Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 11.06.2013, 20:31:43
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Atat de actual si adevarat . . . !

Din cuvintele tale vei fi osândit Câți nu sunt între noi cei ale căror guri nu-s îngrădite cu nimic, ci vorbesc mereu, fără contenire, pălăvrăgind și iar pălăvrăgind de dimineața până seara!
Din gura voastră să nu iasă nici un cuvânt rău, ci numai ce este bun, spre zidirea cea de trebuință, ca să dea har celor care ascultă (Efeseni 4, 29). Sfântul Apostol Iacov dă mărturie: Dacă cineva socoate că e cucernic, dar nu își ține limba în frâu, ci își amăgește inima, cucernicia acestuia este zadarnică (Iacov l, 26).
Nu puțini sunt între noi cei care se cred evlavioși, dar nu își înfrânează limba; nu puțini sunt cei care după ce se întorc de la biserică, unde au ascultat cuvintele lui Hristos și chiar s-au împărtășit cu Trupul și Sângele Lui, varsă cuvinte rele și veninoase peste aproapele lor.
Dar câți nu sunt între noi cei ale căror guri nu-s îngrădite cu nimic, ci vorbesc mereu, fără contenire, pălăvrăgind și iar pălăvrăgind de dimineața până seara! Și, se înțelege, în această pălăvrăgeală sunt o mulțime de vorbe deșarte, rele - în timp ce însuși Domnul Iisus Hristos ne-a zis: Vă spun că pentru orice cuvânt deșert pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteală în Ziua Judecății, căci din cuvintele tale vei fi găsit drept, și din cuvintele tale vei fi osândit (Matei 12, 36-37).
Gurile lor flecare nu doar că flecăresc la nesfârșit, ci varsă otravă de aspidă, de viperă (Psalmul 139, 3): cuvinte otrăvite de osândire, clevetire și defăimare, înjurături dezgustătoare. Iar Domnul Iisus Hristos a interzis cu asprime orice cuvânt de ocară, chiar și cel mai puțin grosolan: Cine va zice fratelui său: „netrebnicule”, vrednic va fi de judecata sinedriului, iar cine îi va zice: „nebunule”, vrednic va fi de gheena focului (Matei 5, 22).

(Sfântul Luca al Crimeii, Predici, Ed. Sophia, București, 2010, pp. 109-110)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #132  
Vechi 11.06.2013, 20:36:24
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Sa-mi pastrezi si mie,te rog,un loc liber langa tine,dead or alive, pentru clipa cand voi obosi sa mai ma lupt cu Dumnezeu.Este singura sintagma care mi-a trecut prin cap intr-un moment de rara sinceritate,mie,un fiu ratacitor si risipitor.Vaya con Dios amigo :)
În ce sens vă luptați cu Dumnezeu?
Așa, ca Iacov/ Israel?... Sau ca Iov?... Ca Toma?... Sau, poate, negociați cu El ca Avraam pentru locuitorii din Sodoma?
Chiar m-aș bucura să vă înțeleg această afirmație, fiindcă intuiesc că ați dorit să exprimați un mesaj profund și autentic creștin pe care - probabil fiindcă ne cunoaștem atât de puțin și doar prin internet - îmi pare dificil să-l descifrez, să-l înțeleg. :)
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #133  
Vechi 11.06.2013, 20:43:34
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

[quote=cezar_ioan;522090]Aceeași cu a ta, Laura, ca de obicei. Comuniune în Duh, în Adevăr, aceasta cred că este Biserica. Vița și mlădițele, convive organic, cum mărturisește și învață Apostolul Ioan.

Mult succes la examene, Laura! Domnul să te ocrotească și să te lumineze cu Harul Lui![/quote
Da, cred că, în încercarea de a înțelege esența Bisericii, cuvântul "comuniune" este mult mai potrivit decât "comunitate". "comuniune în Duh, în Adevăr", în Duhul lui Hristos, Care este Duhul iubirii, al libertății (II Cor3, 16), al bucuriei, al luminii și, nu în ultimul rând, al Adevărului.
Vă mulțumesc mult pentru gândurile pe care mi le-ați adresat!
Dumnezeu să fie cu dumneavoastră și, bine înțeles, cu micuțul Tudor! :)
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca

Last edited by laurastifter; 11.06.2013 at 20:47:45.
Reply With Quote
  #134  
Vechi 11.06.2013, 21:20:00
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu sunt profund,credeti-ma pe cuvant,este o problema de aritmetica cumva.Nu vreau sa par reductionist sau legalist dar in NT sunt aprox(minim) 50 de cerinte pe care Hristos le are de la un credincios pentru ca acesta sa poata spune ca traieste o viata de credinta.Nici una nu este optionala si din moment ce le-a cerut inseamna ca pot fi indeplinite.Toate.Dupa ce te analizezi in lumina lor iti ramine fie si macar varianta sinceritatii,fie si de moment.Dupa cum am mai spus pe Dumnezeu nu-l pacaleste nimeni asa ca imi ramine varianta cojilor de nuca.
Reply With Quote
  #135  
Vechi 11.06.2013, 22:44:18
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Am scris de cateva ori ca ideea ca Biserica nu e si institutie nu e din ortodoxie, e probabil din (neo)protestantismul liberal, ajunsa in ecumenism.
O sa dau si citate cu invatatura ortodoxa, se gasesc o multime numai la cautarea pe google.
Sfantul Iustin Popovici: http://www.crestinortodox.ro/editori...tre-88230.html
"Biserica este o institutie divino-umana, vesnicie intrupata inlauntrul hotarelor timpului si spatiului. Ea se afla aici, in aceasta lume, dar nu este din aceasta lume (Ioan 18, 36). Ea se afla in lume pentru a o inalta sus, la ceruri, acolo unde ea isi are originea, izvorul."
Mitropolitul Ardealului, IPS Laurentiu Streza: http://newsletter.ulbsibiu.ro/primav...ului-1186.html
"Biserica este o instituție divino-umană, deci legată direct de Întemeietorul ei, de Hristos."
Episcopia Severinului, Cateheza despre Sfanta Biserica: http://www.episcopiaseverinului.ro/s...a-biseric.html
" Biserica este o instituție teandrică (divino-umană), care-i cuprinde pe toți cei botezați, care mărturisesc credința cea una, ușa ei fiind deschisă pentru toți oamenii, inclusiv pentru cei păcătoși."
Reply With Quote
  #136  
Vechi 11.06.2013, 23:26:03
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Biserica este și instituție, cum să nu fie. Dar când punem accent pe instituție (cu riscul de a rezona lumește și intelectualist, raționalist la acest cuvânt) iar nu pe ce se întâmplă cu sufletele dinlăuntrul Bisericii, atunci denaturăm sensul instituției, căzînd în instituționalism. Acesta este rece și trans-personal. Or, ce poate fi dincolo de persoană, în Ortodoxie? Neantul, cred, neantul... Când accentuăm instituția în detrimentul sufletelor, atunci eu cred că pledăm pentru des-ființare. Un fel, culmea, de budhism camuflat. Nihilism, praf și pulbere, nisip rânjind sticlos la stele... Groaznic!
Așadar, nu negăm, noi ortodocșii, noi creștinii, instituția. Ci ponderăm duhul instituționalismului, care e centrat pe reguli și norme, iar nu pe mântuirea sufletelor vii și suferinde. Sesizezi accentul? O instituție poate fi rece, arogantă, disprețuitoare sau dimpotrivă: sensibilă, caldă, slujitoare sufletelor ei, compătimitoare. Cum crezi că e de fapt Biserica?

Drept este că nu-i ușor pentru nimeni să penduleze, ori pur și simplu să pășească pe muchie de spadă... Vrem nu vrem, drumul bun e între extreme. Dar asta cam doare, Cătăline, sper că ești de acord. E dureros pentru fiecare dintre noi, o știm bine. Lupta dintre legea duhului și legea cărnii e confortabilă, poate, doar pentru gură-cască (deși unii pot avea empatie!). Cine o poartă, cât de cât, se trezește dintr-odată în cumplită alegere: să-și dea seama de sine, cu înfrângere și groază pentru cine s-a descoperit că este SAU să se învelească în dispreț pentru cei care nu o poartă cum trebe...
Poate tocmai din acest motiv ar trebui să fim mai înțelegători unii cu alții, că suntem cu toții în suferință, fiecare în felul lui.
Iar aceasta nu înseamnă a renunța la credința noastră, căutînd căi mai ușurele, mai comode/facile. Ci doar de a o face lucrătoare prin aplecarea compătimitoare față de aproapele și poate, uneori, chiar față de noi înșine - neputincioșii, greșiții și multmiluiții Bunului Hristos.

