Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Reguli in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 23.02.2011, 01:28:37
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Tie Mihnea,ca barbat,cum ti se pare ?
Baba, m-ar speria si m-ar inhiba.
Si asa ca barbati avem frica de femei si drepturile lor de a te face praf dtpdv...asta ar fi cireasa de pe tort
In ziua de azi, femeia si casatoria este o maaaaaare loterie!
Multi prefera ,cum zicea cineva mai sus in mod comic...sa se autoexcite :)))
Reply With Quote
  #62  
Vechi 23.02.2011, 01:38:39
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Mi-ai adus aminte de ceva:

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Baba, m-ar speria si m-ar inhiba.
Si asa ca barbati avem frica de femei si drepturile lor de a te face praf dtpdv...asta ar fi cireasa de pe tort
In ziua de azi, femeia si casatoria este o maaaaaare loterie!
Multi prefera ,cum zicea cineva mai sus in mod comic...sa se autoexcite :)))
Un simpatic mosneag ardelean zicea unui pustan : maahh, apoi cand vrei sa te insori, sa nu te uiti la ea ca ii boita( vopsita/fardata), ca nu stii ce iei.Tra`(trebuie) neaparat sa o vezi dimineata cand canta cucosul si sa-i pui si un batic pe cap.Apoi daca nu te-oi speria,si n-oi crapa,poti de`acu` s-o iei acasa...:-)))

Last edited by Melissa; 23.02.2011 at 01:43:52.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 23.02.2011, 07:50:02
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Chiar duminica aceasta, cand in fata mea erau mai multe femei cu parul desfacut pe umeri, observam ca un batic este totusi mai frumos, mai firesc..
Sa stiti ca si mie mi se pare mai firesc o femeie cu batic, iar cele tinere sunt si ele mai frumoase cu batic in cap, (sa nu imi sariti in cap ca nu pun pe nimeni sa poarte batic in afara cand sunt la slujbe sau rugaciune )
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #64  
Vechi 23.02.2011, 09:50:34
Iuliana_crestina Iuliana_crestina is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 37
Implicit Sfinta Impartasanie si sarutul

Doamne ajuta!
Din cite am aflat eu de la fratele meu de botez, care este preot, "interdictia" de a saruta dupa Impartasanie, ca si aceea de a te atinge de persoane/lucruri sfinte/sfintite in timpul menstruatiei nu sunt interdictii propriu zise, ci niste recomandari care, pentru ca suntem ortodocsi, trebuiesc respectate cu duiosie si reverenta duhovniceasca. Ele nu sunt din pricina ca sarutul (intre anumite limite) sau singele menstrual ar fi spurcate sau ar spurca Impartasania, icoanele etc. Ci motivatia este subtila si minunata. In cazul sarutului dupa Sfinta Impartasanie, daca Il ai pe Hristos in tine, primit sub forma Impartasaniei, esti momentan mai mare decit icoanele, prin urmare nu mai saruti nimic din ce puteai saruta ca semn de respect si de inchinare; de la sine inteles ca nici sarutarea data celor dragi nu mai are sens in acele clipe, pentru ca semnifica recoborirea prematura in lumesc-pentru citava vreme dupa ce primesti Impartasania esti "rupt" din Imparatia Cerurilor... Iar in ce priveste recomandarea de a nu te atinge de sfinte/sfintite in timpul menstruatiei, ea se explica prin aceea ca Jertfa nesingeroasa a Liturghiei nu permite amestecarea cu nimic singeros; din acest unghi, nu numai femeile la menstruatie nu pot primi Sfintele Taine sau saruta icoanele, ci si barbatii care au curgere de singe (singerari ale aparatului digestiv, ale rinichilor etc). In rest, femeile pot merge la biserica si pot participa fara probleme la Sfinta Liturghie...

In privinta baticului..ce sa va spun...fiecare cum simte si cum doreste... Eu port, pentru ca asa mi s-a recomandat de catre parintele duhovnic, dar asta e pentru ca eu am nevoie de aceasta modalitate de smerire; nu este obligatoriu ca toata lumea sa poarte, daca port eu. Dealtfel, si eu port batic foarte subtire, si nu-l pun "pina-n dinti", nici nu-l leg strins cu o mie de noduri, pentru ca un acoperamint gros imi da mincarimi la pielea capului, si pe termen lung face sa-mi cada parul cam tare. Si apoi, eu sunt vietate de clima rece, si am nevoie sa respir in voie; cred ca multa lume raceste pentru ca se supraimbraca in mod constant. Daca ar fi dupa mine, mai n-as purta, pentru ca mi-e mai bine fara nimic pe cap. Dar mi-e rusine sa refuz pe parintele duhovnic; m-am gindit ca macar acest efort sa-l fac, ca poate eforturi mai mari, ca sa evit alte pacate, mai mari si mai ademenitoare, mi-e greu sa le fac...



De fapt, ideea de acoperamint al capului nu-mi displace, pentru ca am citit o carte minunata a lui Pavel Evdokimov, Femeia si mintuirea lumii; Evdokimov spune ca recomandarile Sfintului Apostol Pavel nu trebuie luate ad-literam, ci femeile sa fie constiente ca acoperamintul capului nu este pentru a ascunde ceva obscen, ci pentru a cinsti feminitatea, care este subtila, delicata, tainica, si demna de a fi protejata prin ascundere; mai spune el, minunat, ca feminitatea este construita dupa Chipul feminin/matern al Sfintului Duh. Si cum Sfintul Duh este discret si gingas si ascuns, tot asa si femeia trebuie sa fie...

Sper sa fie de folos ce am scris. Doamne ajuta si sa avem un Post mare prin roade!
Reply With Quote
  #65  
Vechi 23.02.2011, 14:44:07
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florinbrasov0 Vezi mesajul
Cine ne garanteaza ca am inghitit toata Sf Impartasanie si nu ne-a ramas o particula care nu se vede cu ochiul liber si care totusi este din Trupul sau/si Sangele Mantuitorului?
Și dacă au rămas particule, se duc cu vinul și anafura.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 23.02.2011, 21:05:01
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Nu ati vrea, totusi, sa ramanem on topic? Nu de alta, dar sa nu inteleaga careva ca purtatul baticului ar fi o dogma babeasca!

O dogma babeasca este ca nu se mananca pepene sau varza de ziua Taierii capului Sfantului Ioan Botezatorul, pentru ca, vezi Doamne, ar semana cu un cap...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #67  
Vechi 23.02.2011, 21:10:12
cristinadaciana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Totusi daca ai un copi mic pe care-l pupi tot timpul..si dintr-odata nu-l mai pupi ca cica te-ai impartasit. Nu crede ca-l respingi ? Indiferent unde si cine a scris eu consider asta ca fiind o aberatie! "Nu te pupa mama ca s-a impartasit"
Reply With Quote
  #68  
Vechi 23.02.2011, 21:11:58
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
O dogma babeasca este ca nu se mananca pepene sau varza de ziua Taierii capului Sfantului Ioan Botezatorul, pentru ca, vezi Doamne, ar semana cu un cap...
Da ! Da ! Da ! Pe asta o uitasem ! Am auzit-o cu urechile mele și mi s-a părut uluitoare ! E de tip "să nu minți de Sf Foca fiindcă ai să mori în foc (Foca-foc). Din aceeași categorie: dacă faci un păcat de Sfinții Trei Ierarhi ai să suferi de un accident la membre (Grigore Teologul = te ologul). Ce haz au, dom'le ! Astea eresuri adevărate !
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #69  
Vechi 23.02.2011, 21:14:43
arwein's Avatar
arwein arwein is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 582
Implicit

Da' aia cu "sa nu manaci urzici in Saptamana Mare"? Asta chiar ma intereseaza, ca urzicile sunt asa de buuuuune!
Reply With Quote
  #70  
Vechi 23.02.2011, 21:16:36
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
O dogma babeasca este ca nu se mananca pepene sau varza de ziua Taierii capului Sfantului Ioan Botezatorul, pentru ca, vezi Doamne, ar semana cu un cap...
Eu o stiam pe asta : in aceasi zi despre care vorbesti, nu se foloseste cutitul (taierea capului).Daca ai ceva de taiat, NU TAI ,ci rupi!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
tratamente babesti padrevicentiu Generalitati 44 07.12.2012 12:51:24
Dogme in diferite biserici Tartaruga Dogmatica 140 06.09.2012 16:39:29
Superstitii babesti si obiceiuri gresite tigerAvalo9 Generalitati 22 02.04.2012 23:37:38
Inventii preotesti sau babesti... Va_iubesc Reguli in Biserica 51 26.07.2010 18:18:53
Credinta fara dogme? georgeval Generalitati 29 08.07.2010 00:46:11