Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 28.05.2010, 08:47:55
gibilan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

julien daca este adevarat ca esti un incepator si nu un ateu care se deghizeaza in incepator iti recomand sa faci ceia-ce facea si sf.Ioan Gura De Aur inainte de citit fati sf.cruce corect si zi asa:Doamne IISUSE HRISTOASE deschide-mi ochii inimii mele ca sa inteleg si sa implinesc voia ta amin.iar de imi inseli asteptarile dute unde sa nu mai aud de tine.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 28.05.2010, 08:52:12
catalin_ catalin_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.05.2009
Mesaje: 131
Implicit

Citat:
În prealabil postat de julline Vezi mesajul
Am inceput de curand sa citesc biblia ,nu este o carte tocmai usoara de aceea am speranta ca ma puteti ajuta.

Eu am impresia ca Biblia se cam contrazice....
Dumnezeu este multumit cu ce a creat:

Geneza 1:31 : Dumnezeu S'a uitat la tot ce facuse; si iata ca erau foarte bune. Astfel a fost o seara, si apoi a fost o dimineata: aceasta a fost ziua a sasea.

Dumnezeu nu este multumit cu ce a creat :
Geneza 6:6 : I-a parut rau Domnului ca a facut pe om pe pamînt, si S'a mîhnit în inima Lui.

Dumnezeu locuieste in lumina:

1Timotei 6:16 singurul care are nemurirea, care locuieste într'o lumina, de care nu poti sa te apropii, pe care niciun om nu L -a vazut, nici nu -L poate vedea, si care are cinstea si puterea vecinica! Amin.

Dumnezeu nu locuieste in lumina :
1Imparati 8:12 Atunci Solomon a zis: ,,Domnul a zis ca vrea sa locuiasca în întunerec!
Psalmi 18:11 Întunerecul Si -l facuse învelitoare, iar cortul Lui, împrejurul Lui, erau niste ape întunecoase si nori negri.
Psalmi 97:2 2Norii si negura îl înconjoara, dreptatea si judecata sînt temelia scaunului Sau de domnie.


* Dumnezeu este crud , nemilos ,feroce si distructiv

Ieremia 13:14 ~ Îi voi sfarîma pe unii de altii, pe parinti si pe fii laolalta, zice Domnul. ,Nu -i voi cruta, nu voi avea mila de ei, nu Ma voi îndura de ei, nimic nu Ma va împedeca sa -i nimicesc.`
Deuteronom 7:16 6Sa nimicesti toate popoarele pe cari ti le va da în mîna Domnul, Dumnezeul tau; sa n'arunci nici o privire de mila spre ele, si sa nu slujesti dumnezeilor lor, caci aceasta va fi o cursa pentru tine.
1Samule 15:2,3 ~ 2Asa vorbeste Domnul ostirilor: ,Mi-aduc aminte de ceeace a facut Amalec lui Israel, cînd i -a astupat drumul la iesirea lui din Egipt.
3Du-te acum, bate pe Amalec, si nimiceste cu desavîrsire tot ce -i al lui; sa nu -i cruti, si sa omori barbatii si femeile, copiii si pruncii, camilele si magarii, boii si oile.``
1Samule 6:19 ~ Domnul a lovit pe oamenii din Bet-Semes, cînd s'au uitat în chivotul Domnului; a lovit (cincizeci de mii) sapte zeci de oameni din popor. Si poporul a plîns, pentruca Domnul îl lovise cu o mare urgie.