Last edited by cezar_ioan; 11.06.2013 at 23:38:42.
Reply With Quote
  #137  
Vechi 11.06.2013, 23:49:58
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citatul din Sfantul Iustin Popovici avea si o continuare, am dat-o pe topicul despre ortodoxism, se referea la greseala filetismului.
Reply With Quote
  #138  
Vechi 12.06.2013, 00:55:50
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Citatul din Sfantul Iustin Popovici avea si o continuare, am dat-o pe topicul despre ortodoxism, se referea la greseala filetismului.
Doamne ajută!
Încerc să mai răspund măcar la câteva dintre muultele mesaje care mi-au fost adresate...
Am observat de mai mult timp faptul că atât pentru dvs, cât și pentru alți ortodocși, argumentul suprem într-o discuție te teme religioase îl reprezintă... citatele (mai mult sau mai puțin autentice, mai mult sau mai puțin scoase din context, citate ale unor autori Sfinți, dar și de preluate fără simț critic de pe internet).
În logică, aceasta este o eroare de argumentare (sofism) numită "argumentul autorității". Exemplu: ecumenismul este o erezie, pentru că așa a spus părintele... sau pentru că așa a hotărât sinodul... etc. Înțelegeți la ce mă refer?
Cu alte cuvinte, este încercarea de a argumenta o idee nu prin logică (sau, în cazul nostru, prin argumente teologice, filosofice etc), ci invocând, pur și simplu, afirmația unei persoane cu autoritate în domeniu.
Gândiți-vă cum ați reacționa, dacă ar veni un "ecumenist" și ar aduce drept argument al poziției adoptate celebrele cuvinte ale părintelui Nicolae Steinhardt din "Jurnalul fericirii", scrise în contextul relatării Botezului său din închisoare: "Voi rosti Crezul în fața preoților catolici. Toți trei îmi cer să mă socotesc botezat în numele ecumenicității și să făgăduiesc a lupta - dacă-mi va fi dat să ies din închisoare - pentru cauza ecumenismului mereu, ceea ce făgăduiesc din toată inima".
Dacă ecumenistul un ecumenist ar aduce acest citat drept rgument, dvs i-ați putea replica, pe bună dreptate, că acesta este argumentul autorității (autoritatea duhovnicească a părintelui Nicolae Steinhardt este incontestabilă, dar părintele Steinhardt poate greși în anumite privințe, nefiind infailibil), astfel încât este necesar să fie aduse argumente logice și/ sau teologice în favoarea opiniei susținute (în acest caz, ecumenismul).
Exact la fel este și-n cazul practicii de a se da citate împotriva ecumenismului. Orice afirmație (adevărată sau falsă) poate fi demonstrate cu argumente RAȚIONALE, fiindcă rațiunea este de la Dumnezeu, de la Hristos, Care este Logos, este Izvorul suprem al rațiunii, al inteligenței fiind, evident, în sens apofatic, chiar mai presus decât aceasta.
Părinții cei duhovnicești din toate timpurile - dacă ar fi să recurg și eu la argumentul autorității - și-au însoțit totdeauna ideile de argumente, nelimitându-se la citarea altor Părinți prestigioși din generațiile precedente. Părinții noștri dragi au avut, de asemenea, de multe ori, inclusiv opinii diferite între ei. Exemple? Sfinții Petru și Pavel (cf. Gal2), Sfântul Ciprian al Cartaginei și episcopul Ștefan al Romei (amândoi martirizați în urma Edictului împotriva creștinilor dat de împăratul Valerian în anul 257) și exemplele pot continua... Îmi făcusem într-o zi, în gând, o listă cu astfel de polemici constructive între Sfinți ai Bisericii și părinți duhovnicești importanți, doar că acum, de oboseală, efectiv nu-mi mai trece prin minte nici un exemplu. Cum îmi voi reaminti, voi scrie.
Evident, polemicile lor nu aveau ca obiect adevărurile revelate ale credinței, ceea ce este esențial în credință, ci aceste opinii diferite și complementare reflectă diverse moduri de înțelegere și trăire a aceleiași credințe în Tatăl, Fiul și Sfântul Duh, Unicul Dumnezeu la Care fiecare persoană umană unică se raportează într-un mod unic. Nu putem impune celorlalți propriul mod de trăire a relației cu Tatăl ceresc, ci putem învăța doar unii de la alții, ne putem mira de taina inimilor celorlalți (pe care, evident, taină fiind, n-o putem înțelege, așa cum atât de puțin ne cunoaștem și înțelegem și pe noi înșine, câtă teologie, filosofie și psihologie am ști în mod teoretic). Putem să ne bucurăm de experiențele duhovnicești ale celorlalți, chiar dacă sunt diferite de ale noastre, să înțelegem că îngerii din ceruri Îi cântă lui Dumnezeu în cor... pe mai multe voci. :)
Cât de monotonă ar fi viața, dacă toți am gândi la fel, în tipare și șabloane fixe, dacă "am încremeni în proiect" în definiții și formule, fără a trăi, în mod autentic, liber și dinamic, comuniunea cu Cel Care "ieri și azi și în veci Același este" (Evr13, 8)! Cât de frumos știau Sfinții să comunice între ei, să se îmbogățească, să sporească neîncetat împărtășindu-și unii altora noi și noi experiențe și idei, polemizând uneori, dar totul în iubire, înțelegere și bucurie! Ei priveau și mărturiseau aceeași realitate spirituală, dar din perspective diferite, exprimându-se în mod diferit (în funcție de personalitatea fiecăruia, de epoca și societatea în care le-a fost rânduit să-și ducă viața etc): adevărul că Dumnezeu este iubire.
Sfântul Policarp a călătorit de la Smirna la Roma pentru a-l convinge pe Papa Anicet să adopte pascalia din Răsărit, considerând că acest mod de calculare a Paștilor este de origine apostolică, deci mai corectă decât pascalia romană. Vă dați seama ce însemna, în vremea aceea, o călătorie de la Smirna la Roma? Atât de mult și-ar fi dorit Sf. Policarp să-l înduplece pe episcopul Anicet.
N-a reușit, Anicet susținând, contrar opiniei episcopului Smirnei, faptul că în Biserica Romei s-a păstrat practica apostolică.
Ce credeți că au făcut?
Credeți că s-au excomunicat reciproc, s-au acuzat unul pe altul de erezie și gata?
Nicidecum!
Deși nu au ajuns la un acord, au știut să se accepte unul pe celălalt cu modul propriu de gândire și înțelegere. Până una alta, amândoi credeau că Hristos a înviat; ce importanță avea data la care prăznuiau acest eveniment esențial al istoriei mântuirii?
Înainte de a pleca la Smirna, Sfântul Policarp a slujit Sfânta Liturghie împreună cu episcopul Anicet, iar acesta, în semn de prețuire, i-a încredințat episcopului Smirnei conducerea slujbei, calitatea de proistos al acelei Liturghii euharistice.
Ce s-ar întâmpla, oare, dacă Sfinții, părinții cei duhovnicești, filosofii, oamenii de știință, poeții sau artiștii n-ar mai căuta, nu s-ar mai aventura în a găsi noi și noi interpretări și modalități de înțelegere a realității, de teamă ca nu cumva să-i contrazică pe înaintașii lor?... Cum ar fi fost, oare, dacă Sfinții Părinți s-ar fi limitat la a reproduce, mecanic și cu fobia de a nu cădea în erezii, citate și definiții standardizate ale Părinților dinainte de ei, ce-ar fi fost, dacă ar fi răspuns unor probleme noi în modalități anacronice, fără a-și adapta limbajul la înțelegerea interlocutorilor și fră a lua în considerare cunoștințele științifice și filosofice din vremea lor?
Cred că știu ce s-ar fi întâmplat: întreaga Sfântă Liturghie ar fi cuprins doar câteva rugăciuni și, poate, citiri din Vechiul Testament, fiindcă Sfinții Apostoli n-ar fi compus nici un fel de scriere, de frică să nu adauge ceva la Scripturile vechi, cele revelate de Dumnezeu lui Moise.
Ce imnografie liturgică? Ce lucrări teologico-filosofice și icoane? Toate acestea nu ar fi existat, fiindcă ar fi fost considerate drept "inovații eretice".
Creativitatea și libertatea exprimării, a trăirii credinței îi caracterizează atât de bine pe Sfinții Părinți. De asemenea, îi caracterizează, după înțelegerea mea (dacă nu cumva sunt în înșelare), repulsia față de orice formalism, față de orice fel de rigiditate în păstrarea unor forme și a unui limbaj de lemn, față de orice încercare de ideologizare a credinței și transformare a dogmelor sfinte în sloganuri propagandistice.
Și, revenind la temă, da, Biserica este organizată instituțional, dar noi toți formăm Biserica. Biserica lui Hristos este formată nu doar din instituția denumită oficial "Biserica Ortodoxă Română", "Biserica Ortodoxă Sârbă", "Patriarhia Ecumenică" etc etc, ci Biserica suntem noi, noi în comuniune cu Hristos, de fapt El și noi, El Capul, împreună cu noi toți, ucenicii și copilașii Lui mult iubiți.
Părintele Al. Schmemann scria atât de frumos (fiindcă tot am criticat argumentul autorității...), în lucrarea sa "Euharistia - Taina Împărăției", că noi nu mergem la Biserică pentru a obține ceva de la ea (mângâiere, iertare etc), ci mergem pentru a alcătui, împreună cu toți ceilalți credincioși, Biserica.
Cred că este esențial să avem această conștiință a apartenenței noastre la trupul eclesial, fiind mădulare unii altora, preoți ai preoției speciale și noi, preoții preoției universale. Tot Părintele Schmemann spunea că Biserica nu a fost instituită, ci constituită... Sesizați nuanța?...
"Și dacă toți ar fi un singur mădular, unde ar mai fi trupul?" - se întreba retoric, inspirat fiind de Duhul Sfânt, Apostolul neamurilor.
Îndrăznesc o încercare de interpretare, raportându-mă la discuția noastră de aici: dacă toți am gândi la fel, dacă toți am înțelege la fel credința, dacă ne-am uniformiza și înregimenta într-o ideologie, unde ar mai fi trupul, unde ar mai fi unicitatea persoanei fiecărui mădular?
Este ușor să-i tolerezi pe cei care te aprobă, dar toleranța (mod de manifestare practică a iubirii) se exersează în polemici, în întâlnirea cu cei diferiți de noi, cu gândirea celorlalți care, de multe ori, ne pare ciudată sau chiar greșită, fiindcă ori n-o înțelegem, ori nici măcar n-o analizăm, convinși fiind că avem dreptate și uitând că Adevărul absolut nu este o idee, nici o doctrină, ci o Persoană: Iisus Hristos, Dumnezeu-Omul, Cel binecuvântat în vecii vecilor!
Știu, am scris un mesaj luung, am fost destul de nesistematizată în idei (ca de obicei, de vrme ce am timp de internet mai mult noaptea, când sunt după o zi întreagă de învățat)... dar, în final, vă propun să medităm împreună la o idee deosebit de interesantă și profundă a părintelui Stăniloae, exprimată în "Mica dogmatică vorbită". Voi reda din memorie, nu rețin citatul exact: pe măsură ce progresăm în viața duhovnicească, devenim mai originali, mai imprevizibili... :)

Doamne ajută!

Hristos în mijlocul nostru, frați creștini!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca

Last edited by laurastifter; 12.06.2013 at 01:26:26.
Reply With Quote
  #139  
Vechi 12.06.2013, 01:21:19
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Ai scris un mesaj luuuuung, slavă Domnului, Laura! ...:)
Reply With Quote
  #140  
Vechi 12.06.2013, 01:22:25
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Cu discursul ăsta îi prevăd un viitor frumos Laurei Stifter pe undeva pe acolo pe la Adriana Tartaruga la "Turma Bunului Păstor" sau poate cine știe undeva pe la Oastea Domnului, sau Ostași cum li se mai spune, slăvit să fie Domnul, sau poate cine știe pe undeva pe la ASCOR cu niște consore cu batic pe cap. Ce să îi faci, mulți nu se pot dezvăța de a își crea ei idolii și dumnezeii lor mentali, în loc ca să se înalțe ei la Dumnezeu. Stau pe canapele, buchisesc la cărți, dar vin să le dea lecții Sfinților Părinți. Ei care nu l-au văzut niciodată pe Dumnezeu vin să le țină predici văzătorilor și inițiaților. Ei care nu au scurs o lacrimă, ei care nu au suportat o prigoană pentru Sfânta Ortodoxie vin să ne țină predici despre căzătura ecumenismului.

Unitate adevărată nu a existat, nu există și nu va exista decât într-o singură Biserică, nu într-un conglomerat sau într-o federație de "biserici". Iar această unitate este dată de lucrarea Duhului Sfânt și de conlucrarea oamenilor cu El. Restul, unitățile astea făcute la comandă, propagandistice, efecte ale proceselor de re-educare ecumenistă sunt niște false unități, în afara Bisericii lui Hristos dar în interiorul "bisericilor de dânșii inventate".
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Postul + cristiboss56 Pocainta 43 03.08.2012 03:11:25
Postul de pacate vs postul de bucate tigerAvalo9 Generalitati 21 28.02.2012 23:29:05
Postul la crestini si postul la maestri yoghini - oare sunt acelasi lucru? mihailt Generalitati 21 10.09.2010 10:24:12
postul o copila Generalitati 10 31.07.2010 08:15:35
Postul gabriela_iagar Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 11 25.11.2009 15:24:08