Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Sfanta Liturghie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.07.2013, 18:34:57
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Sugerati-mi va rog o biserica

Cand am schimbat locul unde mergeam Duminica la Sfanta Liturghie, am cautat mult pana sa gasesc o biserica unde sa imi placa slujba cu adevarat. Din pacate, si biserica pe care am ales-o dupa multe cautari, si la care merg de doi ani de zile, este departe de idealul meu. Imi place aici faptul ca preotii slujesc fara graba si cu evlavie, dar sunt foarte multe persoane la slujba si este extrem de greu sa te concentrezi. Am observat ca atunci cand toti cei prezenti la slujba se concentreaza cu adevarat la ce se citeste, trairea pe care o ai se schimba fundamental. Din pacate, la bisericile unde vin multi oameni, inevitabil majoritatea vor fi cu mintea aiurea. As dori sa evit o dezbatere despre dimensiunea eclesiologica a crestinismului, despre faptul ca vrem sa se mantuiasca cat mai multi, etc. și sa va intreb doar daca stiti in Bucuresti vreo biserica unde preotii/preotul sa slujeasca cat de cat cu evlavie si unde sa vina cat mai putine persoane. Multumesc!

edit: scuze pentru „B” din titlul topicului (asa cum inca apare el in lista subiectelor)

Last edited by VladCat; 13.07.2013 at 19:19:00.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.07.2013, 19:25:04
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Greu, dacă nu imposibil de găsit așa ceva. Un preot care slujește cu evlavie atrage ca un magnet credincioșii.
Iar în București bisericile sunt, oricum, insuficiente și aglomerate, prin urmare.
Totuși, dacă încă n-ai încercat la biserica Sf. Nicolae din Militari, merită să mergi acolo măcar o dată. Dacă ajungi devreme (Utrenia începea pe la ora 9), poți prinde un loc bun. Cei care vin devreme și ocupă locurile din față sunt și cei care stau liniștiți și adunați până la sfârșit.
Părintele paroh este Visarion Alexa, și eu cred că merită să-l cunoști.
În plus, au un cor, dar îndeosebi un psalt țigan, de excepție.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.07.2013, 19:28:19
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Greu, dacă nu imposibil de găsit așa ceva. Un preot care slujește cu evlavie atrage ca un magnet credincioșii.
Iar în București bisericile sunt, oricum, insuficiente și aglomerate, prin urmare.
Ai dreptate cam realizez și eu că așa este dar mă încăpățânez să sper :)

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Totuși, dacă încă n-ai încercat la biserica Sf. Nicolae din Militari, merită să mergi acolo măcar o dată. Dacă ajungi devreme (Utrenia începea pe la ora 9), poți prinde un loc bun. Cei care vin devreme și ocupă locurile din față sunt și cei care stau liniștiți și adunați până la sfârșit.
În plus, au un cor, dar îndeosebi un psalt țigan, de excepție.
Mulțumesc frumos, o să țin minte.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 13.07.2013, 19:51:04
claudiadcd's Avatar
claudiadcd claudiadcd is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 71
Implicit

Mie mi-a placut mult la Manastirea Radu-Voda de langa magazinul Unirea, unde sunt moastele Sf.Nectarie.Mai este o bisericuta langa Parcul Tineretului unde sunt moastele Sf. Haralambie si acolo mi-a placut.Icoana Maicii Domnului cu pruncul Iisus este atat de frumoasa,privirea Pruncului este coplesitoare,intotdeauna m-a infiorat, este vie,patrunzatoare, nici n-am cuvinte sa exprim ceea ce simt cand o privesc,offf, sunt neputincioasa in a-mi imbraca simtamintele in haina cuvintelor.
Dar la Schitul Darvari ai incercat?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 13.07.2013, 21:34:25
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Arrow

Încearcă și la Parohia "Apărătorii Patriei II" - din cartierul Berceni.

http://www.sfantulambrozie.ro/

Acolo slujea - nu mai știu sigur dacă și acum - un bun prieten de familie, Părintele Mircea Alexa Uță, Consilier Patriarhal.