Dumnezeu este bun, milos si binevoitor:
Iacov 5:11 ~ Iata, noi numim fericiti pe cei ce au rabdat. Ati auzit vorbindu-se despre rabdarea lui Iov, si ati vazut ce sfîrsit i -a dat Domnul, si cum Domnul este plin de mila si de îndurare.
1Cronici 16:34 ~Laudati pe Domnul, caci este bun, caci îndurarea Lui tine în veac!
Ezechiel 18:32~ Caci Eu nu doresc moartea celuice moare, zice Domnul Dumnezeu. Întoarceti-va dar la Dumnezeu, si veti trai.``
Psalmi 145:9 ~Domnul este bun fata de toti, si îndurarile Lui se întind peste toate lucrarile Lui.
1Timotei 2:4 ~ pentru împarati si pentru toti cei ce sînt înaltati în dregatorii, ca sa putem duce astfel o viata pacinica si linistita, cu toata evlavia si cu toata cinstea.
1Ioan 4:16 ~Si noi am cunoscut si am crezut dragostea pe care o are Dumnezeu fata de noi. Dumnezeu este dragoste; si cine ramîne în dragoste, ramîne în Dumnezeu, si Dumnezeu ramîne în el.
Psalmi 25:8~Domnul este bun si drept: de aceea arata El pacatosilor calea.


Mai sunt dar nu vreau sa va plictisesc ,va rog ajutati-ma ,imi e frica sa mai citesc biblia...:-s
contradictii sunt reclamele la tigari pe care scrie ca tutunul dauneaza. ca si comentariile sectantilor dealtfel. Sfintii Parinti sunt unanim de acord ca talcuirea scripturii nu se face ca la revista presei . Si singura parere care conteaza este a lor pentru ca ei au trait si traiesc Scriptura . Daca de exemplu Sf. Spiridon a afirmat asta si trupul lui miroase a busuioc din Rai dupa 1700 de ani eu il cred. Citeste talcuirile Sfintilor Parinti !
Reply With Quote
  #23  
Vechi 28.05.2010, 09:05:18
valentin.viliga's Avatar
valentin.viliga valentin.viliga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2008
Locație: arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 467
Implicit

Cred ca s-a cam deviat de la subiectul topicului adica asa numitele "contradictii" biblice, asta parca era subiectul de discutie nu polemici interconfesionale cu privire la potrivirea sau nepotrivirea unor psalmi, care este problema de sursa nu problema de erezie sau neerezie, cultele neoprotestante in general folosesc versiunea ebraica pe cand in Biserica Ortodoxa se foloseste textul grecesc, cred ca macar pe acest topic ar trebui facut un mic efort de impreuna lucrare pentru a explica fratilor nostri mai slabi in credinta ceea ce ei nu inteleg, nu uitati ca "...dacă vreunul va rătăci de la adevăr și-l va întoarce cineva, Să știe că cel ce a întors pe păcătos de la rătăcirea căii lui își va mântui sufletul din moarte și va acoperi mulțime de păcate."
__________________
valentin_top_bizant
Reply With Quote
  #24  
Vechi 28.05.2010, 09:14:44
catalin_ catalin_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.05.2009
Mesaje: 131
Implicit

Citat:
În prealabil postat de julline Vezi mesajul
Am inceput de curand sa citesc biblia ,nu este o carte tocmai usoara de aceea am speranta ca ma puteti ajuta.

Eu am impresia ca Biblia se cam contrazice....
Dumnezeu este multumit cu ce a creat:

Geneza 1:31 : Dumnezeu S'a uitat la tot ce facuse; si iata ca erau foarte bune. Astfel a fost o seara, si apoi a fost o dimineata: aceasta a fost ziua a sasea.

Dumnezeu nu este multumit cu ce a creat :
Geneza 6:6 : I-a parut rau Domnului ca a facut pe om pe pamînt, si S'a mîhnit în inima Lui.

Dumnezeu locuieste in lumina:

1Timotei 6:16 singurul care are nemurirea, care locuieste într'o lumina, de care nu poti sa te apropii, pe care niciun om nu L -a vazut, nici nu -L poate vedea, si care are cinstea si puterea vecinica! Amin.

Dumnezeu nu locuieste in lumina :
1Imparati 8:12 Atunci Solomon a zis: ,,Domnul a zis ca vrea sa locuiasca în întunerec!
Psalmi 18:11 Întunerecul Si -l facuse învelitoare, iar cortul Lui, împrejurul Lui, erau niste ape întunecoase si nori negri.
Psalmi 97:2 2Norii si negura îl înconjoara, dreptatea si judecata sînt temelia scaunului Sau de domnie.


