Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 17.01.2008, 16:31:07
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

voiam sa intreb shi eu ca Pilat, "dar ce este smerenia?" dar iacata ca mi-a luat alynnna si a dat mai devreme rspunsul decat am pus eu intrebarea.... bineintzeles ca sa ies in relief, ca altfel cum sa se multzumeasca unul ca mine sa stea in bancutza lui, cum?
Reply With Quote
  #132  
Vechi 17.01.2008, 20:52:11
OvidiuO OvidiuO is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.08.2007
Mesaje: 511
Implicit

In viata duhovniceasca se intra cam la fel ca si intr-o tara straina. Adica ? Adica printr-un pasaport. Acest pasaport este smerenia. Poti sa ai putine sau multe bagaje(virtutile)...nu conteaza atat de mult, dar conteaza sa ai pasaportul. Bagajele ajuta si ele, dar acum depinde si ce porti in ele. Smerenia este un dar si se da celor care se trudesc sa-l capete.
Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #133  
Vechi 17.01.2008, 20:54:17
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria55
Eu cred ca un om smerit nu se face cunoscut , nu iese in relief , nu-l cunoaste nimeni , nu intoarce nimeni capul dupa el .
Un om smerit ramane neobservat , nu face "zgomot" , nu tulbura pe nimeni , nu produce agitatie !
Maria, si atunci oamenii care scriu carti, doctorii, teologii, profesorii, etc. care ies in relief, pe care ii cunosc multi, care sunt observati, care se afla in mijlocul atentiei, cum pot sa ajunga la smerenie?! Sau pentru ei nu e nicio sansa?! Adica e mai bine sa fii femeie de serviciu sau muncitor la camp ca sa ajungi la smerenie?
Intrebarea e adresata tuturor...
Elena
Reply With Quote
  #134  
Vechi 17.01.2008, 21:31:49
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Va_iubesc
Citat:
În prealabil postat de maria55
Eu cred ca un om smerit nu se face cunoscut , nu iese in relief , nu-l cunoaste nimeni , nu intoarce nimeni capul dupa el .
Un om smerit ramane neobservat , nu face "zgomot" , nu tulbura pe nimeni , nu produce agitatie !
Maria, si atunci oamenii care scriu carti, doctorii, teologii, profesorii, etc. care ies in relief, pe care ii cunosc multi, care sunt observati, care se afla in mijlocul atentiei, cum pot sa ajunga la smerenie?! Sau pentru ei nu e nicio sansa?! Adica e mai bine sa fii femeie de serviciu sau muncitor la camp ca sa ajungi la smerenie?
Intrebarea e adresata tuturor...
Elena
Pentru mine raspunsul este pilda talantilor. Falsa smerenie este sinonima cu gestul celei de-a treia slugi, care a ingropat talantul.
Reply With Quote
  #135  
Vechi 17.01.2008, 21:52:25
stirbupetrisor stirbupetrisor is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.12.2006
Mesaje: 10
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism
"Daca ai smerenie, nu mai ai patimi; daca ai patimi n-ai smerenie! Smeritii sunt blanzi si linistiti, trecatori cu vederea, n-au pretentii si nu-i discuta pe altii, nu-i vorbesc de rau si nu-i judeca, nu-i critica, nu calca pe nimeni in picioare si nu pun pe nimeni in spate. Un smerit este un om care are bucuria smereniei si are odihna din smerenie, pe cand patimile hartuiesc, patimile nelinistesc, patimile impresoara, patimile dezorienteaza, deviaza, il fac pe om nelinistit, il fac pe om nemultumit. De ce? Pentru ca aceasta-i lucrarea patimilor. De cate ori esti nemultumit, de cate ori esti nelinistit, de cate ori ai pretentii, de cate ori il judeci pe altul, de cate ori il osandesti pe altul, de cate ori il jignesti pe altul, de cate ori vrei sa-l pui la punct, de cate ori te silesti sa-l asupresti si sa-l faci mai mic, de-atatea ori sa stii ca n-ai smerenie.

Trebuie sa ne cercetam pe noi insine daca am implinit aceasta cerinta: daca am ajuns sa fim cu sufletul eliberat de orice ura, de orice nemultumire, de orice rautate, de orice gand de razbunare, de orice impotrivire, de orice chip al maniei si al rautatii.

Niciodata n-o sa putem face niste lucruri mari dac anu suntem hotarati pentru ele. Cata vreme suntem nepasatori, cata vreme ne dam dreptate si cand facem rau, atunci nicioadat n-o sa putem ajunge sa fim buni, cu adevart buni, sa fim intelegatori, cu adevarat intelegatori, sa fim iertatori, cu adevarat iertatori, ci totdeauna vom ramane mici si totdeauna vom ramane jos.

Cand te rogi, ai nadejde! Noi nadajduim la mila lui Dumnezeu, dar sa cautam sa fim ca vamesul! Adica sa nu ne intereseze ce face unul si altul, sa nu ne intereseze relele altuia, ci sa ne vedem pacatele noastre, sa inaintam in binele pe care-l putem face ca s-avem faptele fariseului si smerenia vamesului.

Chiar in ziua de astazi putem sa avem bucuria dezlegarii de rautate, bucuria dezlegarii de neliniste, pentru ca Dumnezeu miluieste cu linistea, Dumnezeu binecuvinteaza, Dumnezeu odihneste. El este odihna sufletelor celor drepti!"

Parintele Teofil Paraian, Darurile Invierii
Doamne ajuta ,frate.daca ai putina intelegere si pt mine,ce inseamna ecumenism,te rog.
Domnul fie lauda mintii tale in inima ta ,AMIN
Reply With Quote
  #136  
Vechi 17.01.2008, 22:05:57
stirbupetrisor stirbupetrisor is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.12.2006
Mesaje: 10
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Va_iubesc
Mandria i-a facut pe ingeri sa ajunga in adancul iadului. Ma uit la mine si-mi vine sa plang, ca la multimea de pacate mai adaug si mandria ca sa le puna capac. Si nu e spovedanie sa nu fie si ea pomenita, dar degeaba, ca iar si iar, mandria reapare. ???

Ce-i de facut? Cum se ajunge la smerenie? As vrea niste sfaturi operationale, mai practice, traite...
DOAMNE AJUTA !!!
si raspunsul meu duce la mandrie,pt mine.smerit vei fi,atunci cand vei ajunge sa-i iubesti pe toti la fel fara interese sau deosebiri,chiar sa simti asta,cand vei plange din orice suparare a celui de langa tine sau de aiurea,atunci acele lacrimi vor acoperii cu siguranta pacatul mandriei si nici atunci ,sa nu te lasi prada gandurilor de multumire.si inca ceva smerenia se invata si prin practica RUGACIUNII INIMII.eu Doamne iarta-ma,am invatat sa fiu mai bun,de la cainele meu,sa nu razi dar asta e adevarul.concluzia este ca smerenia nu se invata prin cuvintele si povestirile altora,ci prin practica ta.inchide ochii si asculta,deschide inima si vezi.
sa ma ierti daca am gresit cu ceva,iar DOMNUL SA NE AIBE IN PAZA MINTII NOASTRE,AMIN !!!
Reply With Quote
  #137  
Vechi 17.01.2008, 22:18:59
stirbupetrisor stirbupetrisor is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.12.2006
Mesaje: 10
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi
Citat:
În prealabil postat de Va_iubesc
Citat:
În prealabil postat de georgeval
M-au impresionat cuvintele Sfantului Antonie: " Am văzut toate cursele vrăjmașului întinse pe pământ și suspinând am zis: Oare, cine poate să le treacă pe acestea? Și am auzit un glas zicându-mi: "smerenia!"
Da, George, adevarat graiesti! Si mai pui si sare pe rana, aratand cat de importanta e smerenia. Pana acum am tot incercat sa iau sfaturi cum se ajunge la smerenie. Ca sa fiu sincera nu prea m-am lamurit, nu ca sfaturile nu au fost bune, dar mie mi-e greu sa le pun in aplicare. Acum ma gandesc ca e important sa identific starile de mandrie ca sa stiu sa le evit.

Cine imi da o mana de ajutor in identificarea mandriei?
Voi cum va dati seama ca e vorba de mandrie in actiunile voastre?

Elena
simplu, daca faci ceva pentru Dumnezeu defapt e pentru ochii shi urechile oamenilor, shi daca faci ceva din dragoste e clar ca e pentru orgoliu shi egoism, iar cand ai impresia ca ascultzi atunci sigur eshti in bunastare puturoasa iar cand te rogi te inradacinezi in trufie. Cam asha. Iar cand posteshti o faci pentru fachirism sadic shi cand te pocaieshti inseamna ca ai ajuns de-tzi batzi joc de sarac shi de bolnav iar cand eshti vesel inseamna ca eshti otravit de aurul intzelepciunii iar daca plangi inseamna ca te-ai deprins sa insheli iar daca lucrezi ceva inseamna ca ai baut cafea.
DOMNUL SA TE IERTE FRATE !!!
Reply With Quote
  #138  
Vechi 17.01.2008, 22:21:07
stirbupetrisor stirbupetrisor is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.12.2006
Mesaje: 10
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria55
Cu ani in urma cind ma duceam la marturisit ,ma intreba Parintele daca ma mandresc .
Eu ma tot enervam ca nu intelegeam ce vrea . Ma gindeam , se refera la pluover ,sau la pantofi ,sau ca ma cred frumoasa ? In fine ,intotdeauna am zis ,NU .
Mai tirziu mi-am dat seama la ce se referea .
Ce vreau sa zic : cit timp umbli aiurea nu se leaga mandria de tine .Cum vrei sa innaintezi pe cale , devii mandru .Ce prostie !
Si nu te lasa nicicum . Citeodata ramane un pas in urma zici ca ai scapat ,si iar fuge dupa tine si te apuca de mana cind nici nu banuiesti . Am zis ,va veni o vreme cind nu vom mai avea loc pe aceiasi carare , ori eu ori ea . Dar pina atunci cred ca e cale lunga . Tare asi vrea si eu o reteta !
CAND ESTI IN APA,MAI VEZI PICATURILE ?
Reply With Quote
  #139  
Vechi 17.01.2008, 22:26:52
OvidiuO OvidiuO is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.08.2007
Mesaje: 511
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Va_iubesc
Maria, si atunci oamenii care scriu carti, doctorii, teologii, profesorii, etc. care ies in relief, pe care ii cunosc multi, care sunt observati, care se afla in mijlocul atentiei, cum pot sa ajunga la smerenie?! Sau pentru ei nu e nicio sansa?! Adica e mai bine sa fii femeie de serviciu sau muncitor la camp ca sa ajungi la smerenie?
Intrebarea e adresata tuturor...
Elena
Nu conteaza ce meserie ai ci conteaza daca esti cu adevarat crestin. Acesta se cunoaste nu atat dupa mersul la Biserica, post, cuvinte evlavioase, multele cunostinte lumesti, dar nici duhovnicesti, citirea cartilor, cat mai ales dupa smerenie.
Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #140  
Vechi 17.01.2008, 22:33:51
OvidiuO OvidiuO is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.08.2007
Mesaje: 511
Implicit

:)si atunci cum recunosti un crestin adevarat o sa intrebe Elena in continuare. He.
Pai cam asa:
- daca el suporta invinuirile nedrepte
- cel care nu se supara de barfele adresate atunci cand nu e de fata
- cel care isi cere primul iertare desi nu este vinovat
- cel care este dispretuit si nu jigneste
- cel care la rautate raspunde cu binele
- cel ce implineste cu bucurie, poruncile si in acelasi timp crede ca nimic nu a realizat el
- cel care se crede sincer cel mai rau dintre toti
- cel care este atent de fiecare data la aproapele lui chiar si in cele mai marunte lucruri...
- etc.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
smerenia nairda Pocainta 73 30.05.2013 19:45:25
Smerenia stoarce umezeala patimilor NECTARIE Generalitati 0 19.01.2011 13:17:38
Smerenia ma omoara; ma omoara smerenia Laurentiu Generalitati 7 01.07.2009 14:50:50
Smerenia alexina Generalitati 21 20.08.2008 04:43:59
Smerenia si curajul Laurentiu Pocainta 0 09.09.2007 12:31:14