Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 08.07.2010, 18:24:33
orenda orenda is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 28
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
EUOBSERVER / BRUSSELS - Despite an intensive lobbying effort on the part of European Jewish groups, the European Parliament has endorsed the Goldstone report, the UN's official investigation into the bombardment of the Gaza Strip in January 2009, a report that accuses Israel of war crimes and calls for the prosecution of Israeli officials in the Hague.
Depinde ale cui stiri le citesti
Iarasi aceasi propaganda contra evreilor,cand o sa accepte sarlatinii acea ca Palestina nu exista nu a existat niciodata.Isrelul este a evreilor.
Reply With Quote
  #92  
Vechi 08.07.2010, 18:29:40
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de orenda Vezi mesajul
Palestina nu exista nu a existat niciodata.
Poftim ? Cred că ați vrut să spuneți altceva, că asta e prea gogonată !

Citat:
Isrelul este a evreilor.
Cât de simplu se tranșează o dispută geopolitică ce durează de mai bine de jumătate de secol ! Și Fâșia Gaza ? Și Cisiordania ? Tot ale evreilor, nu ? Ei bine, uite că ONU are altă părere decât dv.

Asta îmi aduce aminte de un banc de pe vremuri, din acelea cu Radio Erevan. "Un ascultător ne întreabă: cu cine se învecinează Uniunea Sovietică ? Am cercetat și răspundem: cu cine vrea ea !"
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 08.07.2010 at 18:46:09.
Reply With Quote
  #93  
Vechi 08.07.2010, 18:55:39
orenda orenda is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 28
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Poftim ? Cred că ați vrut să spuneți altceva, că asta e prea gogonată !



Cât de simplu se tranșează o dispută geopolitică ce durează de mai bine de jumătate de secol ! Și Fâșia Gaza ? Și Cisiordania ? Tot ale evreilor, nu ? Ei bine, uite că ONU are altă părere decât dv.
Nu sunt sigur de opinia mea si nu cunosc toate faptele.Dar sa ne amintim, ca arabi care traiau in Palestina nu au avut niciodata tara lor.

Pamantul acela apartinea Imperiului Otoman si dupa caderea sa "Palestina" nu era un stat.Palestina este o adunatura a mai multor arabi din toate tarile.Yaser Arafat era Egiptian.

Evreii intotdeauna au existat acolo.Dupa Holocaust evreii aveau intotdeauna dreptul de avea statul lor.Arabii care intotdeauna au fost niste mincinosi au intortochiat faptele zicand ca ei aveau deja stat.
Nu stiu exact cum sa ma exprim ca lumea.Dar un lucru stiu sigur,la urma urmei Israel este singurul stat civilizat in Orientul mijlociu.
Ei au avansta tara acea mai mult decat orice tara,se traiste mai bine acolo decat in America.Pentru prima oara toata lumea are acces la mormantul lui Hristos,si libertatea de avea credinta ta este autorizata.
Ma indoiesc de progresul acelei tari deca era pe mana Arabilor.
Reply With Quote
  #94  
Vechi 08.07.2010, 19:30:51
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de orenda Vezi mesajul
Dar sa ne amintim, ca arabi care traiau in Palestina nu au avut niciodata tara lor.
După dominația romană (continuată cu cea bizantină), spațiul geografic al actualului stat Israel a intrat în orbita arabo-turcă, în afară de perioada în care a fost eliberat de cruciați care au întemeiat vremelnic un stat creștin. Aceasta a fost situația până la sfârșitul primului război mondial, când Imperiul Otoman pierde aceste teritorii în favoarea Marii Britanii învingătoare.
În acest lung interval, majoritatea covârșitoare a locuitorilor era alcătuită din arabi. La momentul când, după al doilea război mondial, se întemeiază statul evreu, în acele locuri locuia o minoritate de evrei: 2000 după surse islamice, 80 000 după surse iudaice.

Citat:
Pamantul acela apartinea Imperiului Otoman si dupa caderea sa "Palestina" nu era un stat.Palestina este o adunatura a mai multor arabi din toate tarile.Yaser Arafat era Egiptian.
Imperiul arab, mai târziu asimilat de Imperiul Otoman, a fost o uriașă structură statală. În aceste condiții, a spune că palestinienii nu au avut un stat al lor, e ca și când ai spune că italienii nu au avut un stat al lor până ce nu a venit Garibaldi.
Yasser Arafat era arab palestinian. El a succedat primului conducător la Organizației de Eliberare a Palestinei, care a fost creștin palestinian.

Citat:
Dupa Holocaust evreii aveau intotdeauna dreptul de avea statul lor.
Nu am auzit ca suferințele unor oameni să le dea dreptul de a genera state artificiale.

Citat:
Nu stiu exact cum sa ma exprim ca lumea.Dar un lucru stiu sigur,la urma urmei Israel este singurul stat civilizat in Orientul mijlociu.
Dar Bahrein ? Dar Dubai ? Dar toate emiratele de acolo ? Credeți că acolo oamenii trăiesc în copaci ? Și chiar dacă ar fi așa, ce relevanță are acest aspect în ceea ce privește suveranitatea ?

Citat:
Ei au avansta tara acea mai mult decat orice tara,se traiste mai bine acolo decat in America.
Se prea poate, doar trăiesc pe banii Americii.

Citat:
Pentru prima oara toata lumea are acces la mormantul lui Hristos
Adminstrația Sf Mormânt este reglementată prin înțelegere internațională.

Citat:
libertatea de avea credinta ta este autorizata.
Israel este unul dintre statele în care au loc cele mai mari încălcări ale drepturilor omului. Grave fenomene de rasism, mergând până la blocadă instituită asupra ghettorilor celor care sunt goimi (necurați, neevrei).

Citat:
Ma indoiesc de progresul acelei tari deca era pe mana Arabilor.
Aici se poate să aveți dreptate. S-au injectat mulți, foarte mulți bani în acea țară.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #95  
Vechi 08.07.2010, 19:33:43
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de orenda Vezi mesajul
Iarasi aceasi propaganda contra evreilor,cand o sa accepte sarlatinii acea ca Palestina nu exista nu a existat niciodata.Isrelul este a evreilor.
De ce crezi asta?
Reply With Quote
  #96  
Vechi 08.07.2010, 20:12:23
orenda orenda is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 28
Implicit

"2000 după surse islamice, 80 000 după surse iudaice."

Citind asa ceva nu mai stim pe cine sa credem.Din experienta mea cu arabii voi alege sa-i cred pe evrei.

"Imperiul arab, mai târziu asimilat de Imperiul Otoman, a fost o uriașă structură statală"

Adevarat,dar nu cred are vreo treaba una cu alta.Evreii au fost batjocorati si dati afara de peste tot unde au fost.Au fost invadati de Romani,dupa care de arabi.In Europa au fost tratati extrem de prost in multe circomstante. "Palestina" o realizat ca este un stat cand evreii si-au reclamat acel pamant.Un pamant care nu era decat un desert.


Cat despre Bahrein si Dubai...hmmmmm. Nu cred ca ati vrea sa traiti acolo. Eu ii vad pe acei oameni ca niste idioti care nu stiu sa-si cheltuiasca banii. Legile Islamice nu sunt legi la care a-ti dori sa fiti supus.
Am un prieten care este refugiat si se chinuie foarte mult sa-si scoata sora lui din Arabia Saudita.


"Se prea poate, doar trăiesc pe banii Americii."

Imi pare rau,dar ma simt ofensat de aceasta frasa.Eu sunt evreu(ca rasa),am trait printre evrei si locuiesc in Canada.
In fiecare an eu si multi alti evrei facem donatii pentru suportul in Israel.Americanii nu investesc,si nici Canadienii. America este mai mult interesata de banii de petrol

"Adminstrația Sf Mormânt este reglementată prin înțelegere internațională. "

Blah...Israelul este singurul loc unde gasim civilizatia.Ma indoiesc daca aceasta lege ar mai fi fost respectata daca Islamul era la putere.

"Israel este unul dintre statele în care au loc cele mai mari încălcări ale drepturilor omului. Grave fenomene de rasism, mergând până la blocadă instituită asupra ghettorilor celor care sunt goimi (necurați, neevrei)."

Nope,gresit,racismul este peste tot in lume.S-au comis crime,dar fiti siguri ca "Palestina" este si ea vinovata.
Reply With Quote
  #97  
Vechi 08.07.2010, 20:42:06
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de orenda Vezi mesajul
Eu sunt evreu(ca rasa),am trait printre evrei si locuiesc in Canada.
A ! Păi atunci, asta clarifică lucrurile. Shalom !
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #98  
Vechi 08.07.2010, 21:42:40
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de orenda Vezi mesajul
Eu sunt evreu(ca rasa),am trait printre evrei si locuiesc in Canada.
Pe cand ne spuneti si ce religie aveti?
As da crezarea la ce scrie in dreptul userului (ortodox) dar asta ar insemna ca si ortodoxia o cunoasteti la fel cum cunoasteti istoria...
Reply With Quote
  #99  
Vechi 08.07.2010, 21:56:01
orenda orenda is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 28
Implicit

De fapt eu sunt evreu care a devenit Crestin Ortodox acum 3 luni.
Reply With Quote
  #100  
Vechi 08.07.2010, 23:24:23
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de orenda Vezi mesajul
De fapt eu sunt evreu care a devenit Crestin Ortodox acum 3 luni.
Felicitari! Atunci inteleg ca sunteti, ca si mine, la inceput de drum.... Spor la treaba!
Doamne ajuta!

PS: Se presupune ca si bunica mea din partea tataului era evreica (nu am vazut nici un fel de dovezi, asa am auzit), dar s-a casatorit (culmea!) cu un neamt!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Versete si pasaje Biblice care v-au impresionat danyel Despre Sfanta Scriptura 70 01.02.2015 16:45:29
Contradictii in Sfanta Scriptura? Sergiu_B Despre Sfanta Scriptura 119 01.02.2015 16:13:57
Contradictii in Biblie NeInocentiu Teologie si Stiinta 0 06.09.2011 11:39:26
Despre betie - referiri biblice patinina34 Din Vechiul Testament 9 31.05.2009 01:49:13
Contradictii in SF Scriptura? danyel Generalitati 33 01.01.2007 00:34:52