Mie mai îmi plăcea tare mult și la Biserica Sf. Gheorghe Vechi (km 0) - dar ce-i drept este cam aglomerat.

Și un loc unde cred că nu te calci pe picioare cu prea mulți - Mănăstirea Plumbuita, din Cartierul Colentina. E foarte frumos, un pic retrasă pe un delușor aproape de marginea Bucureștiului, cred că o sa te cam coste (ceva efort) să ajungi acolo. Acum depinde și din ce zonă ești.

http://www.manastirea-plumbuita.ro/
Reply With Quote
  #6  
Vechi 14.07.2013, 01:37:05
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Încearcă și la Parohia "Apărătorii Patriei II" - din cartierul Berceni.

http://www.sfantulambrozie.ro/

Acolo slujea - nu mai știu sigur dacă și acum - un bun prieten de familie, Părintele Mircea Alexa Uță, Consilier Patriarhal.
Acolo e mai putina lume? :D
Reply With Quote
  #7  
Vechi 14.07.2013, 01:34:19
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de claudiadcd Vezi mesajul
Mie mi-a placut mult la Manastirea Radu-Voda de langa magazinul Unirea, unde sunt moastele Sf.Nectarie.Mai este o bisericuta langa Parcul Tineretului unde sunt moastele Sf. Haralambie si acolo mi-a placut.Icoana Maicii Domnului cu pruncul Iisus este atat de frumoasa,privirea Pruncului este coplesitoare,intotdeauna m-a infiorat, este vie,patrunzatoare, nici n-am cuvinte sa exprim ceea ce simt cand o privesc,offf, sunt neputincioasa in a-mi imbraca simtamintele in haina cuvintelor.
Dar la Schitul Darvari ai incercat?
Atat Radu-Voda cat si Schitul Darvari sunt pictate de parintele Sofian :)...dar din pacate e foarte aglomerat la ambele....

Last edited by VladCat; 14.07.2013 at 01:38:43.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 14.07.2013, 01:55:50
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Greu, dacă nu imposibil de găsit așa ceva. Un preot care slujește cu evlavie atrage ca un magnet credincioșii.
Iar în București bisericile sunt, oricum, insuficiente și aglomerate, prin urmare.
Totuși, dacă încă n-ai încercat la biserica Sf. Nicolae din Militari, merită să mergi acolo măcar o dată. Dacă ajungi devreme (Utrenia începea pe la ora 9), poți prinde un loc bun. Cei care vin devreme și ocupă locurile din față sunt și cei care stau liniștiți și adunați până la sfârșit.
Părintele paroh este Visarion Alexa, și eu cred că merită să-l cunoști.
În plus, au un cor, dar îndeosebi un psalt țigan, de excepție.
Confirm.
Am fost doar de două ori acolo, eu locuind in Titan, însă de multe ori îmi e dor să merg și a treia oară...
Recunosc însă că m-a atras în mod special muzica, modul cum își fac treaba băieții aceia, să le dea Dumnezeu sănătate! E un cor pe care l-am simțit dumnezeiesc. Sau, mă rog, m-a făcut el să mă simt cam unde îmi e locul înaintea Domnului... Mare sprijin, așadar, pentru cei care râvnesc la niscaiva lucrare a căinței și pocăinței. Nu poți ieși fără lacrimi de acolo, că sunt de jale pentru păcate, că sunt de bucurie și recunoștință față de Dumnezeu - sunt belșug! Modul cum cântă ei tămăduiește inima.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 14.07.2013, 01:58:43
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VladCat Vezi mesajul
... va intreb doar daca stiti in Bucuresti vreo biserica unde preotii/preotul sa slujeasca cat de cat cu evlavie si unde sa vina cat mai putine persoane. Multumesc!
Știu eu una, sigur bună, situată foarte aproape de tine, cam la o șchioapă
când ții capul plecat, un picuț spre stânga....:)

Din păcate, e posibil să fie și acolo oarecare aglomerare de persoane, uneori...:))
Reply With Quote
  #10  
Vechi 14.07.2013, 02:20:58
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Din păcate, e posibil să fie și acolo oarecare aglomerare de persoane, uneori...:))
acolo e ca in bazarul din Istanbul...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare