Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 05.02.2011, 13:26:39
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de umila123 Vezi mesajul
in mod sigur vietile sfintilor ,sunt si trebuie sa fie exemplu de traire duhovniceasca! daia ar trebui citite......ai sus descrii ceva frumos! pur si simplu! dar care denota ca si atunci si acum,poate mai mult acum....nu toti dintre noi-si sunt multi astfel-nu au bani pt ceva ce ar trebui sa fie la indemana oricarui crestin
Am vrut doar sa arat ca Dumnezeu le randuieste pe toate si ii face rost fiecaruia de cele de trebuinta, prin intermediul oamenilor, daca omul Ii cere ajutorul, bineinteles. Si am mai vrut sa arat si ca fapta buna se face la momentul oportun - ii oferi omului un ajutor atunci cand ti-l cere si atunci cand stii ca i-l poti da.
Are dreptate Anna ca nu cartile sunt scumpe, ci oamenii sunt saraci. Dar ce e mai rau e ca multi dintre noi suntem saraci duhovniceste, si asta nu se intampla din lipsa de carti, ci din lipsa de modele autentice de viata duhovniceasca.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #72  
Vechi 05.02.2011, 13:37:23
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Eu as propune ca aceia dintre noi care isi doresc foarte mult o carte (duhovniceasca sau neduhovniceasca), dar nu au posibilitatea sa o cumpere, sa posteze aici. Poate se va gasi cineva care sa aiba acea carte si sa fie dispus sa i-o daruiasca, sau macar sa i-o imprumute. Mai intai, cererea, apoi oferta.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 05.02.2011, 15:02:07
antoradoi's Avatar
antoradoi antoradoi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de umila123 Vezi mesajul
Daca vorbim de edituri laice....complet de acord! dar celelalte? Biblia cea mai ieftina ,noua cu binecuvantare ceva in jurul a 40 ron! sunt oameni in varsta ,curati in credinta care si o doresc....dar nu au profit! pardon..venit net! si nici net! poate de abia o hartiuta sa o puna la pomelnis la Sfanta Liturghie! posibil nu??
Ar putea să raspundă intrebării tale insuși Patriarhul,căci arhiereii și să vrea n-au voie să editeze,dacă n-au pogorămînt,și..n-au.Bibliile cele mai scumpe vin pe filiera Tipogr.Instit Biblic(ca de...sint cu binecuvintare).Biblia aceea de care zici că e cam 40 de roni,nu poate fi citită de către majoritatea oamenilor,ea fiind scrisă cu buchii mici-mici...iar una care este scrisă cu buchii mari costă,și majoritatea oamenilor interesați de mîntuire n-au nici după ce sa bea apă...
...
editarea unei cărti costă scump,prea scump pentru nevoia noastră, unora,de a citi,dar nu-i putem acuza pe editori,ci să-I multumim lui Dumnezeu că ei,incă, există.
Nu pot face mare lucru dar daca cineva isi doreste o Biblie si nu si-o poate permite sa ma contacteze! Am citeva exemplare după Biblia de la 1914, si nu numai ,si pot dărui,cu toata dragostea, citorva dintre cei interesati de Cuvintul lui Dumnezeu.
Iata:antoradoi@yahoo.com
Reply With Quote
  #74  
Vechi 05.02.2011, 16:27:03
umila123 umila123 is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.01.2010
Mesaje: 72
Implicit

intr adevar! dar nu pt mine tine sau alti care avem acces la aceste surse...nu,nu pt noi ci pt cei care nu au net,nu au bani de carti..dar vor sa inteleaga si sa creasca duhovniceste! am repetat de ulte ori aici aceste lucruri! vorbim intram in contradictii pt ca avem informatia ...atentie -nu invatatura,ca daca aceasta ar fi ...am construi! si astfel am fi mai aproape de mantuire! in sesenta ne permitem sa polemizam pt ca avem cu ce! te rog sa iti intrebi un apropiat,vecin sau cunostinta care merge des la biserica....despre Liturghie! imi vei da dreptate ,sunt sigura
Reply With Quote
  #75  
Vechi 05.02.2011, 16:27:57
Scotsman
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Comparativ cu pretul cartilor din vest nu pot spune ca pretul cartilor din RO este unul exagerat de mare.Puterea de cumparare a credinciosilor romani in schimb a scazut dramatic.Aici s-a format prapastia pret-posibilitate de cumparare.De exemplu,in Hungary,in 2010,se cumparau cam 8-10 carti/locuitor pe an.In RO raportul era de 1 carte/an/locuitor.Nivelul este efectiv tragic.Am vazut o statistica si la ora acesta RO era pe ultimele pozitii in UE cu privire la numarul de carti cumparate de un cetatean roman/an.

Exact cum spunea si antoradoi,situatia Sfintei Scripturi nu este chiar una buna la ora asta,din punct de vedere al raspindirii sale.Pretul nu este chiar mic,unele sunt tiparite cu litere extrem de mici.Versiunea Anania(format mare)este mai utila dar pretul,pentru un credincios ortodox mediu,este unul usor prohibitiv:1 mil RON(bani vechi).In plus este masiva si cu greu poti sa o iei cu tine peste tot.Este mai mult pentru studiu la birou decat pentru a o putea lua cu tine in calatorie.

Concluzie:daca banii lipsesc atunci nu puteti suplini acest impediment decat prin solidaritate si efort colectiv.Cine are carti sa le imprumute,sa le multiplice sau sa faceti in cadrul bisericilor dvs mici biblioteci(prin donatie)de unde credinciosii din aceea parohie sa poata imprumuta(se subintelege ca daca imprumuti o carte,oricat de mult ti-ar placea,o aduci inapoi).

O sa va spun ceva cat se poate de sincer si de direct:comparativ cu alte tari puterea dvs de cumparare scade dramatic,dezinteresul creste,in timp ce in alte parti este exact invers.Pe zi ce trece se casca o prapastie si cu greu va mai fi ea remediata daca nu se vor gasi solutii rapide.Biserica dvs trebuie sa se implice cu orice pret, altfel dvs, credinciosii, veti avea putine sanse sa accesati ceea ce alti studiaza in mod normal.Ce este pentru altii o posibilitate cotidiana pentru dvs va fi o exceptie.Cu tot ce decurge din asta.


O simpla parere personala(subliniez acest aspect)

Deasemenea mai cred ca in Bibliile ortodoxe ar fi utile sisteme precum sistemul Thompson.Adica o prezentare a fiecarei carti, personaje principale, teme principale, concordanta, cuvinte cheie.Toate aceste aspecte l-ar ajuta enorm pe un credincios sa stie ce cauta si unde sa caute.De ex mie mi-ar lua 5-10 minunte maxim,cu un Thompson,ca sa identifica in toata Biblia unde se gaseste tema ,,Viata duhovniceasca".Cand zic identific inseamna versetele exacte,cu trimiteri,precizari,teme asemanatoare,etc.In RO s-a incercat acest sistem pe o versiune Cornilescu si s-au descurcat destul de bine(am cumparat versiunea respectiva ca sa verific).

Precizare:Thompson nu este o traducere ci un sistem care permite o rapida,usoara si exacta cautare prin Biblie.Biblia ramine cum este,cu traducerea ortodoxa,dar cu aceste texte ajutatoare,scrise de preoti ortodocsi de exemplu,cu aceste trimiteri,adnotari,etc.Mie imi este foarte util acest sistem dar poate ca dvs aveti unul mai bun.

Cel de Sus sa va calauzeasca pasii.
Reply With Quote
  #76  
Vechi 05.02.2011, 16:29:55
umila123 umila123 is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.01.2010
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoradoi Vezi mesajul
Ar putea să raspundă intrebării tale insuși Patriarhul,căci arhiereii și să vrea n-au voie să editeze,dacă n-au pogorămînt,și..n-au.Bibliile cele mai scumpe vin pe filiera Tipogr.Instit Biblic(ca de...sint cu binecuvintare).Biblia aceea de care zici că e cam 40 de roni,nu poate fi citită de către majoritatea oamenilor,ea fiind scrisă cu buchii mici-mici...iar una care este scrisă cu buchii mari costă,și majoritatea oamenilor interesați de mîntuire n-au nici după ce sa bea apă...
...
editarea unei cărti costă scump,prea scump pentru nevoia noastră, unora,de a citi,dar nu-i putem acuza pe editori,ci să-I multumim lui Dumnezeu că ei,incă, există.
Nu pot face mare lucru dar daca cineva isi doreste o Biblie si nu si-o poate permite sa ma contacteze! Am citeva exemplare după Biblia de la 1914, si nu numai ,si pot dărui,cu toata dragostea, citorva dintre cei interesati de Cuvintul lui Dumnezeu.
Iata:antoradoi@yahoo.com
iti multumesc mult! in minte a multe cuvinte insa,imi este greu sa le asez! tu....ai patruns ideea si ai asezat o ,asa cum mi am dorit!iti multumesc din suflet...
Reply With Quote
  #77  
Vechi 06.02.2011, 16:26:22
umila123 umila123 is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.01.2010
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de umila123 Vezi mesajul
iti multumesc mult! in minte a multe cuvinte insa,imi este greu sa le asez! tu....ai patruns ideea si ai asezat o ,asa cum mi am dorit!iti multumesc din suflet...
inca o expunere deosebit de pretioasa prin realitatea pe care o arata! unde mai punem ca are si sfaturi deosebit de utile! multumec mult,deosebit de constructiva propunerea ta! ramane sa vedem daca aici .putem face ..un inceput!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cartile sfinte! miti29 Morala Crestina 3 30.10.2011 17:37:10
Cartile penticostalilor Neonila Generalitati 183 29.10.2010 23:55:46
Martiriu ortodox in zilele noastre - cuvintele nu sunt necesare metanoia2 Reguli in Biserica 13 03.06.2010 19:18:46
CARTILE - Bucuria mea! geo.nektarios Stiri, actualitati, anunturi 23 24.02.2009 01:00:06
Un mesaj crestin ortodox catre ecumenisti! ortodox4life Generalitati 0 17.10.2008 09:02:44