Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Preotia (Hirotonia)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 26.07.2010, 21:02:38
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul
Dar nu este scris cum trebuie să procedezi? Nu a zis Hristos? Nu ne-au învățat Apostolii?

Prima dată îi vei spune personal la ureche celui ce păcătuiește ca un smintit, între patru ochi.

A doua oară vei chema cu tine unul sau doi martori și îi vei spune cerându-i să se îndrepte.

Apoi îl vei spune bisericii și maimarilor lui.

Dar de ce vă e frică de preot în loc să vă fie frică de Dumnezeu... ca să nu mai păcătuiți! Preotul nu e decît un păstor de suflete având o răspundere mai mare, este un slujitor mai responsabil, mai înțelept, dar frica o datorăm numai lui Dumnezeu... ca să nu mai păcătuim. Iar preoții sunt ca sarea pământului...


Iar dacă sarea se strică și își pierde gustul?

Deci dacă într-adevăr dragostea de Dumnezeu te îndeamnă la acțiune atunci cu siguranță nu trebuie să te temi ci trebuie să mergi pe calea dreaptă... a sfințeniei... până la capăt. Dar dacă e vorba de ispismă fără dovezi și te bazezi pe închipuieli atunci e clar că necuratul îți joacă feste ca să te îndoiești de preot și să cazi în păcatul judecării slujitorilor Stăpânului. Dar dacă îl iubești pe Stăpân și îl iubești și pe slujitorul Său atunci vei face totul spre îndreptarea fratelui tău căzut în păcatul desfrânării. De exemplu îi scri o scrisoare cuvincioasă și te-ai liniștit că ai făcut tot ce ținea de tine spre îndreptarea lui. Și nu uita că dreptatea Lui Dumnezeu nu e o poveste, deci poți să fi convinsă că dreptatea va ieși la Lumină mai devreme sau mai târziu. Nu trebuie să te îndoiești de dreptatea Lui Dumnezeu. Deci și dacă nu ai să faci nimic dreptatea Domnului va veni... dar poate la judecată vei fi și dumneata vinovată că n-ai făcut nimic bun și iată că și din cauza ta un frate preot s-a stricat și astfel și-a pierdut sarea gustul de tot.
Foarte frumos spus...si destul de cuprinzator si explicit ca si traseu...subscriu.
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 26.07.2010, 21:51:52
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Formula de mai sus este folosita in situatiile in care oamenii ne gresesc noua personal. Nu stiu daca si atunci cand gresesc altora. Eu cred ca tot mai bine este sa se duca la ierarh.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 27.07.2010, 03:59:22
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul
Formula de mai sus este folosita in situatiile in care oamenii ne gresesc noua personal. Nu stiu daca si atunci cand gresesc altora. Eu cred ca tot mai bine este sa se duca la ierarh.
Parintele nu este un om orecare este duhovnicul la care te duci cu incredere iti spui pacatele si astepti un sfat bun si acolo sub patrafir iti aduci aminte ca el ca are amanta si uite asa te-a smintit nu e vorba ca il judecam. Aici in America in fiecare septembrie episcopul Nathaniel are intilnire cu preotesele si acolo discuta cu ele si situatia familiara. De acea eu cred ca si preoteasa trebuie sa ia masuri sint sigura ca stie dar se gindeste la preotia sotului.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 27.07.2010, 20:19:21
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
@bmd
Telul crestinului in viata nu este sa EVITE cu orice chip sa-si faca dusmani!
Nu, telul este mintuirea, dar cum te mintuiesti cind ai dusmani peste tot care te urasc. Ce adaugi tu lumii prin dusmani, iubire? Pe cine poti mai usor indrepta pe un dusman sau pe un prieten?
Preotul, este preot Andrei indiferent pe unde a umblat mina lui. Cind nu mai este preot are Dumnezeu grije sa nu mai fie! Eu sint convins ca si acel preot poate sfintii darurile, spovedii, Impartasii ca si un preot curat! In taina exista oricum o conlucrare cu lumea nevazuta iar proportiile acestei conlucrari nu le stie decit Dumnezeu.
Cea mai "simpla" cale este aceea de a te crede chemat sa pui orinduiala in biserica...am mers destul si eu pe ea! E gresit pina nu esti sfint sau nu ai pozitia care sa te indreptateasca sa faci lucrul acesta.
Un pastor cu amanta poate fi un pastor bun care are grije de oi!
Cind nu mai are grije de oi, oile fug si stapinul ii va cere socoteala. Niciodata oaia nu v-a intra insa sa behaie in casa pastorului...la amanta! Rostul oii este altul si oaia ar trebuii sa vada de lina ei, de mielul ei, de laptele ei, ca daca sta cu ochii pe pastor...moare de foame sau o minca lupul!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 27.07.2010, 20:43:33
Anghel Craciun Anghel Craciun is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.05.2010
Mesaje: 25
Thumbs down

Citat:
În prealabil postat de miha Vezi mesajul
De mai bine de 20 de ani cercetez cu regularitate biserica, fiind membra a Comitetului Parohial. Sunt foarte trista ca sunt obligata sa asist cu amara durere sufleteasca la niste mizerii morale in biserica. Parintele are o amanta, iar multe din intalnirile nefiresti au loc chiar in biroul parohial, aflat in ininta bisericii. Treaba asta se intampla de 10 ani. Cum pot eu, ca si credincioasa, sa-l ajut pe parinte sa scape de aceasta patima? Oare trebuie sa las totul in voia sortii? Nu ma pot impaca cu gandul ca asa ceva este firesc! Va rog sa ma ajutati ca nu mai suport sa vad cum sfanta biserica este batjocorita! As vrea sa stiu care este atitudinea mai-marilor bisericii fata de aceasta situatie? Va multumesc.
Stimabila doamna,
Va inteleg mihnirea cu atat mai mult cu cit si sora mea a trecut prin asa ceva.
Sora mea s-a bucurat cind anul trecut la una din biserici s-a infiintat un nou cor si a inceput sa-l frecventeze destul de des. Prin iarna a izbucnit scandalul, unul dintre cantareti (cu facultatea de muzica, om de 50 de ani) s-a dat in dragoste cu o fatuca de 19 ani si fara nici o rusine se afisa cu ea la cor (cintareata si ea). Lucrul s-a bagat de seama cu atat mai mult cit el fara nici o jena spunea diverse lucruri despre ea, acest lucru a fost adus la cunostinta preotului paroh care le-a cerut sa paraseasca corul amindorura, dar s-a opus dirijorul motivand ca amantul stie muzica si il ajuta cu basi-ii si ca daca pleaca amantul pleaca si el. Si atunci preotul a lasat ca lucrurile sa continue asa. A aflat si preuteasa si din nou scandal, dar nici asta nu a schimbat nimic. Atunci sora mea nesuportand mizeria morala intr-un loc unde se incurajeaza prostitutia a parasit corul si nu a mai calcat pe acolo. Va sfatuiesc sa faceti la fel. ,,Daca intri in cocina te maninca porcii,, , spune o vorba din batrani.
Cu respect, Anghel Craciun
Reply With Quote
  #26  
Vechi 27.07.2010, 23:43:15
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
@

Intrebare de alta natura: Cum adica stau moaste in piciorul sfintei mese?
Nu se poate face Sfanta Liturghie daca nu exista moaste de sfinti în piciorul Sfintei Mese.


Referitor la topic, sugerez sa vorbiti cu niste oameni induhovniciti de prin manastiri.
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #27  
Vechi 28.07.2010, 14:51:41
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florinbrasov0 Vezi mesajul
Nu se poate face Sfanta Liturghie daca nu exista moaste de sfinti în piciorul Sfintei Mese.


Referitor la topic, sugerez sa vorbiti cu niste oameni induhovniciti de prin manastiri.
Adica unde in piciorul mesei? Nu inteleg formularea.
Moastele de sfinti sunt pastrate in locuri speciale in biserici, unde se pot inchina toti credinciosii.
Poate ca anumite particele sunt puse undeva in altar?
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #28  
Vechi 28.07.2010, 15:02:49
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Adica unde in piciorul mesei? Nu inteleg formularea.
Moastele de sfinti sunt pastrate in locuri speciale in biserici, unde se pot inchina toti credinciosii.
Poate ca anumite particele sunt puse undeva in altar?
Acolo Sophia unde se sigileaza cu ceara cind se face sfiintirea bisericii de catre Ierarhul local.
.......in rest sunt tot felul de adaosuri la Predanie. De cite ori cuiva ii mai vine o idee, care chipurile este insuflata de Duhul Sfint, sau mai viseaza urit sau ca nu a dormit bine noaptea, o adauga la Traditie, si uite asa se tot umfla pe an ce trece...iar noi in loc sa ne focalizam pe Scripturi si sa urmam de a spus HRISTOS, suntem obligati sa adoptam NOILE OBICEIURI IMAGINATE.
Reply With Quote
Răspunde