Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #211  
Vechi 26.08.2015, 23:36:57
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Cu alte cuvinte, refuzați să răspundeți.

Ceea ce, în definitiv, nu e de condamnat. Poate că începeți să înțelegeți că anumite situații existențiale nu pot fi admise, și deci refuzați să vă puneți într-o asemenea situație.

Și totuși, cu scuzele de rigoare, eu voi insista în a vă pune această întrebare, în termeni foarte simpli și neechivoci: Dacă mâine Dumnezeu v-ar cere să vă omorâți copilul, ce ați face ? Aș aprecia foarte, foarte mult, un răspuns sincer, direct și fără nici un fel de eschivări.
Oops, sounds like a harassment! Serios, n-ati citit ce am zis deja despre asta? Si despre excesul de "ce-ar fi daca.."?
Reply With Quote
  #212  
Vechi 26.08.2015, 23:39:21
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Și totuși, cu scuzele de rigoare, eu voi insista în a vă pune această întrebare, în termeni foarte simpli și neechivoci: Dacă mâine Dumnezeu v-ar cere să vă omorâți copilul, ce ați face ? Aș aprecia foarte, foarte mult, un răspuns sincer, direct și fără nici un fel de eschivări.
Probabil Delia nu va cunoaste asa bine, va afla si ea ca veti repeta intrebarea de vreo douazeci de ori, indiferent de raspuns, pana se va plictisi toata lumea, inclusiv dupa ce Delia va pleca in concediu.
Reply With Quote
  #213  
Vechi 26.08.2015, 23:39:40
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Oops, sounds like a harassment! Serios, n-ati citit ce am zis deja despre asta? Si despre excesul de "ce-ar fi daca.."?
Eschivare.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Probabil Delia nu va cunoaste asa bine, va afla si ea ca veti repeta intrebarea de vreo douazeci de ori, indiferent de raspuns, pana se va plictisi toata lumea, inclusiv dupa ce Delia va pleca in concediu.
Eschivare.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #214  
Vechi 26.08.2015, 23:43:27
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Cu alte cuvinte, refuzați să răspundeți.
Si eu am observat ca se eschiveaza si refuza sa raspunda. De aceea cred ca trebuie sa insistati cu intrebarea.
Reply With Quote
  #215  
Vechi 26.08.2015, 23:45:01
Grand Moff Hadrianus
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mihai, Delia are dreptate. Exagerezi nitel. Daca ma intrebi pe mine? Ok, urmeaza un raspuns in stilul "Darth Cutare a mancat multa fasole": as zice entitatii inselatoare (vorbas ta, vezi Patericele) "ba, Dumnezeu mi-a dat totul, inclusiv copilul. Da, are dreptul sa imi ia inapoi ce doreste, dar in acest anume caz, are enspe cai de a o face, daca pe bune vrea, si NU voi carti/huli. Insa tu, entitate scarboasa, putind a dioxid de sulf, nu ai dreptul sa imi ceri nimic. Pupa-ma unde nu ma vede Soarele, si put, la randul meu, a munca descompunatorilor din bojoci. Piei odata!".

Last edited by Grand Moff Hadrianus; 26.08.2015 at 23:47:25.
Reply With Quote
  #216  
Vechi 26.08.2015, 23:47:57
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Grand Moff Hadrianus Vezi mesajul
By the Force, sora Delia, uita-te si pe ideea mea. Sper sincer sa ii foloseasca lui Mihai. Vorbesc serios.
Oameni buni, Adrian, Mihai, nu stiu ce-i asa greu de priceput ca managementul vietii de apoi nu-i treaba noastra de creaturi. Noi nu suntem in stare sa ne facem randuiala in propriul suflet, da' stam la dezbateri ad infinitum cum / cui am distribui noi haosul din iad si pe cine am pune in rai! Dumnezeu se ocupa de asta, nu noi!
In rest, too much ado about it!
Reply With Quote
  #217  
Vechi 26.08.2015, 23:49:58
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
dacă mâine Dumnezeu v-ar cere să vă omorâți copilul, ce ați face ? Aș aprecia foarte, foarte mult, un răspuns sincer, direct și fără nici un fel de eschivări.

