Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.09.2010, 23:58:10
simona's Avatar
simona simona is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2005
Locație: italia
Religia: Ortodox
Mesaje: 102
Implicit pentru diabet!

Buna seara, am o rugaminte pentru cei care au cunostinte despre diabet.Sotul meu a fost diagnosticat cu diabet zaharat tip 2,acum o luna am fost sa ne spovedim in tara,noi locuim in Italia. A primit canon sa tina post lunea, martea si vinerea,nu stiu daca este bine pentru boala lui sa tina post avand in vedere ca nu prea stim sa combinam alimentele intre ele,daca ma poate sfatui cineva asteptam bucurosi,Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.09.2010, 11:29:31
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Hallo Simona

Si eu am diabet de citiva ani. Diabetul tip 2 este o boala care poate evolua sau involua, una care se poate tine in friu prin alimentatie si/sau medicatie. Sotul tau poate tine post dar cel mai probabil nu poate ajuna. Starile de hipo glicemie pot fi grave. Oricare preot cu minte ii poate da dezlegare chiar sa se impartaseasca fara ajunare. Acum postul poate fi greu, usor fiecare dupa cum poate sa-l duca. Trebuie buna chibzuiala. Si trebuie avut grije si de trup ca sa ai timp sa-ti oblojesti sufletul.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.09.2010, 11:47:17
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

DIABETUL SE VINDECA ! A inceput la Spitalul de Urgenta din Constanta..Un profesor de acolo a pus la punct procedeul: se extrage o bucata de tesut sanatos din pancreas , se multiplica in mediul artificial si se reinjecteaza in pancreas..Diabetul dispare..Au prioritate copii si se cam sta la coada..Procedeul a devenit brevet de inventie international, deci nu-i leac babesc.
Intrati pe site-ul spitalului.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 14.09.2010, 12:02:01
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ionele,
nu te amesteca in discutii de care nu ai habar!
Diabetul de tip 2 poate sa aibe un pancreas perfect sanatos asa ca n-ai ce vindeca! Cantitatea de insulina produsa de aceasta poate sa fie arhi-suficienta.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 14.09.2010, 14:06:27
simona's Avatar
simona simona is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2005
Locație: italia
Religia: Ortodox
Mesaje: 102
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul
Si eu am diabet de citiva ani. Diabetul tip 2 este o boala care poate evolua sau involua, una care se poate tine in friu prin alimentatie si/sau medicatie. Sotul tau poate tine post dar cel mai probabil nu poate ajuna. Starile de hipo glicemie pot fi grave. Oricare preot cu minte ii poate da dezlegare chiar sa se impartaseasca fara ajunare. Acum postul poate fi greu, usor fiecare dupa cum poate sa-l duca. Trebuie buna chibzuiala. Si trebuie avut grije si de trup ca sa ai timp sa-ti oblojesti sufletul.
Multumim pentru raspuns,o sa facem programare la un centru pentru diabetici,noi locuim in Italia deci este cam greu sa le expliccam doctorilor cum e cu postul.Sotul meu are vointa si tine postul cu mare usurinta,o sa vedem in functie de ce dieta ii vor da ,Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 14.09.2010, 14:08:41
simona's Avatar
simona simona is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2005
Locație: italia
Religia: Ortodox
Mesaje: 102
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul
DIABETUL SE VINDECA ! A inceput la Spitalul de Urgenta din Constanta..Un profesor de acolo a pus la punct procedeul: se extrage o bucata de tesut sanatos din pancreas , se multiplica in mediul artificial si se reinjecteaza in pancreas..Diabetul dispare..Au prioritate copii si se cam sta la coada..Procedeul a devenit brevet de inventie international, deci nu-i leac babesc.
Intrati pe site-ul spitalului.
Multumim pentru sfat,sotul meu are pancreasul intreg dar este bine de stiut pentru a anunta si alte persoane care au nevoie!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 14.09.2010, 14:22:36
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile Simona !

Acum nu ca fac propaganda cuiva , dar bmd ( Marius ) este cel mai in masura in a raspunde , caci are doua calitati : Medic - Pacient , deci cunoaste din toate punctele de vedere situatia REALA .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 10.08.2015, 14:01:20
Steve Works Steve Works is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.03.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 69
Implicit

Salut! Imi poti spune si mie ce meniu ati implementat pana la urma?
Multumesc anticipat!
__________________
acoperis tabla
Reply With Quote
  #9  
Vechi 10.08.2015, 14:49:12
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simona Vezi mesajul
Buna seara, am o rugaminte pentru cei care au cunostinte despre diabet.Sotul meu a fost diagnosticat cu diabet zaharat tip 2,acum o luna am fost sa ne spovedim in tara,noi locuim in Italia. A primit canon sa tina post lunea, martea si vinerea,nu stiu daca este bine pentru boala lui sa tina post avand in vedere ca nu prea stim sa combinam alimentele intre ele,daca ma poate sfatui cineva asteptam bucurosi,Doamne-ajuta!
Pentru diabetul de tip 2 (zaharos) postul nu este deloc contraindicat ba dimpotriva.
De obicei lacomia, mancatul necorespunzator (ce si cand) sunt cauza principale ale diabetului si cumpatarea si postul, chiar negru, un posibil remediu.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Care este sfatul tau pentru mine,pentru ceilalti,pentru toti forumistii? tigerAvalo9 Generalitati 84 05.09.2011 08:32:49
Ingerul pazitor,pentru toti oamenii sau numai pentru crestini? mihailt Generalitati 45 12.11.2010 18:46:27
Fructele de mare cresc riscul de diabet absolutep0wer Generalitati 3 24.06.2010 14:40:30