Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa si Massmedia
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #471  
Vechi 03.11.2009, 04:13:05
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Ok ! Nu cred ca am specificat ceva de " obligatii ", sau lucruri obligatorii in ceea ce priveste date si fotografii personale.
Poate ca ai dreptate Sophia, poate ca eu nu sunt, inca, constienta de pericolul care-l poate avea internetul, cu toate acestea , sunt constienta ca exista destule persoane pe-aici care nu doresc sa se afiseze din simple motive, practic nejustificative.
Coralina, imi cer scuze ca nu ti-am raspuns la mesaj, insa, imediat ce l-am citit am repostat acea poza, poza dorita de tine, in albumul personal si chiar am facut specificatia ca am repostat-o special pentru tine. Astfel am considerat ca este de-ajuns.
Oricum, fata de persoanele care-mi sunt in lista de prieteni si a caror infatisare nu o cunosc, am oarece sentimente relative...doar virtuale si distante, dar cu respect . Nu poti simti atasament concret in mod virtual, pentru o infatisare imaginara si inexistenta...nici atat. Pentru cei care, chiar vor sa pretinda ceva, nu are relevanta acest mister fizic.
In mod firesc ma simt mai atasata de cei pe care-i cunosc si fizic....
Exact Mirela, " sa nu mai fim asa straini ", mai ales daca suntem si uniti de considerente religioase, practic aceasta prietenie ar trebui sa vina de la sine, dar, ce sa-i faci ?!, daca nu se poate, nu se poate...oameni suntem .
Dar uite cum, draga Ory, cu inima deschisa fiind, postam poze in albumul privat, insa avem proasta inspiratie sa acceptam in lista de prieteni persoane care nu ne merita prietenia si increderea!!!!!...iar aceste persoane fac comentarii de 2 lei referitor la pozele postate de noi.
  #472  
Vechi 03.11.2009, 16:29:36
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MarinaAlca Vezi mesajul
Dar uite cum, draga Ory, cu inima deschisa fiind, postam poze in albumul privat, insa avem proasta inspiratie sa acceptam in lista de prieteni persoane care nu ne merita prietenia si increderea!!!!!...iar aceste persoane fac comentarii de 2 lei referitor la pozele postate de noi.
Ai dreptate Marina, dar, stai fara griji, numai unele trasaturi de doi lei pot emite comentarii de aceiasi calitate .
Si mie mi s-a intamplat ca din pura rautate, cu prima ocazie in care o persoana mi-a vizitat fotografiile care nu se aflau pe album privat, ulterior sa faca comentarii absolut rautacioase la adresa mea, bazate, cica, pe niste postari de-ale mele , dar adresandu-se in mod expres vis-a-vi de fotografii .
Oricum, indiferent cata credinta avem, ca sa afisezi fotografiile proprii pe un forum ortodox, iti trebuie si curaj, iar acest curaj tine de mult mai multe lucruri decat " presupusa " credinta si nu are de-a face cu pretextul precautiei.
Se stie, de cand lumea, ca persoanele mai deschise sunt mai aplecate spre inocenta, spre sinceritate si " prostie " cum o numeste aceasta societate rece, chiar daca inocenta isi asuma un anumit risc si sufera de multe ori...doar ea poate sa sufere curat.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 03.11.2009 at 16:47:05.
  #473  
Vechi 03.11.2009, 18:40:41
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Ai dreptate Marina, dar, stai fara griji, numai unele trasaturi de doi lei pot emite comentarii de aceiasi calitate .
Si mie mi s-a intamplat ca din pura rautate, cu prima ocazie in care o persoana mi-a vizitat fotografiile care nu se aflau pe album privat, ulterior sa faca comentarii absolut rautacioase la adresa mea, bazate, cica, pe niste postari de-ale mele , dar adresandu-se in mod expres vis-a-vi de fotografii .
Oricum, indiferent cata credinta avem, ca sa afisezi fotografiile proprii pe un forum ortodox, iti trebuie si curaj, iar acest curaj tine de mult mai multe lucruri decat " presupusa " credinta si nu are de-a face cu pretextul precautiei.
Se stie, de cand lumea, ca persoanele mai deschise sunt mai aplecate spre inocenta, spre sinceritate si " prostie " cum o numeste aceasta societate rece, chiar daca inocenta isi asuma un anumit risc si sufera de multe ori...doar ea poate sa sufere curat.
SUBSCRIU IN TOTALITATE , drept pentru care m-am logat si mi-am facut pagina si pe Comunitate , unde am descoperit cu mare bucurie multi sufletisti cu pagini personale foarte interesante ( muzica , poezie , comentarii si multe , multe albume foto ) . DE CINE SI DE CE SA NE ASCUNDEM ?
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #474  
Vechi 03.11.2009, 23:10:49
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
SUBSCRIU IN TOTALITATE , drept pentru care m-am logat si mi-am facut pagina si pe Comunitate , unde am descoperit cu mare bucurie multi sufletisti cu pagini personale foarte interesante ( muzica , poezie , comentarii si multe , multe albume foto ) . DE CINE SI DE CE SA NE ASCUNDEM ?
Tocmai am intrat pe Comunitatea CrestinOrtodoxa , unde m-am delectat privind cateva filmulete superbe ! Este vorba de pagina lui Camelia Liana , ce a postat peste 61 de filmulete , ce intradevar merita vizionate , si nu este singurul membru al Comunitatii CrestinOrtodoxe ce merita toata aprecierea pentru dragostea cu care si-a alcatuit pagina personala. Pentru crearea acestei COMUNITATI , Adrian merita intradevar multumirea noastra.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #475  
Vechi 04.11.2009, 00:08:18
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MarinaAlca Vezi mesajul
Dar uite cum, draga Ory, cu inima deschisa fiind, postam poze in albumul privat, insa avem proasta inspiratie sa acceptam in lista de prieteni persoane care nu ne merita prietenia si increderea!!!!!...iar aceste persoane fac comentarii de 2 lei referitor la pozele postate de noi.
Nu mai pune la suflet orice fleac !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #476  
Vechi 04.11.2009, 00:18:18
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
adresez multumiri ori de cate ori simt ca e cazul sa fac acest lucru.
Sa incearcam cu totii sa nu ne depasim atributiile, caci smerenia ne va feri de multe rele...
Si... "Verba volant, scripta manent!" Atentie deci la ce scriem, caci se mai poate citi si muuuuult timp dupa ce ne-a trecut supararea...
Totul e volant si trecator in asta lume , si supararea , si forumul, si noi . . .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #477  
Vechi 04.11.2009, 10:22:36
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
@Ory - internetul este o jungla din pacate. Nu este sigur. Daca ai stii ce ni se tot spune aici in media, ce masuri de securitate trebuie sa luam la tot pasul.
La ce trebuie sa fie poze sau date private pe internet?
Albumul acela cat este de privat si de sigur?
Din pacate nu circula nu mai crestini sau numai buni ortodocsi pe internet.
Uite eu circulam intr-un forum strict profesional care se spunea ca este f.sigur cu "sapte lacate" cum s-ar spune. Ei, mai acum cateva luni un alt forum (ceva asiatic) a furat aproape toata baza de date cu datele/profilele (cu date private, CV-uri etc.)membrilor pentru ale folosi.
Prietenii (aia care devin in adevaratul sens al cuvantului) se mai intalnesc pana la urma in viata reala si acolo pot sa afle totul.
Sunt si unii care vor sa-si pastreze sfera privata, sunt mai fricosi.
Dragă Sofia , internetul nu este obligatoriu, și apoi de vrea ca cineva să ne facă un rău , o poate face oricând . Dar nu-i bai ! Și-ți mai spun că tehnica a evoluat atât de mult , că te poate găsi și în "gaură de șarpe" ( după ip, după orice . . . ) . Toate bune ție și mai mult curaj și în primul rând nădejde în Dumnezeu !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #478  
Vechi 04.11.2009, 16:22:19
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Totul e volant si trecator in asta lume , si supararea , si forumul, si noi . . .
Verba volant, scripta manent. Traducere din latina: Vorbele zboara, scrisul ramane.
Ma refeream la grija cu care trebuie sa scriem pe acest forum, caci noi plecam, de pe forum si din viata, dar ceea ce am scris se va mai putea citi inca multa vreme...
  #479  
Vechi 04.11.2009, 16:39:02
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
@ Mirelat - te referi la cineva concret?

Am citit in ultimele zile niste raspunsuri adresate la intrebari ale mele care m-au pus pe ganduri, m-au amarat si m-au adus la punctul de a renunta la lupta mea.
Pot sa spun ca astfel de mesaje te duc in ispita de a renunta la ortodoxie.
Ma refer concret la Cristiboss, Orthodoxie si Zaharia.
La cel din urma macar apreciez o profunzime a mesajului si a mintii.
Am ajuns aici dupa cateva luni de postari si cred ca ori eu ori altii n-au inteles rolul acestui forum.
Eu am incercat odata sa fac un mic sondaj ca sa inteleg ce cauta si ce doresc oamenii in acest forum si am aflat ca majoritatea vin aici sa invete si sa gaseasca prieteni.
In practica vad ca lucrurile stau invers: toata lumea judeca si da lectii, iar partea cu prietenia cam lipseste.
Recunosc, si eu sunt f.prudenta in a ma deschide.
Pentru mine acest forum este un loc und poti intreba, mai ales daca nu ai duhovnic si pregatire in religie, si te lamuri.
Este si un loc de discutii. Am observat ca majoritatea (si nu numai la roamani este asa) percep forumul numai ca pe un loc unde trebuie sa fie impusa o parere.
Se expune pareri pe o tema si apoi incepe bataia, cine are dreptate. Cine nu se integreaza in parerea majoritara trebuie distrus.
Pentru mine discutie inseamna sa participe fiecare cu idei, in mod pasnic, sa cladim ceva, ca o casa in care fiecare vine cu o idee cum s-o mai imbunatateasca.
In forum automat unele pararei sunt bune si altele proaste si gata. Si mai grav esti aratat cu degetul si daramat.
S-a ajuns in aceste zile pana la a spune unuia sau altuia: "tu nu esti ortodox, vorbesti numai prostii."
Mi se pare f.grav asa ceva. F.grav, cand cineva se pune si judeca in locul lui Dumnezeu pe altcineva in credinta.
Am intrat in acest forum sa invat si multumesc tuturor care m-au ajutat sa mai inteleg cate ceva.
Am intrat si ca pot sa discuta cu lume pe un domeniu pe care il consideram mai pasnic.
Se pare ca m-am inselat si am gresit.
Am afirmat pretutindeni ca nu am cunostinte multe de religie si nu am duhovnic, ca am rataciri si limitari in credinta.
Nicaieri nu am dat lectii ci am cerut. Am pus intrebari care poate nu au fost deschise (public) de cineva.
Nicaieri nu am lovit, sau n-am vrut sa lovesc in oameni, sa sa-i judec.
M-am infuriat pana la urma si poate am mai lovit cu vorba.
Dar ce am incasat eu, este mult mai mult decat atat.
Inainte sa intru sa scriu, am citit mult in forum si fara sa ma laud, era cam golut ca subiecte. Chiar se plangea cineva la un moment dat ca nu este actiune.
Am putut sa-mi fac o parere si asupra userilor pe care i-am intalnit aici.
In principal exista 3 tabere: o extrema religioasa (cel putin vorba, aici nu vedem faptele), o tabara de moderati - pe care as imparti-o in moderati in pareri si moderati in exprimare si unii pe care nu stiu unde sa-i incadrez.
Nu i-am bagat in discutie pe cei cativa din extrema opusa (ateisti).
In grupa extrema as incadra: Orthodoxie, Cristiboss, Anca-Miha, Zaharia, Geo Nektarios, vsovi, Traditie, etc.
In tabara moderatilor: Fani, Mirelat, Andrusca, Anna, Ory, Hartford, Windorin si Costel, Andreicozia, Florin-Ionut, Eduardd, bmd, Lapetitemoc.
Exista si doua Cristine si alte cateva persoane pe care nu stiu unde sa-i incadrez.
De la toti am avut de invatat ceva si le multumesc.
In ultima perioada multi au lipsit, poate din cauza de vara si concedii.
Imi pare rau ca s-a retras Anca, discutam mai dur cu ea, dar si interesant.
Am vazut ca au primit maulte aprecieri Windorin si Costel.
Pe Dorin l-as incadra la moderat in exprimare, iar pe Costel la moderat si in gandire si in exprimare.
Acum eu nu pot sa stiu cum este in realitate fiecare, ma refer la modul de traire a credintei.
Mi s-au dat adeseori lectii dure mai ales de catre cei din tabara extrema si ma intreb si acum cat din ceea ce spun ei chiar cred si aplica, mai ales in familie.
Am vazut ca se judeca puternic pe acest forum, dupa motto-ul: nu esti cu mine, nu esti ortodox.
Iar am vazut ca ortodoxia este facuta ca fiind neparat si numai extrema: esti ami moderat nu esti crestin/ortodox, este un alt motto al forumului.
Daca nu este extrem, nimic nu este bun, asa sustin unii.
Mi s-a reprosat adeseori ca nu doresc sa invat, ca neg dogme si scrieri ale unor mari teologi.
Eu am explicat tot timpul, dar cred ca ori nu se citeste, ori merge pe langa, postarea mea, ca am probleme.
Nu pot sa aplic practic niste lucruri, mai ales daca nu le inteleg si am probleme cu intelesul lucrarilor.
Caut niste raspunsuri, am bucur ca (dupa titlu) am gasit si citind ma pierd in pagini si filozofii si la sfarsit de fapt n-am inteles nimic si nici n-am gasit raspunsul.
Eu n-am fost buna nici la filozofie, nici la stiinte politice. Daca nu mi se spune clar si la obiect, precum: 1+1 = 2, raspunsul, eu nu pricep.
Sunt buna la filologie si stiinte exacte (paradoxal).
Nu neg nici un teolog si nici o lucrare, ci doar nu inteleg, sau nu gasesc explicatia, raspunsurile la intrebarile mele.
Am ajuns la concluzia atunci ca nu trebuie sa mai caut, pentru ca nimic nu este exact, precis si clar in religie, asa cum isi doresc multi.
Ori o inghiti asa cum este si nu pui intrebari, ori n-o iei deloc. Asta este religia, ca dogme si lucrari.
Daca am incercat sa intreb "de ce " la o regula sau alta, nu mi s-a explicat, ci am fost certata.
Si ma intreb acum: voi stiti raspunsul, ati inteles, va este clar, sau ati inghitit galusca si acum dati si la altii?
Voi cand mergeti la medic si ala va spune ca trebuie sa taie ceva, il luati de bun si taiati imediat, sau ii mai cereti o explicatie si eventual mai intrebati si pe altii?
Am observat ca in mare majoritate, din cei enumerati aici in lista mea, nici nu mai deschideti subiecte, nu mai puneti intrebari. Nu va mai intereseaza nimic.
Va rezumati doar sa va puneti parerea bine pre-stabilita.
Credeam ca subiectele deschise de mine si pe care nu le-am mai intalnit nici pe net si nici in carti, ar fi fost interesante pentru a se discuta pe ele, pentru a ne pune pareri.
Mai ales lipseste in acest forum experienta proprie, exemplul propriu.
Am intrebat si nu mi s-a raspuns. Am inteles de aici ca ori nu doriti sa discutati in public aceste lucruri, ori existala voi o contradictie intre ceea ce spuneti pe forum si ceea ce traiti.
Cam atat cu starea de fapt.
Cred ca am mai citit la timpul lui acest mesaj, dar in urma conflictelor de aseara am revenit asupra multor postari pentru a intelege mai bine ce se petrece.
Draga mea Sophia, exista atata zbucium in sufletul tau incat uneori ma intreb daca si in viata reala esti tot asa, intr-o mare viteza. Nu poti trece numai pe deasupra lucrurilor, dupa care sa spui cu convingere ca nu ai inteles nimic. Nu intelegi fiindca nu vrei sa "te apleci" asupra fondului, ci doar a "faptului divers". Iar de aici se nasc critici, conflicte, crize de orgolii, clasamente dupa cum ii percepem noi (de parca intereseaza pe cineva ce gandesc eu despre X sau Y...). Insasi faptul de a face un clasament mi se pare o mare ofensa adusa unora desi spunem despre noi: Nicaieri nu am lovit, sau n-am vrut sa lovesc in oameni, sau sa-i judec.
Te rog, nu ma intelege gresit: nu am nimic personal cu tine si cu nimeni, dar vreau sa semnalez o greseala in care avem tendinta sa cadem foarte multi fara sa ne dam seama. Asa cum bine ai sesizat si tu, oamenii sunt diferiti. Nu putem avea pretentia sa fim simpatizati de toata lumea si nimeni nu ne poate obliga sa le aducem osanale daca ideile lor nu sunt pe aceeasi lungime de unda cu-ale noastre.
E adevarat, uneori, in numele "binelui", se nasc situatii conflictuale care numai bine nu aduc... Fac apel in acest caz si celor care pun "etichete" cu prea multa usurinta numai fiindca nu au foarte bine pusa la punct intreaga dogma crestin-ortodoxa. Credinta NU sta in dogma, ci in dragostea fata de Dumnezeu (vezi pilda cu "Doi noi, doi voi, miluieste-ne pe noi!")
In alta ordine de idei spui: Daca nu mi se spune clar si la obiect, precum: 1+1 = 2, raspunsul, eu nu pricep.
Draga mea, aici se presupune ca fiecare dintre noi, odata ce am pasit pe acest forum, daca nu suntem familiarizati cu un minimum necesar de cunostinte religioase, macar sa avem bunavointa si rabdarea sa nu facem prea mare valva pe tema asta. Sunt multi care abia incep sa vina la biserica si nu inteleg mare lucru din Sf. Liturghie, dar pentru asta nu dau coate in stanga si-n dreapta punand intrebari mai mult sau mai putin copilaresti. Oricum nu te poti lamuri peste noapte si mai ales NU AICI, draga mea. Aici suntem o "adunatura" oarecum haotica si galagioasa, iar adminul nu tine loc de staret (uneori am impresia ca doar bunul simt ne mentine in pace si buna-intelegere f-ca adminul intervine foarte rar si nu avem moderatori ca pe alte forumuri). Chiar mergand la biserica duminica de duminica, nu te astepta sa intelegi tot in cateva saptamani. Harul si intelepciunea se castiga in ani de smerenie, de rugaciune, de daruire... TOATE raspunsurile le vei avea cand vei dialoga cu Dumnezeu mai mult decat cu noi: dimineata, la pranz, seara, noaptea intre doua vise, si chiar in vis. "Cere si ti se va da!" Nu de la noi, ci de la Dumnezeu, de la Mantuitorul Hristos si de la Maicuta Domnului!

Daca imi dai voie sa-ti recomand ceva: nu mai fi atat de selectiva si mai ales focalizeaza-te pe ceea ce-ti trebuie, nu pe toate odata din care nu mai intelegi nimic. Un duhovnic bun face minuni in viata ta, in familia ta, in adancul sufletului tau!
Fii binecuvantata!
  #480  
Vechi 04.11.2009, 16:39:44
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Verba volant, scripta manent. Traducere din latina: Vorbele zboara, scrisul ramane.
Ma refeream la grija cu care trebuie sa scriem pe acest forum, caci noi plecam, de pe forum si din viata, dar ceea ce am scris se va mai putea citi inca multa vreme...
Stai liniștită că am înțeles , și tocmai de aceea avem un admin , ce se îngrijește de acest aspect atunci când este necesar . Până la urmă ai dreptate și asta o spun după ce am răsfoit din istoricul acestui forum , pe când tu erai ancah ( dacă nu greșesc ) . . .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Forumul nostru II (sau de ce se judeca ortodocsii unii pe altii) sophia Biserica Ortodoxa si Massmedia 362 28.04.2010 17:47:40
Forumul nostru - forum de educatie crestina??? geo.nektarios Generalitati 89 30.12.2009 14:00:19
pe forumul edu.ro(profesorilor) urzicuta Generalitati 0 29.02.2008 21:16:07