Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 02.01.2008, 20:30:58
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

:) si inca ceva... Elena (si probabil multe alte fete care scriu pe acest forum) nu este casatorita, deci ele nu au barbat de care sa asculte sau fata de care sa arate rabdare, cel putin teoretic :rolleyes:
Reply With Quote
  #112  
Vechi 02.01.2008, 21:26:41
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

EU CRED CA DOBINDIREA SMERENIEI ESTE DIRECT PROPORTIONALA CU DEPISTAREA SI ALUNGAREA MINDRIEI CARE ZACE ASCUNSA SUB DIVERSE FORME,MASCATA,DIN CELE MAI ASCUNSE UNGHERE ALE FIINTEI NOASTRE .si aci e marea dificultate de a-i depista fatetele!
Reply With Quote
  #113  
Vechi 02.01.2008, 21:54:07
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.567
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
:) si inca ceva... Elena (si probabil multe alte fete care scriu pe acest forum) nu este casatorita, deci ele nu au barbat de care sa asculte sau fata de care sa arate rabdare, cel putin teoretic :rolleyes:
Sigur ca asa este, orice barbat si femeie singura in lume nu are cum sa se cunoasca daca nu participa zi si noapte intr-o forma de ascultare la un "sef" poate mai mult sau mai putin tiranic:

Asta este testul de baza pentru dobindirea smereniei. MAI INTII SA NE LEPADAM DE MINCIUNA!!!!
"CUNOASTE-TE OMULE!!!"
Prin casatorie
sau in ascultare la minastire ca mireasa a lui Hristos
...si s-au vazut cazuri cind falsa smerenie din lume a iesit la vedere si au inceput conflictele in familie sau la minastiri de unde au fost dati/date afara.

De aceea Apostolii au spus dintotdeauna ca viata in familie este mintuitoare deoarece asa cum spune SofiaIuga...sunt depistate minciunile in care ne invelim si ne scaldam si ele fiind tot mai abundente in zilele noastre duc si la divorturi mai numeroase si izgoniri din minastiri
Reply With Quote
  #114  
Vechi 08.01.2008, 18:22:21
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

:) Am inteles ca trebuie sa ma casatoresc ca sa ajung sa ma smeresc. O fi si asta o solutie, da
Reply With Quote
  #115  
Vechi 08.01.2008, 18:28:33
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Iertare ca n-am trimis mesajul complet. S-a trimis in timp ce scriam. Ziceam ca am inteles ca trebuie sa ma casatoresc ca sa ajung sa ma smeresc. O fi si asta o solutie, dar ce te faci ca de atata mandrie nu gasesti omul cu care sa simti ca esti pereche... :(
Reply With Quote
  #116  
Vechi 08.01.2008, 21:37:14
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

" Poate oare omul fara smerita cugetare sa manifeste adevarata dragoste catre aproapele? Fara smerenie, el nu numai ca nu-l poate iubi, insa nici nu-l poate suporta. El va spune: "Cum sa-l iubesc, cand e plin de vicii?" Insa cel smerit, care s-a deprins sa se aseze pe sine mai prejos decat toti pacatosii, poate sa iubeasca, in numele lui Dumnezeu, chiar si pe cei mai mari pacatosi, se intelege, fara sa aiba bunavointa catre pacatele acestora." ( din "Dragostea, Talcuire la Rugaciunea Sfantului Efrem Sirul" de Arhim. Serafim Alexiev)

Draga Elena, sunt convinsa ca inca nu ti-a aparut in cale alesul inimii tale, caci ai avut alte prioritati pana acum. Nu-mi e teama nici ca esti prea mandra. Poate o idee nerabdatoare, ceea ce ma face sa cred ca venimentul e pe aproape!
Cu drag,
Anca
P.S. Oricum, pana acum ai dat ascultare de duhovnic, ceea ce nu-i putin lucru!
Reply With Quote
  #117  
Vechi 09.01.2008, 19:57:49
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Draga Elena, sunt convinsa ca inca nu ti-a aparut in cale alesul inimii tale, caci ai avut alte prioritati pana acum. Nu-mi e teama nici ca esti prea mandra. Poate o idee nerabdatoare, ceea ce ma face sa cred ca venimentul e pe aproape!
Cu drag,
Anca
P.S. Oricum, pana acum ai dat ascultare de duhovnic, ceea ce nu-i putin lucru!
Anca draga,

Multumesc pt frumosul citat si pentru randurile tale spuse din inima. Legat de ascultare, sa stii ca duhovnicul nu mi-a impus niciodata o cale (monahism/casatorie), ci m-a responsabilizat sa stiu sa aleg. Iar eu n-am inteles nimic din toata chestiunea asta, asa ca pierd timpul prin lume de una singura. Ma gandesc ca degeaba ai tot felul de realizari in lume daca nu le aduci pe altarul lui Dumnezeu, al familiei si al oamenilor. Smerenia m-ar ajuta sa inteleg si eu mai multe, dar "cica" trebuie sa am rabdare, nu poti sa o ai imediat. Asa ca raman cu "rabdare, rabdare, rabdare".

Te imbratisez,
Elena

Reply With Quote
  #118  
Vechi 10.01.2008, 16:01:46
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Elena draga, daca ti-ai vedea smerenia, ar insemna ca nici n-o ai. Dar cum n-o vezi si inca o cauti... nu e cazul sa mai adaug nimic in plus.
Inteleg ca-ti "pierzi timpul prin lume", asa ca te intreb daca ai ajuns si la Sf. Spiridon pe Corfu, care este sfantul calator. Am intentia de a ajunge acolo la vara.
Reply With Quote
  #119  
Vechi 12.01.2008, 21:00:58
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Inteleg ca-ti "pierzi timpul prin lume", asa ca te intreb daca ai ajuns si la Sf. Spiridon pe Corfu, care este sfantul calator. Am intentia de a ajunge acolo la vara.
N-am rezistat ispitei de a nu scrie cateva randuri. Mai ales ca e vorba de Sfantul Spiridon. Eu am trait o minune cu acest Sfant. Sper sa nu ma urecheze administratorul ca scriu in afara subiectului. E numai o paranteza, apoi ne intoarcem la cautarea smereniei.

Asa deci. Eram acum vreo 4 ani intr-un pelerinaj in Grecia. Si ajunsesem la Igumenita. E orasul de unde se ia vaporul spre Corfu, unde sunt moastele Sf. Spiridon si ale Sf. Imparatese Teodora (cea care a luptat impotriva iconoclasmului). Sa nu o ocolesti, biserica ei e la cateva minute de cea a Sfantului. Si deci in Igoumenita, la ora 6 seara. Intrebare: ce sa facem? Mai mergem pana in Corfu la ora aceea? Dupa ceva rugaciune, am zis: Da, hai sa mergem. Eram cu bunul meu prieten din Grecia. Am ajuns la ora 8 seara, am mers direct la biserica (desi nu stiam drumul, ne-am orientat dupa crucea de la biserica). Am ajuns exact dupa vecernie, cand ultimii oameni se inchinau la Sfant. Eu ma tot framantam unde o sa gasim hotel la ora aia, ce o sa mancam...nu mai aveam nici foarte multi bani si deci era destul de problematic. Iar masina o lasasem in Igumenita, asa ca nu am fi avut nicio scapare sa ramanem in masina. Deci eu stateam la coada cica sa ma inchin, dar tot cu gandurile la cele trecatoare.

M-am inchinat, apoi m-am dus sa iau niste lumanari. Atunci apare preotul cu sotia lui si cu prietenul de mai sus si-mi spun ca vom merge la ei si stam la ei. Sotia parintelui e romanca, m-a vazut pe mine "baticoasa" si si-a dat seama ca sunt ori romanca ori rusoaica. Apoi l-a vazut pe prieten "barbos" si s-a dus sa-l intrebe ce si cum. Asa ca Sfantul s-a ocupat sa stam la ei. Si ne-au plimbat, ne-au luat tot felul de specialitati din zona ca sa mancam, iar ca bonus ne-au dat si cheia de la vila prietenilor lor plecati in vacanta: si-am stat la ei. Imi amintesc ca primul lucru pe care l-am facut intrand in casa aceea a fost sa zicem Acatistul Sf. Spiridon. Eram perplecsi in fata minunilor facute de Sfant, mai ales ca preotul in cauza nu era "de serviciu" in ziua aceea, si si-a amintit ca trebuie sa mearga pana la biserica sa ia un document cu o jumatate de ora inainte de a ajunge noi. A doua zi ne-au incarcat cu daruri si apoi ne-am dus la Biserica...si ne-a deschis racla sa-l vedem mai de aproape pe Sfant. Eu m-am uitat numai la picioare. Se puteau atinge, asa ca l-am sarutat pe picioare multumindu-i. Ma trage preotul de maneca sa ma uit la fata Lui. Eu nu vazusem ca era descoperit cu totul. Si uitandu-ma la El, l-am vazut zambind, de parca spunea: "Vezi ca toate se rezolva?! Nu te mai nelinisti pt cele trecatoare!" Uite asa cu Sfantul Spiridon. Daca ajungi pe acolo nu uita sa-i zambesti si din partea mea...ca nu l-am uitat si mi-e tare drag. Si sa nu uiti ca si tu mi-esti draga, Anca.

Te imbratisez si acum sa revenim la subiectul "smerenie".
Elena
Reply With Quote
  #120  
Vechi 13.01.2008, 01:59:22
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Multumesc, Elena. Abia astept sa ma fac si eu "baticoasa" si sa sarut picioarele Sfantului... Imi pregatesc de pe acum Acatistul Sf. Spiridon, sa il am la indemana.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
smerenia nairda Pocainta 73 30.05.2013 19:45:25
Smerenia stoarce umezeala patimilor NECTARIE Generalitati 0 19.01.2011 13:17:38
Smerenia ma omoara; ma omoara smerenia Laurentiu Generalitati 7 01.07.2009 14:50:50
Smerenia alexina Generalitati 21 20.08.2008 04:43:59
Smerenia si curajul Laurentiu Pocainta 0 09.09.2007 12:31:14