Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 08.03.2007, 23:11:18
06dec 06dec is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2005
Mesaje: 336
Implicit

Eu sunt totusi de parere ca se vor schimba odata si odata canoanele Vaticanului in legatura cu hirotonia.Daca la fratii anglicani se poate,de ce n-o sa se poata si la Vatican?Pai tu stii MariaB,in legatura cu multe manastiri din occident ca au introdus spiritul idolilor rasaritului indepartat?Nu mergem mai departe decât in acea manastire unde,(cu durere ma gândesc)a fost ucis parintele Roger de catre acea ieseanca cu tulburari mintale.Nu stiu câti au sesizat ca in acea manastire se practica yoga crestina,sau asa ceva...
Reply With Quote
  #32  
Vechi 08.03.2007, 23:22:36
Annamarria Annamarria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2006
Mesaje: 260
Implicit

Nu 06 dec, de inseli. N-o sa schimbe asta..nici macar la divort nu se lasa convinsi, cum crezi ca o sa se lase convinsi de hirotonirea femeilor? Esti culmea, pentru ei e lucru de baza ca preotul sa fie barbat...daca schimba asta, renunta si la Liturghie pana la urma. Trbuie sa recunoastem ca stau ficsi pe niste pozitii..in ce priveste divortul, casatoria intre homosexuali..si altele
Reply With Quote
  #33  
Vechi 08.03.2007, 23:58:50
omulet omulet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.02.2007
Locație: Belfast, UK
Mesaje: 275
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 06dec
Nu mergem mai departe decât in acea manastire unde,(cu durere ma gândesc)a fost ucis parintele Roger de catre acea ieseanca cu tulburari mintale.Nu stiu câti au sesizat ca in acea manastire se practica yoga crestina,sau asa ceva...
Imi pare rau, nu pot fi de acord cu tine. Ai fost la Taize vreodata? Stii ce se predica acolo? Stii ca fratii de acolo traiesc dupa o regula care este foarte asemanatoare cu cea a Sfantului Pahomie?

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #34  
Vechi 10.03.2007, 11:43:24
06dec 06dec is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2005
Mesaje: 336
Implicit

omulet,eu sunt de acord cu tine,despre Taize,dar eu am comentat asupra starii de fapt la manastirea unde slujea par.Roger,Dumnezeu sa l ierte.Oare Vaticanul stie cum se roaga acolo calugarii?Sper ca nu e vorba de yoga crestina!
Reply With Quote
  #35  
Vechi 10.03.2007, 12:53:12
omulet omulet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.02.2007
Locație: Belfast, UK
Mesaje: 275
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 06dec
omulet,eu sunt de acord cu tine,despre Taize,dar eu am comentat asupra starii de fapt la manastirea unde slujea par.Roger,Dumnezeu sa l ierte.Oare Vaticanul stie cum se roaga acolo calugarii?Sper ca nu e vorba de yoga crestina!
Fratele Roger era superiorul comunitatii din Taize. Acolo a fost omorat, in timpul rugaciunii de seara. Eu cred ca nu e deloc vorba de yoga crestina acolo. Si as zice ca Vaticanul stie, bineinteles, cum se roaga calugarii acolo.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 11.03.2007, 15:00:21
Grigorie Grigorie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.09.2006
Mesaje: 376
Implicit

Din cate stiam eu, Taize nu este o manastire catolica. Are un statut mai ciudat, ecumenist. Printre "calugari" sunt si protestanti.
Poate ne spune mai multe cineva care a fost acolo.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 11.03.2007, 15:23:19
Annamarria Annamarria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2006
Mesaje: 260
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Grigorie
Poate ne spune mai multe cineva care a fost acolo.
Adica omulet
Reply With Quote
  #38  
Vechi 11.03.2007, 19:07:19
omulet omulet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.02.2007
Locație: Belfast, UK
Mesaje: 275
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Grigorie
Din cate stiam eu, Taize nu este o manastire catolica. Are un statut mai ciudat, ecumenist. Printre "calugari" sunt si protestanti.
Poate ne spune mai multe cineva care a fost acolo.
Taize este o comunitate care se ghideaza dupa regulile vietii monastice. La origini era o comunitate protestanta (ca si fartele Roger), primul frate catolic venind acolo in 1968. Acum majoritatea dintre ei sunt romano-catolici.

Mai multe despre istoria lor: http://www.taize.fr/ro_article889.html]

Este o comunitate care se caracterizeaza prin LIPSA TOTALA A PROZELITISMULUI si care incurajeaza implicarea activa a fiecaruia in a trai Evanghelia acolo de unde vine.

Este un fenomen aparent ciudat dar deosebit... venind din protestantism, acesti oameni au redescoperit, incetul cu incetul, necesitatea vietii monastice, a icoanelor, etc. Au redescoperit scrierile Sfintilor Parinti, muzica ortodoxa (in principal slavona)...

Reply With Quote
  #39  
Vechi 13.03.2007, 09:36:02
06dec 06dec is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2005
Mesaje: 336
Implicit

Da,multumesc,omulet,sper sa fie adevarat pe acel link,si daca e adevarat,sa ma luminez,cumva...
Reply With Quote
  #40  
Vechi 20.06.2007, 00:43:31
yulica19 yulica19 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2007
Mesaje: 13
Implicit

La Taize se predica Iubirea.
Romanii sunt mai iubiti acum dupa moartea fratelui Roger.
Se pare ca acolo se practica un cuvant "sa-ti iubesti dusmanii",nu mai stiu exact cine a spus asta.Poate gasiti voi!
Cred ca discutiile vor arata altfel dupa ce veti gasi sursa!!
:p:p
Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pacaleli, reclame mincinoase si pseudostiinta! UNNOOM Generalitati 7 14.11.2012 19:01:30
BO greacă răspunde unor acuzații mincinoase Mihnea Dragomir Generalitati 1 20.02.2012 01:20:53
Parintele Justin Popovici despre "Desfranatele Apocalipsei" sau bisericile mincinoase razvan_m Despre Biserica Ortodoxa in general 6 12.05.2009 19:50:07