Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Exorcismul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 24.04.2007, 21:24:32
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

Sylvie,poate fata nu s-a mandrit,de unde sa stim noi daca s-a mandrit sau nu?,oricum nu este asta treaba noastra sa o judecam ci treaba noastra este sa o ajutam caci,pana la urma,biata fata a cerut un singur sfat de la persoane binevoitoare care tin neaparat sa o ajute.De ce sa o mahnim mai mult citind ea personal mesaje adresate.......Putem sa o ajutam prin sfaturi decat,si nu altfel.Eu cred ca trebuie sa se spovedeasca si sa se impartaseasca pt.ca sa fie mai puternica si mai tare si sa nu cedeze usor situatiilor de tot felul,trebuie sa se roage si sa ceara sfat de la Parintele ei Duhovnic prin care Dumnezeu vorbeste cu ea.De fapt poate sa vorbeasca Dumnezeu si prin persoanele care sunt bine intentionate si care tin sincer la ea cu dragoste nefatarnica.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #32  
Vechi 18.05.2007, 21:07:10
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crina
Iti multumesc pentru recomandarile tale, insa nu era vorba despre nici o porcarie pe care am facut-o. Eram la mare, in vacanta cu prietenii. Era vorba doar de ceea ce mi si intampla continuu in acel loc. Oricum, nici nu banuiam ca mesajul meu ar putea atrage altceva decat rautate si replici ironice din partea oamenilor de rand, si eu nu de la ei caut ajutor. De la cine cautam, am primit, in mesageria mea personala. Asa ca sugerez oricui mai vrea sa arunce noroi pe mine, sa nu se deranjeze, pentru ca raspunsul l-am aflat si nu mai am nevoie de mizeriile nimanui.

Sa va fie de bine!
Draga Crina te rog sa ma scuzi ca intervin, dar ceea ce ti s-a intimplat tie nu este un fapt singular si probabil astfel de cazuri, fenomene au sa se mai intimple. Diavolul in cele mai multe cazuri actioneaza in gindirea noastra, in psihicul nostru, el neavind puterea de a actiona direct asupra noastra. El actioneaza prin inducerea , inselare , ispitire noastra. Tu in acel moment te aflai intr-o zona cu puternica incarcatura negativa. Fortele malefice erau la ele acasa in acea zona. Pentru viitor este bine daca mai intimpini astfel de problemd sa spui in gind "DOAMNE IISUSE HRISTOASE, FIUL LUI DUMNEZEU, MILUIESTE-MA PE MINE PACATOASA "! Semnul crucii este extrem de important el avind o forta extraordinara in inlaturarea necuratului. Toate acestea le faci din inima cu toata sinceritatea. In rest ti-as recomanda sa citesti seara si dimineata rugaciunile de rigoare, sa ti post . Spovedania este foarte importanta chiar daca ai sufletul curat asa cum spui. Eu iti doresc, pace in suflet si in viata, sanatate sufleteasca si trupeasca , multa smerenie si credinta. DUMNEZEU SA TE OCROTEASCA !+
Reply With Quote
  #33  
Vechi 21.05.2007, 17:38:14
Sylvie Sylvie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Mesaje: 258
Implicit

Crina,imi pare rau si-mi cer iertare daca te-am intristat.Am incercat sa gasesc un raspuns la cele intrebate de tine,tocmai ca sa te schimbi in caz ca era asa.Dar daca tu consideri ca am gresit zicand acest lucru,inseamna ca am vazut prin mandria mea.Deci nu esti tu cea mandra,ci EU SUNT.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 23.07.2007, 20:23:21
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

:)Crina,sa nu te mai gandesti la ce-a fost ci gandeste-te ca viata merge inainte si merita traita din plin,cu bune si rele asa cum este ea,evita locurile dubioase in care s-au intamplat lucruri urate daca aceste locuri nu sunt sfintite pot avea consecinte nefaste daca te autosugestionezi tu si stai sa te gandesti la ce-a fost.Roaga-te mai mult cand te afli in aceste locuri si nu le mai acorda prea mare atentie si importanta.Fii optimista si curajoasa.Dumnezeu sa te ocroteasca,sa te pazeasca si sa te fereasca de rele!Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #35  
Vechi 30.11.2007, 19:14:15
Ana-Maria-Catalina Ana-Maria-Catalina is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.11.2007
Mesaje: 1
Implicit

Doamne ajuta! Ma bucur ca am gasit acest forum. Nu sunt in masura sa dau sfaturi Crinei, pentru ca eu sunt foarte pacatoasa, dar am fost si am vazut slujbe impresionante intr-un sat numit Mosuni unde slujeste parintele Cristian. Sunt convinsa ca acest preot are Darurile Duhului Sfant. Acest preot citeste moliftele Sfantului Vasile cel Mare la ora 12 noaptea in fiecare vineri. Biserica este plina de oameni din toata tara si vin si altii din alte tari. Fetele sau femeile intra doar cu fusta si capul acoperit. Daca ajungeti acolo si stati la Sfanta Liturghie veti simti o emotie care nu poate fi descrisa. Pentru persoanele care nu cred ca exista posedati sa vina acolo. Vor vedea si vor auzi. Va multumesc daca mi-ati citit mesajul.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 01.12.2007, 18:21:24
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ana-Maria-Catalina
Doamne ajuta! Ma bucur ca am gasit acest forum. Nu sunt in masura sa dau sfaturi Crinei, pentru ca eu sunt foarte pacatoasa, dar am fost si am vazut slujbe impresionante intr-un sat numit Mosuni unde slujeste parintele Cristian. Sunt convinsa ca acest preot are Darurile Duhului Sfant. Acest preot citeste moliftele Sfantului Vasile cel Mare la ora 12 noaptea in fiecare vineri. Biserica este plina de oameni din toata tara si vin si altii din alte tari. Fetele sau femeile intra doar cu fusta si capul acoperit. Daca ajungeti acolo si stati la Sfanta Liturghie veti simti o emotie care nu poate fi descrisa. Pentru persoanele care nu cred ca exista posedati sa vina acolo. Vor vedea si vor auzi. Va multumesc daca mi-ati citit mesajul.
Bine ai venit pe forum, Ana Maria ! Posedati, cum spui tu sunt destui. Vrajmasul ne incearca pe toti continuu. Mai grav este atunci cand nu constientizam lucrarea lui marsava. Rugaciunea este o arma de temt pentru vrajmas si de aceea un lucru elementar al unui bun crestin, rugaciunea, nu trebuie neglijata. Ea trebuie spusa, citita, din inima, cu dragoste, pentru a tine legatura si a vorbi cu Bunul Dumnezeu. Rugaciunea ne inalta deasupra tuturor celor pieritoare. Asa ca, inainte de a spera ceva de la o slujba de deposedare, este important sa avem o continuitate intarita si sporita a credintei noastre. Daca noi insine nu luptam impotriva raului si nu avem o dorinta reala de a merge pe drumul pocaintei, celelalte sunt in zadar.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 03.12.2007, 14:41:09
dulcineea dulcineea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2007
Mesaje: 105
Implicit

offff mandria asta...lasa pe altii sa vada cum esti..cateodata se mai intample si rautati ca sa te vezi unde esti si sa intelegi cine esti.ispitele nu vin decat din faptele noastre...
altceva sa ne fereasca dumnezeu de astfel de ispite....
Reply With Quote
  #38  
Vechi 09.12.2007, 01:22:30
Joe Joe is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.11.2007
Mesaje: 23
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56
Caile tale din pacate sunt gresite, refuzand sa accepti ceea ce se stie de peste 2000 de ani, existenta diavolului si a curselor lui marsave. Un suflet slab, bolnav si plin de pacate, duce inevitabil la inbolnavirea, slabirea trupului si implicit a mintii. Nu-ti inteleg nici pe departe postarile tale, care sunt pe departe a unui bun crestin. Dar probabil ai intrat aici pe forum intru zazanie, aroganta, bascalie si alte cele.
Ce se stie de peste 2000 de ani??? De pe vremea cand lumea inca se speria la eclipse? Dintr-o carte scrisa acuma 2000 de ani si tradusa de atatea ori incat sunt nenumarate dovezi de greseli in traducerile succesive? Mai prost de atat nu puteai sa aduci un argument.

