Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 07.06.2013, 01:44:44
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ioane,eu referitor la predica de pe Munte am (in ultima vreme) o parere particulara,in sensul ca o abordez din alt unghi decat cel clasic,in alt context,dar intrucat mai am destule elemente de clarificat ma abtin sa (mai)comentez pe marginea ei pana nu ma edific(mi-au venit toate cartile pe care le-am comandat in UK cu privire la NT si sunt foarte fericit pe tema asta,am de citit pana la finele anului)cu privire la anumite afirmatii facute de diversi cercetatori.Despre sfantul Teofan nu stiu prea multe,din pacate.Eu ma gandisem,doar o idee,la sfantul Ioan Iacob Hozevitul.Am strabatut o pustietate intreaga si o vale desprinsa parca din timpurile biblice ca sa gasesc manastirea cocotata-n piatra unde sunt ramasitele(moastele) lui pamantesti si cred si acum ca a meritat,trebuie sa fii ori Ioan Botezatorul ori un sfant ca sa rezisti in acele locuri.In general oamenii cauta sfinti cunoscuti sa spunem si ma gandeam,voi stiti mai bine,la un sfant care sa va provoace la o analiza mai dificila (nu doar link-uri,asta poate oricine) sa se sudeze echipa mai bine :) Unul cu partea tehnica si unul cu partea artistica,ati putea face o prezentare din doua perspective cu un studiu in comun :) In fine daca va place ideea alegeti voi ce si cum si pe cine,stiti mai bine,daca dau eu sfaturi o sa zica lumea ca sunteti ecumenisti :) Numai bine va doresc si prietenie intre doi frati de credinta.Dumnezeu sa va ajute.
Reply With Quote
  #102  
Vechi 07.06.2013, 13:07:07
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Mulțumesc, Pelerinule, cu ajutorul lui Dumnezeu voi începe să îmi sporesc receptivitatea față de Sfântul pe care ni l-ai recomandat. În ce mă privește, poate nu e întâmplător că iată, prin textul tău de mai sus, e a doua oară în ultima lună când tresar la auzul numelui Sfântului... Nu știu de ce am tresărit, dar uite că așa s-o întâmplat. Cunosc din experiență că tresăririle astea, pe jumătate dulci pe jumătate spaimă și cutremur, mi-au adus întotdeauna ceva bun, m-au apropiat de Domnul despielițîndu-mă.
Cu sau fără dialogul cu Cătălin, voi încerca pentru început să răsfoiesc câteva materiale pe care le dețin deja.
Mulțumesc pentru sugestie, Doamne ajută!
Reply With Quote
  #103  
Vechi 07.06.2013, 20:08:56
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Cătăline, chiar pe topicul dedicat ecumenismului am cel puțin două postări în care îmi exprim clar poziția față de ecumenism, precum și una în care comentez puțin, foarte puțin dar în sens pozitiv, un material de folos privind ecumenismul, pe care l-a recomandat Decebal.
Cezar, daca observi eu nu m-am certat vreodata cu tine, doar tu ai facut asta, iar eu am raspuns la mesajele tale. Niciodata din cate tin eu minte nu te-am atacat primul vreodata, iar la atacurile tale trebuia sa raspund si eu intr-un fel, cum s-a intamplat si de data asta. Si nu ti-am mai adresat mesaje doar ca sa evit aceste discutii, nu pentru ca as fi pastrat o ranchiuna.
In legatura cu ecumenismul, eu am observat ca unele persoane nu inteleg acelasi lucru prin ecumenism, de aceea si cei care au in mod evident unele din aceste conceptii spun ca ei sunt impotriva ecumenismului.
Cum ii spuneam si Laurei intr-un mesaj, ecumenismul nu este doar sincretism, sincretismul este in general in new-age. Ma refer la amestecarea credintelor si modificarea lor. N-o sa intalnim pe cineva sa spuna sa combinam adventismul si ortodoxia, sau sa adoptam dogme din alte culte si sa le modificam pe ale noastre.
Ecumenismul din punct de vedere ortodox este in opinia mea considerarea celorlalte culte la fel ca ortoodxia sau, cel putin, ceva mai jos. De aceea am numit ecumenism radical considerarea tutror cultelor la fel ca ortodoxia, pe baza doar a credintei in Hristos, iar ecumenism moderat considerarea ortodoxiei ca cea mai buna, iar celelalte culte, sau unele din ele, mai jos, dar tot bune.
Eu cred (si toate sursele ortoodxe spun aceasta) ca Biserica Ortodoxa este cea mai buna dar si singura, celelalte culte sunt organizatii lumesti rupte de biserica, aflate in erezie sau schisma, neavand cum sa fie biserici sau parte din Biserica intemeiata de Iisus. Acestea sunt ideile care nu tin de ecumenism.
Eu recunosc ca, fara sa imi doresc foarte mult, asa a fost conjunctura, sunt ecumenist si propovaduiesc ecumenismul, la fel si alti useri ortodocsi de pe forum. Dar ecumenismul ortodox, nu cel provenit din ecumenismul protestantilor liberali, adica faptul ca Biserica lui Hristos este Biserica Ortodoxa, adevarul este doar aici si toti oamneii, inclusiv din celelelate culte trebuie sa vina in Biserica ortodoxa sa se Boteze pentru a avea sansa la mantuire. Eu nu ma indoiesc ca acesta e adevarul. O precizare, nu am spus de ce il apreciezi pe dl. Mihnea, ci faptul ca pe forum ortodocsii care nu impartasesc conceptiile ecumeniste nu au parte de apreciere din parte celor ce ii apreciaza pe eterodocsi.

Legat de propunerea cu un text, interesant e ca de ceva timp chiar intentionam sa scriu ceva despre pasajul cu Judecata de Apoi, care are oarecum legatura si cu Fericirile. Pentru ca am vazut ca sunt unele neintelegeri si am gasit pasajul explicat la Parintele Cleopa.
Reply With Quote
  #104  
Vechi 07.06.2013, 22:15:21
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
sunt ecumenist si propovaduiesc ecumenismul, la fel si alti useri ortodocsi de pe forum. Dar ecumenismul ortodox, nu cel provenit din ecumenismul protestantilor liberali, adica faptul ca Biserica lui Hristos este Biserica Ortodoxa, adevarul este doar aici si toti oamneii, inclusiv din celelelate culte trebuie sa vina in Biserica ortodoxa sa se Boteze pentru a avea sansa la mantuire. Eu nu ma indoiesc ca acesta e adevarul. .
Cred ca in aceasta directie este bine a discuta si a insista , caci se fac multe confuzii din cauza acestor "idei" protestante , care suna bine , atat de bine ,incat multi cad in capcana falsului ecumenism !
Poate ar fi bine Catalin sa insisti pe ecumenismul ortodox , ce inseamna el si ce reprezinta , inclusiv texte si linkuri utile !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #105  
Vechi 08.06.2013, 01:22:52
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Da, direcția asta pare mai constructivă.
Uneori e mai folositor să arăți alternativa care te reprezintă, decât să-ți tot tocești nervii pentru a arăta de ce greșește celălat.
Reply With Quote
  #106  
Vechi 09.06.2013, 00:19:03
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Aștept cu bucurie să reveniți pe forum, domnule doctor, fiindcă apreciez în mod deosebit mesajele dumneavoastră!
Fraternaliter in Christo,
Laura Stifter
Ce fraternito vezi tu mai Laura cind Mihnea a jignit pe toti ortodOcsii si se bucura ca a parasit aceasta credinta mincinoasa? asa vezi tu un frate?
Eu pe aici am colegi de toate religiile si da pot sa zic fraternito ca nu ne jignim reliigiile unii la altii si ne respectam ca oamenii.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #107  
Vechi 09.06.2013, 01:49:52
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
anunt intrarea mea intr-o perioada de tacere de un an.
Ete fleosc ce mai nenorocire s/a anuntat asupra forumului crestin ortodox: un hulitor papistas roman ce haladuieste prin tinuturile Franței si/a anuntat intrarea intr/un fel de greva japoneza.
Reply With Quote
  #108  
Vechi 09.06.2013, 23:44:07
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Cred ca in aceasta directie este bine a discuta si a insista , caci se fac multe confuzii din cauza acestor "idei" protestante , care suna bine , atat de bine ,incat multi cad in capcana falsului ecumenism !
Poate ar fi bine Catalin sa insisti pe ecumenismul ortodox , ce inseamna el si ce reprezinta , inclusiv texte si linkuri utile !
De fapt asta am facut tot timpul de cand am intrat pe forum. Ecumenismul ortodox e descris chiar in Noul Testament, Apostolii propovaduiau adevarul si apoi ii indemnau pe oameni sa creada si sa vina in Biserica prin Botez. E exact ce spune si ortodoxia dintotdeauna.
Asta a fost si problema, ca spunand adevarul, ca Biserica lui Hristos este Biserica Ortodoxa, cei din alte culte care aveau conceptii moderniste erau iritiati ca nu erau toate cultele (sau cel putin cultul lor) incluse in aceasta. Apoi si unii ortodocsi, tot de ce doar ortodocsii si nu si celelalte culte. Si cei ce afirmau asta erau numiti fanatici, ortodoxisti, etc.

Last edited by catalin2; 10.06.2013 at 08:46:31.
Reply With Quote
  #109  
Vechi 10.06.2013, 00:09:50
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Draga Laura,nu pot decat sa ma bucur cand vad o tanara inclinata spre studiu care decide sa cerceteze,sa inteleaga,sa analizeze si sa-si ia drept model de traire perioada crestinismului apostolic.Vestea buna pe care as dori sa ti-o spun,poate suna paradoxal,este ca tot ce am studiat cu privire la acesta perioada,incluzand iudaismul si perioada vietii pe pamant a Mantuitorului,mi-a lamurit un aspect:acesta perioada cel putin nu poate fi epuizata,fie si prin studiu,intr-o viata de om deci te asteapta ani de bucurie,de calauzire si sa dea Dumnezeu mai ales de traire,caci daca exista un mesaj de neconfundat al acelor crestini este mesajul trairii,si poate de aceea oamenii simt nevoia,de cate ori prezentul le pare potrivnic,de a se intoarce mereu pentru a-si gasi puterea la acele timpuri ale bucuriei si sperantei in Duhul.Acele timpuri s-au continuat si dupa ei,in toate epocile,perioada patristica este o dovada mereu vie si graitoare in acest sens,de fiecare data cu anumite particularitati dar toate legate la acelasi izvor,la care orice insetat care vine si bea va trai prin credinta tasnirea unui izvor de apa vie din inima,izvor numit Hristos.El este inceputul si sfarsitul si toate prin EL s-au facut.

In acest mod,dupa intelegerea perioadei apostolice,trecerea la perioada patristica se va face natural iar fiecare credincios ortodox,cum esti tu,va realiza ca trairea primilor crestini are o continuitate in perioada Parintilor iar intelegerea si aplicarea trairii lor inseamna ,,revenirea creatoare la izvoarele autentice ale adevaratei Traditii ortodoxe,cea a Sfintilor Parinti,imitand nu litera ci modul lor de teologhisire",dupa cum spunea parintele Ica.Bucurati-va!

Si ca sa inchei tot cu o veste buna:daca cumva in studiile tale ti l-ai ales drept model de cercetare pe parintele Ica atunci cu greu mi-as imagina o alegere mai potrivita de smerenie si eruditie,pasiune pentru cercetarea istorica si traire ortodoxa, un teolog roman a carui carte mentionata de tine,si nu numai ea, mi-a spulberat multe dintre prejudecatile pe care le aveam cu privire la credinta ortodoxa si cercetarea istorico-critica iar cartea dansului,abia astept continuarea,este o permanenta sursa de studiu si model si pentru mine.Nu pot decat sa-ti urez decat putere de studiu, smerenie, dragoste pentru invatatura,traire si mai ales credinta,care este darul lui Dumnezeu,si fie ca toate sa-ti insoteasca drumul prin viata,in credinta ortodoxa,spre Imparatia Cerului care,dupa cum dau marturie Parinti ai Bisericii,poate incepe de aici :)

Domnul sa-ti lumineze calea!
Vă mulțumesc foarte mult, din toată inima, pentru aceste cuvinte atât de frumoase, sincere și încurajatoare pe care mi le-ați adresat!
Mesajul dumneavoastră mi-a umplut sufletul de bucurie și dragoste pentru Hristos!
Domnul să vă lumineze și dumneavoastră calea către Împărăția Sa care, așa cum atât de frumos ați evidențiat, începe chiar de aici, se trăiește "între deja și nu încă"!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca

Last edited by laurastifter; 10.06.2013 at 00:12:02.
Reply With Quote
  #110  
Vechi 10.06.2013, 00:19:05
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Iată o postare pe care aș trece-o, elogios, în contul anului, nu al zilei!
O nedumerire, totuși: în ce sens Biserica nu este divino-umană? Am nevoie de o explicare, te rog frumos. Doamne ajută!
Domnule profesor, vă mulțumesc foarte mult pentru aprecieri!
M-am referit la înțelegerea Bisericii în sens strict instituțional, așa cum am menționat mai departe, în același mesaj. Doamna Lore86 mi-a înțeles foarte bine ideea și a explicat-o, fapt pentru care îi mulțumesc mult. Exact, Biserica este, înainte de toate, "Eclesia", adunarea, comunitatea celor ce cred în Hristos!
Care este opinia dumneavoastră?
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Postul + cristiboss56 Pocainta 43 03.08.2012 03:11:25
Postul de pacate vs postul de bucate tigerAvalo9 Generalitati 21 28.02.2012 23:29:05
Postul la crestini si postul la maestri yoghini - oare sunt acelasi lucru? mihailt Generalitati 21 10.09.2010 10:24:12
postul o copila Generalitati 10 31.07.2010 08:15:35
Postul gabriela_iagar Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 11 25.11.2009 15:24:08