Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Vechiul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.04.2008, 21:24:18
mateiash mateiash is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2008
Mesaje: 2
Implicit

Doamne ajuta tuturor!
Nelamurirea mea legata de acest subiect e urmatoarea : daca Noe a luat in corabie cate 2 perechi din toate animalele, de ce nu exista si in prezent dinozauri. Cum se explica dpdv ortodox disparitia dinozaurilor?
Ce exista scris pe aceasta tema in afara de Serafim Rose / CARTEA FACERII care nu prea m-a lamurit.
Multumesc.+++
Reply With Quote
  #2  
Vechi 15.04.2008, 21:36:17
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Dinozaurii au putut dispare:
1. Inainte de potop
2. In timpul potopului
3. Dupa potop

Daca Sfanta Scriptura nu ne spune care din aceste variante este cea corecta, atunci inseamna ca acest raspuns nu ne este necesar pentru mantuire.

Acuma tu voiai ca Dumnezeu sa ne dea inclusiv formula E=mc^2 ? El a folosit-o la crearea lumii dar nu ne umple mintea cu un bagaj excesiv de date. Anii omului is 70 de ani si trebuie sa invatam si sa facem lucruri practice in acest scurt timp.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 15.04.2008, 22:22:45
mateiash mateiash is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2008
Mesaje: 2
Implicit

pe mine acest raspuns ma satisface, eu fac parte din categoria crede si nu cerceta. insa intrebarea mi-a fost adresata de altcineva, si n-am stiut ce sa raspund. si nu cred ca persoana care a pus intrebarea se va multumi cu acest raspuns...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.04.2008, 10:37:31
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Nu toate intrebarile sunt puse cu buna credinta. Noi oamenii trebuie sa ne impacam cu faptul ca exista oameni pentru care niciodata un fapt ca 1+1=2 nu va fi suficient de bine argumentat.

Daca in matematica, fizica etc lucrurile is intr-un fel lipsite de complexitate, nu tot asa este in privinta crestinismului, pentru ca in credinta mai sunt si alte aspecte care intervin. Conteaza si daca omul respectiv iubeste lumina. Daca o uraste atunci e foarte probabil ca el va fugi de ea si se va autominti, sau va cauta justificari.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 20.04.2008, 23:36:14
radudb radudb is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2007
Mesaje: 7
Implicit

Este imposibil de indentificat momentul in timp cand potopul s-a consumat. Stiinta ne spune ca doar dupa disparitia dinozaurilor mamiferele sa evolueze. Personal cred ca doar imbinand credinta si stiinta poti sa-ti saturi nevoia de intelepciune si de informatie.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 21.04.2008, 12:36:24
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Timotei 6
20. O, Timotei, păzeste comoara ce ti s-a incredintat, depărtandu-te de vorbirile desarte si lumesti si de [color=red]impotrivirile stiintei mincinoase[/color],
21. Pe care unii, mărturisind-o, au rătăcit de la credintă. Harul fie cu tine! Amin.


Noi trebuie sa fin constienti ca nu tot spectrul academic cauta adevarul. Exista savanti mai degraba preocupati de gloria lor de moment si de a se afirma cu lucruri bombastice, neadancite indeajuns.

Chiar am auzit de un cercetator din Coreea de Sud care pretindea in studiile lui ca ar fi clonat animale. Cand adevarul a iesit la suprafata evident ca acel cercetator a cazut in dizgratie. Dar oare cate suflete nu au fost zdruncinate prin superficialitatea acelui cercetator.

Fericiti cei ce vor crede cuvintele lui Dumnezeu din Sfanta Scriptura. Ei vor vedea in timp confirmarile adevaratei stiinte.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 21.04.2008, 19:43:07
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cert este ca intr-un anumit moment, dinainte de Potopul biblic, aceste reptile zburatoare si totodata foarte greoaie, au disparut de pe fata pamantului. Asa ca Noe nu a mai avut de unde sa ia ouale unor astfel de reptile pentru a continua sa le perpetueze specia.
Daca in Biblie (in Cartea Dreptului Iov) doar se aminteste de ele, nedandu-ne vreo sugestie asupra datei aproximative a disparitiei lor definitive de pe pamant, inseamna ca aceasta nu ne e de mare folos in mantuirea noastra si nu cred, cu mintea mea pacatoasa, ca ar mai trebui insistat pe subiect.

Domnul sa ne ajute sa putem trece prin vremurile de acum.
--------------------------------------------------------------------------------------
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine, pacatosul!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 07.07.2008, 15:55:53
Ioan7 Ioan7 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.06.2008
Mesaje: 14
Implicit

Probabil ca voi supara pe multi dintre colegii mei forumisti, insa mie povestea cu arca lui Noe mi se pare nitel cusuta cu ata alba. Spun asta pentru ca e evident ca toate aceste lucruri sunt imposibile in lipsa elementului miraculos. In fapt, au fost nenumarate documentare pe aceasta tema, iar multi au ajuns la concluzia ca, de fapt, ar fi vorba de o legenda. Dinozaurii?! Pai ei au disparut acum 65 mil. de ani. Noe s`a urcat in arca pe la 4500 I.Hr. Din acesta perspectiva, cred ca nu mai are rost sa discutam pe aceasta tema. Pe mine un alt lucru ma intriga, anume ca Vechiul Testament aseaza crearea lui Adam pe la 5000- 6000 I.Hr. Or e demonstrat ca omul a aparut de cel putin 40 mii de ani (spun asta pentru ca alte teorii vorbesc de 100-200 mii de ani). Sunt curios cum raspund ceilalti forumisti la aceasta dilema, ca sa`i zic asa. Multumesc!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 10.11.2008, 19:30:03
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mateiash Vezi mesajul
Doamne ajuta tuturor!
Nelamurirea mea legata de acest subiect e urmatoarea : daca Noe a luat in corabie cate 2 perechi din toate animalele, de ce nu exista si in prezent dinozauri. Cum se explica dpdv ortodox disparitia dinozaurilor?
Ce exista scris pe aceasta tema in afara de Serafim Rose / CARTEA FACERII care nu prea m-a lamurit.
Multumesc.+++
Pe Arca Noe probabil a luat pui de dinozaur, mult mai mici. Iar intr-un an de zile nici nu cresc prea mult.

In afara de asta nu a luat cate 2 de specie, ci cate 2 de fel. De exemplu probabil a luat doar 2 feline, nu si lei si tigri si pantere. Speciile noi probabil au aparut prin variatie genetica, dupa Potop.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 04.01.2009, 09:31:42
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mateiash Vezi mesajul
pe mine acest raspuns ma satisface, eu fac parte din categoria crede si nu cerceta. insa intrebarea mi-a fost adresata de altcineva, si n-am stiut ce sa raspund. si nu cred ca persoana care a pus intrebarea se va multumi cu acest raspuns...

Buna,
uite am un web site
[COLOR=#0000ff]http://www.enchantedlearning.com/subjects/dinosaurs/dinofossils/locations/Canada.shtml[/COLOR][COLOR=#003300] [/COLOR]
[COLOR=#003300][/COLOR]
[COLOR=#003300]du-te si vezi, identifica perioada daca vrei.[/COLOR]
[COLOR=#003300]Au trait cu milioane de ni inainte, spune stiinta, si deci se pare ca erau deja disparuti pe vremea lui Noe.[/COLOR]
[COLOR=#003300][/COLOR]
[COLOR=#003300]Ei au disparut cind un meteor a lovit pamintul (plneta) si au cazut temperaurile foarte mult. A murit tot ceea ce vietuia. Timpurile respective se numeau Ice Age = Era ghetarilor.[/COLOR]



http://www.tyrrellmuseum.com/peek/in...?strSection=11
Daca mergi pe site-ul asta vei gsi mi multe informatii.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dinozaurii -----> ce spune ortodoxia despre ei? Bast-et Generalitati 202 12.03.2012 14:45:04