Sufletul meu e cat se poate de sanatos, multumesc. Insa ce te supara pe tine este ca eu pun intrebari si incep sa aduc argumente impotriva ideilor tale preconcepute despre divinitate, biblie etc. Data viitoare adu niste argumente mai bune decat Biblia, sau "existenta diavolului"...penibil.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 09.12.2007, 01:55:52
oni91 oni91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2007
Mesaje: 230
Implicit

Dar daca toate astea ar fi adevarate(sau macar unele dintre aceste intamplari)?..eu stiu oameni perfect sanatosi carora li s-a intamplat sa fie posedati....si nu erau f religiosi adica nu era vb de autosugestie?adica...de ex...daca ti s-ar intampla tie, joe?ai mai spune ca nu e adev?ai spune despre tine ca ai innebunit?e usor sa spui despre cnva pe care nu-l cunosti ca e nebun...dar ai fost tu in locul lui ca sa stii ce i s-a intamplat de fapt?
Reply With Quote
  #40  
Vechi 09.12.2007, 02:12:11
Joe Joe is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.11.2007
Mesaje: 23
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oni91
Dar daca toate astea ar fi adevarate(sau macar unele dintre aceste intamplari)?..eu stiu oameni perfect sanatosi carora li s-a intamplat sa fie posedati....si nu erau f religiosi adica nu era vb de autosugestie?adica...de ex...daca ti s-ar intampla tie, joe?ai mai spune ca nu e adev?ai spune despre tine ca ai innebunit?e usor sa spui despre cnva pe care nu-l cunosti ca e nebun...dar ai fost tu in locul lui ca sa stii ce i s-a intamplat de fapt?
Tu, stii "oameni perfect sanatosi carora li s-a intamplat sa fie posedati"? Folosind pluralul presupun ca te referi la doi sau mai multi. Mi-ar face placere daca ai exemplifica. Si sper sa nu minti despre acesti oameni doar de dragul de a ma contrazice.

Daca mie mi se va intampla sa fiu "posedat" ma voi considera nebun, pentru ca nu exista demoni si diavoli si zane care te fac sa te comporti deviant...este doar creierul uman care se intampla sa aiba probleme...nu stiu daca e doar o faza, lipsa de somn, probleme genetice sau ceva de genul, dar pana acuma, nu exista un singur caz de "posedare" care sa nu fie o problema mintala.

Nu inteleg de ce este asa usor pentru anumite persoane sa creada ca exista oameni posedati...in secolul 21 ne bazam pe doctori ca sa dea un pronostic despre cat de sanatos mintal sunt anumite persoane. Tot pe aceiasi doctori ne bazam sa ne opereze si sa ne scrie retete. De ce ni se pare atat de usor sa avem incredere in doctori cand ne opereaza, dar sa negam ceea ce spun atunci cand mentioneaza ca anumite persoane au probleme cu bibilica si sa spunem ca sunt posedati?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce se intampla? alex.petrisor Despre Biserica Ortodoxa in general 4 10.02.2020 15:14:15
Poate un crestin ma poate ajuta? andrei1994 Umanitare 6 16.10.2011 16:02:01
Se intampla din nou... Hector Biserica Romano-Catolica 176 21.09.2011 12:00:04
Ce se intampla cand nu se poate scana codul de bare? BogdanF2 Generalitati 2 26.01.2009 13:47:43
Ce se intampla? Mirela333 Biserica Ortodoxa Romana 0 06.08.2008 19:34:45