Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.07.2007, 16:11:07
crina_rodi crina_rodi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.07.2007
Mesaje: 10
Implicit

:( cred ca am postat aiurea acest topic aici, inca nu ma lamurisem prea bine cu structura forumului. am vazut ulterior ca s-au m discutat aceste aspecte in alte sectiuni ale forumului, imi cer scuze ca le-am incurcat... desi orice lamurire suplimentara ar fi bine-venita, in continuare, zic eu.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.07.2007, 16:54:04
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

1. este valabila acea logodna, fara nasi si neurmata de cununie, din pct d vedere religios?
2. se practica o dezlegare religioasa in cazul unui divort, sau din pct de vedere religios eu raman oricum...'promisa' fostului sot?

1.nu sunt preot, dar itzi spun parerea mea:
poi daca ai zis ca te-ai logodit religios inseamna ca a fost valabila logodna, dar daca nu te-ai shi casatorit religios inseamna ca... nu stiu probabil daca vrei sa te casatoreshti cu altcineva trebuie sa te dezlege de logodna, sau poate ca se considera deja gata dezlegata din moment ce nu atzi ajuns la casatorie, totushi cred ca e bine sa intrebi inainte de a te casatori religios, adica sa aminteshti de logodna respectiva. Nu prea stiu dar nu cred ca se practica ritualuri de dezlegare de sotz sau logodnic ci cred ca se subantzelege din moment ce te uneshti religios cu altcineva.

2.nu cred ca se practica ritual specific de dezlegare, dar o logodna/cununare religioasa cu altcineva presupune din start ca nu mai ii potzi fi fidela primului viitor sotz deci poate ca se subintzelege ca shi cum ai fi dezlegata de primele promisiuni religioase facute primului logodnic, cine poate stii... doar ca pe undeva in scripturi se zice ca shi cine ia pe femeia lasata de barbat ar cam face adulter (deci shi tanarul daca se refera la el), asha parca spune Sf Ap Pavel, nu mai stiu exact unde... deci poate ca ar trebui o dezlegare de pacate inainte de a doua casatorie...

orcum nu ma prea pricep ... deci iarta-ma ca am avut aceasta tentativa nereushita de raspuns. :)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.07.2007, 22:54:16
consuela consuela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2006
Mesaje: 295
Implicit

exista dezlegari de casatorie bineinteles. Daca a divortat trebuie sa se faca dezlegare ca sa fie liber(a) pentru urmatoarea casatorie. Religia crestina da dreptul la maxim 3 casatorii. Logodna asta trebuie sa dureze cateva luni pana la casatoria propriu zisa.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 06.07.2007, 00:16:02
crina_rodi crina_rodi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.07.2007
Mesaje: 10
Implicit

multumesc pentru raspuns, consuela. Ti-as fi recunosatoare daca ai putea sa-mi spui si care sunt consecintele faptului ca acea logodna NU a fost urmata de o casatorie si au trecut multi ani de-atunci: deci aceasta logodna a durat ani, nu luni si nu se va mai definitiva cu o nunta. Este necesara dezlegarea si-n acest caz, in care a fost facuta doar logodna? Si este valabila ologodna oficiata fara nasi?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 16.09.2007, 07:27:32
Noesis Noesis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2007
Mesaje: 320
Implicit

Logodna nu este o sfanta taina, deci nu cred ca trebuie sa iti faci griji in privint asta. Dupa logodna poti inca sa te razgandesti si sa renunti, altfel ce rost are ea?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 16.09.2007, 17:24:12
GEORGIANA22 GEORGIANA22 is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.08.2007
Mesaje: 95
Implicit

1.PT. LINISTEA TA TREBUIE SA TE SPOVEDESTI SI SA-I SPUI PREOTULUI TOT CE S-A INTAMPLAT
LOGODNA NU E VALABILA SI TE POTI CASATORI LINISTITA
BISERICA A ACCEPTAT A 2 CASATORIE TACIT, DIN CAUZA VIOLENTEI,INFILIDITATI SOTULUI, ETC.
2.NU EXISTA O DEZLEGARE RELIGIOASA IN CAZUL UNUI DIVORT
BUCURIE MULTA:):):)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
de ce a fost inventat divortul? DianaRoxana Generalitati 98 10.12.2014 00:03:05
Divortul bisericesc Dona_Maya Nunta 54 06.12.2012 00:25:25
Preotul - Legat de divortul lui sophia Preotul 10 04.06.2009 18:36:52
divortul "religios" Corina_Mihaela Nunta 1 05.09.2007 10:28:13