Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 22.08.2009, 11:34:33
caminaris's Avatar
caminaris caminaris is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2009
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru caminaris
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Nelămurirea privind schimbarea numelui acelor care se călugăresc mi se pare pertinentă.Trebuie să fie o explicație.După părerea mea însăși faptul că ești călugărit înseamnă că ești pe altă treaptă a desăvârșirii și drumul pe care mergi este cel al sfințeniei(este o părere strict personală).Poate cineva să dea o explicație???
Eu nu prea am văzut prin mănăstiri câlugări să se împărtășească odată cu mirenii.
De schimbarea numelui celui calugarit am citit ceva. Spunea asa: cel calugarit incepe o noua viata. O viata in Hristos.
__________________
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 22.08.2009, 11:58:29
caminaris's Avatar
caminaris caminaris is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2009
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru caminaris
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Costel, prima parte este corect. Am inteles acum ce spui tu si ai dreptate. Nu m-am gandit.
O observatie numai: la noi Taina botezului si a Mirungerii sunt impreuna, se savrasesc numai impreuna, deci sunt de fapt numai 6 taine. La Catolici am inteles ca se fac separat in timp cele doua, si atunci ei au 7 Taine cu adevarat.

Nu m-am lamurit cu ceea ce spui de calugari si nu mi se pare corect. Poate mai explica cineva.
Calugarul a primit si el un botez si atunci un nume. In fata lui Dumnezeu el are un nume si acela nu este numai pentru lume, ci si pentru Dumnezeu.
Deci n-ar mai fi nevoie sa primeasca alt nume. Sa aibe doua nume intru Dumnezeu?
Calugarul moare lumii? Din punctul de vedere al bisericii poate. Dar cred ca nici atunci. Caci atunci calugarirea ar trebui sa fie o inmormantare de fapt si nu o nunta, sau daca vrei toate la un loc.
Calugarul ramane in lume si pentru lume. El ramane si om, cu acte in regula, familie (pe care o mai si viziteaza), cu fapte lumesti.
Eu nu inteleg ca pe el l-ar lua calugaria/ Dumnezeu din lume, nici nu-l face sfant. El trebuie sa se spovedeaca, sa se impartaseasca. Nu devine un sfant.

Revenind la botez: se spune ca numele rostit de preot la botez este numele tau adevarat si nu se poate schimba niciodata. Acel nume este scris pe actul de botez. Uneori in certificatul de nastere nu se trec(e) acest(e) nume, dar ele tot raman. La casatorie de exemplu se ia in considerare actul de botez.

Calugarii au act cu noul nume? Se scrie apoi in buletinul sau pasaportul lor acel nume? Primesc act de calugarie?
Calugaria este o nastere din nou! E o noua viata de atunci incolo. E un al doilea Botez daca termenul asta te multumeste. Ca urmare primesti si o noua identitate. Devii un soldat al lui Hristos si folosesti arma rugaciunii contra diavolului si pacatului. Daca pana acum, in lume, faceai un oarecare canon sau nu faceai deloc, acum totul se amplifica de zeci de ori: nu mai ai viata personala pentru ca toata viata ta o inchini lui Hristos - prezenta la slujbe in fiecare zi de cateva ori pe zi, taierea voii (adica nu mai faci nimic de capul tau ci ceri binecuvantare de la duhovnic pentru orice, dar mai ales, trebuie sa faci ascultare pana la sacrificiu - adica daca ti se spune sa faci un lucru gen sapa aici apoi astupa si apoi sapa iar nu tb sa te intrebi de ce ci sa o faci - trebuie sa-l consideri un exercitiu de otelire a vointei si de ascultare - taierea voii), trebuie sa nu mai ai legatura cu parinti, frati, surori! De aici incolo familia ta este Hristos, Maica Domnului si Sfintii (Tatal, Mama si Fratii si Surorile tale).
Nu se asteapta nimeni ca tu sa intelegi, nici eu nu inteleg. Si cred ca nici nu ai cum sa intelegi pana nu ajungi acolo. Dar astea sunt faptele, le acceptam ca atare: daca la botez ne urcam intr-un tren la destinatia caruia e moartea, in oricare dintre statii avem sansa sa luam si un alt tren care nu mai are ca destinatie moartea ci adormirea intru Domnul. Bine-nteles ne trebuie si un bilet nou pentru acela (care certifica prezenta ta acolo): un nume nou.
Dar putini se urca in acel al doilea tren, unii pentru ca nu-l cunosc, nu l-au vazut niciodata (pacatele nespovedite ti-l ascund), altii pentru ca nu se pot desparti de vagonul restaurant sau luxul din primul tren etc.
__________________
Doamne ajuta!

Last edited by caminaris; 22.08.2009 at 12:14:27.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 08.10.2009, 18:07:53
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Nu m-am lamurit cu ceea ce spui de calugari si nu mi se pare corect. Poate mai explica cineva.
Calugarul a primit si el un botez si atunci un nume. In fata lui Dumnezeu el are un nume si acela nu este numai pentru lume, ci si pentru Dumnezeu.
Deci n-ar mai fi nevoie sa primeasca alt nume. Sa aibe doua nume intru Dumnezeu?
Consider ca prin botez primim nume si pentru Dumnezeu si pentru semeni. Prin calugarie primim nume numai pentru Dumnezeu. Doar de acesta trebuie strigat si doar acestuia trebuie sa-i raspunda.

Ca se intampla ca monahul sa raspunda si la chemarea noastra, el o face doar ca sa ne dea din hrana cereasca. El nu e dator sa raspunda la intrebar de genul: cat este ceasul? ... Acestea nu mantuiesc. In cazul in care raspandeste alta hrana, este strain de viata monahala.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Puterea de a savarsi Sfintele Taine Radu Iacob Intrebari utilizatori 0 23.05.2011 01:05:00
Iisus, Sf.Taine si Sf.Apostoli - nelamuriri sophia Despre Biserica Ortodoxa in general 31 17.12.2009 08:50:09
simboluri secrete si taine ascunse MFG Teologie si Stiinta 4 03.04.2007 21:28:42
Despre Taine ierom_petru Botezul 1 20.01.2007 13:48:26