Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 25.09.2013, 11:59:57
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
daca e un pic bun la calculatoare, o sa gaseasca metode de a vedea pe sub programul de supraveghere.
Depinde si cat se pricep parintii - in orice caz, daca sunt responsabili pot cere asistenta de specialitate.
Dar mai intai, ar trebui sa constientizeze problem.a Ceea ce majoritatea, nu o fac.

Oricum, sa zicem ca cel putin 99.9% nu vor reusi asta. E un procent destul de bun.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 25.09.2013, 12:02:43
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Ai mei, in afara de "CAND SE APRIND LUMINILE SA FI ACASA" NU MI-AU IMPUS NIMIC IN LEGATURA CU JOCURILE SI JUCARIILE, si pentru asta tot n-am ajuns o ratata, criminala etc.
Eu nu m-as grabi asa tar sa flutur steguletul victoriei in privinta asta.
Postarile tale de pe forum ofera indoieli rezonabile in acest sens.

La capitolul spiritualitate, dupa parerea majoritatii de pe acest forum, categoric esti ratata.
E normal, din moment ce n-ai primit nici o educatie in acest sens.

Si probabil mai sunt si alte lacune, cei care te cunosc mai de aproape sunt sigur ca ar avea de spus destule in acest sens.

Citat:
Si daca totusi era ceva ce nu ma lasa sa fac pe principiul ca "nu e bine" si atat, faceam, totusi, si imi dadeam singura seama ca nu e bine. Da, stiu acum, nu trebuia sa fac asa, puteam sa cad sau sa patesc ceva, dar asa am fost eu, asasunt si acum. Invat din propriile greseli ma ales.
Sa zicem ca totusi un om nu traieste suficient de mult ca sa invete doar din propriile greseli.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 25.09.2013 at 12:06:06.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 25.09.2013, 12:06:09
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Sau când o face, e deja prea târziu pentru a mai schimba mare lucru.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #64  
Vechi 25.09.2013, 12:07:29
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Sunt o gramada de tineri in inchisoare, inclusiv minori. Cerceteaza-i si vezi de ce au ajuns acolo.

Apoi, violenta in scoli este in crestere.
Categoric, pentru ca se uita la televizor si joaca jocuri violente.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 25.09.2013, 12:08:07
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Tu ai vazut ce fel de jocuri se joaca copiii? In nici un caz jocuri cu printese si norisori. Sunt foarte violente si nu se joaca 1 ora pe zi sau din cand in cand, ci se joaca cu orele, zile la rand. Devin agresivi daca le inchizi calculatorul ptr. ca au teme de facut. Sunt studii care arata ca jocurile pe calculator dau dependenta si creste agresivitatea copiilor. La fel si desenele animate violente(fie vorba intre noi, desenele animate sunt mult mai violente decat filmele). Multi spun ca pana la varsta de 2 ani cel putin, copilul nici nu ar trebui sa vada ecranul. Sunt tineri care numai asta fac. Se joaca pe calculator si atat.
Vreau si eu sa vad doua trei studii din astea.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 25.09.2013, 12:09:35
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Depinde si de varsta copilului. Daca este adolescent e putin ciudat sa vezi ce vorbeste el pe mess cu prietenii.
Daca vorbeste ciudat, este normal sa fie ciudat sa vezi ciudatenii.
Altfel, cel mult plictisitor, ai sa te uiti o saptamana, doua, o luna, pe urma te plictisesti.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #67  
Vechi 25.09.2013, 15:58:24
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Eu nu m-as grabi asa tar sa flutur steguletul victoriei in privinta asta.
Postarile tale de pe forum ofera indoieli rezonabile in acest sens.

La capitolul spiritualitate, dupa parerea majoritatii de pe acest forum, categoric esti ratata.
E normal, din moment ce n-ai primit nici o educatie in acest sens.

Si probabil mai sunt si alte lacune, cei care te cunosc mai de aproape sunt sigur ca ar avea de spus destule in acest sens.

Sa zicem ca totusi un om nu traieste suficient de mult ca sa invete doar din propriile greseli.
Nici nu am pretins ca sunt as intr-ale spiritualitatii. Asta nu inseamna in rest sunt o ratata. Nu ma cunosti, si daca te iei dupa postarile mele de pe forum, nu afli mare lucru...decat ca...nu sunt de acord cu multe ale ortodoxismului.
Alin nici tu nu cred ca esti sfant intre sfinti, asa cum niciunul nu suntem prea ok... Introspecteaza-te putin si o sa iti dai seama.

Toti avem lacune, n-avem cum sa fim perfecti, n-o sa fim nicodata.
Imi stiu defectele, imi stiu si calitatile, stiu unde mai am e lucrat, stiu si unde am gresit si stoi c-o sa mai gresesc.
Reply With Quote
  #68  
Vechi 25.09.2013, 17:05:38
Lady Brightside Lady Brightside is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2013
Mesaje: 113
Implicit

Nu ca as dori sa-ti arunc sub pres intelepciunea, dar eu am jucat in trecut foarte multe jocuri video, si inca o fac cand am timp, si sunt un om cat se poate de normal.

Nu sunt depententa si cred ca sunt una dintre cele mai pasnice persoane pe care le stiu. :)

Probabil ce spuneti acolo se aplica la copiii mai mici, pe la 12-13 ani, care de obicei pun foarte mult suflet in tot ceea ce fac, iar daca nu le iese, se supara tare!

Aici ar trebui sa intervina parintii, eu pana la varsta de 14 ani nu am avut acces la internet iar primul e-mail al meu a fost facut de mama, pe la 15 ani. Primul meu telefon l-am avut la 15 ani, abia il foloseam, era un Nokia vechi, dar tare m-am bucurat ca mai puteam trimite cate un mesaj prietenei mele.

Ea nu mi-a spus niciodata cat si cum sa stau, nici nu mi-a facut program, ci imi faceam program singura, de multe ori plictisindu-ma si dupa doar un sfert de ora in fata calculatorului.

Copiii mei, imi pare rau, vor trebui sa treaca prin acelasi lucru! Iar daca vor jocuri, le voi lua jocuri care sa ii stimuleze intelectual, dar in acelasi timp sa ii si distreze, asa cum am avut eu.

Stiu ca este era calculatoarelor si telefoanelor moderne, dar sper din suflet sa pot sa ii educ in asa fel incat sa nu se simta complet dependenti de ele, cum sunt tinerii din ziua de astazi, ca nu mai lasa telefonul din mana doua minute si fac concurs care are cel mai performant si scump telefon. Copiii au uitat sa fie copii!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
am nevoie de sprijin moral si spiritual...... patricia2006 Generalitati 12 08.09.2012 20:02:08
Distrus moral ionuttz Generalitati 32 30.01.2012 09:39:53
Jocuri pe calculator? Glamorous_witch Generalitati 52 28.01.2012 10:34:39
Pacatul - continutul moral al neantului auryca Intrebari utilizatori 4 16.02.2010 00:35:51
Ce calculator folositi? Noesis Generalitati 63 03.03.2009 15:51:51