se ard repede becurile, aici poate fi o problema tehnica. Ori un contact imperfect in dulie, ori dulia oxidata. Apoi depinde si in ce stare sunt cablurile pentru circuitele de iluminat (daca imediat ce montati becul si inchideti intrerupatorul sare sau se arde siguranta din tablou poate fi vorba de un scurtcircuit).
Depinde si ce cabluri folositi pe circuitele de iluminat (in mod normal trebuie sa fie de 1,5 mmp), starea izolatiei acestora, starea legaturilor in dozele de derivatie, dar si ce fel de sigurante folositi in tablou pentru circuitele de iluminat (in mod normal trebuie sa fie de 6 sau 10 amperi).
Dar prima data- daca se ard prea repede becurile- as verifica starea duliei, si este important sa folositi si becuri de calitate, nu marci de care nu a auzit nimeni.
Reply With Quote
  #72  
Vechi 29.05.2015, 17:53:13
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de emeremiha Vezi mesajul
Ma trimitea in bucatarie sa fumez...
Cum anume făcea asta?
Vă vorbea explicit? I-ați auzit vocea?
V-a transmis prin gând? Prin ce fel de canal de comunicare ați receptat mesajul?
Care a fost modalitatea concretă prin care v-a trimis în bucătărie să fumați?

Last edited by Ioan_Cezar; 29.05.2015 at 18:07:28.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 29.05.2015, 18:37:47
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de emeremiha Vezi mesajul
Oameni buni eu chiar cer ajutor.Membri seniori sunt convinsa ca ma puteti ajuta daca vreti.Cred ca sunt si preoti ortodocsi pe aici printre voi...va rog spuneti-le despre problema mea si rugati-i sa-mi raspunda.Ceea ce mi se intampla este cat se poate de real si foarte periculos.Am uitat sa mentionez faptul ca,in apartamentul in care locuiesc acum m-am mutat de 2 ani.De cand m-am mutat aici am avut probleme cu becurile .Se ardeau foarte repede(am schimbat si 2 pe zi)si pocnea stcla,sau se stingeau si se aprindeau singure.In dormitorul meu este un clot langa un sifonier unde se aud zgomote seara si noaptea.Acum,dupa maslu nu s-au mai auzit.Va rog,chiar am nevoie de sfatul cuiva pregatit.Este pe mine sau am gasit in casa acest duh necurat?!

Problema este de maxima urgenta,intradevar dar nu inteleg de ce cauti ajutor pe forum...
Pana gasim noi pe aici preoti care sa-ti poata raspunde doar in scris,nu este mai efficient sa alergiati la bisericile din apropiere ?
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 29.05.2015, 22:50:28
emeremiha emeremiha is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.05.2015
Mesaje: 6
Implicit Oare am nimerit unde trebuie?!Sau doar unde scrie?!

Daca ati fi citit cu atentie postarea mea ati fi inteles ca am avut slujbe in casa:Sfintire,Sf.Maslu,Rugaciunea din Molifte.Am alergat la biserica si la preoti locali stimati colegi...dar am sperat la un alt ajutor...Se pare ca ...e greu sa ajutam pe cel in necaz...mult mai usor este sa vorbim vorbe si sa ...pozam poze.Nu imi vorbeste stimate coleg,daca ati fi citit intr-adevar ...eu am spus ca-mi transmie ganduri...SPECIFIC:IMI PUNE STAPANIRE PE MINTE SI PE SUFLET atunci cand ma taca.Ba chiar si pe trup pentru ca nu mai pot respira si am senzatia ca ma sufoc.In afara de asta...ii si vad,pentru ca sunt mai multe chipuri hidoase.Sunt oribili:le simt prezenta si apoi imi apar ...nu in fata...doar in minte atunci cand inchid ochii.Deci...chiar nu pot primi nici un sfat de aici?!
Reply With Quote
  #75  
Vechi 29.05.2015, 23:45:10
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Dvs in ce mod concret doriti ajutor aici pe forum?
Eu una nu sunt de competenta ceruta rezolvarii acestor cazuri stranii si putin raspandite.
De aceea va spun cu incredere si prietenie,apelati la fetele bisericesti,nu cereti sfaturi de la oameni de pe forum care nu au experienta duhovniceasca necesara.
Numai ganditi-va cati oameni aici pe forum s-au mai confruntat cu asa ceva?unul ,doi,poate 3 ???
Ajutor si indrumare gasiti numai la parintele duhovnic.
Numai bine va doresc!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #76  
Vechi 30.05.2015, 03:20:06
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de emeremiha Vezi mesajul
Daca ati fi citit cu atentie postarea mea ati fi inteles ca am avut slujbe in casa:Sfintire,Sf.Maslu,Rugaciunea din Molifte.Am alergat la biserica si la preoti locali stimati colegi...dar am sperat la un alt ajutor...Se pare ca ...e greu sa ajutam pe cel in necaz...mult mai usor este sa vorbim vorbe si sa ...pozam poze.Nu imi vorbeste stimate coleg,daca ati fi citit intr-adevar ...eu am spus ca-mi transmie ganduri...SPECIFIC:IMI PUNE STAPANIRE PE MINTE SI PE SUFLET atunci cand ma taca.Ba chiar si pe trup pentru ca nu mai pot respira si am senzatia ca ma sufoc.In afara de asta...ii si vad,pentru ca sunt mai multe chipuri hidoase.Sunt oribili:le simt prezenta si apoi imi apar ...nu in fata...doar in minte atunci cand inchid ochii.Deci...chiar nu pot primi nici un sfat de aici?!
Mda, am înțeles...
Stimată colegă, vă doresc "posesiune" plăcută!
Reply With Quote
  #77  
Vechi 30.05.2015, 19:02:03
emeremiha emeremiha is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.05.2015
Mesaje: 6
Implicit Va multumesc