P.S. Întrebare valabilă, evident, și pentru domnul Dragomir,
Eu personal, daca Dumnezeu mi-ar cere acest lucru, atunci mi-as omori copilul. Singura diferenta fata de Abraham este ca as cere un semn pentru a fi sigur ca:
-am inteles bine ce imi cere Dumnezeu
si
-cel care imi cere asta este Dumnezeu.

Indraznesc aceasta diferenta fata de Abraham intrucat el a avut o altfel de legatura cu Dumnezeu. Una atat de stransa, incat orice indoiala era exclusa.

P.S.: ati spus "culpa"? Tot e bine, inseamna ca incepeti sa va revizuiti pozitia. Poate ca in cazul meu a fost culpa. In cazul lui Haekel, a fost intentie. Ma astept ca un penalist sa sesizeze imediat diferenta.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #218  
Vechi 26.08.2015, 23:51:47
Grand Moff Hadrianus
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Oameni buni, Adrian, Mihai, nu stiu ce-i asa greu de priceput ca managementul vietii de apoi nu-i treaba noastra de creaturi. Noi nu suntem in stare sa ne facem randuiala in propriul suflet, da' stam la dezbateri ad infinitum cum / cui am distribui noi haosul din iad si pe cine am pune in rai! Dumnezeu se ocupa de asta, nu noi!
In rest, too much ado about it!
Ai dreptate.

Iti dai seama ca, un calugar sa il goneasca pe inselatorul sulfuros cu cuvinte precum cele inchipuite de mine, ar trebui sa fie gen Sf. Antonie cel Mare. Bat si eu campii, si nu cu gratie, ci greata starnita in ceilalti, Dumnezeu sa ma ierte...
Reply With Quote
  #219  
Vechi 26.08.2015, 23:54:54
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Grand Moff Hadrianus Vezi mesajul
Reactiile lui Cata, in ce te prtiveste, sunt evident previzibile. Fiti si voi mai pasnicvi. Tu nu il mai intepa, el sa nu te mai uyrasca,si gata. Ziceti si voi ca mine, urmand exemplul lui HK-51: "Ignoring protocols engaged". Pai nu e nimic surprinzastor la raspunsdul lui Catalin. Intre voi e un vechi razboi psihologic pe forum. Astferl este el; altfel suntem noi; Cerul sa ne mantuie, pe noi, pe el, si pe toata lumea.
Te inseli in cateva privinte. Mesajul meu nu a fost o reactie la mesajul lui, am mentionat ca doream sa scriu acel mesaj inainte. Prima fraza continea si "bati campii", deci nu sunt reactii de moment. In al doilea rand am scris in mesaj exact ce cred, nu a fost o forma de exprimare a unor resentimente. Eu chiar cred ca acelea sunt cauzele si tratamentul. Deci nu ura sau resentimente.
Reply With Quote
  #220  
Vechi 26.08.2015, 23:55:11
Grand Moff Hadrianus
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Eu personal, daca Dumnezeu mi-ar cere acest lucru, atunci mi-as omori copilul. Singura diferenta fata de Abraham este ca as cere un semn pentru a fi sigur ca:
-am inteles bine ce imi cere Dumnezeu
si
-cel care imi cere asta este Dumnezeu.

Indraznesc aceasta diferenta fata de Abraham intrucat el a avut o altfel de legatura cu Dumnezeu. Una atat de stransa, incat orice indoiala era exclusa.

P.S.: ati spus "culpa"? Tot e bine, inseamna ca incepeti sa va revizuiti pozitia. Poate ca in cazul meu a fost culpa. In cazul lui Haekel, a fost intentie. Ma astept ca un penalist sa sesizeze imediat diferenta.
Ups. Holy shit, Mihnea, m-a trecut un fior citindu-te si nu de frig. Pe cinstea mea, ai stofa de cardinal razboinic dfin sec. XV. O spun serios.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare