Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.04.2007, 18:35:53
silvimiha silvimiha is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.04.2007
Mesaje: 33
Implicit

Nu gasesc unde scrie in Biblie ca trebuie sa ne marturisim...as vrea sa aflu care sunt aceste versete.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.04.2007, 18:50:25
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.467
Implicit

Daca cauti cuvintul marturisire, probabil ca nu o sa-l gasesti, insa actul in sine apare de la inceputul Evangheliilor pina la sfirsit... oamenii cu credinta in suflet, necajiti care cu sutele si miile incercau sa-si spuna ce-i durea ca sa se salveze. Invataturile lui Hristos ne indeamna sa marturisim, sa ascultam , sa ne rusinam, TOTUL este imbibat cu marturisire...

..Iar reversul monedei, lipsa marturisirii, il vedem cu totii cum se transforma in singuratate , izolare, si care duce la ginduri bolnave si la moarte. Banuiesc ca multi urmaresc drama din Virginia, unde acel baiat singuratic a omorit 33 de oameni. Este foarte trist si ma duce cu gindul la ce poate duce mindria, ura acumulata din lipsa intelegerii lumii, din lipsa Duhovnicului care sa te mai scuture si care sa-ti spuna unde gresesti si mai ales CE TREBUIE SA FACI!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.05.2007, 16:08:42
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silvimiha
Nu gasesc unde scrie in Biblie ca trebuie sa ne marturisim...as vrea sa aflu care sunt aceste versete.
"Veniti la Mine toti cei osteniti si impovarati si Eu va voi odihni pe voi."

Asta ca sa vedem ca pacatele sunt grele...si impovareaza sufletul.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 14.05.2007, 16:18:13
dan73 dan73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 220
Implicit

"Marturisiti-va unul altuia pacatele si rugati-va unul pentru altul, ca sa va vindecati, ca mult poate rugaciunea staruitoare a dreptului" (Iacob 5, 16), insa in acest text nu e vorba de iertarea pacatelor, fiindca aceasta iertare se obtine de la Dumnezeu prin episcop sau preot ca alesi si trimisi de Dumnezeu.Prin marturisirea reciproca si prin rugaciunile ce le fac unii pentru altii, credinciosii isi vindeca numai slabiciunile care-i duc la pacatele pe care le-au aratat. Este adevarat ca in Biserica se practica si o iertare a credinciosilor intre ei, dar aceasta pentru sporirea duhovniceasca, si nu pentru iertarea pacatelor lor de Dumnezeu. Marturisirea pacatelor intre credinciosi este numai o conditie pentru iertarea lor de Dumnezeu (Matei 3, 23-25).
"Adevarat va spun voua: oricate veti lega pe pamant, vor fi legate si in cer, si oricate veti dezlega pe pamant, vor fi dezlegate si in cer" (Matei 18, 18). In concluzie, ca preotul sa acorde dezlegarea de pacate este necesara marturisirea.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.05.2007, 00:17:52
silvimiha silvimiha is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.04.2007
Mesaje: 33
Implicit

Stiu ca pacatele sunt greu de dus,te imbolnavesc! Am simtit-o pe propria piele! Singurul vindecator este Mntuitorul! Dar nu prea inteleg de ce trebuie sa ma marturisesc unui "om",si nu direct lui Dzeu? De ce este nevoie de intermediari?
Inteleg ca la Sf.Impartasanie(si implicit la Bunul Dzeu),se poate ajunge numai prin aceasta "sita" (spovedanie),facuta de preot..dar de ce este asa? De ce a lasat asa Dzeu?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nu mai stiu... Marcus Nunta 23 19.11.2016 22:27:42
Nu stiu ce sa fac.... Valy76 Pocainta 14 26.07.2010 21:48:15
vreau sa il ajut si nu stiu cum oanamiki26 Generalitati 18 24.02.2009 00:14:06
vreau sa infintez manastire - vreau informatii co rusu Stiri, actualitati, anunturi 0 26.06.2008 14:04:07