* Dumnezeu este crud , nemilos ,feroce si distructiv

Ieremia 13:14 ~ Îi voi sfarîma pe unii de altii, pe parinti si pe fii laolalta, zice Domnul. ,Nu -i voi cruta, nu voi avea mila de ei, nu Ma voi îndura de ei, nimic nu Ma va împedeca sa -i nimicesc.`
Deuteronom 7:16 6Sa nimicesti toate popoarele pe cari ti le va da în mîna Domnul, Dumnezeul tau; sa n'arunci nici o privire de mila spre ele, si sa nu slujesti dumnezeilor lor, caci aceasta va fi o cursa pentru tine.
1Samule 15:2,3 ~ 2Asa vorbeste Domnul ostirilor: ,Mi-aduc aminte de ceeace a facut Amalec lui Israel, cînd i -a astupat drumul la iesirea lui din Egipt.
3Du-te acum, bate pe Amalec, si nimiceste cu desavîrsire tot ce -i al lui; sa nu -i cruti, si sa omori barbatii si femeile, copiii si pruncii, camilele si magarii, boii si oile.``
1Samule 6:19 ~ Domnul a lovit pe oamenii din Bet-Semes, cînd s'au uitat în chivotul Domnului; a lovit (cincizeci de mii) sapte zeci de oameni din popor. Si poporul a plîns, pentruca Domnul îl lovise cu o mare urgie.

Dumnezeu este bun, milos si binevoitor:
Iacov 5:11 ~ Iata, noi numim fericiti pe cei ce au rabdat. Ati auzit vorbindu-se despre rabdarea lui Iov, si ati vazut ce sfîrsit i -a dat Domnul, si cum Domnul este plin de mila si de îndurare.
1Cronici 16:34 ~Laudati pe Domnul, caci este bun, caci îndurarea Lui tine în veac!
Ezechiel 18:32~ Caci Eu nu doresc moartea celuice moare, zice Domnul Dumnezeu. Întoarceti-va dar la Dumnezeu, si veti trai.``
Psalmi 145:9 ~Domnul este bun fata de toti, si îndurarile Lui se întind peste toate lucrarile Lui.
1Timotei 2:4 ~ pentru împarati si pentru toti cei ce sînt înaltati în dregatorii, ca sa putem duce astfel o viata pacinica si linistita, cu toata evlavia si cu toata cinstea.
1Ioan 4:16 ~Si noi am cunoscut si am crezut dragostea pe care o are Dumnezeu fata de noi. Dumnezeu este dragoste; si cine ramîne în dragoste, ramîne în Dumnezeu, si Dumnezeu ramîne în el.
Psalmi 25:8~Domnul este bun si drept: de aceea arata El pacatosilor calea.


Mai sunt dar nu vreau sa va plictisesc ,va rog ajutati-ma ,imi e frica sa mai citesc biblia...:-s

uite cea mai obiectiva replica la topicul tau.
http://www.ziarullumina.ro/articole;...Scripturi.html
Reply With Quote
  #25  
Vechi 28.05.2010, 10:25:23
florin1966 florin1966 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 194
Implicit

Citat:
În prealabil postat de valentin.viliga Vezi mesajul
Cred ca s-a cam deviat de la subiectul topicului adica asa numitele "contradictii" biblice, asta parca era subiectul de discutie nu polemici interconfesionale cu privire la potrivirea sau nepotrivirea unor psalmi, care este problema de sursa nu problema de erezie sau neerezie, cultele neoprotestante in general folosesc versiunea ebraica pe cand in Biserica Ortodoxa se foloseste textul grecesc, cred ca macar pe acest topic ar trebui facut un mic efort de impreuna lucrare pentru a explica fratilor nostri mai slabi in credinta ceea ce ei nu inteleg, nu uitati ca "...dacă vreunul va rătăci de la adevăr și-l va întoarce cineva, Să știe că cel ce a întors pe păcătos de la rătăcirea căii lui își va mântui sufletul din moarte și va acoperi mulțime de păcate."
a spune contradictii este fortat de cei ce doar citesc si nu cursiv si continuu ci pe sarite .sectarii nu au versiune ebraica ,nu exista asa ceva .NT sa scris de la incepun in greaca de catre evaghelisti.ei au versiunea cornilescu care era doar un cantor la biserica si traia cu o prostituata nelegitim [amanti],deci iti dai seama ce traducere elevata a facut si asta data de prtestanti englezi.cei bine intentionati au multe surse de informare bine documentate
Reply With Quote
  #26  
Vechi 28.05.2010, 11:07:11
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb à propos de titlul topicului,

mi-au venit in minte cateva cuvinte din Eminescu, "Scrisoarea I":

"... rele-or spune ca sunt toate cate nu vor intelege..."
Reply With Quote
  #27  
Vechi 28.05.2010, 11:25:02
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Matei 5:16. Așa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, așa încât să vadă faptele voastre cele bune și să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri.
Matei 6:1. Luați aminte ca faptele dreptății voastre să nu le faceți înaintea oamenilor ca să fiți văzuți de ei; altfel nu veți avea plată de la Tatăl vostru Cel din ceruri.

Cele doua fragment sint luate din acelasi discurs, fac parte din NT, sint spusele lui Hristos, se refera la aceeasi oameni dinaintea sa, au fost povestite sau scrise de acelasi om, traducerile si versiunile de Biblii concorda. Daca nici astea nu sint contradictorii...
Reply With Quote
  #28  
Vechi 28.05.2010, 11:28:48
umilul umilul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.11.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 175
Implicit Iertati-ma !!

Eu vad in Cartea Sfanta Cuvantul lui Dumnezeu, haideti mai bine sa nu cautam contradictii in Cuvintele Domnului pentru ca nu sunt, ci mai bine sa incercam cu totii sa gasim raspunsuri la cele care ni se par noua a fi in contradictie. Nu cautam in Bibli nici unul dintre noi contradictii ci foloase pentru sufletul nostru. Putem citii cu totii chiar de pe site-ul acesta unele talcuiri pe care le-au facut Sfintii Parinti la unele lucruri neclare pentru noi. Nu putem noi sa descoperim acum America pentru ca ea s-a descoperit mai devreme. Pace tuturor si iertati-ma daca v-am gresit !!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 28.05.2010, 11:34:31
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Topcat, nu este contradictie. Faptele pe care le faci fara a primi lauda, sunt cai ce duc spre Dumnezeu. Cand vezi ca un om se sacrifica pentru unul pe care nu-l cunoaste, nu-ti ramane decat sa-i multumesti lui Dumnezeu ca sunt in lume si oameni cu inima mare.

Dar cand faci fapte ca sa fii vazut, sa primesti lauda, ele nu inalta firea, dimpotriva, o coboara. Faptele trebuie sa-si aiba cauza in focul dragostei din inima, nu in prezenta spectatorilor de langa noi.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 28.05.2010, 11:41:09
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Topcat, nu este contradictie. Faptele pe care le faci fara a primi lauda, sunt cai ce duc spre Dumnezeu. Cand vezi ca un om se sacrifica pentru unul pe care nu-l cunoaste, nu-ti ramane decat sa-i multumesti lui Dumnezeu ca sunt in lume si oameni cu inima mare.

Dar cand faci fapte ca sa fii vazut, sa primesti lauda, ele nu inalta firea, dimpotriva, o coboara. Faptele trebuie sa-si aiba cauza in focul dragostei din inima, nu in prezenta spectatorilor de langa noi.
Ai dreptate, se poate interpreta asa. Doar ca primul fragment trebuia putin rescris
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Versete si pasaje Biblice care v-au impresionat danyel Despre Sfanta Scriptura 70 01.02.2015 16:45:29
Contradictii in Sfanta Scriptura? Sergiu_B Despre Sfanta Scriptura 119 01.02.2015 16:13:57
Contradictii in Biblie NeInocentiu Teologie si Stiinta 0 06.09.2011 11:39:26
Despre betie - referiri biblice patinina34 Din Vechiul Testament 9 31.05.2009 01:49:13
Contradictii in SF Scriptura? danyel Generalitati 33 01.01.2007 00:34:52