Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 12.05.2009, 00:15:15
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Totusi mi se pare ciudat, ca un preot ca Pr. Juvenalie, care a investit atata din activitatea sa in Biserica, sa renunte la chemarea sa. Trebuie ca au fost exercitate presiuni mari asupra sa, ca pana la urma sa cedeze. Aceste presiuni fac parte din razboiul nevazut, adevaratul razboi care se duce acum.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 12.05.2009, 00:44:41
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.183
Implicit

Am tot citit ce s-a spus pe-aici și tot nu m-am dumirit. Să recapitulăm: Părintele Juvenalie a fost "săpat" de către Siluan și înlăturat mișelește de la parohie. Unde trăiește acum părintele Juvenalie? S-a retras din slujire?
Nu întreb ca să mă aflu în treabă. L-am întâlnit o singură dată pe părinte la un congres de bioetică și mi-a lăsat o impresie foarte bună. Mi-a promis că mă ține la curent cu cercetările sale și s-a ținut de cuvânt. Sunt trist când aflu că acești vlădici mult prea tineri pentru a-și controla ambițiile, împrăștie turma lui Hristos vorbitoare în grai românesc.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 12.05.2009, 00:55:26
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Asa se pare ca stau lucrurile. Totusi nu inteleg retragerea. Cum sa renunti la chemarea de preot si sa te indrepti catre psihologie? Daca un preot nu rezista la acest razboi nevazut, cum vor rezista mirenii?!?
Reply With Quote
  #24  
Vechi 12.05.2009, 01:53:58
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Am tot citit ce s-a spus pe-aici și tot nu m-am dumirit. Să recapitulăm: Părintele Juvenalie a fost "săpat" de către Siluan și înlăturat mișelește de la parohie. Unde trăiește acum părintele Juvenalie? S-a retras din slujire?
Nu întreb ca să mă aflu în treabă. L-am întâlnit o singură dată pe părinte la un congres de bioetică și mi-a lăsat o impresie foarte bună. Mi-a promis că mă ține la curent cu cercetările sale și s-a ținut de cuvânt. Sunt trist când aflu că acești vlădici mult prea tineri pentru a-și controla ambițiile, împrăștie turma lui Hristos vorbitoare în grai românesc.
@Mihailc
Nu stiu exact, Mihailc, insa ceea ce i s-a intimplat acestui preot este spre rusinea bisericii ortodoxe.

@Anca
Fiecare dintre noi incearca sa ne intrarmam cu puterea duhovniciei, pe masura puterilor noastre, ca mireni. Vei avea si tu lupta ta pe care o vei duce asa cum te va intari Bunul Dumnezeu sa o duci.
Cit despre rest, Parintele Juvenalie, este un om deosebit si parca ma si doare intrebarea ta, insa e firesc deoarece nu l-ai cunoscut.
Dumnezeu sa-l aiba in paza sa, sa vegheze asupra dansului si sa-l apere de rau, ca deja mult rau i s-a facut acestui preot pentru binele facut de dansul.

Ceea ce pot spune eu acuma, este ca mai bine sa ne fereasca Dumnezeu de o asemenea incercare, pe noi toti.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #25  
Vechi 12.05.2009, 01:55:01
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de venypad Vezi mesajul
Acest părinte s-a retras, nu mai slujește? Sau a pățit ca Pr. Juvenalie?
Nu am prea multe stiri, insa era un topic unde se discuta despre acest preot.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #26  
Vechi 12.05.2009, 09:26:06
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Inca o completare despre masoni: ca sa fim si noi ca altii, avem o loja masonica in Romania. Problema este ca aceasta loja nu este recunoscuta de lojele straine care conteaza, ci doar de altele mici, neinsemnate si nerecunoscute si ele. Cine crede ca la noi masoneria este puternica si in bune relatii cu fratii ei occidentali se insala. Cu oameni precum politicienii romani printre membri nici nu este de mirare.

Asa ca dati, va rog, vina pe lojile straine daca vreti sa acuzati masonii, nu pe loja romana fara vlaga in ea si care e de fapt un club de burtosi fara scrupule care au auzit cuvantul masonerie si le-a placut.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 12.05.2009, 22:30:56
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patinina34 Vezi mesajul
@Anca
Fiecare dintre noi incearca sa ne intrarmam cu puterea duhovniciei, pe masura puterilor noastre, ca mireni. Vei avea si tu lupta ta pe care o vei duce asa cum te va intari Bunul Dumnezeu sa o duci.
Cit despre rest, Parintele Juvenalie, este un om deosebit si parca ma si doare intrebarea ta, insa e firesc deoarece nu l-ai cunoscut.
Dumnezeu sa-l aiba in paza sa, sa vegheze asupra dansului si sa-l apere de rau, ca deja mult rau i s-a facut acestui preot pentru binele facut de dansul.

Ceea ce pot spune eu acuma, este ca mai bine sa ne fereasca Dumnezeu de o asemenea incercare, pe noi toti.
Nina draga, intrebarea mi-o puneam in primul rand mie, caci ma preocupa aceasta lupta.
Nu m-am indoit nici o clipa de Pr. Juvenalie, ci ma gandeam mai degraba la un mirean, care nu are cunoasterea si mijloacele unui preot; cum va putea face fata acesta, daca un preot este doborat de greutatea luptei. Probabil ca mirenii nu vor fi supusi unor probe asemenator de grele.

Ma uit la preotii din Romania: sunt schimbati cu preoti tineri; ma uit in strainatate, preotii cu vechime sunt inlocuiti cu preoti tineri. Un nou esalon preia locul celor vechi, dar nu batrani. Am inteles ca in Bucuresti s-au schimbat parohii unui numar mare de parohii.
Daca ma uit la felul in care s-a procedat la schimbara Pr. Juvenalie, ma gandesc ca acest nou esalon nu se bazeaza pe blandete, ci pe lupta dura, incrancenata; am asistat si eu la asemenea lupta fatisa in biserica. Ori acest lucru este ingrijorator. Ce fel de duhovnici vom avea de acum inainte?
Reply With Quote
  #28  
Vechi 12.05.2009, 23:15:38
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Nina draga, intrebarea mi-o puneam in primul rand mie, caci ma preocupa aceasta lupta.
Nu m-am indoit nici o clipa de Pr. Juvenalie, ci ma gandeam mai degraba la un mirean, care nu are cunoasterea si mijloacele unui preot; cum va putea face fata acesta, daca un preot este doborat de greutatea luptei. Probabil ca mirenii nu vor fi supusi unor probe asemenator de grele.

Ma uit la preotii din Romania: sunt schimbati cu preoti tineri; ma uit in strainatate, preotii cu vechime sunt inlocuiti cu preoti tineri. Un nou esalon preia locul celor vechi, dar nu batrani. Am inteles ca in Bucuresti s-au schimbat parohii unui numar mare de parohii.
Daca ma uit la felul in care s-a procedat la schimbara Pr. Juvenalie, ma gandesc ca acest nou esalon nu se bazeaza pe blandete, ci pe lupta dura, incrancenata; am asistat si eu la asemenea lupta fatisa in biserica. Ori acest lucru este ingrijorator. Ce fel de duhovnici vom avea de acum inainte?
Sigur ca da inteleg problema pe care ti-o pui si cu dreptate se nasc multe intrebari de aici.
Nu contest faptul ca unii preoti tineri pot avea duh sfant, insa sigur este ca nu toti dintre ei.
La fel cu cei in varsta.
Aceeasi problema.

Pentru mine insa, problema s epune cu totul altfel: multi preoti cu duh sfant au fost alungati din parohii, si s-a facut loc multora care doar de duh sfant nu sint vrednici, in rest de orice altceva.