Yasmina pentru mesaj.Am acerut,am primit si sunt convinsa ca voi primi in continuare ajutor de la duhovnic,si ceilalti preoti cu care am vorbit,care ma cunosc si care mi-au fost in casa si au slujit.Speram la un sfat de la cineva pregatit in domeniu.Domnilor colegi,nu ma asteptam sa mi se spuna sa-mi verific instalatia electrica(am facut-o,am schimbat sigurantele,am verificat tensiunea,am schimbat chiar si lustrele)sau sa-mi controlez sanatatea.(am 44 de ani,un IQ peste medie,sunt capabila sa diferentiez simptomele unei boli de ceea ce mi s-a intamplat.Cand am fost prima data atacata asta a fost primtl meu gand-infarct,atac de panica,infuficienta cardiaca sau pulmonara!?)
Reply With Quote
  #78  
Vechi 30.05.2015, 19:07:06
emeremiha emeremiha is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.05.2015
Mesaje: 6
Implicit Si" va multumesc"

in mod deosebit domnule coleg senior Ioan Cezar pentru urarea facuta.Va dovediti intr-adevar un veritabil crestin.Eu nu as ura ceea ce mi-ati urat dvs.mie nici celui mai periculos criminal inchis pe viata.Dar...deh...se pare ca si pe aici sunt crestini si"crestini".Orgoliile intuneca judecata cateodata,iar bunatea sau...opusul ei ies la iveala atunci cand e nevoie.Totusi eu va doresc toate cele bune si Dumnezeu sa va ajute,ca si pe noi toti...pentru ca fara El suntem NIMIC.
Reply With Quote
  #79  
Vechi 30.05.2015, 22:27:42
AGabriela AGabriela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.12.2011
Locație: Ploiesti/Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 253
Implicit

Citat:
În prealabil postat de emeremiha Vezi mesajul
in mod deosebit domnule coleg senior Ioan Cezar pentru urarea facuta.Va dovediti intr-adevar un veritabil crestin.Eu nu as ura ceea ce mi-ati urat dvs.mie nici celui mai periculos criminal inchis pe viata.Dar...deh...se pare ca si pe aici sunt crestini si"crestini".Orgoliile intuneca judecata cateodata,iar bunatea sau...opusul ei ies la iveala atunci cand e nevoie.Totusi eu va doresc toate cele bune si Dumnezeu sa va ajute,ca si pe noi toti...pentru ca fara El suntem NIMIC.
Preotii sunt singurii oameni cu pregatire care va pot ajuta. Totusi daca aveti timp si disponibilitatea necesara incercati sa va adresati unui parinte/staret de manastire (ex parintele Amfilohie Branza sau oricare alt parinte mai induhovnicit). Acum o intrebare pt dvs: I-ati cerut lui Hristos sa nu mai ingaduie ceea ce vi se intampla? Daca nu, cereti-i, nu cred ca nu va auzi disperarea dvs. Pe de alta parte, puteti sa-i cereti ajutorul si Sf. Paisie Aghioritul in aceasta problema si nu uitati ca zilnic, si dimineata si seara, sa dati slava Sfintei si de Viata datatoare Treimi. Hristos sa va pazeasca!

Last edited by AGabriela; 30.05.2015 at 22:34:19.
Reply With Quote
  #80  
Vechi 31.05.2015, 00:42:19
anisoara anisoara  is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.02.2010
Mesaje: 79
Implicit

Citat:
În prealabil postat de emeremiha Vezi mesajul
Oameni buni eu chiar cer ajutor.Membri seniori sunt convinsa ca ma puteti ajuta daca vreti.Cred ca sunt si preoti ortodocsi pe aici printre voi...va rog spuneti-le despre problema mea si rugati-i sa-mi raspunda.Ceea ce mi se intampla este cat se poate de real si foarte periculos.Am uitat sa mentionez faptul ca,in apartamentul in care locuiesc acum m-am mutat de 2 ani.De cand m-am mutat aici am avut probleme cu becurile .Se ardeau foarte repede(am schimbat si 2 pe zi)si pocnea stcla,sau se stingeau si se aprindeau singure.In dormitorul meu este un clot langa un sifonier unde se aud zgomote seara si noaptea.Acum,dupa maslu nu s-au mai auzit.Va rog,chiar am nevoie de sfatul cuiva pregatit.Este pe mine sau am gasit in casa acest duh necurat?!
Cu siguranta un parinte induhovnicit te poate ajuta.Iti recomand Manastirea CASIEL-CLUJ ,Parintele Serafim .Poti ramane acolo cateva zile,in concediu ,zile libere ...O sa-ti fie de folos. Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde