Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.03.2011, 19:33:44
Templier Knight's Avatar
Templier Knight Templier Knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2010
Locație: Unknown
Religia: Ortodox
Mesaje: 262
Implicit Fara discriminare religioasa.

Ieri la ora de religie profesoara , nu mai stiu cum a venit vorba de dezastrul din Japonia , cica Dumnezeu le -a dat dezastrul asta , fiindca japonezii se inchina la Buddha ,vorbele astea fiind spuse de profesoara mea de religie .Nu stiu cum a putut sa spuna o asa mare prostie .Deci din ce a spus reiese ca Dumnezeu i-a pedepsit doar pentru ca nu sunt crestini ca se inchina la Buddha .
Mai vad la stiri cati oameni sufera de pe urma dezastrului ,oameni care plang, ramasi cu nimic , cum sa nu ti fie mila ?
Ar trebui sa nu ne pese doar pentru ca nu sunt crestini ?, cred ca acelasi Dumnezeu ne a creat pe toti , pana la urma asta inseamna sa fii crestin , sa ti ajuti aproapele , sa traiesti in iubire cu semenii tai .
Detest oamenii care cred ca daca nu esti ortodox esti sortit pieirii, sunt niste fanatici religiosi , pana la urma toti suntem creati de un singur Dumnezeu .
__________________
"Daca Hristos n-a inviat, zadarnica este atunci propovaduirea noastra, zadarnica si credinta voastra" (I Corint. XV, 14)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.03.2011, 19:39:30
cristinadaciana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ei! cand i s-a intampla ei o nenorocire poti sa-i spui ca a pedepsit-o Buddha pentru ca nu credea in el.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.03.2011, 19:44:39
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
Ieri la ora de religie profesoara , nu mai stiu cum a venit vorba de dezastrul din Japonia , cica Dumnezeu le -a dat dezastrul asta , fiindca japonezii se inchina la Buddha ,vorbele astea fiind spuse de profesoara mea de religie
Pai no..asta e interpretarea ei.Ce sa spun...stie ea de ce ne da sau nu ne da Dumnezeu!
Dupa teoria ei si japonezii cand vad foamea din Romania zic ca ne pedepseste Buddha ca nu credem in el..:-))
Reply With Quote
  #4  
Vechi 17.03.2011, 20:56:14
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
pana la urma asta inseamna sa fii crestin , sa ti ajuti aproapele , sa traiesti in iubire cu semenii tai .
Sa fii crestin inseamna in primul rand sa crezi in Hristos ca este Dumnezeu adevarat si Om adevarat. Ca este A Doua persoana a Sfintei Treimi, ca S-a facut Om ca sa ne ridice din pacat sa ne faca fii adoptivi ai Tatalui, ca pentru asta a murit pe Cruce si a Inviat. Apoi, a fi crestin inseamna a-L urma pe Hristos si tot ceea ce ne invata El.

Alta chestiune: daca noi am cunoscut Ortodoxia si am refuzat-o vom fi judecati ca unii ce am refuzat pe Hristos desi am fost foarte aproape de El. Daca nu am cunoscut Ortodoxia si nici nu am refuzat sa o cunoastem nu vom fi jucati asa aspru. Mai multe detalii despre acest subiect se gasesc aici.

Legat de afirmatiile profesoarei, pe mine ma depaseste situatia pentru ca nu stiu judecatile lui Dumnezeu.

Iar legat de partea cu detestatul altor oameni e o zona periculoasa si numai un mic pas spre ura. Mare grija!
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #5  
Vechi 18.03.2011, 07:06:33
cocacoc cocacoc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.05.2010
Mesaje: 449
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
cica Dumnezeu le -a dat dezastrul asta ,

Nu stiu cum a putut sa spuna o asa mare prostie .
Chiar asa ? Mare prostie ? Demonstreaza ca nu Dumnezeu le-a dat dezastrul asta.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 18.03.2011, 11:42:46
AdrianAamz AdrianAamz is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Elada / Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cocacoc Vezi mesajul

Citat:
Citat:
În prealabil postat de Templier Knight
cica Dumnezeu le -a dat dezastrul asta ,

Nu stiu cum a putut sa spuna o asa mare prostie .

Chiar asa ? Mare prostie ? Demonstreaza ca nu Dumnezeu le-a dat dezastrul asta.
De ce ati pus un citat trunchiat ?
Doar din placerea de a crea diversiuni ?

Ideea cu care s-a initiat topicul nu era nicidecum ca incercarea nu vine de la Dumnezeu, asa cum vreti dvs. sa prezentati lucrurile, ci ca cineva (o profesoara de religie ...) a afirmat ca Dumnezeu le-a dat incercarea aceasta fiindca ei nu sunt crestini, ci buddhisti !!!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 18.03.2011, 12:07:32
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
Ieri la ora de religie profesoara , nu mai stiu cum a venit vorba de dezastrul din Japonia , cica Dumnezeu le -a dat dezastrul asta , fiindca japonezii se inchina la Buddha ,vorbele astea fiind spuse de profesoara mea de religie .Nu stiu cum a putut sa spuna o asa mare prostie .Deci din ce a spus reiese ca Dumnezeu i-a pedepsit doar pentru ca nu sunt crestini ca se inchina la Buddha .
Mai vad la stiri cati oameni sufera de pe urma dezastrului ,oameni care plang, ramasi cu nimic , cum sa nu ti fie mila ?
Ar trebui sa nu ne pese doar pentru ca nu sunt crestini ?, cred ca acelasi Dumnezeu ne a creat pe toti , pana la urma asta inseamna sa fii crestin , sa ti ajuti aproapele , sa traiesti in iubire cu semenii tai .
Detest oamenii care cred ca daca nu esti ortodox esti sortit pieirii, sunt niste fanatici religiosi , pana la urma toti suntem creati de un singur Dumnezeu .
Si se mai spunea aici pe forum ca la orele de religie nu se face indoctrinare.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 18.03.2011, 12:28:58
moldoveanu's Avatar
moldoveanu moldoveanu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 166
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Si se mai spunea aici pe forum ca la orele de religie nu se face indoctrinare.
Ce inseamna indoctrinare?
Eu daca-ti zic ca Iisus Hristos este Dumnezeu si ca a fost rastignit si a inviat fac indoctrinare? Sau expun crezul meu? Poti sa faci ore de religie fara sa transmiti nimic??
__________________
"Intelepciunea vine odata cu suferinta" - Aeschylus
Reply With Quote
  #9  
Vechi 18.03.2011, 12:33:12
cristinadaciana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Oricum ma bucur ca pe vremea mea nu se facea asa ceva si oricum nici nu as fi deacord ca copilul meu sa faca religie in scoala.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 18.03.2011, 12:48:45
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristinadaciana Vezi mesajul
Oricum ma bucur ca pe vremea mea nu se facea asa ceva si oricum nici nu as fi deacord ca copilul meu sa faca religie in scoala.
Desigur, de ce sa limitam orizontul copiilor, au de unde sa invete despre religie. Cultele neoprotestante sau MISA sunt gata sa ajute pe oricine care are o gandire deschisa.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
O lume fara Dumnezeu si fara suflet alicette Intrebari utilizatori 1 01.04.2011 23:38:40
Despre discriminare lrina Georgeta Generalitati 19 27.03.2011 14:11:11
romania,tara fara fara reactie iulyaan Generalitati 78 24.01.2011 10:02:13
Este posibila cununia religioasa fara nasi? Samarineanca Nunta 6 05.09.2010 12:07:08
fara casa, dar nu fara credinta! mirelat Stiri, actualitati, anunturi 5 07.08.2008 21:07:42