Asta este problema acuma.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #29  
Vechi 12.05.2009, 23:20:07
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Un posibil raspuns la framintarile tale il gasesi aici:

[COLOR=#000066]“In zilele cele mai de pe urma adevaratii slujitori ai lui Hristos se vor ascunde de oameni”[/COLOR]
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #30  
Vechi 12.05.2009, 23:23:47
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

[COLOR=#000066]“Ereticii vor pune mana pe Biserica, isi vor numi peste tot slugile si-i vor prigoni pe pastori si monahi”[/COLOR]




POVĂȚUIRE ȘI ÎNAINTEVESTIRE[COLOR=#000066][1][/COLOR] ale Sfântului Anatolie al Optinei

(1855-1922)
“Fiul meu, să știi că în zilele de pe urmă vor veni vremuri grele, după cum spune Apostolul [COLOR=#000080]vei vedea că din pricina împuținării credinței, rătăcirile și dezbinările vor apărea în biserici[/COLOR] și, cum mai dinainte au spus Sfinții Părinți, [COLOR=#000080]pe scaunele ierarhilor și în mânăstiri nu va mai fi atunci niciun bărbat încercat în viața duhovnicească[/COLOR]. [COLOR=#000000]Din care pricină, rătăcirile se vor răspândi pretutindeni și pe mulți vor înșela.[/COLOR] Vrăjmașul neamului omenesc va lucra cu pricepere, ducând în rătăcire, de e cu putință, și pe cei aleși. [COLOR=#000080]Nu va începe prin lepădarea dogmelor despre Sfânta Treime, Dumnezeirea lui Iisus Hristos sau Născătoarea de Dumnezeu ci pe nesimțite va începe a strâmba învățăturile Sfinților Părinți primite de la Duhul Sfânt[/COLOR][COLOR=#000000]- însăși învățătura Bisericii. Viclenia vrăjmașului și uneltirile lui vor fi îndreptate împotriva unui număr foarte mic, al celor încercați în viața duhovnicească.[/COLOR] [COLOR=#ff0000]Ereticii[COLOR=#000066][2][/COLOR] vor pune mâna pe Biserică, își vor numi peste tot slugile, iar viața religioasă va fi lepădată.[/COLOR] Însă Domnul nu lăsa pe robii Săi fără apărare și întru neștiința. El a spus: După roadele lor îi veți cunoaște (Matei 7, 16-20). Și sârguiește-te să-i osebești de păstorii adevărați; acei furi de cele ale Duhului, care sfâșie turma duhovnicească, „nu intră pe ușă în staul, ci sar pe aiurea“, după cum a spus-o Domnul, adică vopr intra nelegiuit, nimicind cu dea sila dumnezeiasca orânduială- pe acestia Mantuitorul îi numeste „talhari” (Ioan 10, 1).
După lucrare, [COLOR=#000080]adevărata lor slujire este prigonirea adevăraților păstori, întemnițarea lor, căci fără această slujire, turma duhovnicească ar putea să nu fie prinsă.[/COLOR] Drept aceea, fiul meu, când vei vedea în biserică batjocorindu-se lucrarea dumnezeiască, învățăturile Părinților și orânduirea lăsată de Dumnezeu, să știi că [COLOR=#ff0000]ereticii au și apărut, chiar dacă pentru o vreme s-ar putea să-și tăinuiască relele voiri sau vor strâmba pe nesimțite credința dumnezeiască pentru a izbuti mai bine, înșelându-i pe cei neiscusiți.[/COLOR]
Îi vor prigoni nu doar pe păstori, ci și pe slujitorii lui Dumnezeu, căci diavolul, care ocârmuiește rătăcirea, nu poate suferi viețuirea după rânduiala lui Dumnezeu[COLOR=#000080]. Asemenea lupilor în piei de oaie, vor fi cunoscuți după firea lor îngâmfată, iubirea de desfătări și pofta de putere- aceia vor fi trădători care vor pricinui ură și răutate pretutindeni[/COLOR]; și de aceea a spus Domnul că se vor cunoaște „după roade” (Luca 6, 43-45). Adevărații slujitori ai lui Dumnezeu sunt supuși, iubitori de frați și ascultători de Biserică.
[COLOR=#ff0000]În vremea aceea, monahii vor îndura mari strâmtorări din partea ereticilor, iar viața monahală va fi luată în batjocură.[/COLOR] Obștile monahale vor fi sărăcite, numărul monahilor se va împuțina. Cei rămași vor îndura silnicii. [COLOR=#000080][/COLOR]
