Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa si Massmedia
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.08.2008, 15:32:57
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Invatamintul de dinainte de 1989 din care lipsea obiectul religie,teama parintilor de a apropia copii de sf. bisrica si indoctrinarea lor prin diverse metode educationale(gen Macarencu)taberele de pioneri,imposibilitatea de a promova in functie daca nu apartineai partidului(valabila si astazi)lipsa alimentelor de baza,lipsa de informare si de deschidere spre lume,a facut pe multi tineri de atunci sa se cumatreasca cu politica de la vremea aceea.Oameni cinstiti care sunt in aceasta situatie s-au retras dupa 89 sau au fost exclusi din soc. indiferent de pregatire.S-au indreptat spre biserica(unii),au invatat cum sa traiasca crestineste si-au spovedit pacatele,au plins pentru ele au facut milostenii au ctitorit biserici si manastiri.Este oare moral ca astfel de oameni sa fie la un moment dat alungati din biserica insultati,prigoniti si chiar amenintati cu iadul numai pentru vina de a fi fost atunci intr-o oarecare functie?Intr-o rugaciune se spune asa"pacatele tineretii mele si ale nestiintei mele nu le pomeni Doamne".Se spune ca istoria se repeta,sau ca cei de pe urma vor fi cei dintii.Cu cit o categorie de oameni este mai prigonita cu atit va fi mai agreata la un moment dat.Oare prin atitudinea aceasta de anihilare a acestora nu cumva veti face din ei martiri?????
Reply With Quote
  #2  
Vechi 26.08.2008, 01:32:39
petrurar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

totul este fals. si pe vremea comunistilor, cine vroia sa mearga la Biserica, mergea. cine vroia sa se impartaseasca, se putea impartasi, etc.
cine vroia, nu cine se plingea.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 03.09.2008, 19:18:44
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

"...si de-as avea credinta sa mut si muntii din loc,iar dragoste nu am ,nimic nu-mi foloseste""bucurie se face in cer pentru un pacatos care se pocaeste"...
"In haina deslinata pe care sarpele mi-a tesut-o cu sfatul,in aceea m-am imbracat,ca sa ma rusinez acum.
La frumusetea pomului am privit ,mintea mi s-a amagit,acum zac rusinat si gol.
Incepatorii rautatilor,toti pe spatele meu au uneltit si prin mine si-au prelungit nelegiuirea."Sfintul Andrei Criteanu
"Te milostivesti,Iisuse si ma miluesti pe mine cel ce am gresit mai mult decit a gresit toata firea omrnrasca."
Drept graesti crestine Petraur,dar asemenea fiului risipitor ma intorc si eu pacatoasa sa capat iertarea Tatalui ceresc.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 03.09.2008, 20:14:07
nede_mar's Avatar
nede_mar nede_mar is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.08.2008
Mesaje: 77
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14
Invatamintul de dinainte de 1989 din care lipsea obiectul religie,teama parintilor de a apropia copii de sf. bisrica si indoctrinarea lor prin diverse metode educationale(gen Macarencu)taberele de pioneri,imposibilitatea de a promova in functie daca nu apartineai partidului(valabila si astazi)lipsa alimentelor de baza,lipsa de informare si de deschidere spre lume,a facut pe multi tineri de atunci sa se cumatreasca cu politica de la vremea aceea.Oameni cinstiti care sunt in aceasta situatie s-au retras dupa 89 sau au fost exclusi din soc. indiferent de pregatire.S-au indreptat spre biserica(unii),au invatat cum sa traiasca crestineste si-au spovedit pacatele,au plins pentru ele au facut milostenii au ctitorit biserici si manastiri.Este oare moral ca astfel de oameni sa fie la un moment dat alungati din biserica insultati,prigoniti si chiar amenintati cu iadul numai pentru vina de a fi fost atunci intr-o oarecare functie?Intr-o rugaciune se spune asa"pacatele tineretii mele si ale nestiintei mele nu le pomeni Doamne".Se spune ca istoria se repeta,sau ca cei de pe urma vor fi cei dintii.Cu cit o categorie de oameni este mai prigonita cu atit va fi mai agreata la un moment dat.Oare prin atitudinea aceasta de anihilare a acestora nu cumva veti face din ei martiri?????
Imi pare rau dar nu sunt de acord cu tine! Am trait pe vremea comunistilor, aveam 33 de ani la revolutie.M-am nascut cu Icoana in casa, cu candela aprinsa si mama mea m-a invatat multe rugaciuni,am mers la Biserica mereu,am lucrat de la 20 de ami si lucrez si in prezent intr-o institutie de stat.Fac parte dintr-o familie sanatoasa,respectata,corecta si nimeni nu m-a obligat s-a fac ce nu am dorit, am respectat legea si o respect,asa cum a fost si este si acum!Stiu au facut lucruri urate comunisti si cel mai dureros au daramat Biserici. Nimeni nu l-a oprit pe tata s-a fie prezent si sa stea in genunchi la daramarea Biserici Sf.Vineri, si acum am in casa o caramida si o placa din parchetul acelei Biserici. Asa a fost! Acum sunt multi tineri care nu au frica de Dumnezeu - uitate in jur droguri,curse spre moarte cu masini scumpe,scoli abandonate etc. si asta crezi ca din lipsa de bani! In acele tabere de pionieri am vizitat si m-am rugat prima data la Manastirea Suzana,Cheia,Sinaia,si altele.Acum daca nu am bani s-a imi duc copii le vad numai in poze.In tabere sti ce se face! Chefuri,discoteci etc.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 04.09.2008, 18:24:49
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Da, aveti dreptate.Sunt de acord cu voi ca nu exista interdictie(mai ales in anii 8o-89),dar nici nu am vorbit de asa ceva. Aveam colegi care mergeau la biserici si la manastiri care imparteau iconite si cruciulite la necredinciosi de-al-de mine.Si mama mea este crestina traitoare din burta mamei sale si pina acum la 83 de ani dar,noi copiii nu am fost,desi in copilarie ne impartasea mereu.Dupa 89 la fel cu multi altii am inceput sa-l cunoastem pe Mintuitorul si pe sfinti din carti si din mersul la slujbele bisericii."Bucurie se face in cer pentru un pacatos care se pocaeste",Dar cu atitudinea unora care sunt mai vechi in biserica cum ramine? Luca-cap15 " 29.Insa el raspunzind a zis tatalui sau:Iata de atitea ani iti slujesc si niciodata nu am calcat porunca ta.Si mie niciodata nu mi-ai dat un ied ca sa ma veselesc cu prietenii mei.-3o.Dar cind a venit acest fiu al tau care ti-a mincat averea cu desfrinatele ai injungheat pentru el vitelul cel ingrasat"
Reply With Quote
  #6  
Vechi 28.09.2008, 11:04:23
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14
Cu cit o categorie de oameni este mai prigonita cu atit va fi mai agreata la un moment dat.Oare prin atitudinea aceasta de anihilare a acestora nu cumva veti face din ei martiri?????
Intr-adevar asa e, caci vine vremea cand faptele acestora sunt vazute in adevarata lumina. Ma gandesc aici la cei, care nu au avut decat vina de a fi fost intelectuali inainte de razboi si care au murit sau au stat ani grei in inchisorile comuniste.
Oare si faptele celor pomeniti de tine vor putea fi vazute si ele intr-o lumina favorabila? Daca nu au facut rau, atunci cand erau in functii inportante, daca au mai ajutat pe unul si pe altul si daca si-au pus nadejdea in Dumnezeu, atunci, da. Oricum nu recunoasterea lor de catre oameni e importanta, ci ce va zice Dumnezeu, Care ii vede asa cum sunt cu adevarat.
Dar daca au ajuns prin credinta la smerenie, nu au nevoie de recunoasterea oamenilor, ci vor dori doar sa lupte cu propriile lor pacate.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 28.09.2008, 14:49:44
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mintuirea,pentru noi crestinii nu se poate face decit in biserica.Si daca in unele bisericii oameni asemenea celor despre care am scris sunt persecutati si chiar dati afara,nu le este primita jertfa refuzind a se ruga pentru ei."Unde sa ma duc Iisuse cind sunt singur parasit?"Daca tu Anca crezi ca nu exista asemenea locuri vino te rog sa-ti arat eu citeva unde se intimpla si asa!!!.
Este adevarat ca atunci cind ti se inchide o usa se deschid altele,dar biserica este ultimul loc unde crezi ca ai putea fi ranit caci Mintuitorul a spus"n-am venit sa chem pe cei drepti la pocainta ci pe cei pacatosi"iar eu pacatos m-am dus acolo pentru a primi sansa iertarii dupa nevointa mea.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 06.08.2009, 09:28:43
MarianaV MarianaV is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2009
Mesaje: 10
Implicit Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ne pe noi pacatosii!

Suflet scump, Dragostea Tatalui este din belsug, EA te acopera, te curata , te face Nou. Cauta un loc unde esti primita cu bratele deschise, vei gasi!
Nu lasa pe nimeni sa te intristeze, sa ne bucuram neincetat, sa ne rugam neincetat!
Trebuie sa platim pentru acele vremuri de nestiinta, sa cautam smerenia, sa o dorim si sa facem tot ceea ce ne sta inputere, Bunul Dumnezeu stie cat putem duce, cat putem face...EL este intotdeauna cu noi.
Sa citim si sa recitim 1 Corinteni 13 rugandu-ne sa primim DRAGOSTEA fiindca fara ea nu suntem nimic oricate am sti/cunoaste...chiar daca ne dam trupul sa fie ars nu ne foloseste daca nu avem DRAGOSTE...sa cautam DRAGOSTEA, si O VOM GASI!
Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ne pe noi pacatosii!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
"Fiul Omului" - "Cel Vechi de zile" Daniel 7,13 georgeval Din Vechiul Testament 25 25.10.2016 06:31:20
Scopul nuntii Anna Nunta 59 25.04.2011 00:18:44
Scopul familiei costel Nunta 23 12.01.2010 09:07:51
Scopul creatiei toni2009 Generalitati 22 23.11.2009 17:31:32
Care este scopul credintei pentru voi si ce repezinta mantuirea? sophia Despre Biserica Ortodoxa in general 74 09.06.2009 12:17:58