[COLOR=#000080]A[/COLOR][COLOR=#000080]cești urâtori ai vieții monahale, care au numai înfățișarea credinței, se vor nevoi să-i atragă pe monahi de partea lor, făgăduindu-le ocrotire și înlesniri lumești, dar amenințându-i cu exilul pe cei care nu se supun.[/COLOR] Din pricina acestor amenințări, cei împuținați cu sufletul vor fi foarte umiliți, chinuiți de propria neputință.
De vei trăi să vezi acel veac, bucură-te, căci în vremea aceea cei credincioși care nu au alte virtuți, vor primi cununi numai pentru stăruința în credință, după cuvântul Domnului: „Oricine Mă va mărturisi înaintea oamenilor, mărturisi-l-voi și Eu înaintea Tatălui Meu celui Ceresc” (Matei 10,32).
[COLOR=#000080]Să ai frica lui Dumnezeu, fiul meu! Nu pierde cununa primită, ca să nu fii lepădat de Hristos în întunericul cel cumplit și în veșnicul chin.[/COLOR] [COLOR=#000080][/COLOR]
[COLOR=#000080]Stai tare în credință și, dacă e nevoie, îndură cu bucurie prigonirile și alte necazuri, căci atunci Domnul îți va ajuta ție; iar Sfinții Mucenici și Mărturisitori vor privi cu bucurie la lupta ta.[/COLOR]
Însă, în acele zile, [COLOR=#ff0000]vai monahilor legați de averi și bogății și care de dragul celor materialnice se învoiesc ca înșiși să se robească ereticilor. Își vor adormi conștiința spunând: „Vom cruța mănăstirea, iar Domnul ne va ierta“.[/COLOR] [COLOR=#000000]Nenorociți și orbi, ei nici nu gândesc că prin rătăciri (erezii) și rătăciți,[/COLOR] [COLOR=#000000]diavolul va intra în mănăstire și că apoi nu va mai fi o sfântă mănăstire, ci ziduri goale din care harul va pleca pe veci.[/COLOR] [COLOR=#000080][/COLOR]
[COLOR=#000080]Dar Dumnezeu este mai puternic decât diavolul și nu-i va părăsi niciodată pe robii Săi. Vor exista mereu creștini adevărați, până la sfârșitul veacurilor, dar ei vor alege locuri singuratice și pustii.[/COLOR] [COLOR=#ff0000]Nu te teme de necazuri, ci teme-te de primejdioasa rătăcire,[/COLOR] căci ea izgonește harul și desparte de Hristos; din care pricină, Domnul a poruncit ca în așa fel să-l socotești pe eretic, încât „să-ți fie ca un păgân și un vameș” (Matei 18, 17).
Și așa, întărește-te, fiul meu, în harul lui Iisus Hristos. [COLOR=#000080]Cu bucurie grăbește-te la mărturisire și la îndurarea suferinței ca bun ostaș al lui Iisus Hristos,[/COLOR] Care a spus: „Fii credincios până la moarte și îți voi da cununa vieții (Apocalipsa 2, 10) Acestuia, împreună cu Tatăl și cu Duhul Sfânt, cinste și slavă în vecii vecilor. Amin”.
__________________________________________________ _______________________
[COLOR=#000066][1][/COLOR] Învățături ale Sfântului Anatolie al Optinei publicate în colecția de scrieri Vremurile de pe urmă și cele de acum (ediție americană)
[COLOR=#000066][2][/COLOR] Aici cuvântul eretic, poate fi înțeles prin extensie și în sensul de apostat, iar cele petrecute cu Biserica în vremea stăpânirii atee comuniste adeveresc încă odată puterea proorocească a cuvintelor Sfântului Anatolie.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
parintele iustin si parintele proclu cosmin95 Generalitati 48 01.03.2010 17:25:58
Parintele Parintele Iustin Parvu ClauCioc1969 Intrebari utilizatori 2 10.02.2010 14:10:10
Parintele Arsenie Papacioc despre parintele Justin: “ARE DREPTATE!” tot-Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 3 20.01.2009 04:57:26
Parintele Gavriil StoicaFlorina Stiri, actualitati, anunturi 2 26.08.2008 07:52:56
Parintele Ilie Cleopa catre Parintele Arsenie Boca Laurentiu Mari Duhovnici si predicile lor 0 04.02.2007 15:57:47